Jump to content


Fotografije

Izbor odeće


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
646 odgovora na ovu temu

#201 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 October 2015 - 04:47 AM

Upravo sam hteo reći da je meni spas pak treger sa rancem za presvlaku.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#202 -Nikola-

-Nikola-
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 495 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 06 October 2015 - 12:27 PM

Slažem se sa ovim što je Fiery napisao za slojeve odeće u odnosu na temperaturu. Letos sam i ja imao nezgodno iskustvo što se hladnoće tiče. Ujutru u 6 sam krenuo iz Vršca za Novi Sad u šortsu i dresu kratkih rukava jer osim toga nisam imao ništa deblje a bilo je sunčano te mi se činilo da je ok da krenem. Međutim, čim sam izašao iz grada, bukvalno posle izlazne table "Vršac" ušao sam u maglu od koje nisam mogao videti 30-ak metara ispred sebe a temperatura je bila 17 stepeni. Vozio sam oko 25 km/h i bilo mi je hladno na rukama i nogama i baš sam razmišljao kako bi mi dobro došli termo rukavi i nogavice. Takvo je vreme bilo narednih 80 km da bi kasnije malko izašlo sunce pa se opet naoblačilo ali je temperatura porasla do nekih 21 stepen tako da je to već bilo prihvatljivo za dalju vožnju. Kasnije sam se čuo sa rođacima iz Vršca koji kažu da je unutar grada svo vreme bilo lepo i sunčano vreme ali eto ja čim sam izašao iz grada, Breg više nisam video od magle.

Tako da mi je sad kombinacija da imam termo rukave i nogavice za sve ispod 20 stepeni, s tim da ću za ispod 15 nabaviti još i aktivnu majicu. Ovo je naravno za situacije u kojima dosta voziš bez stajanja a ako ćeš stajati često onda se svakako trebaš deblje obući.

 

Takođe ne bih pamuk koristio ni za kakve sportske aktivnosti. Ne greje ništa bolje od poliestera iste debljine a samo bespotrebno zadržava vlagu.


  • 1

#203 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3254 posts

Postavljeno 20 October 2015 - 01:04 PM

Leti je lako pronaći izbor za garderobu na bajsu, ali zimi je druga priča. 

 

 

Kao što neko već reče, materijali isključivo od poliestera zbog nezadržavanja vlage i brzog sušenja, a na temperature od 10-12, 13 stepeni, dodao bih još: gore - aktivna majica kratkih rukava, dres dugih rukava i windstoper jakna, dole samo termo helanke obavezno napred windstopper. Ako nosite sprinterice koje imaju dosta rupa za ventilaciju i generalno su lagane i tanke (kao road sprinterice), obavezno dvoje čarapa i neke kvalitetne, zimske, neoprenske kamašne. Baš sam prošle nedelje imao slučaj da sam se dobro obukao, a nisam imao kamašne na nogama, i u toku vožnje stopala su mi bila utrnuta od hladnoće sigurno neka 2 sata... sledeći dan me uhvatila prehlada. 

I da ne zaboravimo, dobra potkapa bi takođe bila obavezan deo zimske opreme, pogotovo iz razloga zato što greje glavu i uši, a opet nije toliko debela kao klasična kapa i omogućava da se preko glave gubi deo toplote iz tela. Sve manje od toga, jednostavno nije uživanje nego smrzavanje. :) 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#204 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 October 2015 - 01:26 PM

Džabe sve to, to brzo sušenje ima samo u teroji, bajci i na reklamnim video klipovima. Džabe i aktivne majice i poliesteri, nema te tehnologije koja će da suši brže nego što se ja znojim. Svakako budem mokar kao da sam plivao, užas. Na ovakvim temperaturama 10-12 stepeni ako izbacim windstopere (glava, torzo, noge) onda je prilično hladno ali još i nekako. A sa windstoperom svuda se na ovakvim temperaturama oznojim ko svinja, noge napred sve se natopi, glava i kapa isto a torzo kao što rekoh kao da sam plivao :) jedino da vozim 20 na sat...


  • 0

#205 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 October 2015 - 01:29 PM

Kako bih prokuvao da se tako obučem na 10-13 :-)

 

Sa poliesterom (i vunom) nije samo trik u tome da se brzo suše, nego da nastavljaju da štite i kada su vlažni. Pamuk ne greje kad je mokar, samo drži vlagu uz telo.


  • 1

#206 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 October 2015 - 02:15 PM

I ja sam došao do zaključka da mi je bolje da mi je malo hladnije i da sam uglavnom suv, nego da sam fino ušuškan u windstopere da mi je lepo toplo ali da sam skroz mokar. Prerano je po meni za jaknu kapu i windstoper nogavice. Jakna i može, ali samo podmajica i letnji dres ispod.


  • 0

#207 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Postavljeno 20 October 2015 - 03:10 PM

To brzo susenje je prica za malu decu. Tacno je da si sa vestackim materijalima manje mokar, imas osecaj da si manje mokar i realno ti je toplije nego sa pamukom sto uopste nije za potcenjivanje. I brze se susis i to stoji. Ali one price da to dise pa jos i mirise  n2:Heristical , da se ne znojis jer propusta paru su glupost. Nema te jakne, Goretex-a ili sta su sve izmislili a da se ne uznojis i da ti bude lepo. Moze na 20 km/h kao sto neko rece. 

 

Ako obuces jaknu od kompletnog windstopera, u prevodu suskavac, bices mokar do gole koze. Ako ti vetar nigde ne ulazi nece ti biti hladno dok ne stanes.

Ako obuces jaknu gde je samo prednji deo windstoper neces se toliko znojiti ali ces dobiti zapaljenje bubrega i ukocena ledja. 

Ako obuces jaknu koja propusta vetar proci ces jos gore nego u prethodnom slucaju :)

 

Sve se svodi na to ko sta i koliko hoce. Da vozis a da se ne uznojis, nema sanse sta god da obuces. Ako si znojav i produvava te vetar vec si kandidat za krevet na grudnom. 


  • 1
.

#208 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 October 2015 - 03:18 PM

Moje iskustvo pretežno s planinarenja je da ti dišući materijali ipak budu prijatniji. Metabolizam mi je takav da se preznojim dosta pre nego se umorim, zadišem pošteno. :) Ima razlike. Ako je neki 100% napor, a jakna se ne skine, naravno da nema spasa - bio dišući, ili ne, ali u onim fazama između, nisu uopšte loši ti Goretex materijali (koliko sam skapirao postoji tri vrste Goretexa, spram namene...). Samo što su skupi i nisu previše trajni. Te pore se vremenom prljaju, zatvaraju, a i svakim pranjem se haba materijal i gubi tu vodonepropusnost & paropropusnost. Ko može to sebi da priušti, odlična je stvar.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#209 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2437 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 21 October 2015 - 05:39 PM

Ako obuces jaknu od kompletnog windstopera, u prevodu suskavac, bices mokar do gole koze. Ako ti vetar nigde ne ulazi nece ti biti hladno dok ne stanes.

Ako obuces jaknu gde je samo prednji deo windstoper neces se toliko znojiti ali ces dobiti zapaljenje bubrega i ukocena ledja. 

Ako obuces jaknu koja propusta vetar proci ces jos gore nego u prethodnom slucaju :)

Surova realna istina ;)

 

Zimi treba izbegavati stajanje, bolje spustiti tempo i polako se hladiti nego stati i smrzavati se.


  • 0

#210 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3254 posts

Postavljeno 21 October 2015 - 05:46 PM


 

Sve se svodi na to ko sta i koliko hoce. Da vozis a da se ne uznojis, nema sanse sta god da obuces. Ako si znojav i produvava te vetar vec si kandidat za krevet na grudnom. 

 

 

 

 

Apsolutno se slažem! Dakle, bilo leto ili zima, nema vožnje bez znojenja, sem naravno ako ne voziš kao penzioner. Zbog toga i jesam napisao da nije loše uzeti podkapu, jer je dosta tanja od klasične kape, ne smeta kad staviš kacigu, a ipak dok ti je glava znojava, ne dozvoljava da te direktno pegla hladan vetar po lobanji. 

 

 

Fora je da u zimskim vožnjama, nema onih dugih krstarenja po ceo dan i stajanja kad god poželimo, jer svako hlađenje je rizik za prehladu. Moje iskustvo mi kaže da mogu da vozam dok je hladnjikavo, ali nema stajanja,,, Jedan krug i pravac kući, sem naravno ako te ne izneveri guma na putu pa poremeti sve te planove oko zagrevanja i hlađenja! :)


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#211 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 October 2015 - 05:53 PM

Tako nekako. Meni recimo kad je hladnije smeta ići u brda. Uzbrdo se preznojim i kad je hladno, pa posle nizbrdo po hladnom - nikad ne mogu dovoljno garderobe navući. Zato zimi uglavnom idem po ravnom i pešačim po planini. Bajs kad je toplo.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#212 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 October 2015 - 06:14 PM

Tako nekako. Meni recimo kad je hladnije smeta ići u brda. Uzbrdo se preznojim i kad je hladno, pa posle nizbrdo po hladnom - nikad ne mogu dovoljno garderobe navući. Zato zimi uglavnom idem po ravnom i pešačim po planini. Bajs kad je toplo.

Meni je tako bilo pre nekoliko dana.. iz Smedereva zapucam do Avale.. Bio sam znojav ali bilo je i dosta sunca pa nije bio problem. Medjutim, to mi ne bude dovoljno pa nastavim do Kosmaja gde sam stao na nekoliko minuta pa nizbrdo ka Mladenovcu nekih 10-ak km. Već je bilo negde oko 17h. Od Mladenovca 6-7km uzbrdo.. pošto je dan već bio na izmaku taj deo sam pregazio življim tempom a cena toga je znoj u velikoj količini svuda po meni. Od Varovnica ka Smederevu propisno oznojen nekih 15-ak km nizbrdo a ostatak gore-dole motao kao blesav po mraku kako bih održao solidnu temperaturu. 

Windstoper je odradio svoj posao.. ne dozvoljava probijanje vetra u grudi ali nuspojava toga je znoj pa je problem održati temperaturu. Jedino rešenje je montiranje paktregera nazad i manje torbice na njemu u koju se može staviti neki rezervni komad garderobe + neki prsluk jer windstoper ne dozvoljava probijanje vetra u grudi ali osećaj hladnoće je iteako prisutan. Nisam zimogrožljiv.. hladnoću odlično podnosim ali ipak treba se zaštititi jer kad smo znojavi odlični smo kandidati za bolnički krevet. 


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#213 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 October 2015 - 06:25 PM

+1

 

Ja sam na drumaša montirao pak treger na kraju. Ne mogu bez toga, izeš ga.  :)   Divim se ljudima kojima, čak i leti, sve stane po džepovima. Ja ne mogu bez Sport Bili ranca svugde sa sobom!  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#214 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 21 October 2015 - 06:25 PM

Gledam da mi uvek bude malo hladno kada idem po ravnom, jer kad pogodim brdo onda mi bude taman. Na spustu izvadim windstopper iz džepa koji me zaštiti do sledeće uzbrdice.


  • 1

#215 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 October 2015 - 07:26 PM

  Divim se ljudima kojima, čak i leti, sve stane po džepovima. 

Kad počnu da vade.. fotoaparat, mobilni, banane, bonžite.. nekad se prosto oduševim kad vidim šta sve stane u ona 3 džepa nazad :)


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#216 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 October 2015 - 07:39 PM

Kad naviknes na dzepove iznenadis se sta sve stane u njih. Na drumasu gde god sam isao nije mi bio potreban ranac, ni pak treger, za kruzne voznje do 200km bez nocenja sve stane u dzepove i rezervni dres, prsluk, suskavac, mobilni pare, bonzite, cak i dzubin ako je kvalitetan tj. savitljiv naravno viri iz dzepa ali nece da ispadne. Sta zafali od hrane i pica ima da se kupi usput u trafikama i prodavnicama, pekarama itd. tako da nema potrebe tegliti sve u rancu ili na pak tregeru. Par puta sam se zeznuo i poneo ranac, i onda shvatio da mi pola stvari ne treba, a osecao sam kao da imam sto kila na ledjima. Gledao kako to drugi rade i naucio da se pakujem u dzepove...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#217 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 21 October 2015 - 08:15 PM

Dzepovi na dresu su cudo, kao sport bili torba.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#218 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 October 2015 - 08:43 PM

Haha, imao sam i ja komentare ljudi tipa "e svaka ti čast odakle sve to vadiš" :) letos kad sam vozio uobičajenu rutu selo-BG 100 km ali zbog vrućine bilo to oko ponoći-jedan, pa kad je postalo svežije obukao preko dresa majicu dugih rukava koja je prekrila džepove. U Pančevu stao na stanici kod hotela Tamiš da dokusurim neke slatkiše i pobacam u kantu kore od banana i ostalo smeće pa kad sam krenuo da se raspakujem... znači kao mađioničar kad krene da vadi zečeve iz šešira pa nikad kraja :)


  • 1

#219 -Nikola-

-Nikola-
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 495 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 22 October 2015 - 10:15 PM

Haha, imao sam i ja komentare ljudi tipa "e svaka ti čast odakle sve to vadiš" :) letos kad sam vozio uobičajenu rutu selo-BG 100 km ali zbog vrućine bilo to oko ponoći-jedan, pa kad je postalo svežije obukao preko dresa majicu dugih rukava koja je prekrila džepove. U Pančevu stao na stanici kod hotela Tamiš da dokusurim neke slatkiše i pobacam u kantu kore od banana i ostalo smeće pa kad sam krenuo da se raspakujem... znači kao mađioničar kad krene da vadi zečeve iz šešira pa nikad kraja :)

 

n2:hahaha svaki put i ja pomislim da sam mađioničar! S tim što ja kore od banana bacam pored puta, u travu, realno prirodan su materijal a i dobre su kao đubrivo n2:cool2


  • 0

#220 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 October 2015 - 01:28 PM

Ljudi ima li sada negde kod Kineza istih ovakvih thinsulate rukavica? Vozio sam noću i izgubio jednu. Treba mi za recimo 5-10 stepeni, ove su bile veoma jeftine a dovoljno tople i služile su dobro par godina. Nadao sam se da će biti kod lokalnih Kineza ali nema, sve neke štrikane gluposti. Treba mi info gde provereno ima u BG ako je neko video, jer ne mogu da lutam po gradu i tražim.

Attached Thumbnails

  • 20151026_141513.jpg
  • 20151026_141537.jpg

  • 0




4 članova čita ovu temu

0 članova, 4 gosta, 0 anonimnih korisnika