Jump to content


Fotografije
- - - - -

Jedno (glupo) pitanje !


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
720 odgovora na ovu temu

#161 Geri

Geri
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1795 posts
  • LocationJebeni, Nigeria

Postavljeno 09 December 2012 - 10:24 AM

Ааааа, брате куд написа ово, ионако сам мало хипохондар! :D


:mrgreen: Neće ti ništa biti ! :D Pazi da ne dobiješ hipohonditris, od razmišljanja ! :D
  • 0
Don't take life too seriously, you'll never get out alive...:D

Postavljena slika

#162 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 January 2013 - 06:05 PM

Evo jednog glupog pitanja, treba li keramički ležaj da se podmazuje (pulley na menjaču je u pitanju)? Ja stvarno nemam pojma, prethodnih godina sam vozio tourney :). Malo na brzinu proguglao i negde kažu treba a negde da treba da bude suv...
  • 0

#163 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 08 January 2013 - 06:13 PM

Evo jednog glupog pitanja, treba li keramički ležaj da se podmazuje (pulley na menjaču je u pitanju)? Ja stvarno nemam pojma, prethodnih godina sam vozio tourney :). Malo na brzinu proguglao i negde kažu treba a negde da treba da bude suv...



Treba da bude suv ali ne skodi mu mast uopste, samo nema potrebe za tim...
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#164 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 January 2013 - 06:50 PM

Jel ti beše voziš neki stariji xtr? AKo je ovakav evo ti zanimljiv link na koji sam sad slučajno nabasao, možda će te zanimati :).
http://www.sicklines... ... -overhaul/
Baš volim da vidim ovakve stvari, mislim i na detaljan i kvalitetan slikovit tutorijal a i kad je nešto tako dobro odrađeno pa je sve servisabilno i može se rastaviti u sitna crevca a pri tom izdržljivo/dugotrajno da ima i smisla to raditi :).
  • 0

#165 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 08 January 2013 - 08:08 PM

Jel ti beše voziš neki stariji xtr? AKo je ovakav evo ti zanimljiv link na koji sam sad slučajno nabasao, možda će te zanimati :).
http://www.sicklines... ... -overhaul/
Baš volim da vidim ovakve stvari, mislim i na detaljan i kvalitetan slikovit tutorijal a i kad je nešto tako dobro odrađeno pa je sve servisabilno i može se rastaviti u sitna crevca a pri tom izdržljivo/dugotrajno da ima i smisla to raditi :).



Hvala!
Znam za ovo, odradim posle svake zimske sezone i menjac star 10 godina radi kao slx star 1.5 godinu ako ne i bolje...Samo nisam znao za lezaje u pulijima..

Stvarno kvalitetno odradjen menjac, moj cak ima i zastitnu gumicu na telu koja btw ne znam cemu ni sluzi...
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#166 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 08 January 2013 - 08:15 PM

Evo jednog glupog pitanja, treba li keramički ležaj da se podmazuje (pulley na menjaču je u pitanju)? Ja stvarno nemam pojma, prethodnih godina sam vozio tourney :). Malo na brzinu proguglao i negde kažu treba a negde da treba da bude suv...


Kkoliko znam ove moderne "full ceramic" (bele boje) kotrljane lezaje sa kuglicama (valjcicima, iglicama) ne bi trebalo podmazivati. Hibridne lezaje (sa keramickim kuglicama i celicnim "stazama") treba pomazivati zbog smanjenja habanja i boljeg hladjenja zagrevanih celicnih "staza".

U starijim zadnjim menjacima mogu se naci tockici (rolnice, pulley) koji su (umesto kotrljanog lezaja) imali klizni lezaj sa keramickim valjcicem (mislim da je 8fazni XT RD-M737 imao bar jedan). Mozda sam gresio ali sam redovno podmazivao taj valjcic,
i generalno sve sto je od metala ili u dodiru sa metalom :)
  • 0

#167 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 January 2013 - 09:04 PM

Pa da tako je i na ovom 761, donji je kuglični a gornji onaj običan tip - "bushing" samo su taj valjčić i prsten oko njega keramički. I meni deluje da treba podmazivati, vidim ima na prstenu četiri poprečna zareza pretpostavljam da služe za čišćenje i zadržavanje finih opiljaka kako ne bi dolazilo do daljeg mlevenja. Slično kao zarezi na rotorima kod elektromotora gde se nakupi grafit, mast i prljavština.
Više mi se sviđa kuglični vrti se ko lud, ovaj g-pulley ima zaptivne gumice koje ga koče pa se teško okreće.
  • 0

#168 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Postavljeno 08 January 2013 - 09:09 PM

U starijim zadnjim menjacima mogu se naci tockici (rolnice, pulley) koji su (umesto kotrljanog lezaja) imali klizni lezaj sa keramickim valjcicem (mislim da je 8fazni XT RD-M737 imao bar jedan). Mozda sam gresio ali sam redovno podmazivao taj valjcic,
i generalno sve sto je od metala ili u dodiru sa metalom :)


...i ja sam isto tako možda "grešio" sa kap-dve ulja i nije smetalo...bolest mehaničara - sve treba barem malo podmazati :wink: .

Mada i Shimano uvek kaže "podmazati sve pokretne delove"... sreća pa su konkretni #-o
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#169 grasshopper

grasshopper
  • Members
  • PipPipPip
  • 79 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 10 February 2013 - 03:19 PM

Pozdrav ljudi,imam jedno (glupo) pitanje :D
Naime,juce kad sam krenuo da vozim bajk vidim da mi je zadnja guma izduvala.Ja naduvam i ona normalna...Vozio sam bajk nekih sat vremena i sve ok.Jutros opet vidim da je popustila.Zna li neko u cemu je problem.Da li je ventil,unutrasnja,vanjska??? Ne vjerujem da bi suplja guma drzala toliko...
  • 0

#170 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 10 February 2013 - 03:32 PM

Pozdrav ljudi,imam jedno (glupo) pitanje :D
Naime,juce kad sam krenuo da vozim bajk vidim da mi je zadnja guma izduvala.Ja naduvam i ona normalna...Vozio sam bajk nekih sat vremena i sve ok.Jutros opet vidim da je popustila.Zna li neko u cemu je problem.Da li je ventil,unutrasnja,vanjska??? Ne vjerujem da bi suplja guma drzala toliko...



Verovatno ima neku mikro rupicu na koju lagano ispušta vazduh....Skinu je naduvaj jako pa proveri u vodi a ako to nije onda kod vulkanizera dotegni ventil....

Po nekad se dogadja da je guma porozna,pogotovo kod jeftinih kineskih....
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#171 grasshopper

grasshopper
  • Members
  • PipPipPip
  • 79 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 10 February 2013 - 03:59 PM

Hvala,u svakom slucaju nije to neki problem,sredice se :wink:
  • 0

#172 Borg

Borg
  • Members
  • PipPip
  • 41 posts

Postavljeno 10 February 2013 - 08:07 PM

Pozdrav drugari. Od nedavno citam ovaj forum i nisam pisao nista da se ne brukam svojim neznanjem. Elem video sam ovu temu pa je vreme da postavim jedno glupo pitanje, jer sam se tek nedavno zainteresovao za problematiku oko bicikala...

Na trzistu ima mnogo lanaca za bicikle. Kako da znam koji lanac ide na moj bicikl. U pitanju je obican MTB star 12 godina (Velolux Madjarska). Poceo sam da ga restauriram jer ima za mene veliku emotivnu vrednost ( a ja sam vec u godinama kada pocinju da naviru emocije). Sve sam se snasao od menjaca, guma, lezajeva, sajli, ugradnje v brake kocnica ali je lanac za mene misaona imenica. Hteo bih da kupim lanac sa onom spojkom za brzo rastavljanje ali ne znam nista o tome. Kolika duzina lanca, sirina lanca, kako se to gleda i racuna, da li se kupuje pa skracuje ili ima vec gotova duzina???. Imam shimano menjac pozadi sa 6 brzina... Ako ima neki jednostavan odgovor voleo bih da mi pomognete jer delove kupujem online, nemam u blizini ni servise ni prodavnice. U stvari zbog porodicnih obaveza i posla ne mogu da stignem da idem da ih trazim i kupujem...
  • 0

#173 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 10 February 2013 - 09:35 PM

Pozdrav i tebi! :)

Posto imas sest brzina, treba ti lanac za sestofaz, ja konkretno ne znam da te posavetujem koji lanac da pazaris, ali za to ce tise vec javiti neko drugi ko bolje zna (mada mislim da za sestofaz i ne postoji neki izbor, bilo koji no name lanac ce ti zavrsiti posao)..inace kad kupujes nov lanac on dolazi u fabrickoj duzini pa ga ti posle skracujes specijalnim alatom za to, jer nije na svakom biciklu isto rastojanje od centra osovine pogona i zadnjih lancanika, naravno zavisi i od tipa pogona, tako da se razlikuje i duzina lanca itd..uglavnom imas po internetu a i ovde na forumu brdo tih uputstava kako se montira, jedan od nacina ti je i da izbrojis broj karika starog lanca pa da ovaj novi na isto toliko skratis (znaci ne gledas da lanac bude iste duzine kao stari, vec da ima isti broj karika, posto stari lanac moze dosta da bude istegnut od dugotrajne upotrebe)..nadam se da sam ti barem malo pomogao..pozdrav!
  • 0

#174 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 10 February 2013 - 09:53 PM

I ja jedno glupo....Da li je i kolika razlika u duzini mtb i road osovine zadnje glave...Trenutno je na bike-u 105 za sedmofaz a stavio bih exage za sedmofaz jer ne mogu naći jeftinu felnu za 32 rupe pa bih išao na 36...
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#175 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 10 February 2013 - 11:18 PM

Sedmofaz je ako se dobro secam 126 mm, standardni drumas je 130 mm a mtb 135 mm.
  • 0
.

#176 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 10 February 2013 - 11:45 PM

Sedmofaz je ako se dobro secam 126 mm, standardni drumas je 130 mm a mtb 135 mm.


Hvala obadva su sedmofaz,ako je 4mm valjda neće biti problem....
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#177 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 February 2013 - 12:14 AM

Ih 4 mm, ja sam na mojoj čeličani širio zadnju vilu u dva navrata :mrgreen:
prvi put kad sam menjao točkove sa 130 na 135, pa evo sad na 139 jer sam prerađivao i podbacivao dve platne.
Siguran sam da neće biti nikakvih problema.

Za tvoja 4 mm ukoliko uzmeš moderniju 130 mm nablu mislim da nećeš ni morati da radiš cold setting, moći ćeš verovatno i rukama toliko da raširiš prilikom ubacivanja točka (ako te to ne smara).
Mada ja bih trajno proširio na novi standard :)

edit:
e da, evo ti link ako već nisi čitao
http://sheldonbrown....g.html#standard
  • 0

#178 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 11 February 2013 - 02:54 AM

Hvala za link!Ima kod Sheldona sve samo je dosta teško se snaći na njegovom sajtu....

Bitno je da će da pasuje....
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#179 Borg

Borg
  • Members
  • PipPip
  • 41 posts

Postavljeno 11 February 2013 - 05:30 AM

Pozdrav i tebi! :)

Posto imas sest brzina, treba ti lanac za sestofaz, ja konkretno ne znam da te posavetujem koji lanac da pazaris, ali za to ce tise vec javiti neko drugi ko bolje zna (mada mislim da za sestofaz i ne postoji neki izbor, bilo koji no name lanac ce ti zavrsiti posao)..inace kad kupujes nov lanac on dolazi u fabrickoj duzini pa ga ti posle skracujes specijalnim alatom za to, jer nije na svakom biciklu isto rastojanje od centra osovine pogona i zadnjih lancanika, naravno zavisi i od tipa pogona, tako da se razlikuje i duzina lanca itd..uglavnom imas po internetu a i ovde na forumu brdo tih uputstava kako se montira, jedan od nacina ti je i da izbrojis broj karika starog lanca pa da ovaj novi na isto toliko skratis (znaci ne gledas da lanac bude iste duzine kao stari, vec da ima isti broj karika, posto stari lanac moze dosta da bude istegnut od dugotrajne upotrebe)..nadam se da sam ti barem malo pomogao..pozdrav!


Hvala puno, sada mi je sve mnogo jasnije. =D>
  • 0

#180 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 11 February 2013 - 05:26 PM

Da se javim sa rešenjem glupog problema....Felna remerx stormy 36 rupa,glava lx 400 exage koja je potpuno iste širine kao 1105 ...Moja 105 se može iskoristiti za komplet rezervne delove jer je 1105 grupa ustvari preradjena exage grupa....

Ako ništa drugo barem sam dobio jaku felnu koja je kako sam čitao za cx...
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika