Jump to content


Fotografije

Ponika


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
19 odgovora na ovu temu

#1 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 15 December 2007 - 09:43 AM

Znači, ja to ne bih smeo ni da isprobam :D A koliko kila treba imati za vožnju toga, 50 u punoj sezoni i 52 van nje?

Ja se omišljam da izvadim iz podruma jednu metuzalemsku poniku i malo je dotegnem, pričao sam pre koju nedelju s Jonetom nešto pa nam se rodila ideja o (za početak) demo-turi negde u okolini Bg (Trešnja...) sa ponikama, kao kad se skupe Trabantaši i slično. Manje-više, trebaju mi nove gume, i da se zavari ono nesretno sklapalo na sredini jer ume da se otvori kad ne treba :D Ne znam šta bi drugo ponici moglo da fali. Možda nova farba...
  • 0

#2 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 15 December 2007 - 01:02 PM

Znači, ja to ne bih smeo ni da isprobam :D A koliko kila treba imati za vožnju toga, 50 u punoj sezoni i 52 van nje?


A kolko imas ? :->

Ono,sto lakse to bolje ;-) Sto tezi vozac,veci je rizik da se nesto s'be ..

Ja se omišljam da izvadim iz podruma jednu metuzalemsku poniku i malo je dotegnem, pričao sam pre koju nedelju s Jonetom nešto pa nam se rodila ideja o (za početak) demo-turi negde u okolini Bg (Trešnja...) sa ponikama, kao kad se skupe Trabantaši i slično. Manje-više, trebaju mi nove gume, i da se zavari ono nesretno sklapalo na sredini jer ume da se otvori kad ne treba :D Ne znam šta bi drugo ponici moglo da fali. Možda nova farba...


Super ideja :)
Samo nemoj da varis sarku,ubices najlepse sto postoji na toj poniki ..
Cela fora i jeste da je bajk sklopljiv!
Pronadji u arhivi akcije izvesnog druga Bozinovica i nejgove ponike :) vozovi,kondukteri,i sve sta ide uz to :)
a i jednom prilikom ju je iskoristio za posetu prvom srpskom triciklu :)
Slazem se da cela ta sarka nije bas uradjena kako treba,posto se nije pokazala kao jaka,
jer svaki drugi ponika je zavaren.
Ali bogami vidjam neke dekice kako klize na svojim ponikama kupljenim jos dok su bili mladi,
i ceo ram je zdrav i citav.
Da ja imam poniku,ja bi je doterao da izgleda extra.Savremene felene,i neke bobre gume,
obavezno metalik zelena farba,prepraviti volan na neki savremeniji.
Capriolo na njihovu "ozivljenu" poniku stavlja napred viljusku sa v-brake-om
te cenim da se moze nabaviti kod njih za sitne pare,i bataliti bmx kocnica.
Pozadi ubaciti Shimano Nexus glavu,sa 8 brzina i roller kocnicom .. i tako dalje :-)

Ocigledno patim zbog toga sto nikada nisam imao svoju poniku ;-)
  • 0

#3 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 15 December 2007 - 10:12 PM

A kolko imas ? :->

Ono,sto lakse to bolje ;-) Sto tezi vozac,veci je rizik da se nesto s'be ..

Super ideja :)

Samo nemoj da varis sarku,ubices najlepse sto postoji na toj poniki ..

ponikama kupljenim jos dok su bili mladi,
i ceo ram je zdrav i citav.

Capriolo na njihovu "ozivljenu" poniku stavlja napred viljusku sa v-brake-om

Pozadi ubaciti Shimano Nexus glavu,sa 8 brzina i roller kocnicom .. i tako dalje :-)


Kol'ko imam... ja imam i kad nemam :D
Bajk mi meri 20 kila... taman spram mene.

Ideja je, naravno, da u tome učestvuje što više ljudi, ono, bicikli koji su nam obeležili mladost (ili detinjstvo, kako kome) :) pa zato mislim da treba najaviti blagovremeno, da se ljudi natenane sete u kom selu i kod kog rođaka su im ponike i šta sve na njima treba zameniti - i da zamene.

Jone je posle toga već video neku guduraturu sa ponikama :D :D :D

A kako da rešim šraf? Nisam baš više pihtijasto-hrskavičavi klinac da mi je svejedno kad se bicikl odjednom sklopi oko mene.

CAPRIOLO OŽIVEO PONIKU? Kako to nije došlo u vesti na forumu? :(

V-brake zvuči zanimljivo, mada mislim da bi to moglo i da se navari bez problema, bez menjanja viljuške.


Modernizovao bi poniku do neprepoznatljivosti :( Vala, pored V-kočnice jedino bi mu prjalo neko modernije sedište - i gripovi.
  • 0

#4 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 16 December 2007 - 04:06 PM

A kako da rešim šraf? Nisam baš više pihtijasto-hrskavičavi klinac da mi je svejedno kad se bicikl odjednom sklopi oko mene.


Pa,gde postoji problem,postoji i resenje :mrgreen:
Morao bih da pogledam kako to izgleda,pa tek onda da dajem bilo kakve savete :-]


CAPRIOLO OŽIVEO PONIKU? Kako to nije došlo u vesti na forumu? :(


Ne znam :] pitaj forumase koji prate promocije novih bajseva ;-)

Postavljena slika

Ja znam jos od prosle godine,kada sam ih prvo video u lokalnoj radnji,
a zatim proverio na sajtu Capriola
Prodaje se full optional sa dinamom i svetlima,korpom na volanu,pak tregerom nazad,
blatobranima i chain guard-om =D>

V-brake zvuči zanimljivo, mada mislim da bi to moglo i da se navari bez problema, bez menjanja viljuške.


Naravno,ali onda treba da zavaris kako treba,a ne krivo,a treba posle i da peskiras/farbas.
Zasto bi sve to radio kad za 400-500 din mozes da kupis gotovu ? [-X

Modernizovao bi poniku do neprepoznatljivosti :( Vala, pored V-kočnice jedino bi mu prjalo neko modernije sedište - i gripovi.


Ma sve! Kad bi je vljudi videli mislili bi da je neki Dahon ili BikeFriday :mrgreen:
Ali ipak ja ne bih preterivao,i gledao bih da to i dalje ostane bajs sa kojim mozes da skoknes
do negde,a da se ne ublacis u biciklisticku odecu i obuvas spd ;-)
Dakle siroko udobno sedsite ne bih menjao,kako ni uspravnu poziciju.
Pricao sam vec davno kako sam prosto uzivao da teram treking moje macehe do podavnice i nazad.
Zenski ram,visok volan,uspravna pozicija :) ides lagano i gledas okolo,uzivancija :mrgreen:
Tek kada sam provozao recumbent sam ponovo prepoznao taj osecaj zadovoljstva :)
Btw,ako vec planirate takav skup i to sve,zasto ne pokrenete temu na forumu(ima)
nekako cela stvar da se pokrene,bacite slike pre i posle i sve too ?


Pozzz
  • 0

#5 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 December 2007 - 04:30 PM

CAPRIOLO OŽIVEO PONIKU? Kako to nije došlo u vesti na forumu?


He, pa to je nesto sto ja licno stvarno nisam pratio, niti me preterano interesuje, jeste da sam nekada davno tako pocinjao, ali to je bilo nekada davno...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#6 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 December 2007 - 05:27 PM

CAPRIOLO OŽIVEO PONIKU? Kako to nije došlo u vesti na forumu?


Pojavom bicikala za brzinama, ponika je totalno zapostavljena. I ono malo dece koja koliko toliko stasa da vozi na dva tocka, izbegava poni i bmx. Mama tata hocu brzinca. Stvar je jednostavna nema brzine i nije "cool" sto bi deca rekla.

Jedini preostali kupci za poni su babe i dede. Mozda deluje smesno ali je tako. Zamislite penzionera koji se raspituje na internetu za poni. :lol: Veoma pametan potez Capriola sto je oziveo ovaj bicikl. Stare Unis i Rog ponike su zakon za ove nove, jednostavno nisu se kvarile. Najslabija tacka novih ponika je fabricki ugradjena losa glava sa kontrom, za koju nema rezervnih delova na trzistu.

Trajno resenje je uplitanje Favoritove glave koja je odlicnog kvaliteta, za koju ima rezervnih delova u zlu netrebalo, ali to bude poprilicni udar za penzionerski novcanik.
Druga varijanta je ugradnja glave sa 3-5 ili 7 brzina, koja je i najbolja varijanta za one koji dosta voze.
  • 0

#7 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 16 December 2007 - 11:17 PM

Btw,ako vec planirate takav skup i to sve,zasto ne pokrenete temu na forumu(ima) nekako cela stvar da se pokrene,bacite slike pre i posle i sve too ?


Jone je org, pitaj njega :) - i, osim toga, još ni zima nije počela a to ćemo kad ozeleni...
  • 0

#8 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 17 December 2007 - 10:49 AM

Nadam se samo da ovaj Pony nema pogon s kajlom :D Kad sam bio dete kajla je redovno stradala, a s njom i osovina pogona :D Redak je bio slučaj da kod nekog isluženog ponija pedale budu pod uglom od 180 stepeni.. Četvrtke na osovini pogona su se tu pokazale mnogo bolje..
  • 0

#9 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 December 2007 - 11:32 AM

Srecom nema kajlove nego cetvrtku. :wink: Kajlovi se jedino jos primenjuju kod decjih bicikala.
  • 0

#10 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 17 December 2007 - 12:01 PM

Kad smo već pomenuli legendarni Pony da li neko zna kakva je sudbina fabrika
bicikala iz bivše SFRJ? Za Rog sam uspeo da nadjem da su skoro bankrotirali..
FBP je prodat u bescenje (a ako me sećanje dobro služi oni su imali poniku sa
3 brzine u zadnjoj nabli (valjda ista foru koju koristi Shimano Nexus :)) i prednju
viljushku s amortizerima.. Ubih se tražeći na net-u ali slike nige nema.. Češki
Favorit kojim su bili opremljeni pojedini Rogovi modeli Senior i Marathon je bar
po onome što nadjoh na netu prodat nekome.... A da, evo i jedne reklame za FBP:


  • 0

#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 December 2007 - 07:16 PM

E, a pošto je ova nova ponika? Da li je neko opipao, omirisao, liznuo, zajahao, šutnuo, zagrizao da vidi da li je prava?
  • 0

#12 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 December 2007 - 09:31 PM

E, a pošto je ova nova ponika? Da li je neko opipao, omirisao, liznuo, zajahao, šutnuo, zagrizao da vidi da li je prava?



Ponika je negde oko 7000din. za koju mogu reci da je prava. Postoje dve vrste ponika, sa sarkom za preklapanje i bez. Meni se vise svidja ona bez, jer je daleko kruci ram i ima manje ugibanja u voznji. Inace sa ponikom bez sarke gubi se onaj pravi koncept starinske ponike koju smo mogli rasklopiti i ubaciti u gepek automobila.

Imao sam prilike da vozim, popravljam, prepravljam i odrzavam Rogovu poniku, koja bukvalno identicna kao nasa. Naravno i mana im je ista. Vec sam gore napisao zadnja glava.
  • 0

#13 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 December 2007 - 11:02 PM

To bi se lako dalo rešiti prebacivanjem starog točka, zar ne? :D
7 k - smešna cifra. Ako je to zaista onaj pravi, neuništivi poni.
Mada mislim da je lakše uložiti 2k u onaj garažirani :)

PS moli se admin da razgovor o ponici prebaci u odovjenu diskusiju o ponici :)
  • 0

#14 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 December 2007 - 01:48 AM

Moj kolega ima-imao je jednu friziranu poniku. Rec je o maxi ponici koja za razliku od klasicne ponike nosi tocak 24X1.75

Prva izmena koju je uradio je uplitanje kvalitetnije prednje alu glave sa duplom felnom 26" za mtb.
Zadnji tocak je dobio isto duplu felnu sa upletenom glavom koja ima pet brzina u sebi.
Gume koje su mogle da se koriste, a da se ne skidaju originalni blatobrani su 26X1.4, a on je koristio 26X1 napred i 26X1.25 pozadi.

Veci tockovi su zahtevali drugi tip kocnica. Izbor je pao na Shimano BR-E700, koje su jedino mogle pasovati. Ponika je tada izgledala kao pravi drumas.

Sledeca izmena je bio srednji pogon. Svi se secamo kajli koje su se tada ugradjivale i onih solja koje su nabijane u ram. To je sve izbaceno. Kod strugara je napravljena caura koja se nabija celom duzinom u ram (umesto starih solja), u koju je urezan navoj za patronu.(1.37X24)
Ponika je tada dobila cetvrtku i pravi drumaski pogon 52-42. Mala sajbna je u samom startu skinuta, jer nije imala nikakvu funkciju.

Zatim su usledile finese. Montaza zadnjeg i prednjeg gepeka, udobno sediste, bolji gripovi, ogledalce, nogica, svetla itd.

Kao finalni proizvod dobijena je najbrza ponika na Novom Beogradu :D koju je pozeleo imati svaki penzioner. Pravljena je sa velikim entuzijazmom isklucivo za licne potrebe.
Performanse su bile veoma dobre za ovaj tip bicikla. Ja sam je mogao uvek poterati 40-45kmh na ravnom (bez vetra) sto je vise nego dovoljno. Optimalna brzina za ravno je bila 27-30kmh. Ipak ponika je to!

Ona izreka sto Hari provoza netraje dugo :twisted:, ovoga puta nije bila tacna, jer je ponika uveliko sluzila zadnjih par godina sve dok nije pukla ispod sr. pogona. :(
Dok je sluzila nismo je slikali, jer nismo imali ni potrebe, tako da nemam bolju fotku sem one od sudnjeg dana.Postavljena slika

Poni.jpg
  • 0

#15 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 December 2007 - 10:10 AM

Ponika sa 'udobnom' brzinom od 27-30 :D :D :D stvarno, sitnica...
  • 0

#16 Simbad84

Simbad84
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 18 September 2011 - 08:24 PM

Ovo je stara tema ali nisam nasao ni jednu noviju o ponici,ja vec 15 godina vozim poniku,koju sam dobio kad sam imao 12 god.,i zadovoljan sam sa njom,sva je klimava ali takva je od kad sam je dobio i bar tri puta nedeljno je vozim od 20-40km dnevno,a para za novu biciklu nemam.Bar jednom nedeljno idem na avalu sa njom,pa me je mozda neko i video,kod mene u kraju niko osim mene ne vozi poniku,mada cesto sretnem rome kako ih voze ili ih parkiraju pored kontejnera dok preturaju, rekao bih da su i oni jednim delom unistili popularnost ponike,a mozda i zato sto nova kosta 7.000 a osamnaestobrzinac 8000 u tempu,kako god ja cu je voziti dokle god moze da ide i dok ima delova za odrzavanje.... pozzz....... :D
  • 0

#17 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 18 September 2011 - 09:19 PM

Svaka čast što je i dalje voziš :).

Ja se razmišljam ovih dana da malo prisredim staru dedinu Poniku i da je zaključavam ispred zgrade, da imam biciklu koju mogu svuda da ostavim i da mi je uvek pri ruci, što mi je i najbitnije. Vodim se logikom "valjda je niko neće" jer je prilično loša, ali je biciklo, što je svakako bolje nego pešačenje, koje mrzim iz dna duše :).
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#18 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 18 September 2011 - 10:20 PM

a mozda i zato sto nova kosta 7.000 a osamnaestobrzinac 8000 u tempu,kako god ja cu je voziti dokle god moze da ide i dok ima delova za odrzavanje.... pozzz....... :D


To sto si video za 8000 je nesto sto samo lici na biciklu. Ponika je zmaj naspram toga. 8)
  • 0

#19 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 September 2011 - 10:39 PM

Uz tu od 8000 vredi uzeti i polisu zivotnog osiguranja.Kad ugines na novom 18 brzincu od 8000 bar neko da ima koristi od toga :D
  • 0
Postavljena slika

#20 Simbad84

Simbad84
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 19 September 2011 - 01:16 AM

Uz tu od 8000 vredi uzeti i polisu zivotnog osiguranja.Kad ugines na novom 18 brzincu od 8000 bar neko da ima koristi od toga :D

znam imao je burazer pre 5,6 godina,kupio kao da zamenimo poniku,trajala je cele 3 godine,pedale su se pokrivile posle 5 meseci i vise nisu stajale u ravni od 180 stepeni,msm ne stoje ni na ponici ali i dalje tako ide,takvu sam je i dobio,bandasi se pokrivili posle godinu dana,popucale zice,menjac crko,pa sam se ja lepo opet vratio ponici,koja evo i danas ide,dobio sam je sa zavarenim ojacanjem,ali je malo nakrivo zavarena,pa tockovi nisu u ravni,ali je redovno podmazujem i ide ko avion,ja sam naviko tako da je vozim,od kocnica ima samo kontru,i za svo ovo vreme koliko je vozim samo jednom me izneverila kad mi je pukla guma na 5km od kuce... :D
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika