Jump to content


Photo

Lanac i brza spojnica


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#41 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 11 May 2012 - 10:37 AM

Koja spojnica je u pitanju?

Ja imam samo jedan KMC Z72 lanac i na njemu SRAM spojnicu, tako da ne znam kako da izmerim istrosenost, mada mi je lanac uskoro za zamenu. A planirao sam da uzmem SRAM sa brzom spojnicom, mnogo je prakticno resenje.
  • 0

#42 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Posted 11 May 2012 - 12:24 PM

http://www.cikloberz...ow.php?id=10031
Ovo je po meni najjeftiniji način kontrole lanca i zaista vredi imati ovu alatku. Ako je nekom skupo, može da se dogovori sa par drugara da kupe zajedno.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#43 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Posted 11 May 2012 - 09:36 PM

Jedno prosto pitanje u vezi ovog alata za merenje istrošenosti lanca, dali onaj "zub" koji pokazuje 0.75% i 1% mora skroz da uđe između karika, odnosno dali kada skroz upadne znači da je lanac toliko istegnut?
  • 0

#44 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Posted 11 May 2012 - 09:54 PM

Jedno prosto pitanje u vezi ovog alata za merenje istrošenosti lanca, dali onaj "zub" koji pokazuje 0.75% i 1% mora skroz da uđe između karika, odnosno dali kada skroz upadne znači da je lanac toliko istegnut?

Ako ne prodje 0.75 znaci da je dobar,moze jos da se tera.Ako prodje 0.75,a 1.0 ne prode znaci da mu je ostalo "malo zivota",ali da lanac treba sto pre promeniti,a ako prodje 1.0 lanac je za kantu momentalno.
Inace imam taj alat,i sto Karpkg rece,super je stvarcica.

Dalje, kontrolom još nekoliko dobrih lanaca (Šimano) sa istom spojnicom (KMC 10 s), uočeno je da je istegnutost lanaca mereno preko spojnice 1%, dakle za zamenu, dok su ti isti lanci, mereni van spojnice, istegnuti manje od 0,75%

Iz tvog posta sam zakljucio da je cela istegnutost u samoj spojnici,mozda (ali samo mozda) to i ne smeta obzirom da ostatak lanca savrseno naleze?
  • 0

#45 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Posted 12 May 2012 - 07:09 AM

Iz tvog posta sam zakljucio da je cela istegnutost u samoj spojnici,mozda (ali samo mozda) to i ne smeta obzirom da ostatak lanca savrseno naleze?

Ne smeta dok ne naidje spojnica. Posto je ona istegnuta vise nego sto treba ostecuje lancanike. Sto je opet mnogo bolja varijanta da je istegnuta samo jedna karika nego ceo lanac. Koliko ta jedna karika ostecuje lancanike je vec diskutabilno.
  • 0
.

#46 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Posted 12 May 2012 - 08:12 AM

Zaključak je da se spojnice istežu znatno brže i sasvim nedopustivo mnogo u odnosu na lanac. Pošto sam imao nove spojnice, stavio sam ih umesto istegnutih, ali se povratak na pin, bez obzira na sve nedostatke tog rešenja, neizostavno nameće.


Po ceni spojnica, može vala i da se menja na svakih 1000 km ako se tako brzo istežu. Što se mene tiče, njihova praktičnost odnosi prevagu.
  • 0

#47 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Posted 12 May 2012 - 08:52 AM

Po ceni spojnica, može vala i da se menja na svakih 1000 km ako se tako brzo istežu. Što se mene tiče, njihova praktičnost odnosi prevagu.

KMC su 550 dinara par pa i nisu bas isplative,dok su Sram-ove druga prica.
  • 0

#48 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 12 May 2012 - 06:50 PM

Voleo bih da još neko izvrši ovakvo testiranje, da se donese konačan stav po ovom pitanju.

Upravo sam odradio merenja.Na pg 850 sa sramovom spojnicom, mogu reci da posebno preko spojnice mrdnuo nije.Kako lanac sa tom spojnicom ima ~2600km na dusi za ovaj slucaj to bi bilo to ...

Ako ne prodje 0.75 znaci da je dobar,moze jos da se tera.Ako prodje 0.75,a 1.0 ne prode znaci da mu je ostalo "malo zivota",ali da lanac treba sto pre promeniti,a ako prodje 1.0 lanac je za kantu momentalno.

Postoji razlika u slucajevima razlicitih materijala od koga su pravljene sajbne pogona.0.75 je kriterijum za bacanje lanca ukoliko su sajbne aluminijumske.
  • 0
Postavljena slika

#49 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Posted 12 May 2012 - 07:14 PM

Iskontolisao sam i stare lance, pošto ih nisam bacao, a svi su ostali u kompletu sa spojnicom. I svuda je spojnica istegnuta više od običnih karika.
Meni se nekako uklapa promena dve spojnice po životnom veku lanca. Pošto sam nakupovao spojnica kao sumanut, istina po nekoj povlašćenoj ceni preko kluba (imam bar desetak kartona x dve spojnice), to mi za sada nije problem. A pošto sam i spojnih pinova takođe nakupovao kao sumanut, ni to mi nije problem. I pošto i lanaca imam 3-4 novih u rezervi, to mi već nije sumanuto, nego onako taman, bar za dogodine.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#50 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 12 May 2012 - 07:34 PM

Iskontolisao sam i stare lance, pošto ih nisam bacao, a svi su ostali u kompletu sa spojnicom. I svuda je spojnica istegnuta više od običnih karika.

Koje spojnice su u pitanju?

Meni se nekako uklapa promena dve spojnice po životnom veku lanca.

I meni ta prica pije vodu.Bas zato sto si pokrenuo zanimljivu raspravu i jesam otisao da premerim i ono sto sam video to sam preneo.

Iz prva nisam zeleo komplikovati situaciju, ali primetio sam zanimljivost a to je da nisu sva sekcije lanca jednako istegnute, tj jedan deo lanca mi je nesto malo istegnutiji, ali na njemu nema spojnice.Sam lanac nije nikada rastavljan pa sastavljan, vec samo kracen i zatvoren vec pomenutom spojnicom.

Sad nekako se nadam da su razlicite spojnice, a opet moja je za 8faz, tvoje su pretpostavljam za 10 pa je moguce da te dve varijable unose komplikaciju u procenu.

E sad, za ovu pricu bi nam ovakav alat kud i kamo vise legao nego bbb primerak

Postavljena slika
  • 0
Postavljena slika

#51 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Posted 12 May 2012 - 11:22 PM

Da, razlika jeste u tipu spojnice (8 i 10 s). Nisam primetio da se pojedine sekcije lanca više istežu od drugih, mada nemam onaj precizni alat koji bi to tačno utvrdio. Samo u nekoliko merenja na istom lancu, zub podjednako upada na svim mestima, osim preko spojnice, gde upada potpuno, tj očigledno više.
Ako spojnica po samoj konstrukciji već predstavlja oslabljeno mesto, mislim da bi morala biti od daleko kvalitetnijeg materijala nego sam lanac. Kako se i lanci po serijama ne prave od istog materijala, znači da bi i spojnice za istu širinu lanca morale biti u više kvaliteta, kako bi svaka parirala određenom lancu. Pošto to očigledno nije slučaj, ostaje da svako utvrdi ponaosob neke rezultate opreme koje koristi, kako bi mogao da pravovremeno menja dotrajale delove. U prilog tome ide što se neki efekti javljaju kod različitih broja kilometara i stila vožnje čak i za potpuno isti lanac i spojnicu, pa i to treba uzeti u obzir.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#52 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 19 April 2013 - 12:07 PM

Treba mi sram brza spojnica za 9faz. Isao sam u Capriolo radnju u Resavskoj, nemaju, kaze mi prodavacica da nema ni u drugim radnjama, sve kao cekaju robu ali nikako da im stigne...
Da li znate u kojoj jos radnji da pogledam? Posto u retko kojoj maloj radnji sam to nalazio (oni koji uzimaju robu od capriola), pa ako znate provereno gde bi moglo da ih ima, javljajte :)
Ili ako je neko probao 8faz spojnicu na 9faz lancu (hg53), posto 8faz imam jednu novu u steku.
  • 0

#53 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Posted 19 April 2013 - 07:08 PM

Ljudi ima li veze koja je spojnica za koji lanac. Ne znam koji imam lanac, verovatno je shimano 105, ali to nagađam, a razmišljam se da stavim spojnicu zbog lakšeg pranja.
  • 0

#54 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 19 April 2013 - 09:06 PM

Ljudi ima li veze koja je spojnica za koji lanac. Ne znam koji imam lanac, verovatno je shimano 105, ali to nagađam, a razmišljam se da stavim spojnicu zbog lakšeg pranja.


Nije bitan brend lanca i spojnice, ako si na to mislio..sto znaci da na shimano lanac mogu i sram, i kmc, i bbb i ostale spojnice, i obrnuto..bitno je samo da spojnice budu odgovarajuce za broj brzina koje podrzava lanac...8faz i 9faz mislim da mogu da kombinuju spojnice, dok za 10faz lanac idu iskljucivo 10s spojnice :)
  • 0

#55 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Posted 19 April 2013 - 09:30 PM

Baš sam na brendove mislio. Hvala sve mi je jasno. :D
  • 0

#56 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 19 April 2013 - 09:31 PM

Ljudi ima li veze koja je spojnica za koji lanac. Ne znam koji imam lanac, verovatno je shimano 105, ali to nagađam, a razmišljam se da stavim spojnicu zbog lakšeg pranja.

kod 10 brz. je malo problematicno skidanje i vracanje spojnice tj. proizvodjaci ne preporucuju, jedino sto sam video na kmc-ovom sajtu da imaju spojnice za 10 brz. koje mogu vise puta da se skidaju i stavljaju mislim da u nazivu ima i naznaku reusable, idi na sajt kmc-a naci ces je.
  • 0

#57 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Posted 19 April 2013 - 09:45 PM

kod 10 brz. je malo problematicno skidanje i vracanje spojnice tj. proizvodjaci ne preporucuju, jedino sto sam video na kmc-ovom sajtu da imaju spojnice za 10 brz. koje mogu vise puta da se skidaju i stavljaju mislim da u nazivu ima i naznaku reusable, idi na sajt kmc-a naci ces je.

Bas tako. A one KMC koje nisu re-usable mogu da se skidaju i montiraju najvise 4 puta i namenjene su profesionalcima. Kod nas cete ih tesko naci:

Attached Thumbnails

  • IMG_5912-.jpg

  • 0
.

#58 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Posted 19 April 2013 - 10:07 PM

Zahvaljujem. Videću šta ću naći i da li ću nači.
  • 0

#59 pecinjo

pecinjo
  • Members
  • 2 posts

Posted 05 May 2013 - 12:53 PM

Gde da nađem u Nišu (ili kod nekih koji šalju poštom) brzu spojnicu i koju upšte da tražim za lanac KMC Z-50 za POLAR APACHE podaci za bicikl: prednji menjač: Shimano FD-TX51, zadnji menjač: Shimano RD-TX55, zadnji zupčanik: Shimano MF-TZ21-7 14-28, lanac: KMC Z-50, prednji lančanik: Prowheel, 48x38x28 170mm? Gledao sam nešto u planet bike-u ali nisu sigurni da li je to to i ta spojnica je bila skuplja od lanca tako da ...
  • 0




3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users