Jump to content


Fotografije

Upgrade čeličane na osmofaz


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
117 odgovora na ovu temu

#1 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 September 2011 - 12:27 AM

Pošto je sve odavno zrelo za zamenu, trebam uskoro najzad do BG po delove. A iako sam već dobro sve proučio i dalje ima detalja oko kojih nisam skroz siguran pa imam dosta raznih pitanja. Takođe i saveti oko nabavke i izbora tamo gde ga ima su dobrodošli.

Umesto na devetofaz išao bih na osmofaz zbog cene, svaka hiljadarka mi znači a i zbog kasnijeg održavanja (lanci i kasete). Dovoljno mi je samo da dobijem kasetni sistem da se otarasim krš navijače i quick release da ne vucaram više vilasti ključ svuda sa sobom :mrgreen:. Dropout jeste horizontalan, tj više semi (kos) ali ću već da ga zbudžim da to drži, proverio sam po netu i može to da radi ok, a nisam ni težak ~75kg.

Točak bih hteo da bude crn, lepše mi izgleda, malo me smorila ona alu srebrna boja :) i korodirane žice. Deluje mi i lakše za održavanje :), kontam samo prebrišem i opet je lepo crno kao novo. Nadam se da će dugo tako i ostati i da se felna/žice neće ljuštiti. Ove jeftine crne felne na Capriolo Cobra su mi se posle pet godina samo na par mesta malo oljuštile. Kakva su iskustva sa onim crnim žicama za 20ak din iz Planet-a i otpada li boja ili šta je to već sa njih? Malo se još uvek dvoumim jer za slične pare ima DT stainless koje su verovatno bolje ali šta znam nije mi mnogo bitno, biće 36 žica, lak sam, vozim asfalt ili van puta pažljivo, i nikad mi nije pukla žica. Je li to bar stvarno stainless, znači da ostane trajno čisto srebrno? Nabla će biti RM30 ili šta već nađem što jeftinije a u boji koja već bude i sa 36 rupa. Koja dimenzije žica i nipli mi treba za to?
Kod felne mi je bitno da bude dovoljno uska da mogu i 1" gume da pasuju. Koja širina mi onda treba, i koji mi je uopšte izbor? Vidim od jeftinijih u Planetu rigida/beretta a u Capriolu ima cryptonx, mach1 eco evolution, g.rock, remerx... Videću još uživo šta stvarno ima na stanju i šta mi se sviđa, ali me interesuje ima li među njima bitnog variranja težine/čvrstine i koje dimenzije (pretpostavljam 559x što uže). I najbitnije, da li za sve te felne ide ista dužina žica?

To bih onda sve odneo negde da se isplete, nadam se da nisu gužve :) i da može da bude gotovo za naredni dan pošto mi se ne ostaje duže od jedne noći u BG. Može i preporuka za neki dobar servis. Ja znam samo Planet, Terrano, i neka dva kod sajma. Ako bude za naredni dan, verovatno ću u Terano pošto mi je blizu. Jel radi Hari još uvek? :)

Sorry za opširnost, nisam mogao kraće ali pitanja sam istakao.
  • 0

#2 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 18 September 2011 - 12:40 AM

pogledaj pp
  • 0

#3 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 September 2011 - 11:41 PM

Hajde, može li neko malo da pripomogne :) dosta mi je bitno.
Najvažnije da se ne zeznem za dužinu žica, mada mogu i pre kupovine da pitam u servisu.
A za felne, ima li uopšte 559 užih od 18 mm? Vidim kod Capriola na sajtu nema manje od 18, a našao sam na Sheldonovom sajtu da mi treba 17 mm za 1" gume.
I važno mi je da za nable mogu uvek lako i jeftino da dobavim konuse, e sad jel to standardno ili se razlikuju? Da li bar za sve Shimanove klase nabli idu iste dimenzije konusa? Našao sam neke oprečne inforamcije pa mi se to ne sviđa... Navikao sam do sad da uđem bilo gde i da uvek toga ima za neke smešne pare, tako da ih zamenim prilikom svakog servisa.

Videh ovaj oglas:
http://www.cikloberz...ow.php?id=48481
i to bi došlo u obzir ako je stvarno sve u dobrom stanju. Zna li neko prodavca? I jel to neka realna cena? Meni deluje malo za XT pa mi čudno, ali ipak sam ja noob :).
  • 0

#4 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2011 - 12:10 AM

Navikao sam do sad da uđem bilo gde i da uvek toga ima za neke smešne pare, tako da ih zamenim prilikom svakog servisa.

Uz shimano ces se od toga odvici.Niti su jeftini (set konusa npr. moze da te izadje i po 3000rsd), niti ih uvek ima, a pogotovu nisu isti za sve nable ...

U principu krenuo su u opasano neisplativ poduhvat.Namucices se posteno, i oko nabavke i oko sklapanja, a rezultat nece biti adekvatan ulozenom naporu i novcu ...
  • 0
Postavljena slika

#5 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2011 - 12:45 AM

E al si mi reko :mrgreen: sad moram podpitanja jer te nisam baš razumeo :).
Nije problem za konuse, ako će nakon sezone biti kao novi (što ne verujem dok ne vidim lično). Ja navikao na punu osovinu i te standarnde jeftine (nekvalitetne) konuse koji uvek imaju sitna oštećenja prilikom servisa nable pa ih menjam.
Ali opet i ako shimano dosta duže traju, uvek može da se desi da vrisne pa treba zamena, te mi se ne sviđa varijanta sa paprenim konusima a pogotovo ako ih tokom sezone više nema nego ima na lageru.
Da onda zaboravim na one XT točkove ili šta?! Koliko okvirno košta par konusa za njih?
Vidim set za RM65 je 460 din, to je ok, za RM30 su verovatno još jeftiniji. Onda bih uzeo set prednji/zadnji (valjda ima jednom godišnje na lageru :? ) pa da mi stoji u rezervi jer sam na selu 100 km od BG i NS.
Ne kontam za neisplativost i nabavku, šta je problem? Nov točak sa kasetom i sve po želji sam sračunao na 4500 din. Slobodno daj bolji predlog, zato sam i otvorio temu :).
Ako nisi mislio za točak već ceo bajs, to znam ali tako mora da bude deo po deo jer nemam niti ću imati 200+ eura za nov bajs na kome mi opet pola stvari neće odgovarati.
  • 0

#6 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2011 - 01:11 AM

Ali opet i ako shimano dosta duže traju, uvek može da se desi da vrisne pa treba zamena, te mi se ne sviđa varijanta sa paprenim konusima a pogotovo ako ih tokom sezone više nema nego ima na lageru.

koliko ce trajati zavisi od toga koji su, kako ih vozis, i kako ces ti biti podeseni (tj od srece sa serviserom)

Tokom sezone ih i ima i nema.Bilo je susnih godina kada neke konuse nisi mogao da nadjes ni za lek, bilo je i boljih.Sta ce tebe snaci jedino da pogledamo u pasulj :D

Da onda zaboravim na one XT točkove ili šta?! Koliko okvirno košta par konusa za njih?

Nisam bas zagledao te tockove, ali orijentacije radi recimo za zadnju 775 nablu je levi konus oko 1300 din itd (jeste da ti ne treba disk nabla ali pricao ugrubo o cenama) ... U principu mozes uzeti tockove sa xt nablama ...

Ne kontam za neisplativost i nabavku, šta je problem? Nov točak sa kasetom i sve po želji sam sračunao na 4500 din. Slobodno daj bolji predlog, zato sam i otvorio temu :).
Ako nisi mislio za točak već ceo bajs, to znam ali tako mora da bude deo po deo jer nemam niti ću imati 200+ eura za nov bajs na kome mi opet pola stvari neće odgovarati.

Ako sam ja tebe dobro skapirao hoces da predjes na 8 faz.Ajd nek ti tocak bude 4500, u principu mogao bi i manje, a mogao bi i vise ... Pored njega kaseta ti je reda 2000 lanac reda 1000 okidaci reda 3000 i zadnji menjac reda 2500-3000 (mada moze turni da dobaci i 8micu) i kad to sve lepo isabiras izadje ceh reda 13.5-14 000 sto nije predaleko od 20000 . mozda je bolja varijanta da to sto sada imas odrzavas tehnicki ispravnim, stekas lovu, pa kad prestekas 3 glave pogledas sta ima da se smisleno nadje ...

Ako ovo tvoje i uradis dobices pimpovanog gvozdenka koji ima sve gvozdene mane kao i pre, kome ce zadnji tocak da se krivi na svako jace povlacenje lanca, ili ces u suprotnom da zatezes qr ko nenormalan i time rizikujes pucanje istog i ispadanje ispadanje tocka ...
  • 0
Postavljena slika

#7 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2011 - 01:43 AM

A pa ja nisam skontao da su ono disk nable :oops: tako da to otpada.
Sklopiću onda ili uzeti od Svete one Kelly's točkove, meni će obe varijante da rade posao.
Ne brini ništa za računicu sve sam detaljno razradio :mrgreen: a i mora tako jer zamena mora ne momentalno nego je trebala pre više od godinu dana :mrgreen: . Lanac sam uzeo pre godinu dana (kad sam naučio kako se meri) i tada ustanovio da preskače te vratio stari do zamene svega. Tad je još išlo, a u zadnje vreme preskače samo tako čim malo nagaziš jer je lanac kao žvaka a pogon i račna razvaljeni. Realno i nije u voznom stanju al teram nekako još uvek (gazim ko po jajima, dok se ne zaletim). Da kupujem novu navijača račnu sa 14t najmanjim nije nikad bila opcija :) pa je čekalo dok skupim pare za sve.
U međuvremenu sam kupio XCT V3 pogon jer sam znao da će ga kratko biti na lageru :( :evil: tako da pogon i lanac imam. Točak rekoh 4.5k s kasetom (navodno u planetu ima neka 11-32 za 1100, rm30 1200, felna 900, žice 700, i pletenje kontam 500-600).
Tourney znam da dobacuje osmicu, na to i računam ;):) nemam zamerki na njega, voziću ga dok ne zamenim gvozdenjak ram (pošto nema kuku).
Trigeri mi nisu hitni, kasnije ću, možda i na proleće, voziću za sad sa 7. Pošto treba to i uklopiti i zameniti i gripove... A bilo je na oglasima alivia i za 10e, a za 15-20 sigurno uvek može da se nabavi.
Menjač isto nađem nešto na oglasima, otom potom. To kad budem menjao ram (kad me usere neki jeftin alu ko Vordu :mrgreen: onaj Monitor, dobro ne mora tako ali bilo kakav alu za 30-50e) i eto.
Na gomili sigurno neću imati a i da imam, onda bih štekao još za drumaš :).

E da, za konuse nema frke lično ću da uštelujem nablu i održavam redovno. A za quick release takođe, detaljno sam ispitao po netu i to radi bez problema, pogotovo za mojih ~75kg i moj način vožnje. Vozio se QR pre alu ramova uspešno i sa horizontalnim dropoutima. A i dropout ću da sredim da ima oslonac i da nema mrdanja ;).
  • 0

#8 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 19 September 2011 - 03:53 AM

pozdrav...Svetini tockovi ce te kostati malko vise nego taj tvoj jedan a dobijes par lepih i istih tockova.Pogon i lanac imas.Ja sam prekjuce platio cs hg 50 1250 dinara.Mislim da jos uvek stoje alivio sifteri za osmicu na berzi za 15 evra.I ti na konju!Razmisli jos jednom o tim tockovima velika gimnastika oko jednog tocka koji ce biti rasparan sa prednjim.Sto se tice rama cekaj upasce neki polar ili kapriolo zimus za male pare.
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#9 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 September 2011 - 06:55 AM

Moja preporuka,i verovatno najjeftinija a uopste nije losa http://www.cikloberz...ow.php?id=36782
  • 0
puno znoja,malo krvi

#10 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 19 September 2011 - 07:12 AM

A pa ja nisam skontao da su ono disk nable :oops: tako da to otpada.


a sta fali disk nablama. Niko tebe ne tera da vozis na disk, nabla je nabla.
Mislim da ti je, ako ti odgovara cena, to i najbolje resenje
jer ti je vec pripremljeno za sledeci upgrade (disk kocnice)
bez dodatnih ulaganja!
Ja bih tako uradio :)
  • 0

#11 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2011 - 09:06 AM

A i dropout ću da sredim da ima oslonac i da nema mrdanja ;).

kako?

Inace mozda nisam bio jasan sa onom neisplativoscu.Problem je u efikasnom koriscenju novca i vrmena, tj izvlacenja maximuma iz istog.Kada budes uradio sve sto planiras, koja ce biti sustinska razlika u odnosu na danasnje stanje po pitanju voznje, tj da li ce biti vredna ulaganja.
  • 0
Postavljena slika

#12 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2011 - 04:18 PM

E tako vas volim, raspišite se :).

@ brko83
Nije mi bitno ako točkovi budu raspar, u principu sad mi treba samo zadnji ali pošto ima tih par ponuda sve dolazi u obzir jer su povoljniji komplet točkovi a i prednji mi se dosta potrošila kočiona površina (prešao je 12000 :)). Mislim da će presuditi varijanta za koju nisu neki teško nalažljivi konusi :) ili lageri.

@ Vorda
Nisam ni video to jer je star oglas i deluje dosta zanimljivo, novo, povoljno i kaže da može i sa crnim žicama. Jedino što sam čitao da takve igle otvorenog tipa imaju slabiji stisak od onih kakve su na shimano nablama, što može biti bitno u mom slučaju :? .

@ IgorN
Ne mislim nikad da prelazim niti vozim diskove. A i ako su disk nable, zar onda nisu i takve felne (bez kočione površine), čime bih onda kočio? :mrgreen:

@ pri3rak
Kako neće biti razlike, meni je to jako bitno da koristim kasetni sistem da mi se ne krive osovine kao sad, da mi ne ulazi odmašćivač (axel) pri svakom pranju u freewheel pa uvek da imam problem sa grebanjem te nasipam ulje pa onda curi i razbaca od nable do obruča... A i ovde bi lako mogla da se skine kaseta i pere odvojeno. A najvažnije lako skidanje točka bes centriranja svaki put i bez vucaranja vilaste 15tice u torbici i na kasetama imam setup koji mi odgovara (11-13-15-17 ili 18...) a ne onih 14 me ne zadovoljava, lako se prevrti u određenim situacijama :) što me jako frustrira a od bicikla želim suprotno.
Za QR sam spreman na rizik jer sam ubeđen da će raditi i da neće ništa ni klizati ni pucati. A i pre ili kasnije će doći alu ram. Dropout mi nije horizontalan nego kos, pa ću da ubacim nešto tako da se osovina oslanja i na taj adapter a i da pri skidanju/vraćanju točka ne moram svaki put da ciljam i centriram već samo ubacim. Sa druge strane nema tog hoda nego već ide do kraja.

Postavljena slika

I pitanje za konuse: Ako bude Shimano nabla, to sam skontao znači neće biti problem jer planet obezbeđuje konuse. Ali šta je sa onim Svetinim točkovima i sa onim Assess što je predložio Vorda, kakvi tu konusi idu, mogu li se nabaviti?
  • 0

#13 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 19 September 2011 - 04:35 PM

kod mene su paralax nablekod mene su paralax nable
  • 0

#14 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2011 - 04:59 PM

@ pri3rak
Kako neće biti razlike, meni je to jako bitno da koristim kasetni sistem da mi se ne krive osovine kao sad, da mi ne ulazi odmašćivač (axel) pri svakom pranju u freewheel pa uvek da imam problem sa grebanjem te nasipam ulje pa onda curi i razbaca od nable do obruča... A i ovde bi lako mogla da se skine kaseta i pere odvojeno. A najvažnije lako skidanje točka bes centriranja svaki put i bez vucaranja vilaste 15tice u torbici i na kasetama imam setup koji mi odgovara (11-13-15-17 ili 18...) a ne onih 14 me ne zadovoljava, lako se prevrti u određenim situacijama :) što me jako frustrira a od bicikla želim suprotno.
Za QR sam spreman na rizik jer sam ubeđen da će raditi i da neće ništa ni klizati ni pucati. A i pre ili kasnije će doći alu ram. Dropout mi nije horizontalan nego kos, pa ću da ubacim nešto tako da se osovina oslanja i na taj adapter a i da pri skidanju/vraćanju točka ne moram svaki put da ciljam i centriram već samo ubacim. Sa druge strane nema tog hoda nego već ide do kraja.

Naveo si neke prednosti, ali

1. i dalje ces imati 7 faz sistem iako imas 8 sajbni
2. i dalje ces imati turnija
3. zadnja osovina cak i na navijaci ne bi smela da se krivi pod covekom od 75kg, to mozes resiti nabavkom dobre pune osovine (sad gde kako je drugo pitanje)
4. iz mog iskustva hoce da navlaci tocak, qr mi nikad nije pukao iako sam ga svojevremeno krvnicki zatezao, ali nisam siguran da je to vise plod kvaliteta, a ne sretnih okolnosti
5. 48/14 nece bas lako da se prevrti , a ai kad se prevrti to nije posebno dugotrajno
6. sve to sto zelis, samo bolje imas kod bicikala koje se polovne mogu naci i za manje od 200e, a pre ili kasnije ces na ovaj celik toliko da ulozis i sam
7. nabavke konusa kod planeta su nepouzdan proces, cas ih ima cas ih nema, prosto nema pravila... racunaj da njih neces nabavljati kao njihove prethodnike (dobar dan ja doso po konus za zadnju nablu, imamo, platis - hvala ) ...
  • 0
Postavljena slika

#15 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 19 September 2011 - 05:38 PM

Evo jedan konkretan predlog:Licitiraj ovaj bajs,ili jos bolje kontaktiraj coveka na PP i pitaj da se dogovorite mimo aukcijehttp://www.limundo.c...rodaju-/3444977,prodaj tvoju celicanu budzasto i ulozi malo u ovaj i eto resio si i osmofaz i alu ram i jos stosta....
  • 0

#16 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2011 - 05:41 PM

+1

Za manje para ces imati alu ram i sve drugo sto si nameravao da imas, pa i vise :)
  • 0
Postavljena slika

#17 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 19 September 2011 - 06:02 PM

Amin to that!

I da nije u perfektnom, jednostavno imas kompletan bajs odjednom. I kako pare budu dolazile, tako ces menjati delice. Mani se corava posla. Od babe ne moz da napravis devojku.

Kako neće biti razlike, meni je to jako bitno da koristim kasetni sistem da mi se ne krive osovine kao sad...A najvažnije lako skidanje točka bes centriranja svaki put i bez vucaranja vilaste 15tice u torbici i na kasetama imam setup koji mi odgovara (11-13-15-17 ili 18...) a ne onih 14 me ne zadovoljava, lako se prevrti u određenim situacijama :) što me jako frustrira a od bicikla želim suprotno.


Taj problem resava novi ram, a ne kaseta.

Slika se drop-outom nije za pohvalu.
To je najgora moguca kombinacija. Bolje da ti je skroz horizontalni, kao na fixie bajkovima. Ovako ce tocak da ti bezi i po vertikali i po horizontali. Mislim, kad ti sa 75 kg-a krivis osovine...Kako ti to uspeva? Meni u zivotu nije ni zica pukla, a vozio sam krseve.
  • 0

#18 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2011 - 06:37 PM

Ma ne krivim osovine, ali je ova malo kriva mada nije ni čudo s obzirom da je nabla stavljena u maju 2008. i da sam je platio 300 din ;).
Ne razumem za dropout šta sad po horizontali?! Po vertikali neće da beži jer ću to da sredim ;) ništa vi ne brinite za moju bezbednost i isplativost, mora tako i to odmah da bih jesen iskoristio za vožnju. Za drugi bajs nemam nikako para.
Pošto će biti ili paralax ili assess ili sam sklapam, kakva je situacija sa konusima za prve dve nable, ima li toga lako za nabaviti?
  • 0

#19 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 September 2011 - 06:57 PM

Ne podrzavam budzenje celicane ali evo kako sam ja nabudzio dropoute i kuku menjaca na staroj zeninoj celicani da mogu da se stave tockove sa QR-om.

Attached Thumbnails

  • PICT0055.JPG

  • 0
puno znoja,malo krvi

#20 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 19 September 2011 - 07:02 PM

@ IgorN
Ne mislim nikad da prelazim niti vozim diskove. A i ako su disk nable, zar onda nisu i takve felne (bez kočione površine), čime bih onda kočio? :mrgreen:



Nisam ni ja mislio, pa sam presao #-o

Ako su NABLE za DISK to NE ZNACI da su i OBRUCI za DISK.
Obruci su takvi kakve izaberes!

Ako imas love za te glave i ako ti se svdjaju
nista te sa tehnicke starne ne sprecava da ih vozis
i na RIM BRAKE! Ne bi bio jedini! [-X
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika