Jump to content


Fotografije

SEDIŠTE - kako pronaći odgovarajuće ???


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
1391 odgovora na ovu temu

#101 sashinho_almighty

sashinho_almighty
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVetroviti Banat

Postavljeno 10 June 2012 - 10:16 AM

Vredi li zameniti ovo http://ebike.hu/prod... ... l rio man/ ovim sedištem http://www.cikloberz...ow.php?id=72283 ?
  • 0
"Smrt jednog coveka je tragedija, smrt miliona je statistika"

#102 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 10 June 2012 - 10:54 AM

Vredi li zameniti ovo http://ebike.hu/prod... ... l rio man/ ovim sedištem http://www.cikloberz...ow.php?id=72283 ?

Vredi li zameniti fotelju za jedva tapaciranu drvenu stolicu ;)? Nekome vredi a nekome ne :mrgreen: :mrgreen: .

Prvo sediste je siroko, mekano, za uspravan polozaj mlekadzijsko/postanskih bicikala ;).
Drugo moze na bilo koju sportsku biciklu.
A mi nemamo pojma za koju namenu tebi treba sediste, koja ti je pozicija sedenja, koliko km ili sati vozis...
  • 0
.

#103 sashinho_almighty

sashinho_almighty
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVetroviti Banat

Postavljeno 10 June 2012 - 11:21 AM

Vredi li zameniti ovo http://ebike.hu/prod... ... l rio man/ ovim sedištem http://www.cikloberz...ow.php?id=72283 ?

Vredi li zameniti fotelju za jedva tapaciranu drvenu stolicu ;)? Nekome vredi a nekome ne :mrgreen: :mrgreen: .

Prvo sediste je siroko, mekano, za uspravan polozaj mlekadzijsko/postanskih bicikala ;).
Drugo moze na bilo koju sportsku biciklu.
A mi nemamo pojma za koju namenu tebi treba sediste, koja ti je pozicija sedenja, koliko km ili sati vozis...


Mleko još nisam počeo da raznosim, ali eto dao si mi dobru ideju. Turio bi ga na treking bajk. Počeo sam da teram pre par meseci, u početku 15-tak km dnevno, pa 20, 30, sad oko 40. Naravno, sa namerom da vremenom postepeno povećavam. Ovo sedište koje trenutno imam mi je nekako previše mekano. A i j mu m video sam ovo drugo na oglasima za finu cenu (jedino što je malo skinuta boja napred).
  • 0
"Smrt jednog coveka je tragedija, smrt miliona je statistika"

#104 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 10 June 2012 - 11:30 AM

Pa bas zato sto je mekano i siroko namenjeno je uspravnijem polozaju sedenja sto kod tebe verovatno nije slucaj. A da li ce ti odgovarati ono drugo sediste to niko ne moze sa sigurnoscu da ti kaze. Vec imas sve o tome u ovoj temi.
Nemoj da ocekujes od nekoga ko se razume u celu pricu da ti kaze to je sediste za tebe. Kada ti sam ne znas kakav ti tip sedista odgovara tek neko drugi ne moze to da zna ;). Pa i kada znas koji ti tip odgovara opet mozes da promenis gomilu sedista dok ne nadjes ono koje ti odgovara.
  • 0
.

#105 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 01 July 2012 - 12:23 AM

Sta mislite, vredi li rizikovati sa polovnim? http://cikloberza.co...ow.php?id=74546
Ne znam koliko moze sa slike da se proceni u kakvom je stanju, tj koliko "zivota" ima jos u sebi :? Meni deluje skroz ok.

Koliko sam uspeo da skapiram prodavac je proveren, a gledajuci cene ovog sedista (novog) na netu, cini mi se kao OK ponuda i cena. Mislio sam prvenstveno da idem na SMP TRK -koje zbog nedostatka vremena jos nisam stigao da probam iako je mixitron velikodusno ponudio #-o .
Jel ovo "Extra" bolje za treking varijantu, tj duge puteve, ili je tu TRK udobniji? Znam da zavisi od zadnjice najvise, ali me zanima generalno, posto je skuplje, ne znam da li to nuzno znaci i da je udobnije :)

Nisam ni planirao sad da uzmem sediste, ali mi se cini kao ok ponuda i ne bih da je propustim.
  • 0

#106 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 15 July 2012 - 11:56 PM

Kakva su vasa iskustva sa navikavanjem na sediste?
Uzeo sam sediste iz prethodnog posta, ali se vec razmisljam da ga prodam. Ukocenosti nemam nimalo, sa starim sedistem ga je bilo pomalo, ali zato me sedalne kosti bole, cini mi se sve vise i vise u toku voznji. Kad sam nosio bajs u NS vratio sam staro sediste i cini mi se da mi je sa njim bilo dosta lakse na kracim relacijama (30-40km). Cak sam vozio sa biciklistickim bez uloska.

Najduzu relaciju do sada koju sam vozio sa Selle SMP Extra je bilo nesto vise od 70km, ukupno sam presao mozda 250-300km, ali se stanje ne poboljsava... Da li da ga vratim na bajs i sacekam jos malo da mi se zadnjica "adaptira" ili mi prosto ne odgovara i da ga prosledim dalje? :)
Sto je najgore necu ni moci u narednih 2 nedelje da se vozim, tek kad se vratim sa mora, pa se plasim da ce mi trebati jos vise vremena da se naviknem - ako se naviknem.

Pricao sam sa mixitronom i on kaze da se na SMP TRK navikao posle 5km, da li su i vasa iskustva takva?
  • 0

#107 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 17 July 2012 - 02:07 PM

Ako ti sediste odgovara navicices se vrlo brzo ili ako je u startu dobro podeseno, onda odmah :).
Meni licno, ako sediste ne odgovara posle 4-5 voznji necu se ni posle 40-50 lepo navozati sa njim.
  • 0
.

#108 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 17 July 2012 - 03:41 PM

Tako sam i ja razmisljao, ali reko da pitam.
Nista, kad se vratim sa mora ide u oglase, pa trazim neko drugog oblika koje mi bolje odgovara... :)
  • 0

#109 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 17 July 2012 - 07:35 PM

Da li si probao da menjas nagib sedista? Da li bol prestane ili se smanji kada promenis ugao sedalnih kosti na sedistu? Tj. kada se nagnes ili ispravis na sedistu?
  • 0
.

#110 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 17 July 2012 - 07:51 PM

Ja sam vozio drugarev bajs 10-tak dana sa smp sedistem i nikako nisam mogao da se naviknem.Kasnije sam provalio da mi odgovaraju iskljucivo ravna sedista gore.Takodje su me bolele sedalne kosti.A na skoro svako ravno mogu da se naviknem.Ovo fizik sto sad imam mi je na prvoj voznji leglo ko budali samar.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#111 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 18 July 2012 - 06:57 AM

@zare
Nisam probao da menjam nagib. Poziciju sedenja jesam, rezultat je slican tj uvek boli :(
  • 0

#112 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 26 August 2012 - 12:14 AM

SMP Extra posle 400km sam skinuo sa bajsa, definitivno mi ne odgovara. Boli me zadnjica dok vozim, posle 50km postaje bas bas neudobno.

Kupio sam SMP TRK, maltene novo. Medjutim opet slican problem :( Doduse ovo je udobnije dosta, posto je sire, ali opet slicni bolovi u zadnjici, kojih sa fabrickim Velo sedistem nije bilo :(

Probao sam za jedan zub da promenim nagib danas u sred voznje. Posto je do sada bilo podeseno tako da sto manji pritisak bude napred, vec da ide vise na zadnjicu. Medjutim do kraja voznje nisam nikakav boljitak primetio. Pre sledece voznje se razmisljam jos vise ka nazad da ga nagnem, ali mi se bas svidelo i TRK i Extra sto imaju tu rupu i pritisak na kanale i prostatu je bas mali, sa te strane su extra udobna. Bas to je i bio jedan od glavnih razloga zbog kojih sam menjao Velo, da bih sprecio probleme sa prostatom u buducnosti, posto mi se genetski ionako ne pise dobro. Sad da li ce ta udobnost ostati ako nagnem sediste pozadi, videcu.
Da napomenem, Velo sam koristio sa slicnim nagibom kao i ove SMP, ali me zadnjica nije toliko zezala (tj deo oko sedalnih kostiju), tek posle 70-80km voznje krece da bude neudobno. Ovde vec na 35-40km, nekad i ranije.

Moje pitanje je, ako ni to ne pomogne, sta mi preporucujete za sledece? Tj koji tip sedista da probam?

Nisam pouzdano nasao na internetu, mozda vi znate, jel TRK ima gel ili je sundjer? Na jednom mestu sam samo nasao da je sundjer, ali nigde da potvrdim. Cisto da probam neko sa gelom ili sundjerom sledece, sta god je konta od ovog sto sad imam :)
  • 0

#113 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 26 August 2012 - 08:00 AM

Probaj da vise nego sto ti je logicno podignes prednji kraj sedista. Uglavnom sam ih vidjao tako podesene. Deluje sasavo ali izgleda da tako radi :) :).
  • 0
.

#114 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 26 August 2012 - 08:12 PM

... =endscreen :D
  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#115 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 26 August 2012 - 08:34 PM

Hm, cenim da bi me tek sa ovim sedistem bolela zadnjica :D

Sad se vratih sa voznje od ~35km, sediste nagnuto dosta ka nazad... Bol je mozda malo manji, ali je i dalje tu... Probacu ovako jos par voznji, mada sumnjam da ce mi odgovarati.

Sem spongy wondera, jel imate preporuke u kom smeru dalje da idem sa potragom?
  • 0

#116 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 August 2012 - 09:09 PM

Kako je moguće da imaš bolove sa tako dobrim sedlima i na tako kratkoj vožnji a još voziš redovno?! :shock:
Ja ceo Avgust skoro ništa nisam vozio i sad dva dana za redom prešao po 100 km i nikakav problem sa sedenjem. Jel voziš u dresu s uloškom? Ja bih razmislio i o onoj šticni sa oprugom :), pogotovo ako ima offroada ili loših puteva. Jel osetiš ti tačno zašto se žuljaš, jel mekana ispuna pa probijaš koskama do tvrdog dela? Ja samo na taj način mogu koske da nažuljam, znači kad je put izuzetno loš i kad su udarci takvi da gel ne može da amortizuje. Ovako u normalnoj vožnji samo od sedenja bez mnogo truckanja, težina i pritisak se lepo ravnomerno rasporede i samo ponekad se javi ono peckanje od gnječenja kože i dresa, što nestane kad ustanem na tren i ponovo se namestim, realno više mi smeta stezanje krajeva nogavica nego to.
A recimo na drugom bajsu što je za akanje van asfalta imam zakrivljeno sedlo i katastrofa mi je, mučenje za voziti. Ovo moje ravno i šire mi mnogo više odgovara.
  • 0

#117 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 26 August 2012 - 09:31 PM

Eh, i ja svo vreme sebi postavljam to prvo pitanje, ali odgovor ne znam :(

Fabricko sediste koje sam dobio sa bajsem (Velo 3061) mi je udobnije od ovih SMP. Pritom je tvrdje na dodir i osecam sundjer kako se cuje kad ga pritisnem, kod ovih SMP ne mogu da izvalim na dodir cime su napunjeni, ali mi se cini da je gel.

Uvek vozim u dresu sa uloskom, sem do prodavnice itd ali to je 2km i ne mogu ni da osetim neki bol za tako kratko. A da li osetim zasto se zuljam, to je ono najgore - ne! Samo posle odredjenog vremen krece bol i to je to. Putevi po kojima vozim su osrednji ali nisu mnogo losi, tako da nije do toga. Ma kad bih ja nasao sediste kao Velo sa prednjim krajem kao SMP to bi bio pun pogodak hehe :)
  • 0

#118 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 26 August 2012 - 09:38 PM

Kako je moguće da imaš bolove sa tako dobrim sedlima i na tako kratkoj vožnji a još voziš redovno?! :shock:

Ako mu sediste ne odgovara nece mu pomoci to sto redovno pokusava da mu se prilagodi :mrgreen: .

Ako si nekako u mogucnosti probaj Fizik Aliante i Fizik Arione. To su tipicni predstavnici dva razlicita oblika sedista. Ja sam uvek vozio ravna sedista ali mi je Aliante iako krivo bilo dosta dobro ali opet ne savrseno. Sa druge strane Arione koje je trebalo vise da mi odgovara je bilo gore nego Aliante #-o . Slucajno sam dosao do Bontrager Race ravnog sedista (ima i "krivih") i vise nemam problema. Makar dok ne dodje trenutak da se sediste zameni...
  • 0
.

#119 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 01 September 2012 - 12:28 AM

Dal mi se cini ili bi oba stvarala pritisak na kanale i prostatu? Posto na netu vidim da nemaju rupu.
To mi se mnogo svidelo kod SMP sedista sto su u tom reonu bila odlicna. Ali guzica zeza :(

Ako neko ima ta dva modela Fizik a da je iz BGa neka se javi, trenutno sam na blagoj postedi od bajsa (problemi sa kolenima) ali bih voleo da probam pre nego sto pazarim. Tako sam se zeznuo za TRK sto nisam prvo probao sediste iako se mixitron velikodusno ponudio, vec slepo verovao iskustvima drugih ali nazalost moja zadnjica se razlikuje od proseka :cry:

Velo pronto sl z1 ja ok sediste za moju guzu sa tog sajta.I cena je ok.Ima titanijum sine.

Jel i dalje imas ovo sediste? Da li ti ne odgovaraju sedista sa gelom ili su ti ok?
I ne znam tacno koja je razlika izmedju tog i ovog (sem tezine i dizajna, mislim vise razlika "na dodir" i utisak iz voznje jer im je opis isti): http://www.vector-bi... ... t&Itemid=1

Razmisljam se da je kod mene mozda problem sto mi ne odgovaraju sedista sa gelom jer sa Velo-om tegobe krecu tek kasnije i nisu ovako jaki bolovi kao sa SMP sedistima. Samo sto mi je kod njega i prednji deo neudoban (tj ne toliko udoban kao na SMP sedistima). Pa sad trazim neki kompromis. Siroko sediste, bez gela, sa rupom... Ovo deluje slicno obliku SMP TRK samo nemam pojma da li valja (a i siroko je, za razliku od ovog Pronto Z1 / SL Z1):
http://www.vector-bi... ... t&Itemid=1
  • 0

#120 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 September 2012 - 05:09 PM

Odlično se pokazalo na drumašu:
http://cikloberza.co...ow.php?id=80285

Nije previše usko, a ravno je pa možeš menjati položaj lakše.


Za treking bajs, imam sic kao tvoj i: NIJE dobar. Taj Antares je dovoljno širok da ne smeta ako uspravnije sedim na bajsu. Ipak, zbog užasnih nam puteva, ovako nešto pikiram:

http://sheldonbrown.... ... flyer.html


Inače, par "očiglednih" stvari, ne znam je li ko spominjao u temi već (izvinjavam se ako jeste):

1) Dečacima više odgovaraju tvrđi sicevi - pogotovo za duže vožnje. Mekan sic (gel posebno) može da bude veom neudoban.

2) Isečak za prostatu nekima jednostavno ne odgovara. Meni je ravan sic, bez isečka za prostatu, sasvim OK i nema nikakvih problema.

3) Podešavanje. Ovo ću malo detaljnije:

Sedište namesti da bude vodoravno. Od te tačke kreni. Uvek. Libelu i gađaj vodoravan položaj. Posle vijaš finese. OK, kad je vodoravno.

Vidi da visina bude odgovarajuća. Ako te jako ubija na dužoj vožnji, možda je jednostavno previsoko. Hoće to da se odrazi neudobnošću. Pretpostavljam da si sic namestio da odgovara tvojoj visini. E, probaj ga spustiti za pola cm. Ne mora više. Obeleži nečim i spusti šticnu samo tako, malo.

Još nešto. Ako sic pomeraš u nazad, onda si dalje od pedala, pa mora šticna da se malo spusti. Ako se pomera napred, obrnuto, naravno.

Položaj na bajsu: ako ti je korman visoko, ako sediš uspravno, više će ti odgovarati širi sic, a bilo bi dobro da ima i federe (ili bar deblja guma pozadi). Jer tada će biti veći pritisak na dupe, je li, a karlica se oslanja širim delom kad je čovek uspravan.


Za kraj, nije loše povremeno, recimo na desetak minuta, ustati i tako voziti kraće vreme. Čisto da krv prostruji svugde. To ljudi često zaborave, pa utrnu, a sasvim je efektno. Kad sedimo na stolici setimo se protegnuti noge, dok na bajsu...
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika