Jump to content


Photo

SEDIŠTE - kako pronaći odgovarajuće ???


  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#1201 Makarije

Makarije
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 257 posts
  • LocationNovi Sad (obronci Detelinare)

Posted 21 June 2021 - 06:15 AM

Iz licnog iskustva - prvo treba probati sa promenom oblika sedista (naravno uz odgovarajucu sirinu) pa tek nakon toga vrstu i kolicinu punjenja)
Ako je ovalno probati sa ravnim i obrnuto.
  • 0

#1202 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 995 posts

Posted 21 June 2021 - 06:27 AM

Iz licnog iskustva - prvo treba probati sa promenom oblika sedista (naravno uz odgovarajucu sirinu) pa tek nakon toga vrstu i kolicinu punjenja)
Ako je ovalno probati sa ravnim i obrnuto.

Jedno od prethodnih je ravno i tvrdo, 12-13cm širina. Slični problemi jedino koliko se sećam nisu bolele sedalne kosti kao na poslednjem, nego više neugodnost i trnjenje na "repu kičme" . Potrebno mi je šire sedišteIMG_20210621_082208.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#1203 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Posted 21 June 2021 - 07:26 AM

Neko sire treking sediste za 60% do 90% polozaj sedenje i ima da se odusevis.
  • 0

#1204 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Posted 21 June 2021 - 07:57 AM

Ja se ipak ne bih složio. Treking sedište je za ležeran, uspravan položaj u vožnji, a njegov bajs iziskuje da je telo vozača pognuto napred i kičma je pod znatno oštrijim uglom neko što je to slučaj kod trekinga. To znači da za takav položaj sedenja bolje paše uže sedlo (14, 15 cm) jer će sedalne kosti dodirivati sic pod drugačijim uglom. Ako bude koristio treking sic na svom bajsu biće mu svakako bolje nego sa postojećim, ali će se zato definitivno vremenom javiti problem iritacija kože na unutrašnjoj strani butina zbog preširokog sedla. Probao sam i ja ranije široko treking sedlo i pišem iz sopstvenog, lošeg iskustva.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1205 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Posted 21 June 2021 - 08:12 AM


Moje iskustvo je drugacije.Doduse ne prelazim neku veliku dnevnu kilometrazuIMG_20210621_092919.jpg
  • 0

#1206 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Posted 21 June 2021 - 08:15 AM

Da napomenem da vozimo isti bajs.
  • 0

#1207 Alekzz

Alekzz
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 21 June 2021 - 08:54 AM

Uzano je sedište, to je problem, sada vidim da nije slučajno što se patim na njemu. Širina oko 10-11cm. Moja mera za sedište treba da bude 14-15cm kao što je kolega rekao u nekom prethodnom postu. OK sa ovom dijagnostikom je pola problema rešenoattachicon.gifIMG_20210621_080241.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Ono srednje sediste (medikus) ja imam i vrhunsko je za gradsku voznju na mtb-u.


  • 0

#1208 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 995 posts

Posted 21 June 2021 - 09:15 AM

Ja sam od sebe odmakao volan (preko lule od 120mm) - otišla je u dužinu, nisam hteo da je podižem a imajući u vidu moje fizikalije sedište mi je relativno visoko dignuto, pa sam stvarno više nagnut nego na klasičnom trekkingu što je i bila ideja. S obzirom da mi kao poklon od drugara ove nedelje stiže njegova korišćena Ritchey lula od 100mm, iz fazona ću promeniti lulu, videti kakav je novi položaj odvozati par vožnji i na bazi svih komentara ovde uzeti ili novi sic ili prvo probati sa uloškom. By the way, juče otišao do Kovilova i nazad (slika na novom mostu), s.ebem u povratku prednji kočioni disk na kaldrmi kod Gardoš kule (tražio mesto za kafu). Sada mi bajs cvili na svaku neravninu, mislim da mora prednji disk da se zategne. Nakon vožnje, pozadina danas u blagom upalnom stanjuIMG_20210620_173506.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#1209 Makarije

Makarije
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 257 posts
  • LocationNovi Sad (obronci Detelinare)

Posted 21 June 2021 - 12:09 PM

Jedno od prethodnih je ravno i tvrdo, 12-13cm širina. Slični problemi jedino koliko se sećam nisu bolele sedalne kosti kao na poslednjem, nego više neugodnost i trnjenje na "repu kičme" . Potrebno mi je šire sedišteattachicon.gifIMG_20210621_082208.jpg
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk



Vec si resio pola problema.
Trazi ravno sediste odgovarajuce sirine 13.5-14cm.

Ako imas mogucnost probaj SQ Lab,active seriju.
Njima su sva sedista ravna i ne bih rekao da je to slucajnost.
Meni ne prijaju zaobljena,ne prija mi ni Brooks ni SMP...
  • 1

#1210 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1891 posts
  • LocationBeograd

Posted 21 June 2021 - 01:27 PM

Несони, мене све боли кад читам да су ти седалне кости 12, а седиште 11. Није ни чудо што си у паклу, стварно.

Смешер је вероватно добро оценио са тих 15 цм (нисам обратио пажњу на висину твог седишта), према стандардним правилима, али нису сва седишта иста, па треба пробати. За трњење већ рекох - то значи да постоји притисак на мека ткива што је јако лоше и може да изазове бројне проблеме (не после пет минута, али врло је озбиљно). Такође, немој да размишљаш "седиште или уложак" него и једно и друго.

 

Проблем је што ћеш тешко наћи идеално. Лепо је знати да ти је потребно седиште ширине 15 цм, под тим углом седења, али је велико питање да ли ћеш у тој ширини наћи неко које ти одговара. Питање је и који је тачно угао твог тела.  Супер ако је чисто 90, 60, 45 или 30 степени, али обично није. Ја сам тако тражио идеално, одвојио и прилично пара, али џаба кад нема. На крају сам морао да узмем трекинг, да се решим пакла (сад тражим корман уздигнут бар 4 цм :)). Али, озбиљно схвати оно за широка седишта. Није ни то добро. Ја сам између широког и уског изабрао широко и неупоредиво ми је боље и вожња је уживање, али приметно је да није то то.

 

@зокси Проблем и јесте километража. До 10-20-30 км вероватно огромна већина неће осетити никакав проблем. Или барем не довољно значајан да се бави тематиком. Али, на 80-100-150 и више, кад возиш по 10-15 и више сати...


  • 2

#1211 Makarije

Makarije
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 257 posts
  • LocationNovi Sad (obronci Detelinare)

Posted 21 June 2021 - 03:10 PM

To Wittkop sediste koje ima na bajsu je široko 13cm a ne 11cm.
Problem vise pravi oblik nego sirina.
  • 0

#1212 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 21 June 2021 - 04:19 PM

Ja sam sa biciklom dobio SR Freedom i zaista sam zadovoljan. Odlicno nosi mojih 110 kg. E sad, problem je sto ako iz pozicije 60 stepeni idem vise ka 45, osecam ozbiljan pritisak izmedju nogu.
Zato sve mislim da bi mi vise odgovaralo sediste slicnog oblika ali sa rupom, prostata friendly131001-00-d-223330.jpg

Послато са Xiaomi помоћу Тапатока
  • 0

#1213 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 995 posts

Posted 21 June 2021 - 05:11 PM

To Wittkop sediste koje ima na bajsu je široko 13cm a ne 11cm.
Problem vise pravi oblik nego sirina.

Od jedne ivice šava na sedalnoj površini do druge ima 10 cm. To je sedalna površina za normalno dope. Ovo sa strane, ne znam kako može biti sedalna površina - možda za nekoga kome "preliva" sa svih strana što na moju sreću nije slučaj. U svakom slučaju, ako računamo i te strme ivice, ukupna širina je 12cm. To je stvarno stanje.....JPEG_20210621_190102_8385046355354819596.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#1214 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 21 June 2021 - 05:47 PM

Imam Medicus Air sediste kao i ti, medjutim ono sire za treking. Postoji i ono najsire, imam i to. Za treking je sirine 16cm. Definitivno najudobnije sediste koje sam ikada koristio. Mozda ima nesto i do navike i utreniranosti, ali kod ovog sedista ne osecam nikakve tegobe u muskim vitalnim delovima, evenutalno posle duzih voznji, preko 150km osecam bol na sedalnim kostima, ali u onom izmedju nema neprijatnosti. Kod drugih sedista bilo je cupavo i jednostavno nesto utrne. Ovde sve ok. Prekjuce sam vozio 125km, a danas opet, nikakve probleme nemam. A sto se tice jos sireg sedista od ovog za treking, posto i njega imam, jako mi je neudobno. Osecaj je kao da sedim na dve teniske loptice. Njega sam prvog kupio, rekoh siroko, pa kad se zavalim mogu da vozim do sutra. E malo sutra. Mislim da ti treba sire sediste. Probaj sa tim za treking. Imam ja i neko uze sediste koje sam tri puta vise platio, neudobno mi je, takodje i sire mi je neudobno. U prevodu, kada pogodis sirinu da nije ni preusko ni presiroko, na konju si, to jest biciklu :) E da, zaboravih da kazem da vozim bez ikakvih dodataka u smislu specijalne odece i gaca.


  • 1

#1215 Makarije

Makarije
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 257 posts
  • LocationNovi Sad (obronci Detelinare)

Posted 21 June 2021 - 05:55 PM

Screenshot_2021-06-21-19-50-48-841_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-06-21-19-50-13-249_com.android.chrome.jpg

Slicnih smo gabarita pa sam probao identicno sediste.
Velicinu tog mtb Witkop sedista imas u prvoj fotci
  • 0

#1216 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Posted 21 June 2021 - 07:24 PM

Taj sic što ti imaš Nešo nije 10 cm nego 12. Mislim da ne postoje sedišta uža od 12cm. Međutim ne meri se nikako od gore kao što si ti uradio nego se okrene naopako i mere se od jedne do druge najudaljenije tačke, bez obzira da li je ta tačka plastika, gel, šav ili šta god.

Kod odabira sica, da bi našao ono koje ti je najbliže idealnom mora da zadovolji tri kriterijuma:

1. Da je odgovarajuće širine
2. Da je odgovarajuće tvrdoće
3. Da je odgovarajućeg oblika

Prvo moraš da pogodiš, a od druge i treće opcije koje god da ubodeš situacija će se drastično poboljšati.


I još jedna jako bitna stvar, jedan jako dobar savet koji sam ja dobio kada sam počeo da vozim i koji rado prosleđujem dalje. Kakav god tip bicikla da voziš, nemoj nikad da voziš pasivno bajs, da se zakucaš na sic i da ne ustaješ sa njega. Svaka 2 do 3 kilometra bi trebalo da voziš bar desetak sekundi stojeći, da dozvoliš sedalnim kostima da se bar na kratko oporave, da smanjiš pritisak na tu regiju. Kad takva praksa postane deo navike, nisi svestan koliko će ti tvoje doope biti zahvalno a ti zaboraviti da postoji.
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1217 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 21 June 2021 - 08:22 PM

Ili, kada je sedište pravo, tj toliko dobro i biciklizam način života te su tkiva naviknuta na sedenje onda nema potrebe ni za kakvim ustajanjima ceo dan.


  • 0

#1218 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 995 posts

Posted 22 June 2021 - 06:03 PM

Stavio novu lulu umesto stare.Nova lula je niža i kraća od stare što daje totalno drugu geometriju sedenja (bliži sam sada drumaškom položaju nego trekkingu). Bolja mi je upravljivost bajsa ali malo nekonforniji položaj za krstarenje čini mi se. Odvozaću par dana ovako a onda na bazi stanja dopeta i vaših prethodnih saveta, doneti odluku o vrsti novog sedišta.... IMG_20210622_195014.jpg IMG_20210622_195133.jpg IMG_20200606_172628.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#1219 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Posted 22 June 2021 - 07:24 PM

Ako uspeš da se navikneš na novi položaj, ovakav setup će omogućiti ne samo da je bajs upravljiviji nego ćeš zbog još agresivnijeg položaja ići malo brže. Nijanse su u pitanju ali ako peglaš tih 50, 60 km po asfaltu, značiće na kraju dana.


P.S. Lep ti je bajs. Deluje kao odličan izbor za brzi gradski bajs, solidno brz kruzer na drumu koji je sposoban i za neki lagani offroad. Momak za sve. :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1220 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 995 posts

Posted 23 June 2021 - 07:00 AM

Koja je razlika između ova dva sedišta? Oba su SQ lab 602, oba za trekking ali je prvo (ovo usečeno sa zadnje strane), duplo jeftinije... PhotoGrid_1624431514409.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0




5 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users


    Facebook (1)