Jump to content


Photo

shimano deore kako se šteluju


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 milebass

milebass
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Posted 17 August 2011 - 03:28 PM

Nabavio sam polovan bicikl sa shimano deore opremom (3x8) i nisam znao kako da mu naštelujem prednji menjač koji je odbijao da prebaci na najveći prenos, pa sam na kraju odvrnuo i maticu koja drži sajlu i onaj šraf koji drži menjač na ramu tako da sad nemam predstavu gde šta treba tačno da stoji. Pokušavao sam sa šrafčićima H i L napamet ali mi nije jasno šta koji radi i da li se zatezanjem šrafa sajla zateže ili otpušta?? Ovo malo informacija s foruma i youtuba o ovoj materiji ne pomaže pa ako bi neko nacrtao uputstvo za debile ja bih bio zahvalan.
  • 0

#2 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Posted 17 August 2011 - 04:20 PM

MIle,

dobro nam došao...

Da ne dužim, daću ti dva linka, gdje je objašnjena čitava procedura, pa pogledaj
BTW. H i L šarafčići nemaju nikakve veze sa zatezanjima, nego služe kao graničnici, odnosno sa njima se podešava gornja i donja granica hoda mjenjača. Da se ne bi desilo da prebacujući lanac na npr. najveći zupčanik, mjenjač ne ode previše desno, tako da ti lanac pomjeri previše desno, što bi dovelo do spadanja lanca. Isto to važi i za mali zupčanik.

Uživaj... :-)

http://bicycletutor....front-derailer/

http://www.parktool....eur-adjustments
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#3 milebass

milebass
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Posted 17 August 2011 - 05:54 PM

Hvala na linkovima, malopre sam kroz praksu shvatio kakvu sam glupost napisao i kako stvari rade, teoretski. Samo dalje nikako ne uspevam da u dva klika shiftujem između tri zupčanika. Ili mi trebaju oba da bi stigao od najmanjeg do srednjeg ili od srednjeg do najvećeg i obrnuto. A i čini mi se kao da desni šraf zaista ne reaguje??
  • 0

#4 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Posted 17 August 2011 - 06:07 PM

Pa, dva klika su i dovoljna.
Mislim da nisi dovoljno zategnuo sajlu.
U principu bi trebalo biti da sa najmanjeg jednim klikom prebaciš lanac na srednji, odvrtiš dva-tri kruga, i onda još jednim klikom prebaciš na najveći. I to je to. Tu već onaj šarafčić djeluje, da ne prebaciš lanac dalje, odnosno da ne spadne...

:-)
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#5 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 17 August 2011 - 06:27 PM

U principu ovako je najlakse.Ako nisi dirao selnu onda probaj ovako.Prvo imas na shifteru ono burence za zatezanje sajle.Trebas da ga odpustis skroz.Znaci da metalni deo udje do kraja u plasticno burence.Onda postavis lanac na pozadi najmanji i napred najmanji lancanik.Spoljnim sraficem bi trebao da podesis da ti lanac prolazi skoro kroz sredinu kaveza,ali opet malo blize spoljnom delu kavezaOnda zetegnes sajlu do panja.Pa probaj da saltas brzine ali pozadi postavi lanac negde na sredini kasete.To je polozaj odprilike gde bi trebao prednji menjac idealno da radi.A ako jos uvek fali malo da se popne lanac na vece onda zategni sajlu uz pomoc burenceta na shifteru.Inace spoljni sraf je onaj sa L oznakom.Da Zeks :D je reko za H limiter pa ga zato nisam spomenuo.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#6 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 17 August 2011 - 06:53 PM

A jao,ja sad vidim da si i selnu dirao.Sorry sto preskacem redove.Otprilike kad podesavas polozaj menjaca u tom prenosu najmanji napred i najmanji pozadi lanac treba da bude 5mm do jedno 8 mm od donjeg horizontalnog dela kaveza,a kavez treba da stoji paralelno sa sajbnama,tj prednjim lancanicima.Pazi mislim da je svima najveca muka idealno nastelovati prednji menjac i da se oko njega najvise vremena potosi.
  • 0
puno znoja,malo krvi




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users