Jump to content


Photo

prepravka u fixie/single speed


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#41 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Posted 19 August 2011 - 11:29 AM

Evo malo pomoći oko određivanja prenosnog odnosa.

Permit me to add to this discussion. Use the formulas referenced in the posts above to calculate what chain rings and cogs you need.

Online calculators are available here:
http://www.bikecalc.com
http://www.sheldonbrown.com/gears/

Your preferred gear inch will depend on:
- how fit you are
- how strong you are
- the terrain you do 90% of your riding
- the wind conditions for the majority of your riding
- how many skid patches you want (if that's important to you)


Since most riders cannot perceive a 1 gear inch difference, consider the following gear ranges with soft edges, not binary precision.

60-65 gear inches = good for older riders or weak knees or touring.

66 gear inches = good all round gear for flats and hills. Not too slow on the flats, not too hard on the hills and wind. Touring is even possible. Great acceleration from standstill.

69 gear inches = near ideal for most people and most applications unless you are exceptionally strong. City gear and hills are feasible.

70-73 gear inches = superb range. At 100 rpm, it produces 21.4 mph (34.5 km/h). At 100 rpm, the force required to turn the pedals is still relatively light. Anything is this gear range produces an excellent balance between acceleration, hill climbing, combating winds and flat road speed. Note that at 20 mph (32.2 km/h), approximately 80% of the power being produced by the human body is being used to overcome air resistance. This is why it is so hard to sustain any speed above 20 mph (32.2 km/h) during a daily commute. If you know how to spin, this gear range will not be slowing you down.

76 -81 gear inches = this range maybe useful in places where there are no hills and where riding with a slow cadence is preferred to riding with a rapid cadence. All other things being equal, one will sweat less pushing a larger gear with a slow cadence at low speeds (say up to 15 mph) versus a lower gear with a high cadence. All bets are off if you push a large gear with a high cadence! This range is also harder on the knees due to the pedal force required to turn the cranks. Acceleration from a standstill will be noticeably slower than gears in the high 60s and low 70s. It's a tall gear for city riding and sprinting from traffic to traffic light and intersections. Hills will also slow you down in a big way.

81 and up gear inches = velodrome racing gears in controlled conditions, and short term training applications.

These are my opinions only based on general observation, lots and lots of reading and learning from others who have gone before. I'm sure someone will say, "But I ride 92 gear inches and it takes me everywhere!". My reply would be, "Good for you. I hope you have money for the knee surgeries you're gonna need."

Find a gear low enough that allows you to climb the highest hill you need to ride on a regular basis and use that as a starting point for your singlespeed and fixed gear riding. With FG, you need to ensure the gear you pick is high enough that you can ride DOWN the tallest hill you've just climbed.

Best wishes,
Victor


  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#42 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Posted 19 August 2011 - 12:50 PM

I još si ju ispričao iz ličnog iskustva... =D>


Zeljko, drago mi je ako su vam moja pisanja pomogla. Zelim ti da sto pre dodjes do tvog "Fixeta" :)

Bajser, sta te briga da li je bogohulno ili ne. Ako tebi odgovara, samo napred. Rekao bih da bas zelis bajs bez kocnica, zbog vec pominjanog minimalizma, i ako je tako, onda je mozda i najbolje resenje "kontras". I to je single speed iako nije fixie.

S druge strane, ostaces bez onog sto bih ja nazvao "potpuna kontrola", jer mi bolji izraz ne pada na pamet, a to mozes da imas samo sa fixijem...

Ovaj bajs na slici koju je Zeljko postavio nikad ne bih smeo da vozim bez kocnica. Prenos je takav da nema sanse da se brzo zaustavi na svakoj brzini preko 15-ak km/h
Jednostavno, pedale bi te podizale kao prece.
Sa nekiom prilicno laksim prenosom djene-djene. U svakom slucaju, moja preporuka je minimum jedna kocnica.

Zeljko, ovo sa gear inces je dobar tekst. Neka sredina je mozda i najbolja. Sad sam gledao koliki je taj "gear inches" na mom bajsu...
75,7 za fixie sa 17 zupcanika i 71 za FW. To je meni super. Kao sto kaze u tekstu, sa vecim gear inces gubices na ubrzanju, vece je opterecenje na stopala i kolena, ali dobices na maximalnoj brzini. Sa manjim dobijas na ubrzanju i kontroli pri manjim brzinama a pri vecim ces morati bas brzo da okreces.
Probaj onako sa jednim prenosom na bajsu pa ces videti. Uzmi samo u obzir da nije isto ako vozis sa gumama od 26 inca i 28. Razlika je prilicna.

Pozdrav

p.s. evo jedan moderan :)
modern-fixie.jpg
  • 0
.

#43 bajser

bajser
  • Members
  • PipPip
  • 65 posts

Posted 19 August 2011 - 06:45 PM

^ steta sto je 3D rendering, a ne pravi bajs.

duomatic mi se mnoooogoo svidja. Samo kad bih ga mogao naci. Secam se, kao klinac sam pozajmljivao komsijin pony bicikl koji je imao zadnju glavu na taj fazon. Vrlo zgodno bilo.
  • 0
kao Mister No i njegov Pajper, tako i ja vozim bajs!

#44 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Posted 19 August 2011 - 07:07 PM

^ steta sto je 3D rendering, a ne pravi bajs.

Ima ih svakakvih. :) Od 3D pa do Aurumania-e
Postavljena slika

Secam se, kao klinac sam pozajmljivao komsijin pony bicikl koji je imao zadnju glavu na taj fazon. Vrlo zgodno bilo.

Ako si iz BG-a, ili okoline, mozemo da se nadjemo na nekoj od Last minute voznji pa cu ti dati bajs da probas i osetis malo sta je fixie. Prvi utisak obicno vara, ali eto... Cisto da vidis razliku.
  • 0
.

#45 bajser

bajser
  • Members
  • PipPip
  • 65 posts

Posted 19 August 2011 - 08:04 PM

Novi Sad. Ali kao da jesam - hvala na ponudi. =D>

ova zlata/kristali i tako to... Maaaaaalo, ali samo maaaaaaalo preterano. :mrgreen:

P.S. ako neko zna nekog da ima duomatic glavu u dobrom stanju... Neka javi :wink:
  • 0
kao Mister No i njegov Pajper, tako i ja vozim bajs!

#46 bajser

bajser
  • Members
  • PipPip
  • 65 posts

Posted 21 August 2011 - 03:16 PM

obratio sam malo paznju na prenosni odnos koji mi je zgodan po Novom Sadu. Sa 42:16 (na biciklu koji sad vise nije laki drumas) sasvim lako na ravnom odrzavam finu i lagodnu kadencu (moja procena 80 o/min), i iz mesta krecem razumno brzo uz ustajanje sa sedista. Svakodnevnu turu od 8,5 km (od toga 5 km grad, semafori) prelazim za 20 min okruglo, bez vetra. To mu dodje neki prosek 25km/h, i to bez da sam se i malo oznojio.

tako da kapiram da bih na fixie/ss mogao i fino jaci prenos da guram, s obzirom da bi mi to bio bajs za vozanje i rekreaciju, a pomenutih 42:16 mi je prakticno commuter (blatobrani, pun bidon, paktreger, svetla, samaraljke i 2*9 prenos)

zaboravio da pogledam koja mi je duzina kurbli... :?
  • 0
kao Mister No i njegov Pajper, tako i ja vozim bajs!

#47 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Posted 24 August 2011 - 06:16 AM

ako neko zna nekog da ima duomatic glavu u dobrom stanju... Neka javi :wink:


razmisli jos malo, da se ne bi posle kajao.
Ako namestis tu duomatic (koliko kapiram, to je ono sto smo zvali kontras) dobices bajs koji ces moci da kompletiras bez kocnica ali neces imati fixie.

obratio sam malo paznju na prenosni odnos koji mi je zgodan po Novom Sadu. Sa 42:16 (na biciklu koji sad vise nije laki drumas) sasvim lako na ravnom odrzavam finu i lagodnu kadencu (moja procena 80 o/min), i iz mesta krecem razumno brzo uz ustajanje sa sedista. Svakodnevnu turu od 8,5 km (od toga 5 km grad, semafori) prelazim za 20 min okruglo, bez vetra. To mu dodje neki prosek 25km/h, i to bez da sam se i malo oznojio.

tako da kapiram da bih na fixie/ss mogao i fino jaci prenos da guram, s obzirom da bi mi to bio bajs za vozanje i rekreaciju, a pomenutih 42:16 mi je prakticno commuter (blatobrani, pun bidon, paktreger, svetla, samaraljke i 2*9 prenos)

zaboravio da pogledam koja mi je duzina kurbli... :?


Ako prenos 42/16 vozis bez problema, na bajsu sa svom opremom koju si nabrojao, za fixie/SS slobodno mozes da izaberes 42/15 pa do 44/15.
  • 0
.

#48 bajser

bajser
  • Members
  • PipPip
  • 65 posts

Posted 24 August 2011 - 04:03 PM

po svoj prilici je lakse i jeftinije nabaviti pravu fixie glavu, nego duomatic :)

sto se prenosnog odnosa tice, i ja sam tako nesto racunao, al bolje da neko iskusan potvrdi, nego da se posle kajem...
  • 0
kao Mister No i njegov Pajper, tako i ja vozim bajs!

#49 petroviti80

petroviti80
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 16 September 2013 - 11:43 PM

Ovako izgleda moj Rog prepravljen u single,planiram da kupim flip-flop nablu pa da bude fixi. Nego imam jedan problem,pojavljuje se neki sa vremena na vremr zvuk dok okrecem pedale,ne mogu da lociram odakle dolazi. http://fotkica.com/?...c903253fd9d88b1
  • 0

#50 petroviti80

petroviti80
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 17 September 2013 - 09:05 PM

Postavljena slika moja rog pista,uskoro fixi Postavljena slika
  • 0

#51 IgorMiletic

IgorMiletic
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 January 2016 - 10:27 AM

Pomoc:) Imam drumski zadnji tocak kome se kaseta stavlja na navoj. Hteo bih da prepravim u singlespeed pa me interesuje da li moze zupcanik od bmx-a, ili tako neki, da se stavi? Ovi sto su naznaceni da su bas za singlespeed su skuplji od ovih za bmx.
  • 0

#52 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 03 January 2016 - 11:23 AM

Trebalo bi da je BMX kompatibilan - sa istim navojima. Osim malih zupčanika sa 14 ili 15 zuba. Standardni BMX su sa 16 zuba. Singlespeed se mogu naći sa većim rasponom u broju zuba. 

 

Linija lanca će verovatno biti prihvatljiva ako se napred koristi samo najmanji lančanik, ili se pogon zameni pogonom sa samo jednim zupčanikom.

 

Najbolji način je naravno singlespeed nabla, ili nabla koja ima s jedne strane single speed, a sa druge fixed gear (kad je bal, nek je bal).  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#53 IgorMiletic

IgorMiletic
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 January 2016 - 11:29 AM

Moracu da odem do servisa ovih dana i da ih pitam da li imaju za bmx sa npr 20 zuba i ako imaju da probam da namontiram na licu mesta. Da ne kupujem za dzabe. A sto se tice fixija, ne smem da ga pravim jer ce bicikl voziti i sestra :-)
  • 0

#54 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1715 posts

Posted 03 January 2016 - 01:46 PM

Moracu da odem do servisa ovih dana i da ih pitam da li imaju za bmx sa npr 20 zuba i ako imaju da probam da namontiram na licu mesta. Da ne kupujem za dzabe. A sto se tice fixija, ne smem da ga pravim jer ce bicikl voziti i sestra :smile:

Kupi sestri drugi bicikli sta si se stisao.samo ne znam gde ces da vozis sada taj signe oce Tadija da te vuce ...


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#55 IgorMiletic

IgorMiletic
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 January 2016 - 03:22 PM

Kupi sestri drugi bicikli sta si se stisao.samo ne znam gde ces da vozis sada taj signe oce Tadija da te vuce ...

hahaha nista ne brini @Nion
  • 0

#56 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1715 posts

Posted 03 January 2016 - 07:35 PM

hahaha nista ne brini @Nion

Brate moj spremi prvo spezz za sezonu pa cemo polako za ovaj da se kurcis na korzou sa devojkom

 


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users