Jump to content


Photo

Problem sa lancem


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 jankor

jankor
  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • LocationBeograd, Zvezdara

Posted 15 August 2011 - 08:07 AM

Pozdrav,

Pre neki dan sam ostavio bajs na servisu jer su mi menjaci bili prilicno rastelovani i momak u Marconiju je to uradio prilicno dobro i brzo, na licu mesta. Problem koji se javio je da u vecim brzinama, tj kada je lanac na manjim zubcanicima na zadnjoj kaseti cini mi se kao da se glavi. Kada krenem da vozim oseca se krckanje. Kada se blize pogleda kako lanac prelazi preko zupcanika, izgleda kao da je malo veci nego sto treba i da se ne ugiba tamo gde treba. zato i nema krckanja kada sam na vecim zubcanicima- jer je ugao savijanja lanca veci.

Bajs skoro uvezen u super (vizuelnom) stanju. Nista ne odaje utisak da je menjano ili osteceno/udarano , osim lanca koji je kao nov-sto je primetio i momak iz servisa.

Pitanje, kako tacno odretiti pravu dimenziju lanca i sta sve odredjuje tip lanca. Srednji pogon je Shimano M443, 48x36x26 sa 27 brzina.

Hvala
Pozdrav
Janko
  • 0

#2 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 August 2011 - 08:48 AM

Nezahvalno je to ovako na daljinu.

1. ne krece se na visokom prenosu, tako ces efikasno lanac kome nista ne fali da sahranis, bicikl vozis analogno automobilu na kome sigurno ne kreces iz 4te ...
2. izgled vara

Nadji nekog da ti proveri istegutost lanac (postoji instrument) i da vidi koliko je "ilozmeljen" (koliko se klima leveo desno po karikama). Ako se ispostavi da njemu nista ne fali, probaj sa drugom kasetom.Ako ne menjaces lanac, a verovatno i kasetu ...

Pojednostavljeno, lanac se oderedjuje u odnosu na broj zupcanika na kaseti.Kod tebe je to 9 pa ti npr od SRAM-a odgovaraju pc-951 971 ...
  • 0
Postavljena slika

#3 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Posted 15 August 2011 - 01:17 PM

Da nije stavljen širi lanac nego što treba?
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#4 jankor

jankor
  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • LocationBeograd, Zvezdara

Posted 15 August 2011 - 03:18 PM

I meni se cinilo da je siri lanac.
Danas sam ponovo bio u servisu i preciznije smo nastelovali menjace, ocistili lanac, podmazali i sad je mnogo bolje. izgleda da je bajs stajao dugo i da kad je odradjen nulti servis momci su samo naprskali lanac pa mu je bilo potrebno malo vremena da se razradi.
videcemo za neki dan.
hvala u svakom slucaju na savetima
pozdrav
  • 0

#5 jankor

jankor
  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • LocationBeograd, Zvezdara

Posted 15 August 2011 - 03:18 PM

I meni se cinilo da je siri lanac.
Danas sam ponovo bio u servisu i preciznije smo nastelovali menjace, ocistili lanac, podmazali i sad je mnogo bolje. izgleda da je bajs stajao dugo i da kad je odradjen nulti servis momci su samo naprskali lanac pa mu je bilo potrebno malo vremena da se razradi.
videcemo za neki dan.
hvala u svakom slucaju na savetima
pozdrav
  • 0

#6 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Posted 15 August 2011 - 08:27 PM

Moguće da se mazivo na lancu sasušilo, pogotovo ako je nov lanac sa fabričkom zaštitom dugo bio nevožen, pa je kočilo normalno kretanje članaka, odatle to nepravilno "lomljenje" članaka, što je verovatno i dovodilo do preskakanja.
Sa lancima je sve moguće i pogotovo ne treba verovati vizuelnom utisku. Pre neki dan donese mi drugar lanac bukvalno kao nov na proveru, kad kontrolnik pokaza totalnu istegnutost! A da sam kupovao samo na izgled, kupio bih bez mnogo razmišljanja. Nasuprot tome, gledao neki Ultegra lanac pre par meseci, sav zamašćen, prljav i nikakav, bio sam ubeđen da je totalni škart, ali kontrolnik pokaza odlično stanje. Znači, za lanac obavezno nabaviti kontrolnik (ili drugara koji ga ima).
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users