Jump to content


Fotografije

Drum i disk


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
755 odgovora na ovu temu

#681 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 09:31 PM

Ne, to jest jako retko. Po mom iskustvu to se dešava u nekoliko situacija:

-Ako je napolju mokro i pada kiša, spuštaš se nizbrdo i malo vlage se nahvata na disk, prvi inicijalni ugriz pakni na disk zaškripi ali posle 2 sekunde nestane.
-Ako su disk i pločice baš prljavi. To se retko dešava jer je kočioni sistem smešten visoko kod nable i neuporedivo manje se prlja nego što je to slučaj kod kalipera, ali eto ako se kočnice ne očiste par hiljada km, hoće da zaškripi.
-Kad se koristi neodgovarajuća kombinacija disk-pločica. Mnogi ljudi odluče da pređu na drugi tip pločica, tipa sa metalnih na organske ili obrnuto a zaboravljaju da je njihov disk bolje kompatibilan sa pređašnjim tipom pločica.
-Hoće naravno da zaškripe kada se skroz istanje i kad su gotove.

Zanimljiva stvar je da su diskovi stvarno super stvar za loše vreme, pa čak i za drum. Međutim još zanimljivije od toga je da leti, kad je vreme idealno za vožnju srećem gomilu biciklista na drumu, pretežno većina vozi sa diskovima. Kad je vreme lošije i hladnije očekivaćeš da isti ti likovi voze te skupe karbonce sa hidraulikom jer hidraulika baš tada dolazi do izražaja, ali ne... Jako ih retko srećem na tim nekim mojim redovnim rutama, Valjda večina zimi vrti pedale u sobi uz Zwift kao hrčak što u kavezu vrti onaj točak.

I koja je onda prednost diskova na drumu kad ih najveća večina ne vozi po lošem vremenu?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#682 Gurumeditation

Gurumeditation
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 09:44 PM

Kada ste tolki tradicionalisti i protiv napretka, sto ne vozite one stare mlekadzijske bicikle kontrase? Nego vozite i karbone i samaraljke, SPD , itd, itd.

Sad je vas stav ispravan, pa do ove tacke pratimo napredak bicikli a od ove tacke ne pratimo, to je preterano.

Neee, nego je glavna stvar sto smo mi ovde beda, inace bi svi vozili i karbon i hidrauliku i bezicne menjace. I onda lazemo sebe da je to suvisno i glupost.

Mislim svi smo rekli dovoljno na ovoj temi i ja se iskljucujem iz nje. A vam savetujem da ne dajete prevaratima proizvodjacima pare, nego navalite na praistorijske kontrase.

To o bedi pricaj u svoje ime plz, hvala bogu ceo zivot u inostranstvu kao i veci deo porodice

Niko ne hejtuje napredak i nove stvari kad imaju smisla vec kad su besmislene i kad sluze za pljacku. Te gluposti sto si naveo ok za nekoga nekome mozda odgovara za specificne situacije ali to se ne moze forsirati ljudima koji nemaju apsolutno nikakve koristi...
Ja recimo nikada necu preci na samaraljke jer mi grip shift prosto vise odgovara isto tako necu preci na spd jer mi prosto nicemo ne doprinose u voznji, karbon takodje, 1x isto, hidrauliku takodje jer me V kocnice nikada nisu izneverile plus lake su za odrzavanje...Da ne pominjem ostalu opremu koja je apsolutno nepotrebna kod 90% vozaca.

Ok je lozenje svi se lozimo na nesto ali bez objektivnosti to onda vec postaje glupost.



Sent from my MRD-LX1 using Tapatalk
  • 2

#683 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 09:05 AM

Ovo je tema drum i disk. Poceli su neki da pisu kako disk je prevara kako se nista ne dobije, kako je glupost  nepotrebno,  itd.

 

Kada im se dokaze da su diskovi u nesumnjivoj prednosti, onda usled nedostatka argumentacije, sledi odgovor "pa meni to ne treba". Pa ko vas kome to ne treba, prisiljava da kupite diskove??? Ko? Ako vam ne treba, ne kupujte, ne morate cak ni da budete na ovoj temi.  Ali nemoj da zabedjujete za nesto sto ne stoji.

 

Iste ovakve glupe price su bile kada su se pojavile prve samaraljke.. Pa teze su, pa zna se sta je za kocenje a sta za brzine, pa preskupo, pljackaju nas, pa salteri na klik isto rade savrseno, itd, itd. Gomila izrecenih gluposti kao i ovo danas.  Dok sada voze tako reci svi, i vise nije pretesko , nepotrebno,,,

 

Pa onda tema o karbon ramovima. Isto kao i sada, najglasniji i najvise znaju da to je bez veze oni koji su karbon samo videli u prolazu.

 

Pa ista glupa tema kada su se pojavile hid. koc na MTB biciklima.

 

Prema tome rekao sam da necu vise ali ga preteraste. Ko ne oseca , taj ce da vozi sta bilo ali ima ko oseca i kome znaci. 


  • 0

#684 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 09:19 AM

 


  • 0

#685 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 09:47 AM

@Gurumeditation

Po avataru pretpostavljam da si u Rusiji. Svaka čast, malo se ljudi odvaži na tako nešto!


  • 3

#686 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1433 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 March 2023 - 12:53 PM

 
Prema tome rekao sam da necu vise ali ga preteraste. Ko ne oseca , taj ce da vozi sta bilo ali ima ko oseca i kome znaci.

Nije poenta šta ko vozi, vrste bicikala i vrste mehanike postoje zbog različitih potreba, ali će uskoro (kod nas, a u svetu već sad) oni koji žele kaliper bicikl biti uskraćeni ili u najboljem slučaju veoma ograničeni izborom bicikla, a po meni to nije zbog većine koja traži disk. Nije ok nametnuti tehnologiju, probušiti mozak svima reklamama, sačekati da pomodari ili ovi što im je svejedno prihvate promenu i onda reći 'većina ljudi vozi disk, ukidamo kaliper'.
  • 1
The sea, the sea

#687 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 01:09 PM

Kaliper nije bezbedan, moze da pukne sajla.


  • 0

#688 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 01:25 PM

Ја имам све врсте друмских кочница у употреби. Друмску хидраулику сам три сезоне користио на гравелима које сам возио као друмаше. На туринг бициклима користим механичке дискове (имам на једном срам хидраулику, ради беспрекорно, али не могу да је пробам на свом друмашу), на друмашу калипере. Калипери ми за мој начин и количину вожње, и више него одлично обављају посао. Боље ми за сада на друмашу не треба, вероватно и неће. Међутим, да имам средстава, чак и без неопходности да је имам, користио бих хидраулику и на друмашу јер знам шта добијам.
  • 0

#689 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 01:43 PM

Nije poenta šta ko vozi, vrste bicikala i vrste mehanike postoje zbog različitih potreba, ali će uskoro (kod nas, a u svetu već sad) oni koji žele kaliper bicikl biti uskraćeni ili u najboljem slučaju veoma ograničeni izborom bicikla, a po meni to nije zbog većine koja traži disk. Nije ok nametnuti tehnologiju, probušiti mozak svima reklamama, sačekati da pomodari ili ovi što im je svejedno prihvate promenu i onda reći 'većina ljudi vozi disk, ukidamo kaliper'.

Ne brini, pravice se to jos dugi niz godina, kao sto npr imas jos uvek i sedmofazne kasete i neke delove za koje se dalo ocekivati da ce nestati. Ima i bicikla sa tom "zaostalom" mehanikom i delova, ima svega i za svakoga. Uvek ce biti vise klasa, za svakoga po nesto.

 

Ali kada se ovo bude omasovilo i kada bude postao neki standard, kao sto je danas na MTB, onda ce i cene pasti i postati svima dosta dostupnije.

A mislim da ce se  to desiti mnogo pre nego sto ocekujemo. E tada cemo se prisetiti ove teme, i koliko njih je od tada naprasno promenilo misljenje.


  • 0

#690 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 March 2023 - 01:55 PM

Milovuk je prilično u pravu. Za drum i nije neophodno, za mtb itekako jeste.. da nije tako ja prvi ne bih menjao V brake točkove i kočnice za hidrauliku. Već u prvoj vožnji po blatu na mtb-u su V brake prestale da rade.
Na trekingu može i ne mora.. većina novijih su sa diskovima. Za drumski je stvar ličnog izbora.. još se uveliko prave sa kaliper kočnicama.
Kod mene je drumski sa hidraulikom jer je u osnovi ciklokros. Hteo sam tako i svidelo mi se.. za održavanje jeste nešto skuplje ali ne toliko da bi nekog odbilo.
Ako treba da ocenim..
1. dobar V brake sa Jagvire ulošcima je nenadjebiv.. vrhunsko kočenje, jednostavan i večan sistem. Šteta što lagano nestaje.
2. Kaliper.. elegantan i lagan sistem, slabije koči od V i diska.
3. Disk.. lakoća kočenja je iznad oba prethodna, odlična zaustavna moć, nešto skuplji i nešto teži (za mene lično nebitno).
Napisao sam već i ranije.. bitno je da su kočnice ispravne i kočiće svaka od ove 3.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#691 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 01:58 PM

Da, ali na kaliper ne moze ABS da se ugradi.


  • 0

#692 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 02:05 PM

Ja sam siguran samo u jednu stvar. Da je kojim slucajem ista cena kaliper i disk kocnica, 99%, ovih koji pricaju da je disk, nepotreban, presli bi na  disk.

 

Jednostavno kao sto nam mozda ne treba ni karbon ni gomila drugih stvari, svi moramo da priznamo da je sve to bolje. A kada znas i spoznas da je bolje? Pa kada ga imas i koristis neko vreme. Kada bi te naterao neko da se vratis, ti bi se cudio kako nisi video i osecao tu razliku. Zato mi smeta sto su u svim onim temama o karbonu, diskovima na MTB bili najglasniji oni koji to nisu vozili i imali, i ubedjivali nas koji to imamo da je sranje.


  • 1

#693 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 02:22 PM

Jos jedna stvar. Verovatno je cak i ispravno sto je karbon, hidraulika i sl, skupo. Zasto? Pa upravo iz ovih razloga. 

 

Razliku ne moze da oseti svako i ne znaci svakome isto. Znaci kao sto ne mozes iz jaslica da uskocis na fakultet, nego moras sve potepeno, tako moras i sa ovim da predjes sve vrste delova i tvojih vozackih sposobnosti, osecaja i srastanja sa biciklom..

 

Ali oni znaju da kada jednom liznes te benefite koje ti donose te "male" prednosti, da si spreman za to da das mnogo, samo da bi u njima uzivao.

 

Ko ne oseca razlike, taj posteno ne treba ni da razmislja, a kamoli da kupuje nesto tako.

Oni to prave za prave znalce i meraklije.


  • 0

#694 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 03:08 PM

Pa nisi baš skroz u pravu. Evo ja imam karbonski bajs od prošle godine i u poređenju sa 3 puta tanjenim vrhunskim aluminijumskim ramom razlika i nije ništa specijalno.

Drugi drumaš mi je aluminijumski i podjednako uživam vozeći oba. Sad da mi neko kaže da moram da se vratim sa tog karbonskog na alu, iskreno rečeno ne bih se roknuo...

Pod uslovom da je taj alu sa hidrauličnim diskovima. :)


Ali dobro, ja nisam baš jako naložen biciklista, ne vijam proseke i ne komiram ništa. :)

A sve i da oću ne mogu. :D
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#695 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 03:14 PM

Super primer. Kazes vrhunski aluminijumski ram. A da li ti je i taj karbonski ram "vrhunski" ili je ipak samo karbonski ram?

 Da li znas kolike su razlike od rama do rama kada je karbon u pitanju? Pa iste tolike razlike kao izmedju najobicnijeg aluminijumskog i vrhunskog aluminijumskog rama. Razlike su ko dan i noc. Znaci uporedjuj vrh al. sa vrhom karbona pa pricaj.

 

Ako bi uporedio ta dva vrhunska, osetio bi razliku. Ako ne bi osetio razliku, nisi ni trebao da kupujes, jos si u srednjoj skoli.


  • 0

#696 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 995 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 03:28 PM

Čuj karbon, aluminijum. Bljak. Ja da mogu da biram ja bih titanijumski uzeo. Ima nešto što ovi drugi nemaju - sviđa mi se izgled takvog bajsa i osećaj titanijuma "između nogu" . Sada, da li je malo teži/lakši, da li će izdržati 300 h puta truckanje ili 140 h, manje je važno...

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#697 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 04:04 PM

Uh, onaj kaprijolov MATRIX ram je bio svemirsku godinu ispred ostalih, aluminijumski ram presvucen karbonom.


  • 0

#698 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 04:17 PM

Super primer. Kazes vrhunski aluminijumski ram. A da li ti je i taj karbonski ram "vrhunski" ili je ipak samo karbonski ram?
Da li znas kolike su razlike od rama do rama kada je karbon u pitanju? Pa iste tolike razlike kao izmedju najobicnijeg aluminijumskog i vrhunskog aluminijumskog rama. Razlike su ko dan i noc. Znaci uporedjuj vrh al. sa vrhom karbona pa pricaj.

Ako bi uporedio ta dva vrhunska, osetio bi razliku. Ako ne bi osetio razliku, nisi ni trebao da kupujes, jos si u srednjoj skoli.


Običan karbonski ram je u pitanju, ništa specijalno. Neki matori ram kojim je doduše osvojena etapa na TDF-u pre 15 godina, uz doduše lakšu mehaniku i točkove.

Tu razliku između vrhunskog i prosečnog ne možemo ni ti ni ja da osetimo. Ne može ni većina profesionalaca. To oseti štoperica. 300 grama manje puta broj okretaja pedale na 200km, u trci koja traje 5 sati, onaj vrhunski, lakši bajs stiže 10, 15 minuta ranije. To da ćeš ti nešto da osetiš ne pije vodu.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#699 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 04:49 PM

Običan karbonski ram je u pitanju, ništa specijalno. Neki matori ram kojim je doduše osvojena etapa na TDF-u pre 15 godina, uz doduše lakšu mehaniku i točkove.

Tu razliku između vrhunskog i prosečnog ne možemo ni ti ni ja da osetimo. Ne može ni većina profesionalaca. To oseti štoperica. 300 grama manje puta broj okretaja pedale na 200km, u trci koja traje 5 sati, onaj vrhunski, lakši bajs stiže 10, 15 minuta ranije. To da ćeš ti nešto da osetiš ne pije vodu.

Opet greska, samo se nizu jedna za drugom. 

Kao sto se ovde gresilo pa uporedjivalo hid i obicne kocnice, kako i ova moze da blokra tocak, a to je zadnja stvar u poredjenju, tako i ovo tvoje sa tezinom. Ona je vazna ali ima i drugih  stvari.

 

Da krenem redom. Kada sam kupovao moj ram, citao sam o mnogim aktuelnim ramovima tada. Secam se testa coveka koji se bavio biciklizmom  sta je napisao.

"Ovaj ram je toliko dobar da jednostavno ide kuda pozelite. Tolika upravljivost rama je neverovatna. Na tom biciklu samo covek moze da bude losa karika a nikako ram, on je odlican|.

 

Njega moze da razume onaj ko vozi i ko je promenio razlicite ramove i klase ramova.

 

E to je glavno ne tezina. Obicni karbnski ramovi se rade od malo slojeva karbona i to debelog karbona, oni su ko daska niti upijaju gde treba niti su kruti gde treba . Ako je MTB skakucu po rupama ko ping-pong loptice. Vrhunski ramovi su uradjeni mnogo komplikovanije.

Evo dole slike drumskog scott bicikla posto nemam slike mtb, gde je sve mnogo izrazenije.

 

Moze na fotkama da se vidi kako su viljuske tanje-pljosnatije na pojedinim delovima. To sluzi za vise stvari

Ako je MTB primer onda osim udobnosti, taj slepljeni deo ima neku ulogu mini zadnjeg amortizera. Pa kada na kamen odskoci tocak, on brzo vraca na podlogu i bicikl drzi mnogo bolje ili kako je onaj napisao, upravljiv je.  Kod zadnjih generacija scale 20 je bilo to skroz tanko da je bilo strah da pogledas misleci da ce da pukne

.

E sada ne mora uvek da bude tanko, nego moze da bude razlicit broj listova karbona, pa smer pletenja tkanja itd.

A sa druge strane stave mocnije pletivo u pogon i smanjuju uvijanje. Tako da su razlike ko sto rekoh ogromne.

 

To se oseca i to mnogo. Ako to  ne osecas, vraticu te u osnovnu skolu, nisi jos za srednju. :)


  • 0

#700 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 March 2023 - 04:53 PM

Uh, onaj kaprijolov MATRIX ram je bio svemirsku godinu ispred ostalih, aluminijumski ram presvucen karbonom.

Gde se njih seti,  :) nisam ih godinam video, a dosta ih  je bilo, radilo se na njima.

Ima i sad da se kupi takvih sticni, lula i sl. Ne znam cemu sluzi da li sebe ili da druge  lazu.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika