Jump to content


Fotografije

Skripanje kocnice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
22 odgovora na ovu temu

#1 bluboki

bluboki
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 September 2010 - 08:43 PM

Pozdrav, imam jedan problem, ne velik, ali hoce da iritira..
U pitanju je povremeno skripanje kocnice, znate onaj zvuk kada je pakna/felna mokra pa se cuje pri kocenju... E ali kod mene je situacija da se to cuje kada ja ne kocim, uopste ne dodirujem rucicu kocnice, vec se cuje kada naglo nagazim na pedalu, cim dam vise snage cuje se... U pitanju su Promax kocnice, koje nece jos dugo biti na bajku (planira se BB5 ili BB7), ali eto interesuje me da li je jos neko imao iskustva sa time i sta je uradio?
Proverio sam da li je felna kriva, nije, takodje ni pakne nisu suvise blizu felne...

PS pakne ne prave taj zvuk kada su mokre i kocim sa njima, vec samo u toj situaciji...
  • 0
Postavljena slika

#2 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 30 September 2010 - 10:10 PM

posto lanac ide samo sa jedne strane kada se pritisnu padale dolazi do torzionig uvijanja tocka da kada su ti labave zbice ili losijeg kvaliteta, kao kod mene, tocak umesto da odoli tom pritisku, on se malo uvije. to se i meni sesava sa prednjim tockom sad. za zadnjim je vilo dok sam imao v brake.
proveri zategnutost zbica.
  • 0
Postavljena slika

#3 bluboki

bluboki
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 September 2010 - 10:13 PM

Veoma zategnute...
  • 0
Postavljena slika

#4 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 30 September 2010 - 10:20 PM

slicna stvar kao kod mene. kod mene su zategnute da ako pokusas jos da ih pritegnes, verovatno bi nipla ili pukla ili oblaznula. ne kvalitetne zbice su u pitanju. znas li koje su marke?
  • 0
Postavljena slika

#5 bluboki

bluboki
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 September 2010 - 10:44 PM

Pogadjam da su Promax :P
Ja vise sumnjam da su u pitanju same kocnice... da ih nekako pri tom naglom "cimanju" bajka (realno bajk se uvek malo nagne u stranu) sila povuce i priblizi felni na kratko...
  • 0
Postavljena slika

#6 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 30 September 2010 - 10:48 PM

pa iskreno ne verujem da je vila toliko meka. pre bih rekao da se uvija tocak.
maloje realnije nego da se toliko bajk uvija. do sad mi rsnuo verovatno da je on u pitanju
  • 0
Postavljena slika

#7 bluboki

bluboki
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 September 2010 - 10:57 PM

Ma ne mislim na bajk... Vec ja kada dam "gasa" tada najcesce ustanem i cimam bajk onda i rukama, pa ide i levo/desno i tada se najcesce to desava, a takodje sam skontao da se cuje i prilikom naginjanja u krivinama... tako da mislim da se sama kocnica nagne malo...
  • 0
Postavljena slika

#8 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 30 September 2010 - 11:05 PM

pa ona moze da se nagne ako je opruga slaba, ali opet ne verujem da bi toliko reagovarlo. ali sa druge strane, to je promax koji ne uliva poverenje, tako da je sve moguce. kad predjes na avid, bice primetne razlike :mrgreen:
  • 0
Postavljena slika

#9 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 01 October 2010 - 06:32 AM

Ma ne mislim na bajk... Vec ja kada dam "gasa" tada najcesce ustanem i cimam bajk onda i rukama, pa ide i levo/desno i tada se najcesce to desava, a takodje sam skontao da se cuje i prilikom naginjanja u krivinama...


a najverovatnije je Betelgez u pravu, slažem se sa njim, najverovatnije se točak uvija, jer žbice iako zategnute, nisu dovoljno krute da se ne savijaju kad sila ne deluje na njih vertikalno, tj. uzduž njih, nego i sa strane (kad cimaš bajs, ili skrećeš) pa se savijaju!

... tako da mislim da se sama kocnica nagne malo...


ajde objasni mi kako si došao do ovog zaključka! :mrgreen:
... ma to je nemoguće, zašto bi se kočnica naginjala, čak i ako bi izvadio onu oprugu koja ih vraća na mesto kad pustiš ručicu, e onda bi se naginjale, ali onda ne bi imale silu da se pritisnu na felnu, već bi samo udarale u felnu, a od toga ne bi škripelo... :!:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#10 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 01 October 2010 - 06:54 AM

Gremlini n2:tease
  • 0
puno znoja,malo krvi

#11 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 01 October 2010 - 07:21 AM

Gremlini n2:tease


Šta drugo, nije valjda Greta Garbo

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0
easy life, easy ride

#12 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 01 October 2010 - 07:35 AM

Gremlini n2:tease


e znao sam! :mrgreen:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#13 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 01 October 2010 - 07:39 AM


  • 0
puno znoja,malo krvi

#14 bruki78

bruki78
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 13 October 2010 - 06:09 AM

dESAVA SE I MENI ALI SA PREDNJIM TOCKOM...kad naglo skrenem....ili se nagnem na jednu stranu...
  • 0
BRUKI78

#15 mouse

mouse
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 420 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 13 October 2010 - 06:20 AM

Ti ne skreći naglo :mrgreen:
Šalim se, razmakni malo pakne (popusti sajlu na ručici kočnice, recimo), ali vrrrrrlo malo, da bi ustanovio do koje granice se uvija točak pri skretanju. Onda probaj da nacentriraš točak (tj. neko ko to zna da odradi) i ponovo našteluj pakne na kočnicama. Nije to ništa komplikovano, i onako ide neko glupo vreme, pa nećeš izgubiti mnogo od vožnje...
  • 0

#16 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 13 October 2010 - 10:36 AM

pored svega, treba se okrenuti i onim banalnim stvarima. kao sto je provera da li je lepo zategnut tocak na vili i da li je ekscentar dobar. mozda igla nije dobra pa tocak kod jakog bocnog pritiska seta u falcu (ono mesto gde spustis prednji tocak na prednju vilu, kao dve male viljuskice gde upadne osovina). to ipak nije pravljeno knap, nego ima koji mm prostora.
  • 0
Postavljena slika

#17 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 13 October 2010 - 10:45 AM

Tocak stoji na osovini nable, al igla sluzi samo da ga pricvrsti (kad podignes bajs, da ne ispadne).
  • 0

#18 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 13 October 2010 - 10:59 AM

da, tocak stoji na osovini nable u zaseku na viljusci koja nije knap za osovinu napravljena, vec ima malo lufta napred nazad. igla stegne viljusku i onda nema osovina gde da mrda, ali ako nije stegnuta, ona ima taj slobodan hod. ako ne verujes, odvi iglu i pokusaj da skrenes ili da ukocis.

narano ne celu, vec samo da oslobodis vilu pritiska, a da opet igla ne da da ispadne tocak odozdo preko falca na viljusku.

to nisam ja probao, nego jedan moj drugar je vozio biciklu pijan. kad je dosao do mene, pitao sam ga sto mu je otvorena igla, on me je pitao koja igla. na prednjem tocku, ond ame je pitao na cijem tocku. on nema igle na tockovi :-s
uzeo sam bike da vidim, bila je igla otvorena, ali ne dovoljno rasirena da dozvoli tocku da ispadne. pokusao sam da vozim i video sam da se ponasa ovako kao sto se ovde opisuje.
  • 0
Postavljena slika

#19 DISCO

DISCO
  • Members
  • PipPip
  • 40 posts

Postavljeno 14 June 2011 - 07:08 PM

Malo je stara tea, ali.... ja imam problem kada kocim, pre je bila problem samo zadnja kocnica, a sada i prednja i uzasno je iritirajuce, cak mi je jedna bakica dobacila da podmazem kocnice d ane skripi :D ima li neko resenje za to?
  • 0

Postavljena slika

#20 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 14 June 2011 - 08:31 PM

a) opereš obruče
B) opereš pakne
c) promeniš pakne
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika