Jump to content


Fotografije

Amortizer lupa!?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
53 odgovora na ovu temu

#21 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 12 September 2010 - 12:08 PM

Nije normalno ako se cuje ovako. Probaj kod njih u radnji ili servisu neku drugu pa vidi jel isto i pokaznji njima.U svakom slucaju preporuka je da insistiras od ovlastenog servisa da ti to rijesi (da ne cackas sam jer gubis garanciju )iako su oni ocigledno ili nezainteresovani ili nestrucni. Zaprijeti im da ces poslati mail SRAM-u :)



bio sam kod njih u maloprodaji i kod njihovog servisera. Covjek mi rece: "ja dosta godina vozim downhill i trkam se, ne vidim u cemu je problem sa ovim amortizerom, sad cu, kaze, da zovnem kolegu da on vidi...dosao "kolega" rekao mi je isto sto i ovaj prvi "da je sasvim u redu amortizer" i to je keze "normalno","ako ti se i nesto pokvari imas garanciju. zato ne brini" . Medjutim ljudi, vozio sam ja dosta rock shox amortizera tako da mi se ovo ne cini kao dobro... [-X A i sta ako amortizer propadne nakon 5-6 dana poslije garancije ??? eh da nisam napomenuo da je amortizer "solo air" (dakle bez ulja i opruga) :)

Za ne punih mjesec dana mi je prvi servis za bike. vidjecemo hoce li izdrzati do tada i kako ce se ponasati.

ne bih da crnim prodavnicu u kojoj sam uzeo bike jer ima jedan momak koji mi je stvarno izasao u susret i svaka mu cast zbog toga =D> .
Medjutim, nije on bio tamo kad sam uzimao bike, inace sam uvijeren da me on ne bi za...o.

hvala vam svima na zalaganju.
ako neko ima jos neki komentar...slobodno.. :)

bike pozzz...
  • 0

#22 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 23 September 2010 - 11:09 AM

ljudi, bio sam kod ovih u servisu. majstor pogledao i kaze da dodjem za sat vremena i bice sve kako treba. tako je i bilo, zvuk koji se prije cuo sada ga vise nema. po njegovim rijecima jedna se opruga otkacila pa se tako culo. e sad me muci jos jedan problem. naime, cini mi se da je manji hod amortizera sada nego sto je bilo prosli put. da napomenem imam Rock Shox Tora RS (oznaka 289). e sad po BULLS-ovom katalogu ovaj bicikl bi trebao da ima Tora solo air amortizer. cini mi se da to nije slucaj sa ovim. o.k, nema veze da se vratim na pitanje sta vi mislite koliko bi trebalo da ima hod ovaj prethodni amortizer (289)???

ubacio bih poslije slike da vidite o cemu se radi. naravno, ako koga zanima pitanje...
  • 0

#23 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 23 September 2010 - 11:42 AM

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika
  • 0

#24 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 23 September 2010 - 12:33 PM

nisam ni znao za ovu toru,meni lici na dart 1
  • 0
puno znoja,malo krvi

#25 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 23 September 2010 - 02:36 PM

nisam ni znao za ovu toru,meni lici na dart 1


pise na njoj tora rs... sto mislite sta moze biti problem?
  • 0

#26 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 23 September 2010 - 03:00 PM

...po njegovim rijecima jedna se opruga otkacila pa se tako culo. ...


opruga se otkačila??? jooooj ti serviseri su čudo jedno.
  • 0

profilepic.gif


#27 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 24 September 2010 - 09:38 AM

ma svi su isti... :?
bio sam juce malo na "offroad" i mjerio sam koliki je hod amortizera, naravno otkljucanog 3.5-4cm. a trebalo bi, po katalogu da je 100mm (10cm). ovo nije bilo ni blizu [-X

e sad vozio sam bike malo vise po travi nego po "cukama". ne znam da lik sam dovoljno sabio :mrgreen: amort, po ovom ne ravnom terenu?
  • 0

#28 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 24 September 2010 - 04:44 PM

ma svi su isti... :?
bio sam juce malo na "offroad" i mjerio sam koliki je hod amortizera, naravno otkljucanog 3.5-4cm. a trebalo bi, po katalogu da je 100mm (10cm). ovo nije bilo ni blizu [-X


toliko bi trebao da bude hod kada stojiš na mestu i samo sedneš na baj znači da vila "potone" nekih 3 cm bez cimanja i skakanja, samo si seo na bajs, a kad voziš onda naravno zavisi od situacije na terenu ali bi uvek trebalo da izbegavaš maximalno sabijanje, može da ide do 80-90% max, preko toga je preterivanje tj. pokazatelj da ti treba bolja/skuplja vila sa većim hodom :-)
  • 0

profilepic.gif


#29 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 10 October 2010 - 12:43 PM

ljudi ima li neko ideju sta da radi sa ovim amortizerom? jer mi se cini da je ovih 4cm sto potone ipak premalo ili se varam? imam jos garanciju pa da li da odnesem PONOVO kod servisera ili da ih ne ljutim...
ali mislim da ovako nije normalno sto je tvrd i kad okrenem preload prema + i prema - strani, isto propada. zar ne bi trebaloo na jednu vise a na drugu manje da propada?
molim vas za pomoc [-o<
  • 0

#30 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 10 October 2010 - 12:50 PM

koliko si okrenuo preload?
On nije kao rebound koji se vrti tek oko 1/3 kruga /(znači ni pola kruga ne napraviš od max do min), preload možeš da vrtiš i vrtiš...
  • 0

profilepic.gif


#31 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 10 October 2010 - 03:47 PM

koliko si okrenuo preload?
On nije kao rebound koji se vrti tek oko 1/3 kruga /(znači ni pola kruga ne napraviš od max do min), preload možeš da vrtiš i vrtiš...



pa ovaj preload sam "odvrnuo" skoro do kraja (ostalo je nekih okret i po). ali odvrnem li ga u - ili + isto mi se desava u voznji, kao sto sam rekao amortizer propada odprilike 3-4cm. akada sijedem na biciklo ne vidim da imalo propadne... :(

e sad ovako pise na SRAM-ovom sajtu za ovu toru:
Travel 85-130mm
Weight 2360g (5.2 lbs)
Available Springs Coil U-Turn
Adjustments External Rebound, External Travel
Steerer Options Steel 1 1/8", Aluminum 1 1/8"
Crown Forged 6061 T-6 Hollow Aluminum
Upper Tubes 32mm, Steel, Chrome
Lowers Magnesium, Is Disc Mount
Options Remote
Recommended Rear Shock Ario 2.1
Maximum Rotor Size 210mm

posebno interesantno je trevel:85-130mm. znam da ne bi smijelo do kraja da ide (do130mm) ali bih bio zadovoljan i sa 100mm.
pa ne znam sta da radim... :?:
  • 0

#32 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 10 October 2010 - 05:11 PM

Pa jel tvoja tora U-turn ili ne !? Ako govoris o tome preloadu +/- onda pretpostavljam da nije !
Ako nije U-turn, evo savjet, skoro sam imao isti problem kod drugove tore !
Odvrnes taj cep na lijevoj strani gdje je opruga, i kada ga izvadis , ispod njega ima jedan plasticni dio , nesto kao klip ( valjak duzine jedno 2cm) koji je izmedju opruge i preload dugmeta(tog cepa sto si izvrnuo ). On zna zablokirati od korozije, tako da se ne pomjera, pa nema veze sto ti okrenes skros na minus, kad je on ostao skros dole i pritisnuo oprugu kao da je na plusu ! Uglavnom, kada si izvrnuo taj cep, vjerovatno neces moci lako izvaditi taj valjcic( a trebalo bi da ga opruga izgura)
Kako da ga izvadis, pa ja sam rastavio skros amort, pa ga izbio odozdo, malo posmirglao iznutra da se skine hrdja, podmazao s malo masti i sad je kao curica :)
Ti pokusaj uzeti nesto i probaj malo lupkati po tom valjku unutra, pa ce mozda malo po malo popustiti ,opruga ce ga izgurati van, i prije mozes malo naspricati sa WD40 slobodno!
  • 0

#33 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 11 October 2010 - 11:02 AM

pa trebalo bi da jeste coil u-turn ali ima ovoj tockic na kome pise preload lijevo (-) a desno (+). naveo sav gore pod available springs. da li je moguce da je do toga cepa sto kazes kada je bike kupljen nedavno nov? stalno ga drzim u suvoj prostoriji. nisam jos isao na znacajniji offroad teren... sta mislis???
  • 0

#34 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 11 October 2010 - 03:48 PM

Pa nema tu trebalo bi....ili je ili nije :D Znaci, ako je U-turn, onda imas mogucnost s tim kotacicem , da podesavas hod (travel) , a ne tvrdocu (preload). Takoodjer ako je U-turn, mislim da bi to pisalo na tom kotacicu, ili bar bio simbol u obliku slova U
Inace, da , moguce je, da je do toga, jer je i tora na kojoj sam se susreo s tim, takodjer bila nova. Lako ti je to provjerit, odi u servis, nek ti odvrnu taj cep odozgo, ako opruga odmah sama izadje, znaci da nije do toga....to je minut posla.
  • 0

#35 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 11 October 2010 - 04:29 PM

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Ova tora nema u turn,barem iz ove perspektive.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#36 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 11 October 2010 - 07:52 PM

Ček ček, Žiko, nemoj da drkaš pojmove :)
U-Turn - je podešavanje hoda vile, da li će ona imati mali hod ili veliki hod, kada odvrćeš uturn vila se takoreći produžava, vidiš kako onaj gornji štap izlazi ih onih donjih štapova (kako sam ovo stručno objasnio ;-)
Preload - je podešavanje tvrdoće vila, da li će ona biti mekana i potonuti na svaki kamenčić ili će biti tvrda i veći deo neravnina prenositi na volan tj. ruke vozača
Rebound - je podešavanje brzine vraćanja vile u pređašnje stanje, ili narodski rečeno kad potone koliko brzo će da se vrati u full extended stanje :)
Jel tako ili nije :mrgreen: ?
  • 0

profilepic.gif


#37 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 11 October 2010 - 08:24 PM

Ovo nema veze sa vilom al eto, da vidiš kako se podešavaju kočnice:
[youtube_embed2][/youtube_embed2]
  • 0

profilepic.gif


#38 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 12 October 2010 - 08:29 AM

tako sam i citao na nekom forumu u vezi preloada. ali ova moja potone 3-4cmm kada je na - ili + svejedno a opteretim je svojom cijelom tezinom (73kg). :evil:
da li da nosim kod servisera dok jos imam garanciju? a i za dva-tri dana mi je prvi servis.
  • 0

#39 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 October 2010 - 09:20 AM

... ali ova moja potone 3-4cmm kada je na - ili + svejedno a opteretim je svojom cijelom tezinom (73kg). :evil:
da li da nosim kod servisera dok jos imam garanciju? a i za dva-tri dana mi je prvi servis.


pazi vila TREBA da potone malo kad sedneš na bajs! To se zove SAG. Jer kad vila malo potone, lakše absorbuje manje neravnine, tipa kamenčići i naprsline na asfaltu... To je uglavnom nekih 10-20% ukupnog hoda, i to je sve zavisno od modela amortizera, tako da bilo bi najbolje da pogledaš na netu koliko SAG-a treba da ima tvoja vila. Merenje SAG-a je kod podešavanja vile relativno važno, jer na taj načim možeš da odrediš koja tvrdoća je odgovarajuća za tvoju težinu.
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#40 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 12 October 2010 - 09:32 AM

@ nblexel: zjzenki reče da mu se vila isto ponaša čak i kad vozi tj. ništa više značajno ne "potone" u odnosu na sag...
Moji neki zaključci: vila nije u-turn, preload ne funkcioniše kako bi trebao.
Ja bi sačekao taj prvi servis i lepo sve ispričao serviserima i tražio da otvore vilu, nakon servisiranja podesiš rebound skroz na + a preload tako da vila bude mekana, onad probaš na mestu da je sabiješ i ako je stisneš nekih 7-8 cm i ona se odma vrati na staro čim se skineš sa volana onda je sve ok.

Valjda nisam nešto pogrešio :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika