Jump to content


Fotografije
- - - - -

Vožnja u Novom Sadu 28. maja


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
247 odgovora na ovu temu

#161 bajkeRista

bajkeRista
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 21 June 2010 - 05:03 PM

Imaš pravo.
Uradiću to evo odmah.
Inače, prijatelj sudija reče sledeće: - ne zna za slučaj neprijavljenog okupljanja niti kako bi se kažnjavalo ako se kažnjava.
Nisam dobro shvatio da li su Critical Mass okupljanja bila bez prijave na svim mestima ili su se prijavljivali.
  • 0

#162 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 21 June 2010 - 05:07 PM

Ne znam da li mogu da nas kazne ali mogu da nas rasteraju ako ne prijavimo okupljanje.
  • 0

#163 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 21 June 2010 - 06:47 PM

Još jedna jako bitna stvar.

Ako se prijavljuje skup, ne može da se vozi na bajsovima kroz centar, da ne ulazim u detalje zašto.
  • 0

I chill harder than you party. 


#164 sirenica

sirenica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 09:45 AM

risto ne bi bilo loše samo da malo izmeniš onaj sadržaj tamo.
nije poenta da pozivamo na nepoštovanje zakona (tj. da policija ne radi svoj posao i da ne kažnjava bicikliste u pešačkoj zoni) već da gradska uprava reši problem kretanja biciklista u centru tako što će ih uvesti kao izuzetak, poput dostavnih vozila i sl.


...ili da jednostavno neko iz gradske uprave posalje nalog tamo onim cikama sto "farbaju" trake na putevim, da i nama po centru iscrtaju staze za bicikle, kako ne bi vozili nasumice, vec kuda treba! :!:
  • 0

#165 Dukelander

Dukelander
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 04:59 PM

Šta bi? Od kad je počelo da se približava, zamrla nam tema?
Imamo jedno realno pitanje, a to je pitanje redara. Trenutno imamo dvojicu (obojica nisu sa ovog foruma), a treba nam još nekoliko.
Ima li dobrovoljaca?
Redar treba samo da pazi na konzistenciju grupe i da neko slučajno ne počne da vozi, pošto sam posle razgovora sa komandirom policije to utvrdio kao izričito - nema vožnje!
  • 0
Klub Putnika Srbije
http://www.serbiatravelers.org/

#166 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 05:34 PM

Znači, skup je prijavljen?
  • 0

#167 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 05:37 PM

...ili da jednostavno neko iz gradske uprave posalje nalog tamo onim cikama sto "farbaju" trake na putevim, da i nama po centru iscrtaju staze za bicikle, kako ne bi vozili nasumice, vec kuda treba! :!:


U pešačkoj zoni nije predviđeno da se formiraju nikakve "trake" ili "staze" za neka vozila (jer onda već pričamo o zoni usporenog saobraćaja, a ne pešačkoj zoni), već se saobraćaj reguliše posebnim dozvoljavanjem saobraćaja. Dovoljno je pravnom izmenom u postojećem aktu dozvoliti kao izuzetak kretanje nekom umanjenom brzinom ili nešto slično za nemotorna vozila :wink:

To uopšte nije besmisleno i neprilagođeno pojmu pešačke zone, jer pešačka zona se i inače još naziva "nemotorna zona" ili "zona bez automobila", a ne "zona bez vozila". n:write

I daleko više bih voleo kada bi gradska uprava za saobraćaj i policija obratili malo više pažnje na situaciju kod Futoške pijace, taj potez je noćna mora za bicikliste. Tamo ljudi ne samo da prolaze masovno preko biciklističke staze, već na nju i postavljaju tezge, na njoj stoje dok čekaju bus itd. n2:2zrqneq

Skup je prijavljen :wink:
  • 0

I chill harder than you party. 


#168 devoni

devoni
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 348 posts

Postavljeno 22 June 2010 - 05:41 PM

Tema postavljena na Last Minute (mrka kapa?)
  • 0
DEVONI

#169 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 05:49 PM

ej devoni, ako možeš izmeni onaj deo na last minute sa vožnjom kroz centar, pošto je rečeno da se mora pjehe kroz centar.
  • 0

I chill harder than you party. 


#170 Dukelander

Dukelander
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 05:50 PM

Marko, ali kroz nemotornu zonu prolaze motorna vozila sa dozvolama.
Meni je stvarno teško da razmišljam na taj način. Više volim inženjerski. Imaš problem, i rešavaš ga direktno, štap i kanap.

Nego bwe, dajte da organizujemo neke redare :D
Skup je na moje ime, nemoj da me pojede policija posle.

BTW, ne vidim gde je ta tema na Last Minute.
  • 0
Klub Putnika Srbije
http://www.serbiatravelers.org/

#171 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 06:09 PM

Marko, ali kroz nemotornu zonu prolaze motorna vozila sa dozvolama.
Meni je stvarno teško da razmišljam na taj način. Više volim inženjerski. Imaš problem, i rešavaš ga direktno, štap i kanap.


Uvatiš lopova i prebiješ ga, nema ćorke n2:2zrqneq :mrgreen:
Nije valjda da niko neće da kontroliše pobesnele bicikliste? n2:ninjastyle n2:icone10sr6 n2:ninjastyle
  • 0

I chill harder than you party. 


#172 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 06:15 PM

@ Dukelander
Ne znam da li si ti pravio i grupu na FB ali tamo je malo konfuzno napisano da li guramo kroz centar ili vozimo, tako da bi moglo to malo naglasiti, napisao sam ovaj komentar i tamo.

poz
  • 0

#173 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 07:43 PM

Šta bi? Od kad je počelo da se približava, zamrla nam tema?
i da neko slučajno ne počne da vozi, pošto sam posle razgovora sa komandirom policije to utvrdio kao izričito - nema vožnje!


Protestujemo protiv policije koja se iživljava, tako što pristajemo da "ni slučajno" ne radimo ono što su oni zabranili. Bez ljutnje, ali meni to deluje prilično čudno (iskreno - i podjebavajuće od strane dotičnog komandira). Ne mislim da oni imaju pravo da određuju pravila protesta protiv njih. Ili ja ne razumem suštinu protesta?
Drugo, ako je već neko u ime ostalih razgovarao sa komandirom policije, onda je morao makar naslutiti i neko objašnjenje za pojačano iživljavanje posle gradonačelnikovog obećanja. Da li je objašnjenja bilo?
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#174 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 07:48 PM

Pa dobro nece policajac reci krsite zakon, a i mislim da ce vise efekta imati da kulturno pokazemo sta zelimo i da cemo tako pre to i dobiti, barem u ovom slucaju mislim da je tako. :mrgreen:
  • 0

#175 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 08:00 PM

mislim da ce vise efekta imati da kulturno pokazemo sta zelimo i da cemo tako pre to i dobiti,. :mrgreen:


Da, u Srbiji se tako stvari menjaju, poznato je :mrgreen: . Kao što su oni krajnje kulturno krenuli u iživljavanje... I još ćemo sami da postavljamo redare koji će nas skidati sa biciklova ako se malo zanesemo. :D Mislim da je to "fino i kulturno" ipak bio gradonačelnikov zadatak, kad je već dao obećanje. A mi, kao oštećena i maltretirana grupa, valjda izražavamo neki revolt, zar ne? Sve mi nešto naopačke... al šta znam ja... :D
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#176 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 08:46 PM

I još mali dodatak. Pročitao sam još jednom proglas na Last minute (Acketa, pročitaj ga i ti),tamo nigde ne piše da ćemo obećati pandurima da nećemo voziti na protestu i da ćemo jedni druge skidati sa bicikala. Naprotiv:
Zahtevamo da policija prestane sa šikaniranjem biciklista u centru grada. Kazne od 5.000 do 20.000 dinara nisu primerene, i nećemo da ih plaćamo. Zahtevamo da nam se obezbede alternativni pravci prolaza, jer se oko centra zbog jednosmernih i zabranjenih ulica ne može, od keja pa do Socijalnog. Ako treba, sami ćemo se organizovati i po behatonu i kroz Njegoševu ulicu iscrtati dve linije u okviru kojih ćemo voziti kroz centar.
U trenutku u kom se u gradu promoviše biciklizam kao alternativni vid prevoza koji ne zagađuje i koji je dobar za zdravlje, policija krenula sa kontra akcijom.

U trenutku u kom u Novom Sadu funkcioniše organizovani kriminal krađe i preprodaje kradenih bicikala, policija se bavi kažnjavanjem biciklista.
Možda me poneo ton ovog proglasa, ali ja stvarno ne bih da guram bicikl na protestu (jer time protest lišavam suštine), a teško bih podneo i da me neki cikloberzant ili ciklonaut skida sa bajka, priznajem. :D
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#177 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 08:52 PM

Ne znam ja sam uvek prvo za fino i kulturno, a posle n:dwarf n:anim_08 n:fighting0032 n2:757 :mrgreen: :mrgreen: mislim da je najbitnije da nas bude mnogo, pa ce pre nesto i da se desi. Na Facebook-u se prijavilo skoro 500 ljudi da ce da dodje, ako nas bude i 200-300 bice super. Valjda nece biti kisa, prognoza kaze da ce biti lepo vreme ali oni pogode jednom u deset puta :evil: Ne razumem sta ce nam redari, nije da prolazimo kroz deo gde ima saobracaja ili da smo neka razularena rulja :shock: , a valjda se niko nece izgubiti :mrgreen:

Edit: Realno ne znam ni koliko bi bilo izvodljivo da vozimo svi kroz Dunavsku, pogotovo ako nas bude puno.
  • 0

#178 devoni

devoni
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 348 posts

Postavljeno 22 June 2010 - 09:40 PM

Niasam baš siguran da je biciklistima potreban neki ili bilo kakav redar pa to su bre sve fini ljudi nemoj da nas vredjaš :mrgreen: . Što bi rekli ovi mladi danaske opušteno, sve će biti ok .
  • 0
DEVONI

#179 Dukelander

Dukelander
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 10:47 PM

Pazi sad.
Prvo pričamo o tome kako ćemo prijaviti skup.
Ako prijavljujemo skup, moramo po njihovim pravilima. Na papiru za prijavu skupa stoji moje ime, i ja sam taj koji će odgovarati ako nešto bude kako ne treba. Redari su tu zato što moraju tu da budu kad se skup prijavljuje.
Da bismo tražili izmenu režima saobraćaja, moramo da budemo fini. Posle, ako nam ne daju, možemo da idemo u akcije koje neće biti prijavljene i koje će služiti kao opomena.

Druga stvar je što ja ne vidim spremnost više od 20-30 ljudi da ozbiljno voze kroz pešačku zonu, a 20-30 ljudi da prostite će biti smešno. U toj postavci se direktno zameramo policiji i postizanje bilo čega je diskutabilno, jer smo onda mi likovi koji se suprotstavljaju zakonu i po ovdašnjoj logici stvari, treba nas hvatati i kažnjavati. Da imamo 500 ljudi koji su spremni to da rade, bila bi drugačija priča. Ako čitate FB event videćete da se već sporadično pojavljuju oni koji advokatiraju zabranu za bicikle. Teši me samo to što se sigurno niko od njih neće organizovati, jer je organizovati se nemoguće.

Treća i poslednja stvar je da svi imaju nešto da dodaju. Ljudi, osim Marka, koji neće da se eksponira ali je napisao prijavu, niko nije uradio ništa konkretno. Šetkam se danas ceo dan po policijskim stanicama i razgovaram sa novinarima, a u suštini ne znam kako se ovakve stvari rade.

Četvrta stvar je da papir za prijavu skupa nije predat, i nije uplaćen R.A.T. To će biti urađeno u četvrtak, jer koliko sam shvatio skup može da se zabrani do 24h pre početka i neću da im ostavljam puno vremena za razmišljanje. Ako neko ima izričitu želju da povede Critical Mass, još uvek nije kasno.

Megafon sam nabavio, redara sad imam jednog jer drugi ipak ne želi da se gura.

Izvinjavam se na nervoznijem tonu obraćanja, takav mi je dan... sutra će biti bolje, a u subotu, kako bude n:dwarf
  • 0
Klub Putnika Srbije
http://www.serbiatravelers.org/

#180 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 22 June 2010 - 10:58 PM

Srđoni i jedno i drugo ima svoje argumente.

Jeste da bi bilo normalno da samo "provozamo" kroz zonu i dođemo do gradske kuće - mi jesmo bajkeri i vozimo bajkove, nema tu šta. Sa druge strane isto tako je okej da idemo sporije i napravimo malo larme - 200 ljudi koji guraju biciklove i zvone će sigurno privući daleko više pažnje (i podstaći više radoznalosti) nego ako samo "projezde" kroz zonu, što bi mogao biti daleko uobičajeniji prizor za svakoga. Osim toga, na ovaj način pokazujemo da imamo takta i poštovanja prema drugima, ne okrećemo ljude protiv sebe, što je bitno...
  • 0

I chill harder than you party. 





2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika