Jump to content


Photo

Uspon


  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#121 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Posted 13 October 2024 - 02:44 PM

Tamo sam pogresio, nije kosinus nego arkus kosinus.


  • 0

#122 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Posted 13 October 2024 - 02:54 PM

Uspon je 5.5% =(389/7000 x 100) tj. ono sto bi pisalo na saobracajnom znaku, matematicki ugao je 3.18 stepeni =kosinus (389/7000), posto je 7000 hipotenuza.

Ako je 7000 hipotenuza a 389 kateta onda je sinus a ne kosinus ;).


  • 0
.

#123 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Posted 13 October 2024 - 02:58 PM

Jeste sinus, ali opet sam pogresio nije arkus kosinus nego arkus sinus, navikao sam na ono -1 umesto arkus, glup ja.


  • 0

#124 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Posted 13 October 2024 - 05:45 PM

.
  • 0

#125 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Posted 13 October 2024 - 10:48 PM

.
  • 0

#126 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Posted 13 October 2024 - 10:55 PM

Uspon je 5.5% =(389/7000 x 100)

Nikako da primi citat na post. Po ovoj formuli tebi bi na uglu 45° dalo procentualni nagib od oko 70%. Zato sam gore i napisao da se ova formula moze koristiti za manje nagibe radi brze konverzije, ali je sustinski netacna

Gradiranje se vrsi preko tangensa a ne preko sinusa prostim srpskim receno :D
  • 0

#127 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Posted 14 October 2024 - 02:02 AM

Uspon se ne racuna preko ugla. 7000/7000 je 100% uspona, odnosno 45 stepeni. Bicikl se krece po hipotenuzi a ne po kateti, zato je bolje koristiti arkus sinus za dobijanje ugla, opet zavisi sta meri rastojanje, ako rastojanje meri brzinomer koji meri okretanje tocka onda arkus sinus, ako rastojanje meri GPS onda tangens uz malu gresku.


  • 0

#128 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Posted 14 October 2024 - 07:47 AM

Osim sto to sto si upravo napisao nije trougao. Deder nacrtaj trougao sa putem (hipotenuzom) 7000m i visincem (katetom) 7000m kao sto pises pa mi javi sta si dobio.

Izracunaj takodje i koliko je sin45° pa posle i tan45° pa javi rezultate
  • 0

#129 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1438 posts
  • LocationBeograd

Posted 14 October 2024 - 11:59 AM

Pošto sam sinoć uspeo da uništim skočni zglob pa sada sedim/ležim kod kuće i smrdim (što bi rekao izvesni član foruma koga ovde nema već godinu i po), rekoh da malo smaram i zamaram. Za razliku od inače, kada sam super zanimljiv i zabavan.

 

Da se izbegne smaranje i zamaranje, idi pravo na sumirano dole niže.

 

Mislim da je svaki odgovor do sada bio sasvim dovoljno dobar za ono što omega želi, a to je procenat uspona u smislu onoga što viđamo na znacima pored puta. S obzirom da se ti procenti na znacima nikada ne prikazuju sa decimalama već isključivo kao celi brojevi, tačan odgovor bi bio ili 5% ili 6%, zavisno od toga šta građevinska pravila ili zakoni o zaokruživanju brojeva koji predstavljaju nagibe nalažu.

S obzirom da je omega dao informaciju o pređenom putu i ukupnoj promeni visine, to su hipotenuza i kateta naspram ugla koji predstavlja nagib tj l i Δh na slici.

 

Grade_dimension.png (slika maznuta sa vikipedije)

 

Omega, naravno, kao i svi mi kada vozimo putem, ne zna kolika je tačno horizontalna udaljenost (horizontalna kateta d) već samo pređeni put (hipotenuza l).

Odnos ukupne visine Δh i pređenog puta l je sinus tog ugla tj

 

sin(alfa) =  Δh/l

 

Ugao alfa se dobije onako kako je zare naveo u njegovom prvom postu tj za Δh = 389m i l = 7km

alfa = arcsin(389/7000) ~ 0.0556

 

Rezultat 0.0556 je veličina ugla alfa u radijanima, a veličinu tog ugla u stepenima možemo da dobijemo ako taj broj pomnožimo sa 180/pi, što da onaj drugi broj tj

alfa ~ 3.186°

 

Ali paz' sad ovo:

alfa ~ 0.05560
sin(alfa) ~ 0.05557
tan(alfa) ~ 0.05566

tj za male uglove sinus i tangens ugla su približno jednaki samom uglu. Razlog je to što su kod malih uglova hipotenuza i horizontalna kateta približno iste dužine.

Stvar je u tome što to nije slučaj sa uglovima koji nisu mali, a što je niipheus pomenuo par puta, a zbog čega često dolazi do zabune - ljudi se naviknu da koriste ugao, njegov sinus ili tangens jer su praktično ista stvar kada su uglovi mali, a onda to prenesu i na uglove koji nisu mali, kad ono cvrc Milojka.

E sad, pošto mi ne pričamo samo o matematici nego, nažalost, i o zakonima i pravilima, onda je jako važno šta su oni koji o tim stvarima odlučuju rešili da rade. Koliko vidim na internetu (a što je na internetu to je i istina, je l' te), u USA i Evropi se za definisanje nagiba puteva koristi ista stvar kao i u matematici a to je tangens ugla a ne sam ugao. Po drugi put: To je skoro pa isto u praktično svim situacijama sa kojima ćemo se sresti na putu, zato što su nagibi mali (ovo treba sebi da ponavljam dok se patim na turama haha).

Znači, treći odgovor tj način računanja gore je tačan a ostali su više nego dovoljno dobri. Dakle, otprilike 5.566%

Da sumiram:
Za svakog vozača koji ide putem i koji ima informaciju o tome koliko kilometara je prešao (l) i uz koliko tzv visinskih metara (Δh), procenat koji bi pisao na znaku za takav put bi bio

tan(arcsin(Δh/l)) *100

samo što bi bio i zaokružen na ceo broj. Da se dobiju stepeni treba da se, umesto sa 100, tan(arcsin(Δh/l)) pomnoži sa 180/pi.

 

I još jednom, po treći put: Kada su mali uglovi u pitanju, onda

 

Δh/l (sinus ugla) ~ arcsin(Δh/l) (ugao) ~ tan(arcsin(Δh/l)) (tangens ugla, nagib)

 

tj sve je približno isto i ne mora da se ide u ceo račun tj u standardnim situacijama na putu može da se koristi samo Δh/l odnosno, za procente, 100*Δh/l (vidi sliku).


  • 4

#130 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1008 posts

Posted 14 October 2024 - 03:50 PM

U bre Borise, baš si jako uganuo nogu .
Ja sam prvi znao odgovor (copy paste Omegino pitanje), trebalo mi je 3 sekunde da dobijem tačan odgovor . Na ćirilici.
5.57%

Naravno, priznajem, sam ne bih znao da dođem do toga. Kada biste znali na koje sve načine možete koristiti ChatGP. U petak mi je UPPR (Unapred pripremljen plan reorganizacije) na 126 strana, izvukao siže/ zaključak na 3.5 strane za 3 minuta - copy-past text i gotovo
e327758cb2acbd99a299fccf02593ae4.jpg24ec0b528e1889c8e4f8b6964e1a75d0.jpg

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 2

#131 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1438 posts
  • LocationBeograd

Posted 14 October 2024 - 04:56 PM

Jesam, baš sam je zeznuo. Silazio sam niz stepenice na kome se naglo ugasilo svetlo, ja sam mislio da sam sišao do kraja i da sledi ravno, a bila su još dva stepenika. Članak otišao na stranu... Sva sreća pa ga nisam polomio, ali šepaću neko vreme...

 

ChatGPT i tome slične zezalice su super stvar da se obave kratke stvari koje ne umeš sam da uradiš, ili one koje nisu obavezno kratke ali su velikim delom generičke i ne obavezno kratke (npr tipski izveštaji, preporuke itd). Taman su 3 sekunde i dovoljne, jer sve što treba da uradiš je da ukucaš dva broja i uradiš sa njima jednu ili dve računske operacije.

 

Da nisam uganuo nogu i besposlen ležao celo prepodne i da se ljudi nisu raspisali, pri čemu je očigledno bilo nekog međusobnog nerazumevanja, ja to gore ne bih napisao. Opet, ne znači da kod nekih nisam uneo samo još veću zabunu, ali to je uvek rizik.


  • 2

#132 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1453 posts
  • LocationBeograd

Posted 14 October 2024 - 07:32 PM

Kanda posle Borisovog uganutog objašnjenja nema potrebe da više iko ikad postavi pitanje računanja postotka uspona. Zalepiti disertaciju na početak teme kao sticky i furaj dalje, ne postavljaj glupa pitanja >.<

Šalim se malo, ali čovek je stvarno objasnio za medalju. Ostaje da se znojimo i razmenjujemo iskustva i tehnike kako ne crknuti na brdima :)
  • 0
The sea, the sea




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users