![Fotografije](https://secure.gravatar.com/avatar/3490267440a7692958adf047cf51e913?s=100&d=https%3A%2F%2Fwww.2bike.rs%2Fforum%2Fpublic%2Fstyle_images%2Fmaster%2Fprofile%2Fdefault_large.png)
Ciscenje kasete i lanca
#103
Postavljeno 24 January 2025 - 09:03 AM
#104
Postavljeno 24 January 2025 - 02:52 PM
Realno nepotrebno cimanje.
Uzmem kad se setim da obrišem krpom i nanesem Squirt
A bio sam bolesnik.
Kad potrošim Squirt mazaću lanac čime stignem i kad se setim.
Sent from my SM-A556B using Tapatalk
#105
Postavljeno 26 January 2025 - 07:17 AM
Ok za lanac, nije skup a jel ne važi ono da dobro održavan lanac produžava život i kaseti?
I meni je to malo cimanje, zato nikad ne skidam lanac, potapam odmašćujem jer ako se vozi van asfalta to bi moglo da se radi posle svake vožnje.
Ovako samo očistim lanac i kasetu na suvo što bolje mogu i podmažem nakon 2-3 vožnje ili na 100km a oribam ga 3-4 puta godišnje kad perem i ceo bicikl.
#106
Postavljeno 26 January 2025 - 07:59 AM
#107
Postavljeno 26 January 2025 - 12:14 PM
Tkđ i te kasete za sedmofaz i osmofaz su oko 10-12e tako da se ta muka i drndanje ne isplati uopšte, ni za skuplje ni za jeftinije grupe.
Svako to podmazivanje, čišćenje topljenje voska sušenje itd traje po sat i po dva i ubrljaš se kao svnjče.
Jednom mesečno da se odradi, procedura to je minimum 15-20 sati godišnje ili dva, tri radna dana.
A govance od lanca košta 400- 2000 din.
Ma beži bre...
Uzmem Squirt, prebrišem lanac krpom i nakapam Squirt na svaku kariku po kap.
Pet minuta posla, nit perem lanac, niti ga skidam, ništa sem ovlaš brisanja.
Toliko od mene što se tiče održavanja.
Nekad sam bio bolesnik po tom pitanju, prao, čistio, isprobavao svašta nešto dok nisam shvatio da je to samo parče metala koje nije vredno tolikog cimanja i truda i ne košta puno.
Sent from my SM-A556B using Tapatalk
#108
Postavljeno 26 January 2025 - 02:59 PM
#109
Postavljeno 26 January 2025 - 04:46 PM
ČIni mi se da je fora u tome da je lanac zapravo najbitniji deo pogonsklog sklopa bicikla koji kad se rastavi ima ubedljivo najviše delova i bez kojeg bicikl ne može da funkcioniše, što se ne može reći za poneku brzinu na kasetu, veliku ili malu šajbu napred. Mislim da je to detaljisanje i čišćenje lanca više neki psihološki aspekt nego što zapravo znači nešto bitno bajsu, uštedi u vatima ili uštedi u delovima. Potpuno nepodmazan i jako prljav lanac ume da bude brutalno surov prema ostalim delovima pogonskog sklopa,u tolikoj meri da može da "pojede" kasetu za par stotina kilometara. Sve što je iole nečim nekako podmazano, trajaće ako se iole ponekad čisti i podmazuje, ne mora biti ni blizu perfektno.
"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa". H. Ford
1 članova čita ovu temu
0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika