Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2937 odgovora na ovu temu

#1901 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 July 2016 - 07:26 PM

Moje mišljenje, izvinjavam se unapred ako deluje kao pametovanje, najdobronamerniji savet: ne treba pisati javno na javnom forumu takve stvari, ako je cilj izbegavanje suda & policije.

 

Što se samog udesa tiče: greške su ljudske i dešavaju se. Bicikl je slabo uočljiv. Za ovo je, po meni, više kriv biciklista.

 

Lično kršim sve moguće propise na bajsu, ali gledam da ni ne štrecnem druge učesnike, kamo li da nekog ugrozim - bilo druge, bilo sebe. Nekad je bezbednije ne voziti po propisu kad si na bajsu - to dolazi sa iskustvom. Tipa: često kad imam prednost, računam da me možda neće propustiti i imam spreman manevar za to, ili stajem (ako nemam alternativno rešenje za slučaj da me ne propusti). Nekad je sigurnije voziti sredinom puta, mada nije po propisu. Nekad skrenuti na trotoar (uz pažnju na pešake). Vožnja levom stranom je jedna od stvari koju još nisam uspeo da razumem - obično donosi dosta nepredvidivosti i rizika, a prednosti ne shvatam.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1902 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 29 July 2016 - 07:29 PM

Moje mišljenje...

jel pocelo? :)


  • 0

#1903 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 July 2016 - 07:30 PM

jel pocelo? :)

 

Mišljenja su podeljena...  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1904 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3257 posts

Postavljeno 30 July 2016 - 12:03 PM

Moje mišljenje, izvinjavam se unapred ako deluje kao pametovanje, najdobronamerniji savet: ne treba pisati javno na javnom forumu takve stvari, ako je cilj izbegavanje suda & policije.

 

Što se samog udesa tiče: greške su ljudske i dešavaju se. Bicikl je slabo uočljiv. Za ovo je, po meni, više kriv biciklista.

 

Lično kršim sve moguće propise na bajsu, ali gledam da ni ne štrecnem druge učesnike, kamo li da nekog ugrozim - bilo druge, bilo sebe. Nekad je bezbednije ne voziti po propisu kad si na bajsu - to dolazi sa iskustvom. Tipa: često kad imam prednost, računam da me možda neće propustiti i imam spreman manevar za to, ili stajem (ako nemam alternativno rešenje za slučaj da me ne propusti). Nekad je sigurnije voziti sredinom puta, mada nije po propisu. Nekad skrenuti na trotoar (uz pažnju na pešake). Vožnja levom stranom je jedna od stvari koju još nisam uspeo da razumem - obično donosi dosta nepredvidivosti i rizika, a prednosti ne shvatam.

 

 

Dobronameran savet nikad nije pametovanje, tako da ne sekiraj se. :) Čisto sumnjam da postoje ikakvi izgleda da slučaj stigne do suda jer da je biciklista tako želeo, verovatno bi uradio na licu mesta. 

 

 

 

Inače, kada sam počeo da vozim bicikl, smatrao sam da kao i vozač auta imam potpuno ista prava kada sam na bicklu, bez obzira što je moje prevozno sredstvo sporije i pogonjeno na ljudski pogon. Mislio sam da je normalno da kada imaš prvenstvo prolaza, da te drugi propuštaju, da ti dozvoljavaju da se uključiš u saobraćaj, da kada želiš negde da skreneš da to možeš sasvim normalno i bez rizika da uradiš, uz pokazivanje smera skretanja naravno. Međutim, ubrzo sam shvatio da kao biciklista bukvalno moraš ne da gledaš vozilo koji ti dolazi, nego da hvataš pogled vozača, da budeš apsolutno siguran da taj neko ko je za volanom, da te je dobro uočio i da će te propustiti kada treba. Vožnja bicikla po drumu sama po sebi ima izvesne rizike kojih smo svi svesni onog momenta kada okrenemo pedalu i izađemo na drum, sam ne kontam zašto povećavati taj rizik tako glupim postupcima kao što je vožnja bicikla potpuno suprotnom stranom puta? 

 

U svakom slučaju, možda i neki vozač iz mog iskustva nauči da opreza nikad nije dosta, i da biciklista može doći i sa one strane gde ga ni najmanje ne očekujete. :) 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1905 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 July 2016 - 12:25 PM

Kada sam ga pitao zašto je vozio levom stranom puta, rekao mi je da je hteo tu na brzinu da pređe put. ?

i ni u jednom trenutku mi nije palo na pamet da vozim levom stranom puta.



..sam ne kontam zašto povećavati taj rizik tako glupim postupcima kao što je vožnja bicikla potpuno suprotnom stranom puta?

Ako sam dobro razumeo on je vozio suprotnom stranom puta,od one predvidjene? Kaze da na brzinu predje?Zasto si mu platio??? Trebao si da zoves policiju,da vidis kako bi odmaglio podvijena repa a ne jos novac da ti uzima...
  • 0

#1906 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 July 2016 - 01:33 PM

Da je zvao policiju, dobio bi kaznu jer nije ustupio pravo prvenstva, a biciklista kaznu za nepropisno kretanje. Verovatno podeljena krivica.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1907 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Postavljeno 30 July 2016 - 04:32 PM

Kakvo pravo prvenstva?
  • 0

#1908 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 30 July 2016 - 05:43 PM

Kakvo pravo prvenstva?

pa koliko sam shvatio biciklista je "prelazio" drum

sa svoje desne na svoju levu, pa direktno u kolegin auto :(


  • 0

#1909 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 July 2016 - 05:59 PM

Kome nije jasno, neka pročita kolegin oriđinale post. 

 

"...i sa sporedne ulice se uključujem na glavnu...."


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1910 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Postavljeno 30 July 2016 - 06:27 PM

Ne vidim kako vozac u ovom slucaju moze da bude kriv. Ako nemo vozi u kontra smeru, krivica je samo njegova. Zamislite kad se udje u "makazice" na magistrali, i posle sudara bude kriv i vozac koji je vozio normalno samo zato sto nije na vreme ukocio ili sleteo sa pita da bi ovaj drugi koji pretice uspeo da se vrato i svoju traku. Jedna stvar je biti pristrasan prema biciklistima, ali po svaku cenu kriviti i vozace nema nikakvog smisla.
  • 0

#1911 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 July 2016 - 06:30 PM

Kad se uključuješ sa sporednog puta, može neko ići i levom trakom (reći da je preticao, izbegavao džombu, šta god) - dužan si po ZOBSu da ustupiš pravo prvenstva SVIM vozilima na glavnom putu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1912 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Postavljeno 30 July 2016 - 08:33 PM

Lets agree to disagree :)
Slazem se da drugi ucesnik moze da kaze da je obilazio dzombu, ali to ne menja cinjenicu da je pogresio... Iz mog ugla barem.
  • 0

#1913 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 July 2016 - 08:52 PM

steta sto nisi sudija. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1914 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Postavljeno 30 July 2016 - 09:35 PM

Zakon je skup pravila na papiru. Saobracaj je ziva stvar, da bi funkcionisao bolje pravila se mkraju malo iskriviti :)
Jos jedan primer i necu vise :)
Skreces uslovno desno / ukljucujes se na glavni put, pogledas, sve je ok. Krenes, i u tom trenutku na tebe naleti motor (ili ferari :)) koji ide 150+. Kad si pogledao bio je daleko, ili ga nisi video uopste...
Poenta cele price je da postoje realni previdi i situacija koju je opisao kolega gore. Ja na to ne gledam isto.
  • 0

#1915 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 30 July 2016 - 09:36 PM

...ali to ne menja cinjenicu da je pogresio... Iz mog ugla barem.

naravno da je pogresio

i pored toga

 

...dužan si po ZOBSu da ustupiš pravo prvenstva SVIM vozilima na glavnom putu.

tako da bi u slucaju dolaska policije kolega u kolima verovatno bio u jos vecem minusu, plus poeni :(

 

U ZOBS ne pise "pravo prvenstva ali samo onima koji se krecu po pravilima/zakonu"


  • 0

#1916 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Postavljeno 30 July 2016 - 09:41 PM

Skreces uslovno desno / ukljucujes se na glavni put, pogledas, sve je ok. Krenes, i u tom trenutku na tebe naleti motor (ili ferari :)) koji ide 150+. Kad si pogledao bio je daleko, ili ga nisi video uopste...
 

 

Znam coveka koje je tako nadrljao. Nije bilo uslovno nego ukljucenje iz sporedne ulice. Budala na motoru doletela u sred grada sa 150. 


  • 0
.

#1917 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 July 2016 - 06:23 AM

Zakon je skup pravila na papiru. Saobracaj je ziva stvar, da bi funkcionisao bolje pravila se mkraju malo iskriviti :)
Jos jedan primer i necu vise :)
Skreces uslovno desno / ukljucujes se na glavni put, pogledas, sve je ok. Krenes, i u tom trenutku na tebe naleti motor (ili ferari :)) koji ide 150+. Kad si pogledao bio je daleko, ili ga nisi video uopste...
Poenta cele price je da postoje realni previdi i situacija koju je opisao kolega gore. Ja na to ne gledam isto.

 

Sve se slažem, s tim što zakon (i sudije koje ponekad sude i po istom) ne gleda tako. Kod nas je zakon sve dalje i od pravde i od zdravog razuma. Ako imaš dovoljno novaca i debeo obraz, možeš da se izvučeš za svakakav prekršaj (pijan pogaziš nekog i ubiješ), a ako nemaš, onda često nadereš i kad nisi mogao izbeći udes, niti je udes tvoja krivica. Ovo je takva situacija. Po zakonu, da ide sve redovno, kolega bi dobio kaznu. Osiguranje bi platilo popravku bajsa, ali bi mu premija za kola posle toga skočila za nekoliko stepenica na gore. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1918 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 31 July 2016 - 08:49 AM

...Jos jedan primer i necu vise :)
Skreces uslovno desno / ukljucujes se na glavni put, pogledas, sve je ok. Krenes, i u tom trenutku na tebe naleti motor (ili ferari :)) koji ide 150+. Kad si pogledao bio je daleko, ili ga nisi video uopste...

sta je na kraju bilo sa onim nocnim udesom u NS, bulevar kod Merkatora

sto je Audi sa mosta sleteo i ubio nekoliko u Golfu koji su na crveni usli u raskrsnicu?

Koliko sam shvatio otpuznica nije bila visestruko ubistvo, iako je takav rezultat udesa.


  • 0

#1919 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 July 2016 - 09:01 AM

sta je na kraju bilo sa onim nocnim udesom u NS, bulevar kod Merkatora

sto je Audi sa mosta sleteo i ubio nekoliko u Golfu koji su na crveni usli u raskrsnicu?

Koliko sam shvatio otpuznica nije bila visestruko ubistvo, iako je takav rezultat udesa.

 

To je bila svinjarija zbog novinara i javnosti - institucije su nam kao PR agencije, a ne institucije sistema.

 

Golf je ušao u raskrsnicu na crveno. Za bržu vožnju se dosuđuje često podeljena krivica, ali pošto lik u Audiju nije bio pijan, pušten je do ročišta. Onda, pritisak, novine, op, daj da mi njega ipak uhapsimo i zadržimo!?!

 

Ne pravdam, po meni bi zakon trebalo da je takav da kad voziš preko 100 u gradu ne možeš da ne budeš kriv za udes, ali ne sudi se nikad tako, na žalost.

 

Sa druge strane, ne znam da je bilo puno reči o tome da je baja svesno ušao u raskrsnicu na crveno.

 

 

Meni je lik skočio na bajs pre nekih godinu ipo dana. Znači desnom stranom, biciklističkom vozim, nekih 10 na sat, lagano. Lik iskače između tuja koje su posađene pored staze, natrčava na mene. Žurio na autobus. Nije išao trotoarom - direkt sa zelene površine, između tuja. Nekih 60ak godina star muškarac. Udario o moje rame, bočno, pao, udario se. Čovek koji je vozio bajs iza mene stao kao svedok, dao izjavu.

 

Išao sam posle, sa sve bajsom kombijem saobraćajaca do bolnice. Prvo duvanje. Onda vađenje krvi, cimanje - bukvalno je dečko svedok izgubio jedno sat ipo, ja jedno 3 sata vremena. Na kraju - da je pešak išta slomio, ja bih morao na sud. Čekao sam izveštaj ispred bolnice, da znam šta da planiram dalje. Pošto nije bilo teških tel. povreda, tužilac je rekao da sam slobodan i da me ne tereti. Inače bih verovatno dobio neku kaznicu... Praksa je otprilike:

 

pešak - biciklista - biciklista je kriv

auto - biciklista/pešak - auto je kriv

 

Sve drugo je muka živa dokazati. Ima ta začkoljica u ZOBS-u, tipa dužan si da sve predvidiš, prilagodiš se tome. I nema, treba ti šesto čulo. Znam dosta primera iz prakse, iz prve ruke, ne pričam ništa na pamet. 

 

Sa druge strane, ako imaš para i dovoljno si bezobrazan, svašta može da prođe. Zasterevanje, smešna kazna, oslobođenje, na kraju krajeva - da neko drugi robija umesto tebe. Sve se da srediti, ništa javno, ništa zvanično. Takva nam je zemlja.

 

Odo' ja u politiku, bez namere da tako bude.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1920 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2437 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 31 July 2016 - 09:23 AM



Sve drugo je muka živa dokazati. Ima ta začkoljica u ZOBS-u, tipa dužan si da sve predvidiš, prilagodiš se tome. I nema, treba ti šesto čulo. Znam dosta primera iz prakse, iz prve ruke, ne pričam ništa na pamet.

Imas li ti vozacku?
Po zakonu si duzan voznju da prilagodia uslovima saobracaja, znaci kriv si svaki put kad povredis nekoga, te situacije si duzan da predvidis.

A onaj baja u Ns jeste bio pijan, samo je dao izjavu da je posle udesa bio mnogo zedan pa je pio rakiju :)



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika