Jump to content


Photo
* * * * * 2 votes

Mi i automobili


  • Please log in to reply
2937 replies to this topic

#1801 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 26 November 2015 - 12:35 PM

Biciklista je kriv: ako se već provlačiš pored vozila koja se kreću, nemoj sa pogrešne strane. Da ne pričam što vozi fiksi bez prednje kočnice.   :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1802 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Posted 26 November 2015 - 01:38 PM

Taksista je kriv sto nije dao migavac na vreme, imao je dovoljno vremena da obavesti bilo koga iza da ce da skrene. Biciklista sa druge strane ne pretice, vec se provlaci kroz saobracaj, ono sto englezi zovu filtering, tako da ja ovo ne bih okarakterisao kao preticanje.


  • 0

#1803 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Posted 26 November 2015 - 02:09 PM

Jbg zima je,bajk se ne vozi,pa ajde malo tu energiju da trošim na polemiku :).

 

Dakle, ne znam kako Englezi ovo zovu,ali je kod nas preticanje je prolaženje učesnika u saobraćaju pored drugog učesnika u saobraćaju koji se kreće kolovozom u istom smeru.Biciklista je ovde učesnik u saobraćaju,isto kao i taksista.Po mojoj logici on pokušava da izvrši preticanje, dodao bih sa pogrešne strane za ostvrske standarde.

 

Što se tiče (ne)pravovremenog signaliziranje, moguće je da imaš pravo, pošto se na snimku ne vidi najjasnije kada je uključio migavac,tj. vidi se kada je već došao do skretanja.


  • 0

#1804 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Posted 26 November 2015 - 02:37 PM

Nije ovo tipicno preticanje. Ovo rade i motociklisti a rade i biciklisti kada voze po liniji i tako prolaze pored automobila i sa jedne i druge strane, npr ako imas dve trake i ides izmedju automobila dvotockasem, to niko ne karakterise kao preticanje, i ne gleda se kao preticanje jer bi bilo nedozvoljeno posto bi jedan auto preticao valjano a ovaj pored njega bi onda bilo nedozvoljeno preticanje jer je sa pogresne strane. Takav prolazak oni zovu filtering, a klasicno preticanje je overtaking, sto nije isto. Koristim ove izraze jer ne znam kako se ovo prvo zove kod nas pa mi lakse na engleskom, da pojasnim na sta mislim.

 

Na snimku se vidi da taksista pali migavac kad je poceo da skrece, odnosno klasicno ukljucenje migavca usput dok se okrece volan, za sta bi i ja ponekad uzeo biciklu i olupao vozacima o glavu.


  • 1

#1805 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Posted 26 November 2015 - 03:11 PM

Ok,kapiram te,i čačkao sam malo po netu da bih stekao bolji uvid u distinkciju na koju si skrenuo pažnju,a koja očito postoji u Velikoj Britaniji.Nema sumnje da se ovaj slučaj i mora gledati iz njihove perspektive,odnosno zakonodavstva, a ne iz našeg ugla.

 

Elem, filtering je dozvoljen, naravno pod uslovom da je izveden tako da ne ugrožava druge učesnike u saobraćaju, odnosno onoga koji ovaj manevar izvodi. Filtering je zabranjen u zonama gde je preticanje zabranjeno, dakle, preko pune linije, nakon znaka zabrana preticanja, ali takođe i na raskrsnicama.

 

Ukoliko bi ovaj slučaj posmatrali kao slučaj filteringa, onda mi se i dalje čini da je biciklista svakako odgovoran za incident sa snimka. Uz ogradu, verovatno ne jedini odgovoran.

 

Da ne bude da govorim iz glave, ovo je link sa kojeg sam pokupio neke od informacija:https://forum.motorc...a-legal-opinion


  • 0

#1806 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 26 November 2015 - 03:20 PM

Generalno pravilo za filtering (barem za one kojima se živi) je da budeš zadovoljan što ne stojiš i da to nikad ne radiš kad su vozila u pokretu. Koliko god polako išla, dok god nije zastoj, bolje ne praktikovati. Kad stoje, može, ali uz ruke na kočnicama i pogled u kabine, da vidiš hoće neko krenuti da namotava korman, ili otvara vrata. U svakom slučaju ne preporučujem bez dobre prednje kočnice takvu vožnju. Biciklista je jeftino platio školu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1807 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Posted 26 November 2015 - 03:24 PM

Kao sto sam juce napisao bas u ovoj temi: biciklista je uvek kriv ako mu se nesto dogodi jer nije na vreme sprecio nesto sto se spreciti moze, a u ovom slucaju je to vrlo lako moglo da se izvede. Medjutim, zabunu je uneo taksista skretanjem bez pokazivanja namere da ce da skrene, i time ugrozio ostale ucesnike.

 

Kad sam i pesak, uvek gledam da li je vozac dao migavac da bih znao gde ce on i prema tome uskladjujem svoje kretanje na raskrsnici. Ima ovde krivice kod obojice, ali ako gledamo korektnost ucesnika, taksista je ovo trebao mnogo bezbednije da izvede.


  • 0

#1808 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 26 November 2015 - 03:27 PM

To važi uvek za sve - biti predvidljiv za ostale učesnike.  I slažem se sa tim što kažeš: čim sedneš na bajs, prihvatio si da budeš nevidljiv i ugrožen - ne pozdravljam to, ali na žalost tako je. 

 

Sa druge strane, za udes je po mom viđenju više kriv biciklista. Provlači se pored kola u pokretu, bez mogućnosti da stane ako se desi nešto neočekivano, i još sa pogrešne strane, pred samom raskrsnicom. Verujem da je naučio školu.

 

edit: ispravka - na HD verziji videa se vidi da ipak ima prednju kočnicu. Bitno za vožnju u saobraćaju.   n2:thumbsup


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1809 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Posted 26 November 2015 - 08:04 PM

Ne znam o kakvim filterima i ostalim ino-metodama i bakračima pričate...

 

Bicikl se kreće u delu kolovoza od 1m od ivičnjaka. To je zakon, a to je i logika.

 

Pa nece valjda bicikl da istrčava pred auto (koji mu se nalazi iza i ide brže od njega) ne bi li obišao sa "prave" strane auto koji je ispred njega.

 

Greška

 

ovog bicikliste je ili glupost ili neiskustvo, jer je morao da očekuje/pretpostavi (ima kao varijantu u glavi) da će vozilo koje je usporilo pred raskrsnicom možda skrenuti i preseći mu put. Nije on tu ništa "filterovao", vozio je uz ivičnjak gde mu je i mesto.

 

Krivica

 

je isključivo na taksisti i to zato što je, verovatno, 20ak sekundi ranije istog tog biciklistu obišao, a ako i nije, morao je da primeti da tuda prolaze i biciklisti i samim tim obrati paznju i na (u ovom, engleskom slučaju) levi retrovizor/stranu, a migavac da znatno ranije.

 

Slažem se sa kolegama, da od sveg prava u pravu, mi smo, obrni-okreni, iskrivljena strana ukoliko pođe po zlu...

 

Ja u sličnim situacijama klepnem po krovu, da se javim, a vozači (i sam sam jedan) instinktivno koče, eventualno se malo štrecnu, ali ih to brzo prođe, a brzo prođem i ja ;)

a nebrojeno puta mi se desilo (po gradu) da me obiđu i potom krenu da skreću desno, potpuno nesvesni da ja idem 30-35km/h i da ću stići mnogo pre nego što oni uspeju da skrenu... i onda - lezi na xt paralelograme, bar znam za što sam ih uzno :)


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#1810 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 26 November 2015 - 08:14 PM

Kad obilazim kola, obilazim ih sa leve strane, kad se uverim da je bezbedno. 

 

Krećem se onako kako procenim da je najbezbednije. 1m od desne ivice je opasno ako sa desne strane ima parkiranih kola, ili nepreglednih rasksnica, izlaza iz garaže i slično. 

 

Filterovanje - srpski provlačenje između kola - ovo uvek radim kad kola stoje - zašto bih se pravio da sam auto i stajao iza njih kad imam dva točka?  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1811 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 27 November 2015 - 05:46 AM

Ko je ovde kriv?  :)



  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1812 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Posted 27 November 2015 - 09:46 AM

Isto kao i kad ga udari auto. Kod nas je uvek vozac kriv, u normalnoj zemlji onaj ko je prekrsio pravila. Ovde pesak pretrcava van pesackog, po meni bez dileme pesak. Biciklsta je predvideo da ce pesak da nastavi da trci, pa je skrenuo u desno da ga zaobidje, ovaj se ukopao u mestu i eto sudara.


  • 0

#1813 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 27 November 2015 - 10:37 AM

Moram i ja jedan stari dobar da postavim, ovaj me uvek nasmeje :)

 


  • 1

#1814 Z4RE

Z4RE
  • Members
  • PipPip
  • 51 posts
  • LocationNiš, Srbija

Posted 27 November 2015 - 10:46 AM

Moram i ja jedan stari dobar da postavim, ovaj me uvek nasmeje :)

Kako su ovi ljudi civilizovani!
  • 0

#1815 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 27 November 2015 - 08:21 PM

 

TEKST


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#1816 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Posted 27 November 2015 - 08:57 PM

Ja mislim AKO bi svi bili pazljivi u saobracaju, ovakve stvari bi se izbegle, ali nazalost sve je vise ludaka na ulicama, i treba biti ekstremno oprezan :-)

Sent from my K013 using Tapatalk
  • 0

#1817 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Posted 28 February 2016 - 11:49 AM

Čini mi se da je kod nas saobraćajna kultura na posebno niskom nivou a naročito kada je u pitanju odnos vozača automobila prema pešacima i biciklistima.


  • 0

#1818 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 28 February 2016 - 05:43 PM

Čini mi se da je kod nas saobraćajna kultura na posebno niskom nivou a naročito kada je u pitanju odnos vozača automobila prema pešacima i biciklistima.

Meni se čini da su svi podjednako bahati. Vozači auta možda čak i manje - s obzirom na to koliko su jači.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1819 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 24 March 2016 - 06:23 PM


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#1820 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Posted 25 March 2016 - 09:08 AM

Ovo je pokusaj ubistva jbt..


  • 0




4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users