Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2937 odgovora na ovu temu

#1701 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 October 2014 - 07:37 AM

Dobar sajt, ako nije već postavljano:

 

http://www.bikexprt....s/usa/index.htm


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1702 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 19 October 2014 - 10:41 AM

Dobar sajt, ako nije već postavljano:

 

http://www.bikexprt....s/usa/index.htm

+


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#1703 SasaP

SasaP
  • Members
  • PipPipPip
  • 165 posts

Postavljeno 16 June 2015 - 01:07 PM

Odlična tema!

 

Puno puta se razmišljam nešto slično pokrenuti na fejsbuku, ali šta se desi na fejsbuku - ostaje na fejsbuku...

 

Uglavnom, ne samo radi bezbednosti biciklista, već i zbog bezbednosti i drugih učesnika u saobraćaju, mislim da bi pri polaganju vozačkog bilo pametno uvesti i test inteligencije! Prosto me kojekakvi vozači oduševe idejama da kako sve voze u naseljenim mestima!

 

Šalu na stranu - ne znam kako je u drugim krajevima zemlje (u Šumadiji znam da su kulturni), ali u Bačkoj su vozači katastrofa (računajući i pripadnike milice!!!): ne poštuju znakove za regulisanje brzine, pune linije, žmigavci su istorija, koriste se mobilni telefoni, pešački prelaz ne postoji, a kad im zasmetaš (bez obzira što oni ustvari kršće pravila) - sednu na trubu. Da li bi okretanje nekakve akcije/peticije to barem malo ublažilo? 

 

Drugo, ja živim u Vojvodini, koja je ravna i pitoma, sve dok ne kreneš negde na biciklu. Onda skontaš koji su reli vozači ovi iz AKSa, koliko brzo današnji šleperi mogu da jure i kako su glasni i nesigurni već odavno premoreni Jugići i Stojadini... Mislim da bi jedno od rešenja bila izgradnja biciklističke mreže po celoj ravnici. Na taj način bi se i biciklizam mogao malo više ispopularizovati. Još bolje bi bilo razviti jednu takvu mrežu po celoj Srbiji! Nikada nisam bio u npr Nišu, a to bi voleo.

 

Eto, to su neka moja naglas razmišljanja...


  • 0

#1704 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 16 June 2015 - 02:35 PM

Onda skontaš koji su reli vozači ovi iz AKSa, koliko brzo današnji šleperi mogu da jure i kako su glasni i nesigurni već odavno premoreni Jugići i Stojadini... 

Slažem se sa ovim :D

Mislim da se slabo šta može postići akcijom građana, i kad se postigne efekat bude malih razmera. Čini mi se da je ljudima dosta više da se bore za bilo šta, retki su oni koji i dalje imaju snage... Čak i dobar deo mladih ljudi ne čini ništa kako bi oko sebe nešto promenio, a i kada bi pokušao, naišao bi na razna ograničenja i na onaj poznati stav, "ajde bre šta glumiš ludilo sedi i ćuti..."

U Novom Sadu NSBI se bori za parkinge za bicikle, za održavanja staza, al nikakav efekat to nema na vozače, mene i dalje redovno isecaju autobusi i guraju šleperi sa puta, a nije baš ni da se vučem, obično idem 30km/h i trudim se da održim veću brzinu, tj. da koliko toliko ostanem u toku saobraćaja. A u gradu je haos, kao biciklista, moram da pazim na gomilu pešaka, druge bicikliste, i onda kada stignem do prelaza, moram DOBRO da se uverim da li će me vozač kome je uslovno zeleno propustiti. Jednom sam tako i udario u auto koji je skretao. Od tada uvek tražim kontakt očima sa vozačem, ako ne gleda u mene, ja stanem, pa stane i on pa tek onda krenem... 

 

Mada kad malo razmislim, kako je tek biciklistima u Indiji i sličnim zemljama, gde bici staza nema u opšte i gde je saobraćaj inače haotičan :)
 


  • 1

#1705 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Postavljeno 16 June 2015 - 02:44 PM

Potpuno se slazem. Mada (ne)kultura vozaca je pretpostavljam svuda manje-vise ista. Do pre 4-5 godina autobusi i kamioni su me skoro redovno pri preticanju gurali van puta. O onoj stoci koja je gledala film Taxi pa posto ima isti znak na krovu misli da moze isto da vozi ne bih ni trosio reci. Jedan otvoren autobus koji kod nas leti vozi iz grada do jezera nekim kruznim putem me je redovno gurao van puta cisto iz zabave i to samo jedan vozac, ostali su bili ok. Postao je i ovaj ok posto mi je pukao film posle par meseci pa sam ga stigao na sledecoj stanici i hteo da mu promenim licni opis. 

 

Kako i zasto nisam siguran, uglavnom zadnih godina bicikliste osetno vise uvazavaju u saobracaju nego sto je bilo ranije. Da li nas ima vise pa su se navikli, da li bar u Kg-u prividno vise saobracajaca na ulici doprinosi tome ili je opsta kultura malo porasla (mada za ovo zadnje nisam bas siguran). 

Bas juce vozim uz brdo iz krivine u krivinu potpuno nepregledan i nesto uzi put, vise mrtav nego ziv sa 14-15 km/h napravio sam kolonu od 1 kombija i 2 automobila na putu gde nema mnogo saobracaja. Da nisam doziveo ne bih verovao, svi su bez ikakvog pokusaja obilazenja, bez sirena i bilo cega drugog vozili iza mene tih 300-400 metara i na pravcu gde je pregledno me obisli. Onako mrtav sam jednog trenutka utripovao da vozim u Svajcarskoj ili Austriji cim se vozaci tako ponasaju n2:Heristical

 

A budala u saobracaju ima svuda, samo je pitanje koliko cesto imamo srece da ne naletimo na njih. 


  • 1
.

#1706 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 16 June 2015 - 05:40 PM

Moje iskustvo sa motornim vozilima je takvo da mi se opasne situacije obicno desavaju u naseljenom mjestu(cesce gradovi) nego na otvorenom putu.I mi biciklisti moramo neke situacije da predvidimo i da odreagujemo kako treba da ne bi dosli u opasnost.Ne treba uvijek insistirati na prvenstvu prolaza.Mi smo ti koji cemo imati posljedice ako dodje do kontakta bicikla i vozila.Po gradu je velika opasnost i zato nikako ne treba raditi nesto sto odvlaci paznju i smanjuje opreznost.Upotreba telefona,slusanje muzike sa slusalicama...
  • 0

#1707 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 16 June 2015 - 06:07 PM

...Ne treba uvijek insistirati na prvenstvu prolaza...

msm da sam razumeo smisao ali se ne bih mogao sloziti sa...formulacijom.

Ja ovo citam da sto su ONI bezobrazniji, jaci i veci MI treba vise da se povlacimo, sa cime se ne bih mogao da se slozim.

 

Imam dvoje dece, oboje samostalni na 2 tocka, i oboje sam ucio: ako imas prednost iskoristi je, jer jedino tako ne remetis normalan tok saobracaja.

Ne oklevaj i ne bahati se. I oprezno, uvek budi spreman na to da je sa druge strana budala i da ces morati da reagujes i ako imas i ako nemas prednost.


  • 0

#1708 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 16 June 2015 - 06:25 PM

I ja koristim prvenstvo prolaza kada god to mogu.Ali uvijek smanjim brzinu i spreman sam da mi neko oduzme prvenstvo.Nemam zivaca da se sa nekim raspravljam u saobracaju.To je igra bez granica.Ne dozvoljavam sebi luksuz da me neko iznervira i pokvari mi dan i voznju.
  • 0

#1709 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 June 2015 - 05:14 AM

Slažem se sa ovim :D

Mislim da se slabo šta može postići akcijom građana, i kad se postigne efekat bude malih razmera. Čini mi se da je ljudima dosta više da se bore za bilo šta, retki su oni koji i dalje imaju snage... Čak i dobar deo mladih ljudi ne čini ništa kako bi oko sebe nešto promenio, a i kada bi pokušao, naišao bi na razna ograničenja i na onaj poznati stav, "ajde bre šta glumiš ludilo sedi i ćuti..."

U Novom Sadu NSBI se bori za parkinge za bicikle, za održavanja staza, al nikakav efekat to nema na vozače, mene i dalje redovno isecaju autobusi i guraju šleperi sa puta, a nije baš ni da se vučem, obično idem 30km/h i trudim se da održim veću brzinu, tj. da koliko toliko ostanem u toku saobraćaja. A u gradu je haos, kao biciklista, moram da pazim na gomilu pešaka, druge bicikliste, i onda kada stignem do prelaza, moram DOBRO da se uverim da li će me vozač kome je uslovno zeleno propustiti. Jednom sam tako i udario u auto koji je skretao. Od tada uvek tražim kontakt očima sa vozačem, ako ne gleda u mene, ja stanem, pa stane i on pa tek onda krenem... 

 

Mada kad malo razmislim, kako je tek biciklistima u Indiji i sličnim zemljama, gde bici staza nema u opšte i gde je saobraćaj inače haotičan :)
 

Meni se čini (subjektivan varljiv utisak) da su vozači po NS postali malko tolerantniji po pitanju biciklista i da malo više obraćaju pažnju. I dalje je opasno voziti stazom, i dalje računam da sam nevidljiv, ali sve ređe me iseku, ne propuste, prestroje se "preko" mene i slično. Retko koja budala uzme da trubi, sad se to dešava baš izuzetno (onda se samo nasmeješ i mahneš).

 

NSBI - super ekipa i ideja, ali ih niko ne zarezuje. Da imaju neku moć, već bi ubacili dosta ljudi iz stranaka, pa bi bila druga priča. Kako god okreneš - slaba vajda. Ne vidim da su išta promenili na bolje, barem što se mene tiče. Trafike uz samu stazu -  i dalje. Saobraćajni znaci i reklame uz stazu, blizu raskrsnica i slično - i dalje. Rupe na stazama - i dalje isto. Pešaci i kolica na stazama - i dalje.  Ne vidim neki efekat.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1710 SasaP

SasaP
  • Members
  • PipPipPip
  • 165 posts

Postavljeno 17 June 2015 - 11:18 AM

Ne izuzimam opciju da je stanje u državi uopšte loše, što uveliko doprinosi i ovakvim devijacijama. Ipak, optimista sam, pa kontam što se ne bi probalo nekim akcijama i sličnim...

 

Bilbordi, društvene mreže, poznanstva sa lokalnim političarima, lični kontakt i slično...


  • 0

#1711 todos_d

todos_d
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts
  • LocationParmenac - Čačak

Postavljeno 17 August 2015 - 07:40 PM

Pre nego što ispričam jedno moje neprijatno iskustvo hteo bih da napomenem da sam na starom forumu bio prijavljen pod imenom todos ali sam izgubio i e-mail i šifru i sve ono što bi trebalo da me vrati na forum.

Da se vratim priči.

Do pre neki dan od kad sam rasklopio biciklu i pripremio za prodaju vozio sam Scott Aspect 35 iz 2010 godine. 25.07.2014 vraćao sam se sa posla i na uključenju na raskrsnicu Beljina ka Užicu izlaz iz Čačka doživeo sam saobraćajnu nesreću. Ova bicikla mi je spasla život. Naime otpozadi me je potkačio putnički automobil mercedes i bacio jedno 10 metara. Prošao sam bez posledica malo ugruvan ali bez modrica. Imao sam alkohol 2,15 promila, prenoćio u saobraćajnoj policiji i od tog dana potpuno prestao da pijem alkohol. Kako mi je bicikla spasla život?!? Pa obruč Alex 44 se samo uvio i katapultirao me je da je bio čelični verovatno bi se slomio i bacio me na automobil ili pod automobil čime bi posledice bile nesagledive. Niko nije verovao da sam prošao bez posledica, saobraćajci su rekli da ovakav slučaj nisu videli u karijeri, serviser koji se namučio da ispravi obruč je takođe rekao da me je spasilo to što nije pukao. Kaže još da za svojih 40 godina servisiranja nikad nije naišao na tvrđi bandaš. Eto tako da znate da i solidna bicikla nije bez razloga samo takva već ima i neke koristi od nje.

Naravno i dalje ću voziti biciklu za neki dan posle aukcije stare biće i nova.


  • 0

#1712 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1527 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 17 August 2015 - 07:53 PM

Koji je to posao kada se vracas kuci sa 2,15promila :D
  • 2

#1713 todos_d

todos_d
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts
  • LocationParmenac - Čačak

Postavljeno 17 August 2015 - 07:55 PM

Čuvar ali nalivanje posle posla umesto u 08.00 da budem u krevetu ja sam u 12.00 imao saobraćajku. Sve je očigledno.


  • 0

#1714 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 August 2015 - 08:08 AM

Kažu da pijani ljudi pre prežive ovakve situacije jer su opušteni pri padu, tj nisu stegnuti jer mozak valjda ne reaguje kao kod trezne osobe.


  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#1715 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2437 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 18 August 2015 - 09:29 AM

Ti si pijan vozio bicikl i imao saobracajku?
  • 0

#1716 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 August 2015 - 09:38 AM

Ti si pijan vozio bicikl i imao saobracajku?

Tako kaze covek...nazalost nije ni prvi ni poslednji,bitno da je zivu glavu iscupao a jos bitnije da se naucio pameti da je alkohol i ucestvovanje u saobracaju katastrofa u najavi.
  • 0

#1717 todos_d

todos_d
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts
  • LocationParmenac - Čačak

Postavljeno 18 August 2015 - 03:17 PM

Jos cudnija stvar 50m dalje 22.04.2013. sam kombijem sleteo s puta i prevrnuo se na krov. Imao sam u kombiju dva psa. Tad sam imao 2.64 promila. Nisam se tog momenta dozvao pameti. Na istom mestu gde sam imao saobracajku sa biciklom, sa istom tom biciklom sam sleteo preko puta u vrzinu. U tom momentu naidje grupa biciklista, zapamtio sam da su imali biciklisticka odela sa Partizanovim grbom. Valjda su videli kako sam sleteo s puta. Jedva su me izvukli iz te vrzine. I tad sam bio pod dejstvom alkohola ali nisam imao posla sa policijom i srecom bez ikakvih posledica. Danas kad prodjem tim delom puta imam nekakvo strahopostovanje, valjda zbog svega toga.
  • 0

#1718 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 18 August 2015 - 03:32 PM

Za ovo sto si radio malo je reci da je za svaku osudu.Ali to ti ne mogu reci ja..1997 sam prvi put pijan vozio auto.Kada sam ujutro razmislio sta sam mogao da uradim.To je meni bila prva i zadnja voznja pod uticajem alkohola.Ne sjedam u kola ako vozac koji vozi preda mnom popije makar jedno pivo.Kada bi bilo do mene ja bih brzo iskorijenio sjedanje za volan pijanih osoba.Drago mi je cuti da si se i ti rijesio alkohola.Dobio si sansu,koju mnogi nisu.Pozdrav.
  • 0

#1719 todos_d

todos_d
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts
  • LocationParmenac - Čačak

Postavljeno 18 August 2015 - 04:02 PM

Da to su mi mnogi rekli.
Ovo sve sto sam ispricao treba svi drugi da procitaju i dobro razmisle. Evo koju sam taktiku imao da me nikad policija nije zaustavila. Vozio sam biciklu tako brzo, brzo da nisam mogao lako da gubim pravac. Tu fizicki zakoni imaju udela. Uvek kad ukapiram da je policija na putu. Saobracajac izadje baci pogled kako se ponasam, vidi da idem pravo ko strela okrene se na drugu stranu i ne zaustavime. Usput vide dobra bicikla, sportski tip na njoj sa naocarima, gde takav da pije alkohol. Obicno zaustavljaju starije bicikliste sa prastarim biciklama iz sezdesetih, sedamdesetih godina proslog veka.
  • 0

#1720 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1079 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 18 August 2015 - 05:57 PM

Čisto da kažem ima ovde dosta pandura. :-)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
  • 2

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx





2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika