Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2937 odgovora na ovu temu

#1661 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 April 2014 - 02:07 PM

Svakako jeste odgovornost, ali nenormalno je ocekivati da lako primetis da ti biciklista dolazi sa desna u prvoj traci na koju nailazis. To iziskuje prilicno sposobnijeg i trezvenijeg vozaca,


Upravo tako. Trebalo je da pogleda i levo i desno.

Po zakonu si bicikl dužan voziti desnom biciklističkom stazom u odnosu na smer kretanja (ako duž puta kojim ideš postoje biciklističke staze sa obe strane). Ako se krećeš levom stazom, činiš prekršaj, ali je vozač, po zakonu, ipak dužan da te propusti na mestu gde bici staza preseca put. Ako te udari, to što ideš levom stranom je vozaču olakšavajuća okolnost, ali ne i oslobađajuća.

Isto je ako ideš pijan istom tom biciklističkom - ti odgovaraš za to što si pijan. I ako si osiguran, osiguranje ima pravo da ti ne nadoknadi štetu, ali ne možeš biti kriv za udes ako nisi kriv za udes. :)

Po zakonu si dužan propustiti SVA vozila koja se kreću putem s pravom prvenstva.

paralelno nas divan pravosudni sistem nije u stanju ni da se izbori sa dzukelama koje preticu u zaustavnoj u sred bg-a ...


I mnogim drugim svinjarijama.

Ko ga j. i treba da plati, ako se icega gadim to je kvazihumanizam. Taj isti koji je sad slomljen sutra ce se oporaviti i sa tom istim ludackom glavom ce sesti u auto, a drzava ce ga potapsati po ramenu i reci ma ti si covek sve je ok.


Gde ovo piše? Evo, ja učestvujem često pijan u saobraćaju: idem peške. Ali ne sedam pijan u kola. A činim prekršaj: po ZOBSu čim pijan pređeš put, učinio si prekršaj. Ipak, ako pijan prelazim na zeleno i auto me udari - on je kriv.

Ja ne pricam o zelenom svetlu za gazenje bilo koga vec o prebacivanju odgovornosti za sopstvenu bezbednost direktno svakome ucesniku. Ako zelis da vozis pijan, hoces da vozis u suprotnoj traci, da setas po sred puta, ok super to sigurno znaci da sam sebi ne znacis nista => nema potrebe da ikome znacis vise ...


Pa tako i jeste. S tim što su svi učesnici dužni preduzeti sve da se udes izbegne. Propuštanje svih vozila na putu s pravom prvenstva je jedna od tih mera.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1662 nikolasrbija

nikolasrbija
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 228 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 10 April 2014 - 02:15 PM

Kad sedneš u auto upravljaš sa najmanje pola tone čelika i barem 50 konja. To je lepo, ali i odgovornost. Bolje da budeš oprezan, odmoran, trezan, pažljiv. Za ostale situacije imaš bus, taksi, bicikl.

A kad se vozi bicikl ne trebas biti oprezan,odmoran,trezan i pazljiv?
Iz postojeceg primera se vidi da moras stalno biti oprezan,odmoran,trezan i pazljiv. Ne ulazim u to ko je kriv,ko nije,ko je pijan,ko nije.
Jedno sigurno znam a to je da nikome ne bi znacilo da je vozio po propisima a da lezi pored puta sa izguljenim i slomljenim ramom,iskrivljenim tockovima i mehanikom. Na prvom mestu gledam i postujem svoje zdravlje i to da nikoga drugog ne ugrozavam. Nismo u mogucnosti da,sedajuci za nesto cija je masa 10ak kg,ispravljamo krive Drine sa necim cija je masa oko 1 tone.
  • 0

#1663 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 April 2014 - 02:26 PM

A kad se vozi bicikl ne trebas biti oprezan,odmoran,trezan i pazljiv?


Veća snaga - veća odgovornost. Biciklom teško možeš ići preko 30 na sat, ubiti nekoga i slično. Na to sam mislio. Peške i biciklom možeš da sjebeš samo sebe, uglavnom. Kolima je već druga priča.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1664 nikolasrbija

nikolasrbija
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 228 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 10 April 2014 - 02:29 PM

kazna 100.000 dinara. Malo. Malo jer ja znam da te pare idu u budžet i da će od toga moji roditelji sutra primiti penziju.

Budi siguran da nece od toga. A po celoj Srbiji ima toliko bici staza i mostova da to imaju samo top uredjene zemlje kao sto je nasa...
  • 0

#1665 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 April 2014 - 02:32 PM

ali ne možeš biti kriv za udes ako nisi kriv za udes. :)

Naravno da mozes, ako nas zakon to tako ne vidi, problem je u zakonu. Svajcarci to imaju mnogo bolje reseno.
Da pojasnim. On kao biciklista bi bio kriv. Kretao se putem u suprotnom smeru, da se nije kretao putem u suprotnom smeru mozda ne bi ni doslo do udesa. Dalje, da je bio pijan i vozio putem sa pravom prvenstva i neko ga isece, snosi deo krivice. Smatra se da ako nije bio pijan, mogao je da izbegne udes. Sto su sve legitimne cinjenice. Isti sistem primenjuju i za zimske gume (nisi u obavezi da ih imas ali ako dodje do udesa a bilo je klizavo - snosis deo krivice) i ostale prekrsaje, uz drakonske kazne ako se uopste protivis takvom sprovodjenju zakona (tj kaznjavanju). Tako da su svi veoma disciplinovani u saobracaju i postuju propise, prava milina za voznju (bilo cega, dal to bio bajs ili auto).

Naravno da se slazem da treba biti obazriv i uvek gledati na sve strane. Posto pricamo o rekla-kazala situaciji i ne znamo kako se zapravo odvijala situacija, ovo su sve nagadjanja. Ali svakako mislim da kazna ne sme da bude toliko visoka ako se tako zbila situacija, niti da se ona tereti da je nekoga povredila tim vozilom, vec moze da se kazni za neobazrivost ili sta vec, ne znam sad tacno po kom clanu zakona ali tako nesto (sto nije pogledala u tu stranu raskrsnice itd...). Isto tako je iz te ulice mogao da izadje auto u suprotnom smeru i njegov vozac da bude povredjen u udesu, i sta, opet bi ona bila kriva jer je svojim vozilom nanela nekome telesne povrede? Bullshit.

Kad prilazim raskrsnici gde se ukrstam sa jednosmernom ulicom (biciklom ili autom, nebitno), pogledam da li neko dolazi iz suprotnog smera, na kratko. Zatim osmatram iz pravog smera, ako treba stanem i propustim. Ali retko kad pogledam 2 puta u suprotan smer, pogotovo ako ima nekoga u pravom smeru. Za to vreme dok propustam automobile moze da dodje 5 biciklista iz kontra smera, u ulici gde je kretanje kontra smerom zabranjeno, i kad krenem udarim nekog, znaci kriv sam? Po mom misljenju tu krivicu moze samo biciklista da snosi i niko drugi.
Ovo je jedan od razloga zasto nisam zagovornik ideje da se biciklistima omoguci prolazak jednosmernim ulicama u kontra smeru, bar ne u Beogradu. Parking u svim ulicama, male tj uske, nisu dovoljno pregledne za ovakvu vrstu "pogodnosti".

@zoran
Mozda ti toliku kilometrazu prelazis pogonjen alkoholom? :)
Salim se naravno, medjutim nikako ne mogu da se slozim sa tobom ni po kom osnovu.
  • 0

#1666 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 April 2014 - 03:44 PM

Zorane,

to što smo mi bicikisti ne znači da treba da branimo pijanu budalu. DA, jeste PIJANA BUDALA ako vozi bilo šta sa više alkohola nego što se sme.

Da se ja pitam, veći deo krivice bi bio na pijanom kretenu, a ne na vozaču automobila i nabacio bi mu na grbaču sve troškove lečenja.

Ne kažem da ne postoji krivica vozača automobila, ali veća krivica (po logici) je na pijanom biciklisti.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#1667 nikolasrbija

nikolasrbija
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 228 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 10 April 2014 - 06:25 PM

Zorane,

to što smo mi bicikisti ne znači da treba da branimo pijanu budalu. DA, jeste PIJANA BUDALA ako vozi bilo šta sa više alkohola nego što se sme.

Da se ja pitam, veći deo krivice bi bio na pijanom kretenu, a ne na vozaču automobila i nabacio bi mu na grbaču sve troškove lečenja.

Ne kažem da ne postoji krivica vozača automobila, ali veća krivica (po logici) je na pijanom biciklisti.

+1
  • 0

#1668 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2437 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 10 April 2014 - 09:07 PM

Dzaba filozofirate, vozac je u svakom slucaju kriv sto je udario nekoga, a krivica je utoliko teza sto je povreda teza.

Naravno ima krivice i bicikliste, ali s akoliko detalja (ne)raspolazemo jasno je da je auto udario biciklistu a ne ovaj njega.
  • 0

#1669 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 April 2014 - 08:05 AM

Po priči je biciklista udario auto (što je i logično sa obzirom na opisanu situaciju).
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#1670 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 11 April 2014 - 08:38 AM

[quote name="pavaobg"][quote name="astrodule"]
Replika, imam pravo.
Drago mi je da ste čitali šta sam napisao, ali ste malo brže reagovali da odgovorite, ne shvatajući šta je piac hteo da kaže.U srednjoj školi jedan moj profesor je stalno govorio da treba čitati između redova. A vi to, bez uvrede, niste uradili.
Sve napisano u mom tekstu je 110%, pisano u ironiji i čudi me da ste to shvatili onako zdravo za gotovo. Opet bez uvrede, sad se ne zezam.
Sve što sam napisao bilo je zbog komentara u osuđivanju bicikliste, a niko nije proverio da li je on kažnjen. A što je još gore, brani se vozač motornog vozila, koji je pogrešio.
U toj situaciji, krivica je obostrana i sud je verovatno tako i presudio. Da nije greški učesnika u saobraćaju, ne bi bilo ni udesa. Zakon jeste u nekim članovima nakaradan ali takav je i mora se poštovati.
Po meni, ona kao vozač pmv, više je odgovorna, jer nije on išao toliko brzo da ga ne primeti. A u stvari, sigurno nije ni gledala, računajući da je ulica u jednom smeru i nema niko da dođe sa te strane. Znači gledaj dobro, možda je promenjen režim saobraćaja, a ne po navici.
Da ne smaram, ako nije tu gledala u levu stranu, zamislite situaciju da zna red vožnje vozova, pa da li prelazi preko pruge bez gledanja, jer u to vreme, po njenom, nema železničkog saobraćaja.
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#1671 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 11 April 2014 - 09:52 AM

...vozac je u svakom slucaju kriv sto je udario nekoga, a krivica je utoliko teza sto je povreda teza...

a onu novinarku, kao vozaca motornog vozila,
oslobodise iako je udareni toliko povredjen da je umro.
Aj sad objasni kako to ako je po onom tvom gore?
  • 0

#1672 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 April 2014 - 10:30 AM

Krivica je obrnuto proporcinalna količini veza što ima okrivljeni.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#1673 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 11 April 2014 - 10:32 AM

Pa sve je objasnio. Pričao o povredi, ne o smrti. Za smrtni ishod se izgleda ne odgovara. Poginuli ne svedoči i naprave se verzije kako kome odgovara. A povređeni priča.
Malo morbidno, ali čitajući novine, tako dođe.
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#1674 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 April 2014 - 09:52 PM

Za smrtni ishod se izgleda ne odgovara.

Jos ako je penzioner mozda dobijes i plakatu od parazitcina iz PIO fonda :mrgreen:

BTW

http://www.blic.rs/V... ... v-mercedes

Policija će protiv Davora Delića, vozača autobusa, podneti krivičnu prijavu jer ga smatraju krivim za udes, a protiv Marka Ivičića prekršajnu prijavu zbog vožnje s isteklom dozvolom.


Daklem ako cepas 200km/h u naseljenom mestu, skromnih 4x preko organicenja i to bez vozacke dozvole dobijes samo prekrsajnu prijavu.

viva la polizia :D
  • 0
Postavljena slika

#1675 Zokac

Zokac
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 15 April 2014 - 08:16 PM

Vozim drumasa pored Save, negde izmedju Zeleznickog mosta i zute kuce. Ispred mene dvojica debelih cigana na apencu i vuku prikolicu punu starog gvozdja. Idu oni bici stazom , 20 kmh i ja krenem da preticem. Kad odjednom ciga poce da vuce u levo i pravo na mene. Ja zaurlam 'aloooooo' oni me spaze i cute a ja krenuo da im majku majcinu. Cute oni, ja nastavim dalje kad oni ladno krenu zamnom i pocnu da vicu: stani barabo, sad ce da te bijemo, koga ti to psujes?? Ja ko velim em su dvojica, jes da su matori al dok se lemam sa jednim drugi moze da mi sjebe bajs, ajd da begam. I tako begam ja, oni vicu zamnom, al nece apenac brze od 37kmh. Jurili me oni tako 1km, ja se smejem, pecarosi se smeju jedino njih dvojica psuju li psuju. I na kraju pred zutom kucom odustase, valjda se utronjali kad su videli buljuk drugih biciklista kako piju pivo.
Elem, posle sam im bio zahvalan jer su bili dobra motivacija- napravio sam licni rekord Ada-Brankov most. =D>
  • 0

#1676 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14921 posts

Postavljeno 15 April 2014 - 10:20 PM

Samo se ti zavitlavaj, nocas ce pola Beograda da ostane bez struje.
  • 0

#1677 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 May 2014 - 08:27 AM

Jutros sam dobio zanimljivo objasnjenje od vozaca busa zasto me je isekao.
"Nisam te ni video! Kad sam te video u retrovizoru, odseko sam se!"
Misli na levi retrovizor.

Da pojasnim. Stoje 2 busa na stanici u 29. novembra, ja ih obidjem (susedna traka je bila relativno prazna, vikend), stanem na semafor koji je bio nedaleko ispred stanice. U medjuvremenu su busevi iza mene na semaforu. Krenemo sa semafora - prilicno sam bio brz, 30-35+, nikoga ne zadrzavam jer i u susednoj traci jedva da idu 40. Zglobni bus krene da me obilazi, i da nisam vozio ofanzivno (odmaknut dovoljno od ivice), sad ovo ne bih ni pisao. Uglavom baja kad me prosao prednjim tockovima je krenuo da savija u mene. Paznja, dobre kocnice, i malo prostora koji sam ostavio sebi za manevrisanje i izbego sam najgore. Kad sam ga sustigao na narednoj stanici da ga pitam da li je mogao jos manje prostora da mi ostavi kad me je obilazio, on je rekao ono gore. Dodajuci da ne moze da podnese nas bicikliste u saobracaju jer ne koristimo staze koje su za nas namenjene i mislimo da smo isti kao i ostala vozila u saobracaju (?!). Kad sam mu rekao da na vecini puteva i nema staza (tu je npr. nije ni bilo), i da smo po zakonu svi isti, krenuo je da mi objasnjava kako mozemo uopste da budemo isti ako nemamo stop svetla i migavce...
Eto, nije mu se svidelo sto sam ga obisao dok je stajao na stanici. Predpostavljam da je u tom trenutku kad sam ga obilazio hteo da se ukljuci nazad u saobracaj pa se iznervirao sto mora da saceka 1sec da ja prodjem, pa je resio da me isece.

Inace je u pitanju bila 95ica, i na Novi Beograd tj. u Milutina Milankovica sam stigao verovatno par minuta pre iste. Ali jbg, morao je da pokusa da me obidje, iako je na 50m ispred toga imao opet stanicu.
  • 0

#1678 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 May 2014 - 09:46 AM

Jutros sam dobio zanimljivo objasnjenje od vozaca busa zasto me je isekao.
"Nisam te ni video! Kad sam te video u retrovizoru, odseko sam se!"
Misli na levi retrovizor.

Da pojasnim. Stoje 2 busa na stanici u 29. novembra, ja ih obidjem (susedna traka je bila relativno prazna, vikend), stanem na semafor koji je bio nedaleko ispred stanice. U medjuvremenu su busevi iza mene na semaforu. Krenemo sa semafora - prilicno sam bio brz, 30-35+, nikoga ne zadrzavam jer i u susednoj traci jedva da idu 40. Zglobni bus krene da me obilazi, i da nisam vozio ofanzivno (odmaknut dovoljno od ivice), sad ovo ne bih ni pisao. Uglavom baja kad me prosao prednjim tockovima je krenuo da savija u mene. Paznja, dobre kocnice, i malo prostora koji sam ostavio sebi za manevrisanje i izbego sam najgore. Kad sam ga sustigao na narednoj stanici da ga pitam da li je mogao jos manje prostora da mi ostavi kad me je obilazio, on je rekao ono gore. Dodajuci da ne moze da podnese nas bicikliste u saobracaju jer ne koristimo staze koje su za nas namenjene i mislimo da smo isti kao i ostala vozila u saobracaju (?!). Kad sam mu rekao da na vecini puteva i nema staza (tu je npr. nije ni bilo), i da smo po zakonu svi isti, krenuo je da mi objasnjava kako mozemo uopste da budemo isti ako nemamo stop svetla i migavce...
Eto, nije mu se svidelo sto sam ga obisao dok je stajao na stanici. Predpostavljam da je u tom trenutku kad sam ga obilazio hteo da se ukljuci nazad u saobracaj pa se iznervirao sto mora da saceka 1sec da ja prodjem, pa je resio da me isece.

Inace je u pitanju bila 95ica, i na Novi Beograd tj. u Milutina Milankovica sam stigao verovatno par minuta pre iste. Ali jbg, morao je da pokusa da me obidje, iako je na 50m ispred toga imao opet stanicu.


Čim prođeš prednji točak, zaborave na tebe. NIJE (uvek) iz loše namere - ljudi su ograničena stvorenja. Prilično. Meni se na motoru dešavalo dosta takvih situacija i držim se ovoga (motor je dovoljno jak):

Postavljena slika

Postavljena slika


I to je tako. Čak ni glasan auspuh ne pomaže. Ljudi budu rasejani, ili jednostavno ne misle. Zato u toj zoni budeš samo dok pretičeš, što kraće (jedan od razloga zašto slabiji motori nisu bezbedniji) a ako tebe pretiču, onda ostaviš sebi mesta kao što si ti uradio.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#1679 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 May 2014 - 10:35 AM

Jasno, znam da u vecini slucajeva nije namerno, poneki put ni ne ulazim u polemiku jer vidim da je neko pogresio. Da ne vozim tako kako vozim (da ostavim sebi dovoljno mesta), stalno bih imao problem. Iako moram reci da sam vecinu vozaca GSPa na smederevcu (bar ove sto rade u jutarnjem spicu) navikao na svoje prisustvo i maltene me nijedan nije lose pretekao u zadnjih mesec dana. Tako da su danasnje situacije ipak izuzetak.
Sto se samih ljudi tice, mislim da nije problem u tome sto su ljudi rasejani - jer kad te kasno vide, oni te ipak vide i trude se da te izbegnu/sta vec. Problem je sto ljudi u startu ne gledaju tj ne ocekuju motoriste ili bicikliste u saobracaju, i navikli su da priliko ukljucenja/skretanja/preticanja itd gledaju samo u velike objekte. Naravno, to je i zbog cinjenice da smo teze uocljivi od drugih.

Vise sam to sve napisao jer nisam mogao da verujem sta mi covek prica. Gledam ga i ne znam sta da mu odgovorim, od kolicine gluposti koje je rekao. Znaci, na direktno pitanje zasto mi nije ostavio dovoljno prostora tj zasto me isekao, on odgovara zato sto sam ga obisao dok je stajao u stanici - sto znaci da je to svesno uradio (tako mi se i cinilo, zato sam ga i startovao). Da je na mom mestu bio neko drugacije naravi, pitanje kako bi se zavrsila situacija.
  • 0

#1680 Nenadbg

Nenadbg
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 May 2014 - 05:42 PM

Isti slucaj je i samnom bio. Vozaci gsp-a su bezobrazni, ali bicikliste vise postuju, jer znaju da ako ih samo malo zakace, mogu ostati bez posla, jer rodbinske veze cekaju na posao. Bilo je slucajeva gde sam hteo volan da iscupam, kada me presece vozilo gsp-a, ali shvatim da svaka prepirka s njima vodi u gubitak vremena.
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika