@Душан Претпоставићу да си озбиљан, па ћу да ти одговорим, мада би Ноам Чомски био много бољи саговорник (а онда још специјалан гост Едвард Сноуден). Мислим да ниједан систем за јавни надзор никада није постављен из добрих намера, а поготово не (друштвено) корисних. Када би законодавац, полиција и правосуђе радили свој посао, све би било у реду. Дакле, правна држава и ефикасно правосуђе, забрана корупције. Практично, корупција и јесте једини прави криминал у свету. Из ње проистиче све остало.
Технологија и аутоматизација су одлични, али ако воде смањењу трошкова за полицију. Обично је супротно. Такође, технологија ће обично донети брдо проблема ако менталитет није постављен како треба. Србија је већ, по убрзаном поступку, претворила школе у затворе, са решеткама, камерама и обезбеђењем, а насиља и дроге по школама и даље колико хоћеш. Сада школе претварамо у целодневне затворе увођењем само јутарње смене, као у већини Западних земаља. Оно, деца у школи од 8 ујутру до 3-5 поподне. То није нормално и донеће огромне психичке проблеме, као и тај надзор и обезбеђење. Који, сами по себи, по свим резултатима, уопште не доносе деци већу безбедност. Једини циљ је да се деца навикну на контролу и да ћуте. Већ се показало и да постављене саобраћајне камере уопште не служе кажњавању лудака и стоке.
У суштини, можеш да рачунаш да је мој став да сваки облик надзора представља репресију и служи додатном раслојавању друштва на управнике који раде шта год желе и затворенике који имају само слободу да трпе насиље. Да, постоји и међуслој - затвореници које управа штити и који заиста контролишу и одређују правила. То је систем поникао у Америци (барем колико је мени познато) - власт се не бори против криминала, него само покушава да га контролише. Зато што свака власт жели да контролише целу популацију, а то је могуће само у репресивном друштву, односно од стране силеџија. У правој демократији нико никога не контролише. Замисли једну зграду. Сви нормални, све одлуке се доносе већином гласова, нико нема пресудан ни велики утицај. Али, убаци једног криминалца/лудака ког подржава локална власт и он ће да диктира живот у целој згради. Зато Америка у свим поданичким земљама на власт доводи криминалце. Њих познаје, са њима уме. И они препознају већег џукца од себе, па слушају. Американци не подносе идеалисте. Иначе, Америка је убрзо потом прешла на нови систем где криминалци постављају политичаре и бирају власт, јер нису желели да буду контролисани. Можда неко није чуо да је Врховни (или беше Уставни) суд у Америци пресудио да неограничено подмићивање политичара од стране правних лица представља право корпорација и то као слобода говора.
Сталан надзор доноси још један проблем. Ако децу стално надзиреш и кажњаваш, не даш им да "дишу", неће им се развити систем самосталног размишљања и одлучивања. Таква деца (и људи) неће бити способна за самосталан живот. Биће навикнута да их неко стално надгледа и да их исправља чим нешто погреше. Неће умети сама да размишљају о оном што раде, неће знати уопште шта је одговорност. Почеће да раде како им је речено и чекаће да их неко клепи ако погреше. Зато је видео надзор у школама катастрофа, зато је идеја да деца не смеју да буду сама код куће катастрофа. Уништавамо им психу. После се пишу анализе како то да деца све дуже остају да живе са родитељима. Па другачије и не умеју.
Елем, сваки надзор за циљ има само контролу. Нека фирма ће то лако да оправда - морају да контролишу да ли се ради како треба. Ни то није баш тачно, наравно. Друго оправдање је безбедност. Какве везе са безбедношћу неке банке има снимање целе улице? Зашто није донет закон по ком свако ко жели да постави видео надзор може да снима искључиво свој приватан простор. Дакле, ништа испред, само себе. То је онда ради безбедности, све друго је само масовно праћење илити надзор. Зарад контроле.
Други закон који ја сматрам обавезним јесте да све камере које се постављају на јавним местима (дакле, оне које нису приватне, као што су саобраћајне) морају да буду доступне свим грађанима. Дакле, да свако може да гледа шта то оне виде и шта снимају. Али, нема ни тог закона. Због чега? Па не сме моћ да буде у рукама народа.
Углавном, надзор доноси бројне проблеме, не служи чему треба, доноси огромну моћ онима на власти и притом, како је то већ стандардна појава, не решава проблем тамо где проблем настаје него тамо где се манифестују последице проблема. Не пролазе лудаци кроз црвено зато што нема камере (да је тако, не бисмо никада видели снимак проласка кроз црвено, зар не?), па камера не решава проблем. Али, лакше је бавити се тиме и лакше је сакрити снимак оног криминалца ког управа чува, него стварно решити проблем. А највећи проблем сам поменуо - корупција.
Ето, мало је набацано, што ја не волим, али ем није тема, ем је тема много широка, ем рекох - Ноам Чомски и Едвард Сноуден би то лепо објаснили.