Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2937 odgovora na ovu temu

#2141 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 04 June 2017 - 05:53 AM

Slazem se da zvonce ne moze da smeta, ali me vise nervira kad divljaju po bici stazama i onda zvone ko Bogorodicna crkva da im se sklonis sa puta. Mislim da kod nas nema saobracajne kulture uopste, i kod vozaca automobila, bicikli i pesaka isto tako.

Sent from my K013 using Tapatalk
  • 0

#2142 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1891 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 June 2017 - 07:13 AM

Проблем звонцета (и сирене) је у томе што звонар мора да уме да звони, друга страна да уме да слуша, а сви заједно да буду нормални. Ја звоним тако што са довољне удаљености само зврцнем. Само једно "цин" (имам звонце које омогућава такву контролу). Обично да бих се најавио, рецимо ако су људи са децом или бициклисти, па да не дође до неких наглих покрета у лошем тренутку. Нажалост, некада то "цин" морам да користим и када се људи не понашају како треба. Ако нема (одговарајуће) реакције, звоним све више и све јаче.

 

У многим случајевима, реакција буде исправна. Људи погледају и поведу рачуна да буде места за све и да су мала деца под будном пажњом (мада, ако су мала деца, онда јако успорим и водим више рачуна). Ипак, често се дешава да пешаци потпуно игноришу звоно, сматрајући да је цео свет само њихов. И возачи и пешаци у убеђени да бициклистима баш међу њима није место. Склониће се другима из свог табора, али бициклистима ни случајно. А ту су и они који реагују у паници. Пешаци који поскоче, па прво потрче на једну, па на другу страну, бициклисти који се окрену, па у том окретању почну да скрећу лево и да изазивају хаос. Искуство помаже да процениш људе и нарочито удаљеност са које треба искористити то "цин", али и када треба само успорити и бити стрпљив. Иапк, нећеш погодити сваки пут. Зато звонце користим само када је или заиста неопходно или заиста безбедно.

 

А ствари су врло једноставне - немаш право на више простора него што остављаш другима. Рецимо, на бициклистичкој стази нема вожње једни поред других. На тротоарима ако је мало простора и гужва, нема да шетате једни поред других и ћаскате. Тачније, ако се било шта од тога деси, на вама је одговорност да пазите и гледате да ли наилази још неко ко треба да прође, па да се склоните без икакве звоњаве. Све друго је невастпитање и бахатост. Уз две напомене. 1) Уколико некоме ту није место, не треба му се склањати. Рецимо, возачима на тротоарима или бициклистима који имају стазу, али возе поред ње. 2) Када је простора мало, а сви имају право на њега, ред је пропустити оне који су бржи, односно не задржавати никога, али ипак није обавеза, па је исто тако ред захвалити се људима на сваком пропуштању. Као што на путевима са по једном траком махнете камионџији који се помери на неком проширењу.

 

Но, култура понашања нам је на нули, а саможивост је најизраженија особина у Србији већ дуги низ година. И већина томе учи и своју децу још док их шетају у колицима која обавезно паркирају на сред тротоара или тако да га највећим делом препрече. Са пријатељима се застане на сред пролаза, а и по пијацама ће људи обавезно на сред пролаза између тезги да застану да размишљају о пролазности живота (или да нам ломе ноге разним колицима). Још кад видим некога да гура бицикл кроз пијацу и сву ту гужву... Да не набрајам даље. И такво понашање пресликава се и на саобраћај (или из њега долази), па тако имамо вожњу колима по школском дворишту за коју се Дирекцији за саобраћај пљуцка, а управа школе ужива, јер они то и раде. И деца одрастају гледајући све то, па после 10 година пробај да му објасниш да је бициклистичка стаза само за бициклисте.

 

Елем, звонце је алатка коју обе стране морају правилно да третирају.


  • 1

#2143 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 04 June 2017 - 07:34 AM

Ni ja ne volim sto moram da ga koristim...A zasto bih koristio glas kad zvonce tome sluzi... Npr, na biciklistickoj stazi tri pesaka ili dvoje biciklista idu jedan pored drugog i zauzeli su stazu... I kako da reagujem? Pa i oni ce sami skontati da kad zazvonim treba da mi naprave prolaz...

Dok sam živeo u inostranstvu ili dok sam putovao tamo, nikada nisam imao potrebu za sirenom u autu...Jer tamo postiji kultura...Kao sto niko meni nije svirao ni tamo niti ovde,,.


  • 0

#2144 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 June 2017 - 08:29 AM

Ni ja ne volim sto moram da ga koristim...A zasto bih koristio glas kad zvonce tome sluzi... Npr, na biciklistickoj stazi tri pesaka ili dvoje biciklista idu jedan pored drugog i zauzeli su stazu... I kako da reagujem? Pa i oni ce sami skontati da kad zazvonim treba da mi naprave prolaz...

Dok sam živeo u inostranstvu ili dok sam putovao tamo, nikada nisam imao potrebu za sirenom u autu...Jer tamo postiji kultura...Kao sto niko meni nije svirao ni tamo niti ovde,,.

 

Ja obično dođem do njih i kulturno ih zamolim da se pomere - one retke pored kojih ne mogu da prozujim ako me ne čuju. U 99% situacija, barem u NS, ima mesta  da se provuče pored. Tu, barem meni, zvonce samo smeta - ne znaš kad će ko i kako odreagovati.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2145 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 04 June 2017 - 09:33 AM

Ja razmisljam drugacije... Ne zelim da budem kulturan jer ni oni nisu, čim idu stazom koja nije predvidjena na njih... Ne zvonim uvek, nego kad vidim da mogu da prodjem , to i uradim bez upozorenja...Dok nisam imao zvonce i ja sam korisio svoj glas... Jer mene mnogo nervira to što nem ate kulture, jer sam video kako to funkcionise u zdravijiim sredinama... A možda će zvučati bezobrazno, ali jedva čekam da neki pešak koji hoda sredinom staze i priča telefonom i ponaša se kao da je osvojio svet, da ga slučajno, ali samo slučajno da on meni uleti u trajektoriju,  zakačim po istom :D  


  • 0

#2146 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1432 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 June 2017 - 10:06 AM

Izvini shonepa, ali reakcija nekulturom na nekulturu ne vodi nicemu drugom nego upravo ovome u cemu i jesmo - opstoj nekulturi. Oni su nekulturni, onda to i ti budes prema njima, onda vas neko treci vidi i kaze "boze me sacuvaj kakvi smo, i sto da ja onda budem bolji?" i na kraju se sve svede na jedan (poveliki) procenat stanovnistva koji je nekulturan i koji se skoro pa ponosi time, uz obrazlozenje da "time kaznjava one nekulturne"

 

To jednostavno ne ide.


  • 0

#2147 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 04 June 2017 - 10:27 AM

Nisam dobro napisao tu rečenicu i sada izgleda da sam stvarno nekulturan :D ja samo hoću da dam do znanja tom da je pogrešio i da će možda sledeći put se zapitati da li će hodati stazom a pored metar je za pešake... Ali to je sizifov posao

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
  • 0

#2148 logo

logo
  • Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Postavljeno 04 June 2017 - 02:14 PM

giphy.gif


  • 0

#2149 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 04 June 2017 - 02:33 PM

giphy.gif

Mislim da biciklista nije trebao ovako da reaguje, najverovatnije ga vozac nije video od drugog vozila. Malo tolerancije :-)

Sent from my K013 using Tapatalk
  • 3

#2150 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 07 June 2017 - 04:51 AM

http://cycling.today...ur-child-video/
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#2151 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 07 June 2017 - 11:21 AM

Zvonce je tu najmanji problem,tu je i zakon jasan,cini mi se da se nemanje zvonceta na biciklu kaznjava sa 5000 din. I zna se za cega zvonce sluzi,tu nema psihoanaliticne rasprave,ili filozofske kako Vam volja. Ponasanje pesaka i biciklista po stazama nam je svima znano, dosta njih koji voze ili pesace po stazi a to je po mom misljenju i preko 50%,misle da je staza njihova i tako se i ponasaju, pa ponekad moraju da istrpe i moje sitne pakosti kada im odmah iza njih zazvonim zvoncetom koje ima jak ton a oni se izgube jedan krene na levu stranu a drugi pesak na desnu pa se sudare. Jer i po stazama je zakon jasan koji kaze da se treba kretati desnom stranom.Po meni je najveci problem u skladu sa ovom temom ,ponasanje vozaca automobila i kamiona prema biciklistima , to ulazenje u makaze ja nikada necu moci da sazvakam i ima ga dosta, pogotovo ako je jedno od tih vozila kamion ili ne daj boze dva kamiona  a i to mi se jednom desilo.Ironicno je sto se ja osecam sigurnije nocu,jer sam osvetljen kao bozicna jelka, normalno sa malo boljim prslukom koji podseca na policijski , i posto iz daljine ne mogu da prokljuve sta je ispred njih smanjuju brzinu,i ne ulaze toliko u makaze. U svakom slucaju ja svakom biciklisti u Srbiji skidam kapu,jer voziti intezivnije bicikl po srpskim putevima, punim rupa, sa takvim vozacima motornih vozila, je stvarno za svaku pohvalu.


  • 2

#2152 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 June 2017 - 01:50 PM

Zvonce je tu najmanji problem,tu je i zakon jasan,cini mi se da se nemanje zvonceta na biciklu kaznjava sa 5000 din. I zna se za cega zvonce sluzi,tu nema psihoanaliticne rasprave,ili filozofske kako Vam volja. Ponasanje pesaka i biciklista po stazama nam je svima znano, dosta njih koji voze ili pesace po stazi a to je po mom misljenju i preko 50%,misle da je staza njihova i tako se i ponasaju, pa ponekad moraju da istrpe i moje sitne pakosti kada im odmah iza njih zazvonim zvoncetom koje ima jak ton a oni se izgube jedan krene na levu stranu a drugi pesak na desnu pa se sudare. Jer i po stazama je zakon jasan koji kaze da se treba kretati desnom stranom.Po meni je najveci problem u skladu sa ovom temom ,ponasanje vozaca automobila i kamiona prema biciklistima , to ulazenje u makaze ja nikada necu moci da sazvakam i ima ga dosta, pogotovo ako je jedno od tih vozila kamion ili ne daj boze dva kamiona  a i to mi se jednom desilo.Ironicno je sto se ja osecam sigurnije nocu,jer sam osvetljen kao bozicna jelka, normalno sa malo boljim prslukom koji podseca na policijski , i posto iz daljine ne mogu da prokljuve sta je ispred njih smanjuju brzinu,i ne ulaze toliko u makaze. U svakom slucaju ja svakom biciklisti u Srbiji skidam kapu,jer voziti intezivnije bicikl po srpskim putevima, punim rupa, sa takvim vozacima motornih vozila, je stvarno za svaku pohvalu.

 

Po zakonu je mnogo sumanutih stvari - na prvom mestu obaveza da se koristi 1m kolovoza uz desnu ivicu.

Prikolica za dete je zakonom zabranjena.

Ako krenu da kažnjavaju, staviću zvonce na bajs, čisto da zadovoljim formu, inače mi ničemu ne služi.

Još kad zamislim drumski bajs sa obaveznim zvoncem, katadiopterima... :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2153 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 07 June 2017 - 02:15 PM

Sa ovakvim razmisljanjem ne moras se ni vezivati pojasem u automobilu...

Ja mislim da je pre svega ljudski koristiti taj jedan metar, da bi olaksao ostalim ucesnicima u saobracaju...Nije ni potrebno vise


  • 0

#2154 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 June 2017 - 03:03 PM

Sa ovakvim razmisljanjem ne moras se ni vezivati pojasem u automobilu...

Ja mislim da je pre svega ljudski koristiti taj jedan metar, da bi olaksao ostalim ucesnicima u saobracaju...Nije ni potrebno vise

 

Nekad je neophodno. Primer 1, otvaranje vrata bilo kojeg parkiranog automobila pravi puno veći problem, nego usporavanje da se pretekne biciklista:

xOWy2AAYpsop8ZRG.png

 

Primer 2:

CHICAGO-POTHOLE-SEASON.jpg


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2155 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 07 June 2017 - 03:04 PM

Ali zakon je zakon,-ako krenu da kaznjavaju- To je isto kao sa automatikom,vozim i razmisljam kada ce me neki neraspolozeni policajac zaustaviti i traziti saobracajnu,da vidi da li je placeno osiguranje . Jer samo jedna kazna, visa je nego vrednost automatika.(ne vredi ni da ostavis motor policajcu) I sta sada ne vozim ga, jer sam izgubio i saobracajnu dozvolu i nemam nameru da trazim vlasnika jer sam motor kupio pre 15 godina u NS na buvljaku.A nekada napr, bicikl sa pomocnim motorom 7-desetih nije ni trebala registracija,pa su onda uveki registraciju,pa onda potvrdu o poznavanju saobracajnih propisa,da bi na kraju ovi najnoviji gladni novca ,uveli da mora da se plati osiguranje.Ja sam cuo tako po selima da se desava i da kaznjavaju,za nemanje zvonceta na biciklu,Ne moze se znati, jer od sto policajaca uvek moze da se nadje neki koji je tok jutra ustao na levu nogu,pa sada ajde da se izivljavam na biciklisti jer mafiozima ne mogu nista.

 

Ko zna ,mozda ce se u buducnosti i bicikli registrovati.


  • 1

#2156 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 June 2017 - 03:08 PM

Kad počnu da kažnjavaju, montiraću zvonce - negde već na biciklu, na kormanu nema mesta, možda šticna...  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2157 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 01 July 2017 - 11:03 AM

Ne znam dal je prava tema za ovo pitanje a ne bih da otvaram novu... ipak se tice i nas i automobila...

 

Od Banjice do autokomande stavljaju nov asfalt, koji je inace super, slivnike su stavili skroz sa strane i sve je u nivou, niti je sta upalo niti strci, ali nisu ucrtali biciklisticku traku koja je ranije bila tu.

 

Dal neko zna, jesu li nam ukinuli tu traku ili je to samo privremeno, mada ona isprekidana razdelna linija je ucrtana tacno na sredini kolovoza i izgleda kao da ova nasa nije ni planirana...

 

Cesto vozim tuda i primetio sam da su vozaci automobila stvarno postovali tu traku a i nas na njoj...


  • 1

#2158 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 01 July 2017 - 01:09 PM

Mislim da je skoro to pitanje postavljeno OVDE pa malo prelistaj stranicu ili postavi pitanje.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#2159 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 01 July 2017 - 03:32 PM

Ok, znaci ipak bi trebali da sve vrate kako je bilo.
  • 0

#2160 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 09 July 2017 - 10:55 PM

Da li su zmigavci i retrovizori dodatna oprema na kolima pa se dodatno naplacuju prilikom kupovine kola?

Ako se ne naplacuju kao dodatna oprema, da li se naplacuje njihovo koriscenje?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika