Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2937 odgovora na ovu temu

#2081 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 May 2017 - 03:19 PM

Vise od 90% voznje bicikla provodim na asfaltu u saobracaju .Nikada me niko nije namjerno ugrozio.Bilo je situacija da mi oduzmu prvenstvo,sasijeku...ali nikada nisam primjetio da je neko to uradio namjerno.Po meni je najopasnije voziti po gradovima koji nemaju biciklisticke staze.

 

Meni se i na motoru i na biciklu sledeće stvari dešavaju češće nego što bih voleo. Po meni je to namerno, najblaže rečeno nemarno:

 

- Čovek kreće u preticanje, iz suprotnog smera, ide pravo na mene dok pretiče i ne usporava - moram bežati uz samu ivicu da me ne udari direktno, čeono. Vozim po ograničenju.

 

- Čovek me pretekne i krene se vraćati u desno, pre nego je njegov auto prošao skroz ispred mene.

 

- Čovek skreće desno na raskrsnici, na koju sam praktično ušao i ja - terajući me da stanem, ili skrenem u desno s puta, kako me ne bi bočke udario.

 

 

Poslednje dve situacije se rešavaju time što, kada je to bezbedno, vozim dalje od desne ivice, tako da se teže odluče na takav bezobrazluk, a ako se i odluče, imaš dovoljno mesta za usporavanje i sklanjanje u desno (što je i biciklista sa snimka trebalo da uradi). Pisao sam o tome par članaka na blogu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2082 nesa1

nesa1
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 11 May 2017 - 05:10 AM

Ako neko nije video,

https://www.cafe.ba/...tpuno-unisteno/


  • 0

#2083 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 May 2017 - 08:42 PM

Ко је крив?

http://cycling.today...d-debate-video/
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#2084 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 13 May 2017 - 08:48 PM

Ne vidim znakove, pa valjda važi pravilo desne strane... U tom slučaju auto ima prednost... A i svi koji idu pravo stoje, i to sa razlogom, tako da je biciklista morao stati
Ali kad sam odgledao do kraja, možda nisam u pravu... Jer auto je sekao biciklistu, tj.auto je skrenuo desno... Jbg, nisam odmah skontao da je Australija, suprotnom stranom se vozi
Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
  • 0

#2085 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 May 2017 - 05:15 AM

Mislim da je vozač kriv. Biciklista je samo previše optimistično vozio, nespreman na ispravku tuđe greške.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2086 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 14 May 2017 - 08:40 AM

Nema dovoljno informacija da se proceni. Niti znamo tačnu situaciju na raskrsnici (zašto su ostali automobili stajali tako da ovaj jedan može da skrene) niti znamo lokalne zakone (koje su obaveze bicikliste koji vozi svojim trakom pored kolone, koje su obaveze automobila koji skreću prema biciklima u svojoj traci). Onako, praktično gledano, biciklista je 100% kriv, jer u ovoj situaciji je nevidljiv za bilo koga ko nailazi sa strane sve dok mu ne završi na braniku. Čak i ako je vozač legalno kriv, nikako nije pametno ovako uleteti u raskrsnicu, jer je u koliziji auto uvek jači. Ni pešak ne izleće na pešački bez gledanja, iako po zakonu ima prednost.


  • 3

#2087 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2437 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 14 May 2017 - 12:02 PM

Ja bih rekao da ovde vozila stoje zbog guzve, a biciklista se krece svojom trakom koja je slobodna.

 

nejasno je odakle dolazi ovaj auto, jer meni ne izgleda da je dosao sa druge strane raskrsnice...

 

U svakom slucaju je kriv auto, a biciklista je budala ako se ovako samouvereno krece kroz guzvu medju vozilima ne racunajuci da ce neko da izleti.


  • 0

#2088 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 May 2017 - 09:53 PM

На београдским бициклистичким стазама ових дана прети једна сасвим нова опасност - косилица.

И сада сам у толикој неверици да ми дође да се смејем, а у ствари није уопште смешно.

 


  • 1

#2089 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 15 May 2017 - 06:04 AM

Vala nije smesno... Ali ni od pesaka ne mozes uvek ocekivati da ce postupiti kako treba kada vidi biciklistu, ako uopste i obracaju paznju, kao i ovaj lik... Od njega me manje iznenadjuje jer on radi za bučnom, teskom  mašinom, koncentrisan na svoj posao, pa mu se donekle moze progledati kroz prste što te nije primetio...Trebalo je recimo obeleziti mesto radova pa da biciklisti obrate paznju...


  • 0

#2090 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 May 2017 - 10:16 AM

Извини, али нема шта да се гледа кроз прсте, јер његова бахатост може скупо да те кошта. Такве косилице неће баш долазити у ситуацију да залазе на улице, него су управо стазе и тротоари једино на шта треба да пазе, поготово када раде у непосредној близини. Дакле, јасно је да се овакве ствари дешавају зато што и раднике и њихове надређене баш брига, а мени је то увек најневероватније. Па и за роботе је Асимов као прву директиву ставио  да не сме да повреди људе или дозволи да буду повређени. Иначе, није проблем у бучној машини, него ме није приметио зато што није ни гледао (зато сам и ставио оне кружиће, да се види да иде на једну, а гледа на другу страну). А није гледао зато што му се фућка.


  • 0

#2091 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 15 May 2017 - 01:58 PM

... фућка.

Gregor?

 

n2:hahaha


  • 3

#2092 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 15 May 2017 - 05:30 PM

Извини, али нема шта да се гледа кроз прсте, јер његова бахатост може скупо да те кошта. Такве косилице неће баш долазити у ситуацију да залазе на улице, него су управо стазе и тротоари једино на шта треба да пазе, поготово када раде у непосредној близини. Дакле, јасно је да се овакве ствари дешавају зато што и раднике и њихове надређене баш брига, а мени је то увек најневероватније. Па и за роботе је Асимов као прву директиву ставио да не сме да повреди људе или дозволи да буду повређени. Иначе, није проблем у бучној машини, него ме није приметио зато што није ни гледао (зато сам и ставио оне кружиће, да се види да иде на једну, а гледа на другу страну). А није гледао зато што му се фућка.

Sve OK, nema greške u tvom komentaru....ali kao što rekoh, ni pešaci ne gledaju gde idu, pa tako izlecu na stazu kao što je ovaj, a tebi je skoro pa svejedno u šta ćeš udariti, jer ćeš najverovatnije pasti...
Tavka nem je (ne)kultura
Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
  • 0

#2093 Bradonja

Bradonja
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 16 May 2017 - 01:43 PM



Послато са 8050D уз помоћ Тапатока
  • 0

#2094 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Postavljeno 16 May 2017 - 01:53 PM

Kriv biciklista ko jedan. Jes da je ova u autu mogla brze da odreaguje i da bolje proprati situaciju, ali covek vozi bicikl trakom za skretanje desno i prolazi pravo.

 

U Rusiji kakvi sve pavijani sede za volanom, mislim da to nema nigde.


  • 0

#2095 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1438 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 May 2017 - 02:46 PM

Da, velika greska bicikliste da u takvoj situaciji vozi desnom trakom, cak i ako je skroz levo u njoj. Sa druge strane, iz oba ugla je potpuno jasno da biciklista nema nameru da skrene desno, a u momentu kada je vozac automobila stisnuo gas biciklista je vec bio ohoho prosao tacku u kojoj bi zapoceo skretanje. Ne mislim da je vozac automobila mislio da biciklista hoce da skrene, pre bih rekao da je hteo da skrene posle bicikliste ali je prejako stisnuo gas - mozda je neiskusan.


  • 0

#2096 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1438 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 May 2017 - 02:47 PM

Da, velika greska bicikliste da u takvoj situaciji vozi desnom trakom, cak i ako je skroz levo u njoj. Sa druge strane, iz oba ugla je potpuno jasno da biciklista nema nameru da skrene desno, a u momentu kada je vozac automobila stisnuo gas biciklista je vec bio ohoho prosao tacku u kojoj bi zapoceo skretanje. Ne mislim da je vozac automobila mislio da biciklista hoce da skrene, pre bih rekao da je hteo da skrene nakon sto biciklista prodje pravo ali je prejako stisnuo gas - mozda je neiskusan.

Dakle, biciklista je pogresio sto je isao kuda je isao, ali ne mislim da je uzrok sudara do njega.


  • 0

#2097 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 May 2017 - 03:07 PM

Ja bih rekao da je biciklista ostao neprimećen. Da li zbog priče, ili telefona, ili jednostavno nepažnje vozača....

 

Inače se slažem s Niipheusom - trebalo je da koristi traku za pravo ako ide pravo.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2098 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 May 2017 - 03:16 PM

Овакве раскрснице су велики проблем и код нас Технички, бициклиста је у непрописној траци, али суштински и ја бих вероватно тако возио. У ствари, овде бих ишао скроз десно уз ивицу пута, као ка Панчеву, рецимо. Но, уопштено говорећи, ово делује као неки магистрални пут, вероатно са доста камиона и аутобуса, а вероватно се вози и доста брзо. За бициклисту није безбедно да буде скроз унутар леве траке, јер би другим возачима деловало скоро као да је на сред пута. У овој конкретној ситуацији, ја бих се држао скроз десно, па по потреби и пропустио возила, јер је стварно чудна раскрсница (одвојена трака за скретање, али не постоји "острво", него може да се пррође и скроз напред), али разумем и бициклисту - иде право, али је ипак загазио мало у десну траку просто да не омета саобраћај и да смањи ризик по себе.

 

Врло је слично пред почетак Ибарске магистрале у Жаркову, смер из града, код скретања за Беле воде. Постоји трака за скретање и ја морам да се престројим, али истовремено не желим много да залазим у леву траку, да возила неометано пролазе. Разлика је у томе што ту постоји острво, али и семафор. Може да се деси незгода само ако возач из супротног смера пресече. Срећом, мени се то никада није десило чак ни приближно, а ионако избегавам вожњу туда. Ипак. наш закон бициклистима оставља само 1 метар од десне ивице коловоза, а не коловозне траке што би технички значило да ја морам прво да одем десно, па онда некако да прелазим улицу и наставим право. А то је не само небулозно, него и опасно, због возила која скрећу десно. Дефинитивно највише мрзим овакве раскрснице, са или без острва и семафора, када десна трака није за право (а ја морам право :)).

 

Што се теорија тиче, ја бих рекао да је возач прво стао због других возила, а онда нешто гледао по колима или на телефону, потом само бацио летимично поглед и кренуо зато што није видео крупна возила, а није довољно добро погледао да региструје бициклисту. Можда му је и неки сапутник рекао "ајде, можеш сад", како то већ бива.


  • 2

#2099 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 May 2017 - 03:35 PM

Na putu koji je ravan i pregledan, ako voziš sredinom trake, videće te i usporiti. Pogotovo na raskrsnicama. Po meni bezbednija opcija od vožnje pogrešnom trakom. Vozači uglavnom i gledaju sredinu trake, jer očekuju druga kola koja idu tuda - ivice puta često budu zanemarene.

 

Komentar iskusnog, pažljivog i dobrog vozača, parafraziraću: "nerviraju me ti biciklisti koji iz trake za desno produže pravo - kako da znam da će ići pravo - uvek me štrecaju!" Ima smisla.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2100 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 May 2017 - 04:57 AM

Gledam ponovo video. Pored izbora trake, možda još važnije, biciklista je trebalo da se pomera levo-desno. Možda ne cik-cak, ali da proveri idu li kola iza, pa ako ne idu (kao što nisu), da skrene u levi deo leve trake, pa da se vrati u desno. Time se privlači pažnja perifernog vida vozača i to neverovatno puno pomaže da se bude primećen. Nebrojeno puta mi se desilo da kad to krenem raditi, vozači shvate da nailazim i stanu.
 
Druga greška - usled brzine i položaja u traci, nije imao rezervni plan za slučaj da vozač uradi to što je uradio.  Možda je previše pažnje obraćao autu desno - hoće se uključiti, ili ga propustiti, pa nije pratio kretanje golfa dok nije postalo prekasno. To je još jedna greška - fiksiranje pogleda na jednoj opasnosti i ne praćenje cele situacije. Da je na vreme video da golf kreće, mogao je samo da smota u desno, pa da ga golf, ili primeti i stane, ili udari direktno u zadnji točak, pri puno manjoj (razlici u) brzini, što je ipak dosta bolja varijanta. Mene je spasilo u sličnoj situaciji, isto od žene vozača. :)
 
Ovde sam pisao o tome:
www.bikegremlin.com/2017/03/16/situacije-za-bicikliste-u-saobracaju/#i


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





5 članova čita ovu temu

0 članova, 5 gosta, 0 anonimnih korisnika