Jump to content


Fotografije

Kuglični Ležajevi - Lageri


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
65 odgovora na ovu temu

#41 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 January 2010 - 12:44 PM

Jbg, izgleda da opet svako duva u svoju tikvu po ovom pitanju, odnosno nema
ništa od standardizacije. Još da Kampanjolo izbaci svoje nešto, i opet sve po starom.


pa dobro, mislim stvarno, šta mi tu govorimo.... pa kako će onda proizvođači da zarade za 'leb ako bi mi samo menjali ležajeve sa vremena na vreme, u pogonima i točkovima i tako?! :lol:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#42 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 29 January 2010 - 12:46 PM

Merida,Cannondale,Specialized,Trek su na BB30.Sto se tiche Sram XX pogona on postoji u dve varijante sto se tiche patrone:BB30(celik i keramika),i standardna HTII(GXP).Sto ce reci ako neki bike ima Sram XX pogon ne mora da znaci da je BB30.Gore navedeni proizvodjaci provereno koriste BB30 na svojim skupljim serijama bicikala jer se stalno i hvale time :roll: .

A da, i Campagnolo je na BB30, stavise prvi video montaze BB30 patrone koji sam video na Youtube-u je bio bas za Campagnolo pogon.
http://www.campagnol... ... tid_12.jsp
  • 0

#43 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 29 January 2010 - 12:52 PM

A zamisli da ti ne trebaju više one ureznice, šta je jeftinije?


Ne razumem pitanje? Svaki ram valjda dolazi sa urezanim navojem. A mislim da se ipak mogu naci odgovarajuce patrone sa oba navoja. Tako da u 99% slucajeva ne mora nista da se menja (urezuje). Nabavis patronu i utegnes.

A za improvizaciju ne moras nista da mi pricas :mrgreen: Ovde po Nisu "servisi" nisu ni culi za headset press pa sam za 5 min napravio svoju. Potrosio oko 100din.

Attached Thumbnails

  • Slika594.jpg

  • 0

#44 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 January 2010 - 01:09 PM

isto tako HT2 kurbla se može dotegnuti zatvaračem zadnjeg točka (samo se ubaci zatvarač u osovinu, onda se navrne matica do kraja, i onda se zatvori zatvarač i kurble zategnute) provereno :mrgreen:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#45 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 29 January 2010 - 01:11 PM

Gilgames, bravo za improvizaciju. =D> Imao sam slicnu zamisao da sklepam tako nesto, moracu da je sprovedem u delo? A cime izbijas? Imas li neki "specijalnu alatku" i za to? :D
  • 0

#46 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 29 January 2010 - 01:26 PM

Napravi obavezno. Moze sve isto kao sa slike samo bez drveta (soljice da se guraju samo podloskama). Posto sam stavljao aluminijumske soljice hteo sam da ih guram necim meksim pa otud drvo. Mnogo bitnija stvar je neka cev koja je sirine unutrasnjeg precnika soljica koja ce te navoditi prilikom instalacije kako ti soljice ne bi krenule krivo da ulaze. Na slici te cevi nema, negde sam je zagubio. Inace za izbijanje nisam napravio alatku, ali nameravam. Uzecu metalnu cev precnika malo manjeg od unutrasnjeg precnika soljice i iseci je do pola visine u obliku + (kao i originalni alat sto izgleda) i to bi trebalo da je to. Naradno obraditi ivice da se ne bi zasekle u headtube, a sa drugog kraja nabiti drvo ili zavariti poklopac kako bi moglo da se čuka
  • 0

#47 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 29 January 2010 - 03:26 PM

@Gilgames
Ma zezao sam se za ureznice, skoro je tu neko pitao pošto su, a ono skupo
kao sam đavo.
Baš na takav alat kao za headset sam i mislio, to isto može da se koristi i za BB30.
Poenta celog sistema BB30 je da je "threadless", što će reći beznavojni, tj, ramovi
se rade bez urezivanja navoja. E sad, već su svi pojurili da rade na svoj način, Cam-
pagnolo neki svoj Ultra-torque sistem kao šoljice ali bez navoja, ali mi se originalni
sistem čini najlogičniji, znači samo ležaj u cev. No, dok ovo zaživi, valjda ćemo da
izdrndamo ovo što sad imamo, pa da razmišljamo o kupovini novog.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#48 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 29 January 2010 - 05:18 PM

Koga zanima:

http://www.bb30standard.com/

broj proizvodjača koji za sada poštuju ovaj standard nije veliki - ali se nadam da će se i to promeniti..
  • 0

#49 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 16 February 2010 - 01:56 PM

Ljudi, znate li neku firmu koja ima veliki asortiman lezajeva? Treba mi jedan za Tiogin headset. :|
I zna li neku oznaku tog lezaja, citam nesto na njemu, ali nije to to ozgleda. :-k

Attached Thumbnails

  • tioga.jpg

  • 0

#50 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 16 February 2010 - 07:32 PM

Izbi lezaj iz sedista, i izmjeri vanjski i unutrasnji precnik i sirinu, pa cemo onda vidjeti jel standardna dimenzija. Mada mozes to da izmjeris i bez izbijanja, samo polako!
  • 0

#51 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 16 February 2010 - 07:48 PM

Mogu reci grubo, 40mm spoljasnji, 30mm unutrasnji (pamtim kad sam ga poslednji put uporedjivao s lenjirom). :? Nije mi sad pri ruci, videcu sutra da premerim koliko-toliko preciznije, s obzirom da nemam subler. #-o
  • 0

#52 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 17 February 2010 - 12:30 PM

Ako je 30-40, onda nece biti standardan :( tako da ces ipak morati kupiti original !
  • 0

#53 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 17 March 2012 - 04:18 PM

Ali, definitivno, HT2 šoljice nisu tako dugotrajne kao pređašnje patrone.

Ne tvrdim suprotno, ali imam utisak da ne bi trebal;o da bude tako.HT2 sistem daje mogucnost upotrebe veceg lezaja koji moze trpeti ozbiljnije opterecenje.Naravno to soljica mora da isprati cvrstinom i kvalitetom. Mozda nekad klasicne patrone jesu bile kvalitetnije, ali ove skoro proizvedene, sumnjam.Imam utisak da su tezak garbage, i da nije toliko do same konstrukvine prednosti ili mane vec vise do kvaliteta upotrebljenog materijala.

Ko god je uporedio velicinu kuglica u starom lezaju srednjeg pogona na "soljice" sa kuglicama u modernom HT2 lezaju
shvatico je da se u "starom" lezaju nalaze kuglice veceg precnika, ali ih ima veci broj.

Prve serije HT2 su bile katastrofalno lose jer nisu koristile standardne lezaje 6805 koji se sada ugradjuju
vec su stavljali "custom" lezaje koju su bili 1mm uzi, samim tim koristili uze kuglice od standardnog 6805 lezaja.
Uvidevsi gresku Shimano ubrzo ubacuje standardni lezaj 6805 u svoje soljice menjajuci unutrasnju geometriju.
Zanimljivo je da SRAM u svom GXPu koristi 1mm širi lezaj od 6805, sto mu povecava dugotrajnost.
GXP i HT2 iako slicni nisu "apriori" izmenjivi jer nemaju iste sirine soljica, iz 3 razloga:
SRAM ne "priznaje"E-TYPE montazu prednjeg menjaca, jer bi morao da plaća patent
stoga "ne postoji" mogucnost ugradnje na GXP soljicama. Jes, nije nego...
postoji na sirini kucista rama 68mm, samo skines desni "spejser sa68na73" i gotovo,
ali za sirinu 73mm zaista ne postoji nacin :(
Drugi razlog je razlicita duzina (golisavog dela)vratila (osovina) kod HT2 i GXP
sto ne iskljucuje mogucnost slucajnog poklapanja (npr GXP road i HT2 MTB)
Treci, najznacajniji razlog je sto GXP ima stanjen precnik vratila (osovine)
sa 24mm na 22mm da bi mogao da se realizuje ISIS prihvat na levoj poluzi (kurbli).
Umetanjem stepenaste podloske HT2 soljice mogu da se koriste sa GXP pogonom
ali (iz gore navedenih razloga) ne i obrnuto bez dodatnog mozganja i mnogo srece!

sh!t, sad sam shvatio koja je ovo tema
pa modovi kad budu teli nek prebace ovo negde.
Sori :(
  • 0

#54 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 17 March 2012 - 08:53 PM

Ja rekoh daHT2 patrone nisu toliko trajne kao pređašnje patrone, ali ne samo zbog ležaja, iako imaju samo radijalni (čitaj: obični) kuglični ležaj, dok su patrone imale i kuglični i valjkasti ležaj, plus svoje zasebno telo koje je patronu činilo nezavisnim i čvrstim sklopom. Ulogu tela kod HT2 patrone igra sam ram, tako da se ne slučajno taj deo sve više podebljava.
No, nije ovde bila reč o patronama, već je neko pitao u vezi ležajeva. Kod mene u blizini postoje dve veoma dobro opremljene prodavnice ležajeva, baš sam pre neki dan kupio ležajeve za DT zadnju glavu. Ležajevi su malo ređi u smislu nabavke, a imaju oznaku 16100. Dva kvalitetna ležaja koštala su oko 1500 dinara, a pod kvalitetnim ležajevima podrazumevaju se proizvođači: SKF, INA, FAG, TIMKEN, NSK i još poneki, ali bih savetovao kolegama da kupuju one navedene i neće pogrešiti, jer ležaj nikada nije skup koliko ono što se oko njega vrti.
Ukoliko neko ima problem sa ležajevima, da ne može da ih nađe i slično, može da se obrati.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#55 drugsuri

drugsuri
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 10 April 2015 - 01:21 AM

zdravo, moze jedno laicko pitanje, ako ima neko da odgovori. Gde mogu da kupim one male kuglice,lagere za pedale shimano 105 ,

 ima ih 24 komada po pedali  i velicine su 3/32 inca sta god to znacilo. Jel ima to negde jeftimo, pa da zamenim posto na youtube tip pokazao kako se to radi i nije tesko,. imam i alat. 

Pozdrav


  • 0

#56 OldMountainMTB

OldMountainMTB
  • Members
  • PipPipPip
  • 134 posts
  • LocationZajecar

Postavljeno 10 April 2015 - 07:13 AM

Jel zna neko gde se kod nas mogu naci ovi lageri.Ima na Aliexpress nego ja bih ovde negde kupio ako ima:

 

http://www.ukbikesto...et-bearing.html


  • 0

#57 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 10 April 2015 - 07:15 AM

zdravo, moze jedno laicko pitanje, ako ima neko da odgovori. Gde mogu da kupim one male kuglice,lagere za pedale shimano 105 ,

 ima ih 24 komada po pedali  i velicine su 3/32 inca sta god to znacilo. Jel ima to negde jeftimo, pa da zamenim posto na youtube tip pokazao kako se to radi i nije tesko,. imam i alat. 

Pozdrav

Capriolo


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#58 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 10 April 2015 - 07:59 AM

Има и на купинду,чини ми се да сам видео.


  • 0

#59 GeneralRed88

GeneralRed88
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 17 April 2015 - 07:17 AM

Pozdrav ljudi, zanima me da li iko zna gde se moze kupiti distancer za lezajeve na Specialized ram-u? Dve metalne platne koje dolaze sa obe strane lezaja.


  • 0

#60 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 17 April 2015 - 10:08 AM

Hajde preciznije opisi sta trazis, koji je ram tacno u pitanju i na kojoj poziciji su distanceri ili neka slika...


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika