Jump to content


Photo

Pranje kasete (u kompletu sa zadnjim točkom)?


  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#41 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Posted 06 December 2009 - 07:30 AM

Mislim da "krvnicki" nije ono sto ti treba ;)

To sam i ja shvatio, istog trenutka kada točak nije hteo da se okreće ;)
Sad radi kako treba, osovina nema lufta a točak se okreće; mada mi se čini da je to nekako labavo (ili je možda samo bilo zapečeno pre nego što sam ga rastavio, ne znam). Što reče Stole, ako ništa upoznao sam se sa nablom, a i sa freewheelom, a uz sve to i sjajno zabavio :)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#42 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Posted 02 July 2011 - 11:47 AM

Da malo oživim ovu temu isto sam ovo ja skoro radio i video kako sve to funkcioniše skinuo kasetu očistio je nekim sprejem za odmašćivanje sa teflonom i sad je kao nova ali meni je problem što sam je skidao bilo to što sama kaseta tj. freewhel ima mali luft i mislio sam da to može nekako da se zategne, a sada čitajući ovu temu sam shvatio razliku u nablama i račnama koje se šrafe i one gde se nabacuju zupčanici kao na ovoj slici.
Postavljena slika
Ja imam ovu levo varijantu što znači da ako hoću da zamenim račnu moram da stavim ovu na šrafljenje ili da menjam celu zadnju glavu.
Imam ovakvu kasetu koja ima mali luft
Postavljena slika
Postoji li neka malo kvalitetnija varijanta od ovih koja se šrafi ili za neki malo bolji kvalitet treba zameniti zadnju glavu?
koliko sam (ako sam dobro) shvatio ovakvu kasetu nije moguće rastaviti odnosno skidati zupčanike kao na ovoj drugoj varijanti?
Imam još jedno pitanje laičko jer sam ja tek početnik u svemu ovome, oko podmazivanja srednjeg pogona dali je moguće podmazivati srednji pogon monoblok? Imam Truvativ xflow srednji pogon dali ga je moguće podmazivati i dali je ovo odgovarajući alat za to?
Postavljena slika
  • 0

#43 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Posted 12 July 2011 - 09:39 PM

Da ne otvaram novu temu još jedno pod pitanje, Dali se podmazuje zadnja nabla koja ima freewhwll kao ova varijanta na slici desno? nemam takvu varijantu ali me čisto zanima.
I pitanje koje sam postavio za monoblok, koliko sam ukapirao on se ne podmazuje već menja, a li molim da mi neko kaže dali je tako ili sam u zabludi?
  • 0

#44 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Posted 12 July 2011 - 10:07 PM

Ova tvoja leva varijanta isto moze da se skidaju svi lancanici-ali ti je moj savet da to ne radis jer nema potrebe! Ako imas kljuc, samo skini komplet taj 6-7 faz ili sta je vec, dakle sa onog navoja sa glave se odvije i to stavi u benzin, i cetkom za farbu predji ima da speres sve...

Mozes (ali treba da imas zivaca malo) i da odvrnes prsten koji ima ove dve rupice (gde ti pise Shimano China na ovoj slici-pazi u pitanju je levi navoj, dakle odvija se na stranu, kao kada kod normalne navrtke vrsis pritezanje) i onda da povadis sve sitne kuglice (ima ih mnogo), operes ih, kao i dva zuba koja se tu nalaze, tzv Snaperi-njih samo operi, nemoj da skidas, i posle sve to vratis na mesto...Kuglice vratis tako sto prvo stavis na kasetu malo tovatne masti, da bi se isti lepili...Mada savet moj ti je da to ne diras ako ti to radi kako treba !!!

SAVET:

Za luft-probaj da zategnes pomenuti prste preko onih rupica. Uzmes cekic, ne veliki mnogo, stavis srafciger, tj vrh jednog kraja na rupu i udaraj po malo s desna na levo, time ces da ga yatezes, i luft bi trebalo da se smanji!

Ako se nece smanjiti, onda udaraj obrnuto, povadi tekuglice i podmazi-ali treba ce ti zivaca za to, pa posle zategni, i trebalo bi da nema lufta-mada ako je pojedeno ni to nece moci da odradi posao!

Medjutim, dosta dobre Shimano glave, tj taj skup lancanika ima da se kupi za manje od 1000 dinara, i to lako mozes sve zameniti i ne misliti naredne 3-5 godina! Dakle kupis celu ovu kasetu sto ti je gore na slikama sa navojem, i samo zamenis tj stavis na tvoju glavu, tj glavu zadnjeg tocka :D

Mozes da kupis gde hoces skoro...samo da imas kljuc da to odvrnes, tj posle zavrnes...Nije poenta stavljati kasetu i menjati celu glavu za 6 ili 7 faz ! Nemozes staviti kasetnu na tvoju glavu sa navojem...
  • 0

#45 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Posted 13 July 2011 - 04:14 AM

Hvala na savetu, imam ključ i kasetu sam već skidao ali nisam probao da zategnem taj prsten i nisam ni znao da je to moguće, znam da takve kasete koštaju oko 600-700 din ali su iste kao ova nisam video neku kvalitetniju varijantu pa me je strah da ako opet uzmem istu ne bude lufta u startu ali sigurno ću to uraditi a prvo ću probati ovo što si reko za zatezanje inače već sam je očistio nekim sprejem i sad je kao nova, hvala na komentaru.
  • 0

#46 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Posted 13 July 2011 - 04:15 PM

Nemas razloga za strah, jer su nove kasete lancanika uvek OK! Lako se i proveri da li ima lufta, probas rukom...
  • 0

#47 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Posted 14 July 2011 - 07:12 PM

Hvala, kad budem imao vremena probaću prvo da zategnem a ako ništa ne uradim onda ću da je promenim, hvala na pomoći.
  • 0

#48 cikajowa

cikajowa
  • Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 14 July 2011 - 08:46 PM

meni treba POMOC :mrgreen:
Naime danas kod drugara prali bajs,zadna kaseta ,pogon i td..Prvo naprskali kasetu i lanac odmastivacem sacekali i oprali smrkom sve i td....Sve je to super,ali problem se javio posle.naime,zadnaj kocnica uzasno koci(hidraulika disk),znaci koci 5 puta slabije ,i kada stisnem do kraja pocinje da skripi ..da li je moguce da je ona masnoca od lanca i prana jsmrkom otisla na plocice? dajte neku ideju kako da sredim ovo.
inace je model Tektro Auriga Pro .i da,ne mogu nadjme nigde plocice za ove kocnice (ili ne znam da trazim) :D
hvala :D
  • 0

#49 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 14 July 2011 - 08:55 PM

Skini plocice pa ih sagori na ringli i posle lepo osisti garez sa finom smirglom,a disc operi sa deterdzentom za sudove, a ima da se nadju plocice http://www.cikloberz...how.php?id=9327
  • 0
puno znoja,malo krvi

#50 cikajowa

cikajowa
  • Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Posted 14 July 2011 - 09:07 PM

zanima me da li moguci uzrok slabog kocenja posle pranja ta masnoca koja je mozda otisla prilikom pranja smrkom?
Mislio sam da su mokre pa zato,ali prednji tocak koci kao i pre... :( koliko se to sagoreva otprilike,kako da znam da su pecene :D
  • 0

#51 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 14 July 2011 - 09:19 PM

Ako ima masnoce na plocicama bice i crnog dima,I MIRISA SAGORELOG ULJA :mrgreen: .Trebalo bi da prestanu da dime kad sagori masnoca.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#52 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Posted 14 July 2011 - 11:25 PM

Hvala, kad budem imao vremena probaću prvo da zategnem a ako ništa ne uradim onda ću da je promenim, hvala na pomoći.



Pazi samo levi je navoj, dakle zatezes obrnutim smerom od normalne navrtke-da kazem prosto... :wink:
  • 0

#53 kikibgd

kikibgd
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 239 posts
  • LocationBeograd (Zemun)

Posted 15 July 2011 - 06:43 AM

meni treba POMOC :mrgreen:
Naime danas kod drugara prali bajs,zadna kaseta ,pogon i td..Prvo naprskali kasetu i lanac odmastivacem sacekali i oprali smrkom sve i td....Sve je to super,ali problem se javio posle.naime,zadnaj kocnica uzasno koci(hidraulika disk),znaci koci 5 puta slabije ,i kada stisnem do kraja pocinje da skripi ..da li je moguce da je ona masnoca od lanca i prana jsmrkom otisla na plocice? dajte neku ideju kako da sredim ovo.
inace je model Tektro Auriga Pro .i da,ne mogu nadjme nigde plocice za ove kocnice (ili ne znam da trazim) :D
hvala :D


prvo ih skini i ocisti, inace normalno je kad operes paknove da narednih 20-30 km ne koci kako treba
ako nista ne pomogne onda tek spaljivanje
  • 0
Pesaci su glupi, pesaci su spori zato ih obori :P

#54 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 15 July 2011 - 06:49 AM

Kiki,ovo kod mene u praksi nije tako.100 puta prane pakne i posle montaze sve koci isto.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#55 kikibgd

kikibgd
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 239 posts
  • LocationBeograd (Zemun)

Posted 15 July 2011 - 03:58 PM

pa kad god perem paknove i same celjusti svaki put moram prodjem bar jednu voznju od oko 20-30km zavisno od kocenja da bi paknovi poceli da prave istu frikcionu silu kao pre pranja, sto se tice skripanja to je zbog vode ili lose namstene celjusti, mada takodje moguce da je tokom prskanja smrkom naneto ulje sa lanca na rotor pa sa rotora na pakne, uglavnom spaljivanje paknova smatram kao krajnju meru jer plocice posle toga otvrdnu i nikad nisu kao pre.
  • 0
Pesaci su glupi, pesaci su spori zato ih obori :P

#56 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Posted 17 July 2011 - 09:37 PM

Može li neko da mi odgovori na moje verovatno glupo pitanje da ne otvaram novu temu dali se srednji pogon monoblok varijanta podmazuje ili se menja?
  • 0

#57 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Posted 17 July 2011 - 09:51 PM

Može li neko da mi odgovori na moje verovatno glupo pitanje da ne otvaram novu temu dali se srednji pogon monoblok varijanta podmazuje ili se menja?

Nije glupo. Niko se nije rodio a da sve zna ;).
Menja se. Nema vise klasicnih konusa i vencica/kuglica.
  • 0
.

#58 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Posted 18 July 2011 - 05:21 AM

Hvala na odgovoru, baš sam dosta stvari ukapirao iz odgovora dobrih ljudi na forumu
  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users