Jump to content


Fotografije
- - - - -

Koje saobraćajne propise kršite na bajsu? :)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
70 odgovora na ovu temu

#41 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 19 October 2009 - 08:23 PM

Ne mislim da bi trebalo krsiti propise, mozda sam pogresno rekao licemerno, makar je tako u mom slucaju, nekada sam i ja fin , guram bajs na pesackom prelazu, vozim do 25km/h, gledam svu signalizaciju, pa mi posle predhodnih voznji bez toga malo izvestaceno.
  • 0

#42 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 October 2009 - 11:11 PM

Ako na biciklu kršite propise naočigled drugih učesnika u saobraćaju (vozača, pešaka, a naročito male dece) ne možete očekivati da će da vas oni gledaju blagonaklono, a samim tim se biciklizam populariše na negativan način.

Zamislite situaciju gde je crveno svetlo za vozače (pa i za vas na biciklu), pešaci prelaze na svoje zeleno, a vi prođete preko pešačkog polako vozeći slalom pored pešaka.
Posledice:
* Vozači kola će steči lošu predstavu o biciklistima (šta on ima da prolazi kroz crveno ako ja stojim)
* Pešaci će vas mrzeti još više
* Malo dete koje prelazi ulicu sa roditeljom će vas imitirati kad bude vozilo bicikl.
* Produžavamo vreme za koje se nadamo da će naše društvo postati normalno.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#43 MeryDaa

MeryDaa
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts
  • LocationKragujevac

Postavljeno 19 October 2009 - 11:16 PM

:D :D :D :D
Jeeee...
Jedan istomisljenik!!! Extra! Pa, gde si do sada?!!! :D
Slazem se u potpunosti! Respect! 8)
PoZz
  • 0
...keep spinning...

#44 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 20 October 2009 - 12:03 AM

Jedan istomisljenik!!!

Jedna lasta ne čini proleće :mrgreen:
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#45 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 07:22 AM

@Astrodule
jasno je, retko ko od biciklista pravi ocigledne i pogibeljne prekrsaje. To se vise odnosi na recimo, prolazak na crveno iskljucivo na pesackom semaforu ali kada nema pesaka, i kad nemoramo da izvodimo citavu cirkusku predstavu da bismo prosli tih 5-10 metara zonglirajuci izmedju ljudi. Pa logicno je da svako cuva prvo sebe, osim drugih ucesnika u saobracaju (ovaj osecaj nije zarvijen bas kod svih ljudi?), i naravno nikom nije do bespotrebnog padanja, povrede i eventualne stete na bajku, zar ne?
Ja licno prolazim kroz crveno u takvoj situaciji i vozim u kontra smeru u jednosmernoj ulici. Necu komentarisati da li su prekrasji benigni ili su sama esencija pogresnosti naseg drustva. Ali cu reci da se zabezeknem kad kod pravnog na raskrsnici beogradske sa bulevarom, stojim u bulevaru na semaforu ka gradu i pored mene prozuji neko na biciklu i opusteno prodje na crveno... Necu pominjati koliko je frekventna ta raskrsnica i da saobracaj nije nimalo spor!
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#46 djorzgul

djorzgul
  • Members
  • PipPipPip
  • 104 posts
  • Locationplaneta Zemlja

Postavljeno 20 October 2009 - 07:49 AM

Hmh. Rizikujem da zvucim kao neka baba-saveta i dosadnjakovic... Ali ta "pravila" jesu tu da bi svi bili sigurniji, znate ono, kad bi ih svi postovali ne bi bilo nesreca... Tako da sam pobornik postovanja saobracajnih pravila, ako ni zbog cega drugog bar zbog sopstvene sigurnosti. Ako ocekujem od automobila, motora... da postuju moje prvenstvo prolaza onda nekako logicno zvuci da ja to isto radim, i sl..
Pravila koja u 90% slucajeva postujem/sprovodim su:
1. stajem pesacima na pesackom (ili bar usporim), slabije treba postovati :)
2. uvek obilazim sa leve strane jer tako vozac bolje moze da me vidi
3. stalno gledam oko sebe i trudim se da na vreme i jasno dam do znanja kolima iza da cu skrenuti levo-desno...
4. kad se napijem ili naduvam :mrgreen: vozim lagano trotoarom ili guram...

A crvena svetla, hehehe... njih najmanje ozbiljno shvatam...

Sve u svemu, moj savet ljudima koji voze po gradu (kad me pitaju za savet) je da sto vise gledaju oko sebe i dok se ne osete sigurno u saobracaju da ne luduju (kao npr. na ovom videu: ... r_embedded )

Meni je za ludovanje off-road... mozda mi je zato i lakse da budem "mirniji" u gradu.
  • 0

#47 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 20 October 2009 - 08:03 AM

@MeryDaa
Da li, kao pešak, stojiš na crvenom ako nigde nema vozila na vidiku? Mislim da je poenta baš u ovome što Zegger malopre napisa, prođem na crveno kada time nikog ne ugrožavam; ja prvi ne volim bahate vozače koji ugrožavaju druge svojom vožnjom...

Retko kad vozim prometnim ulicama, tako da neću da pametujem na tu temu; a i kad vozim trudim se da vozim po PSu - jednostavno, frka mi je od toga.
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#48 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 October 2009 - 08:35 AM

Da li, kao pesaci, prelazite na crveno ako nema vozila na vidiku, a vidi vas malo dete (ili još gore, vaše dete)? (To dete će sutra samo izaći na ulicu i ponoviti vaš prekršaj.)

Nije bitna samo naša sigurnost, već i primer koji dajete drugima.
Samo trebati imati u vidu sve posledice vašeg prekršaja.
Naravno ako nema nikoga ko vidi vaš prekršaj pitanje je da li je tada prekršaj učinjen, ali opustićemo se nekad previše i nećemo toliko obraćati pažnju da li ugrožavamo drugog (ili sebe) pri kršenju "bezazlenih" propisa.

Ja znam da izgledam kao debil drugima kad stojim (i kao pešak i kao biciklista) na crvenom, a pešaci pored mene prolaze, ali jbg, to su moji principi.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#49 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 20 October 2009 - 08:45 AM

Dule, meni je to skroz ok, iako ja ne čekam na crvenom ako niko nije ugrožen (nema vozila, ne smetam pešacima).

Mislim da si potpuno u pravu što tiče edukacije i primera koji dajemo klincima... mada, poslednji put kad sam stao na prešačkom na crveno zbog "edukacije i primera" (ja na bajsu, pored mene deda i unuk), deda je povukao klinca preko ulice, i rekao mu "Nikad ne smeš da prelaziš na crveno, ali, eto, sad nikog nema..." :shock:

Anyway, znam kako ću sutra da učim svoju decu, a edukacija tuđe dece dok sam na bajsu... pa, zavisi kako se osećam u tom trenutku ;)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#50 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 October 2009 - 09:50 AM

Edukaciju tudje dece na pešačkom, kad stariji vodi dete na crveno, vršim na sledeći način:
Glasno kažem svojoj devojci: "gledaj kako vodi dete na crveno, a sutra će to dete da samo prelazi ulicu."
Naravno stariji neće nikad priznati da je ispao glup, ali nadam se da će sledeći put malo da razmisli kakav primer daje detetu.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#51 Martok

Martok
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 199 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 11:43 AM

Roditelji mogu dosta lose da uticu. Po Adi sam bezbroj puta video da me sitna deca primete i spremna su da reaguju nekako a roditelji su im izgubljeni, nista ne gledaju oko sebe.
  • 0
.

#52 Dragutin

Dragutin
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 06:55 PM

e tako je...

svi pruzamo primer deci

nekidan idem sa caletom u kolima i ono neki lik drzi malu devojcicu za ruku i ceka da predje cestu "na divlje" a 300 metara dalje je pesacki prelaz!
  • 0
I like Schwinn

#53 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 07:01 PM

Ako je pesacki prelaz udaljen vise od 100m s leve i desne pesakove strane, onda je dozvoljeno da predje ulicu. :)
  • 0

#54 Dragutin

Dragutin
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 07:02 PM

nije 100 nego 300 :mrgreen:
  • 0
I like Schwinn

#55 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 20 October 2009 - 07:09 PM

Misliš 30? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0

#56 aztec

aztec
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 585 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 07:26 PM

100-ka definitivno :wink:
  • 0
SPARK 10

#57 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 08:22 PM

Ako nisu menjali nesto u zakonu trebalo bi da bude 120m.

Jos poneki detalj, svaka cast na fenomenalnom razmisljanju, ali vecinu losih navika deca i tinejdzeri ponesu iz kuce...

U Srbiji pesaci su vrlo kriticna grupa u smislu da ne znaju ni po trotoaru da hodaju, a tek kada je u pitanju 'vrlo zahtevna radnja' kao preci ulicu, to je vec mesavina horora i komedije. Pre nekoliko meseci (ovo mi se vise puta dogodilo, ali pomenucu samo ovaj posednji) prolazim autom kroz Zemun, Glavna ulica je u pitanju. Vozim malo preko 30km/h, prilazim pesackom na kome stoje dvoje i kao cekaju da predju, ali gledaju na desnu, umesto na levu stranu. Ja malo usporim, kratko svirnem da bi ih dozvao realnosti i pustio da predju (jer naravno stoji saobracajac 50m nize), ali oni ne reaguju. Ja prodjem i naravno, zaustavlja me drug policajac i krece sa pricom kako nisam pustio pesake.... Ja kazem da sam vrlo usporio sa 30km/h na 10, i svirnuo, sto je i on video i cuo ako je hteo da sve to primeti, ali su pesaci i dalje blejali na desno i presli preko pesackog kad sam ja prosao. Posto se ne foliram i ne svadjam, opusteno sam ga pitao, da li je mozda trebalo da izadjem iz auta kad nisu odreagovali na kratku sirenu, pa da ih uljudno oboje prenesem preko prelaza, mozda bi to sprecilo da mi on pise kaznu?... Drug policajac se nasmejao i vratio mi dokumeta uz uljudan pozdrav.
Odoh u off, ali ovo je slika Srbije, neznanja i ko zna cega jos....
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#58 armadillo

armadillo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 26 November 2009 - 08:12 PM

Da se pohvalim...

Jurise me danas panduri celu gazelu! :) rotacija, razglas, sve ful na kraju sam stao posle mosta...lik mi malo prikeeee.... da ne sme da se vozi po gazeli i da nije po propisima itd...ali ljudi on me je jurio preko celog mosta, a stajao je pre mosta i regulisao saobracaj! A inace bio je spic i srednja brzina preko gazele je bila 25 na sat...
Valjda mu dosadilo da smara ljude u kolima pa malo da se izdr...va na biciklisti!

Zlotvori!

Nije mi nista piso, pustio me uz opomenu, a gde da mi pise? LOL! :)
Ja sve fino i tako to...kao nisam znao i ono, idu stalno svi tuda i vadim se kao, kako iz bloka 45 da dodjem do banovog brda, treba da vozim pet kilometara okolo po stazi itd. Sto ne prave probleme skuterasima, koji samo piche po autoputu a nebi smeli...?

E bre... moraju ljudi da izbace frustracije ipak, smorili bi se da nije nas koji krsimo apsolutno sve zakone o bezbednosti saobracaja kad je to bezbedno :twisted: Ali ne zlonamerno, naprotiv, da se sto pre sklonimo sa ulice da oni u kolima mogu mirno da se voze bez stresa od biciklista....:)
  • 0
Ako kanis pobijediti ne smijes izgubiti!

#59 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 November 2009 - 08:50 PM

koji zlikovac n:happy0192 n:happy0192

mu sad si mi udario zazubice, e da sam isao malo bih prosarao slalom po mostu :lol:
  • 0
Postavljena slika

#60 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 26 November 2009 - 08:57 PM

Armadillo fakat pomalo preteruje :) Ono, jes' merački kad četvorotočkaši stoje a ti šišaš između njih kao igla, ali previše je tu nervoze i negledanja i ubacivanja i izbacivanja da bi bilo prijatno.
Mene danas mal' ne obrisa neki bosanac kad sam menjao trake... u poslednjem trenu sam, iz navike, virnuo u mrtvi u gao (bio u kolima), mislim da sam bio 10 cm od njega kad sam vrdnuo. Baja ga nabio niz zrenjaninca 130 i samo se pojavio pored mene...
  • 0




4 članova čita ovu temu

0 članova, 4 gosta, 0 anonimnih korisnika