Jump to content


Photo

Patrona za XT FC-M770


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 MikeLe

MikeLe
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 21 September 2009 - 01:10 PM

Dakle, razduvao sam svoj XT pogon, iako sam lanac redovno podmazivao morao sam da menjam srednji zupcanik, ali tu nije kraj. Pocela je patrona da mi krcka na svakom napravljenom obrtaju, cak i kada vozim po ravnom.
Pre mesec dana se desilo isto, ali sam patronu uredno ocistio i podmazao, pa sam cak i namazao navojak sa onom pastom da ne bi ulazila voda. Krckanje na ravnom je na trenutak nestalo, ali se javljalo i dalje na uzbrdicama, ali takvo stanje nije dugo potrajalo, pa sada ni ciscenje i podmazivanje vise ne moze da mi pomogne.
Pomirio sam se da moram da kupim novu patronu. Ona u Planetu kosta oko 4000din (model FC-M770).
MOJE PITANJE JE SLEDECE: Da li postoje jos neke, kvalitetnije, patrone koje su kompatibilne sa mojim pogonom i gde mogu da ih nadjem, ako postoje uopste???
  • 0

#2 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Posted 21 September 2009 - 01:13 PM

Hmm, sve si to odradio i opet problem...Jesi li siguran da krcka patrona? :-k Pritegni pedale, mozda je tu problem. Ako se opet cuje, jbg, moraces da olaksas dzep. #-o
  • 0

#3 MikeLe

MikeLe
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 21 September 2009 - 01:33 PM

Ma proverio sam, patrona je 100%, pa posto ocigledno moram da kupim novu, zapitao sam se ako postoji neka kvalitetnija, koja bi uz malo vecu cenu dala bolji kvalitet.
Posto cu sve jedno da prsnem sve pare na bajs. Propast.
  • 0

#4 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Posted 21 September 2009 - 02:57 PM

Pogledaj jos jednom jer mislim da je patrona za LX580,XT760 i XT770 identicna(skoro je Misa dao nekom tip bas za tu patronu 25e PlanetBike).Raspitaj se da li Xtr patrona moze na Xt pogon ako hoces nesto jachu ,ali s obzirom da je napolju Xtr patrona 25e a Xt 20e nema tu neke velike razlike.Postoje patrone sa keramickim lagerima i to je nesto kao najizdrzljivije ali one idu od 90-110e pa i do 200e.Ovde je vec bilo reci o kompatibilnosti shimano hollow tech II patrona sa Fsa i Race Face tako da vredi razmotriti i te varijante jer su uglavnom kompatibilne.Ono sa cim Shimano HtII pogoni nisu kompatibilni su Truvativ GigaXPipe patrone(liche ,i na oko je to kao isto ,ali jok jok da se upari).
  • 0

#5 MikeLe

MikeLe
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 22 January 2010 - 09:39 PM

Samo da vas obavestim da nisam kupio novu patronu, već sam popravio staru. Popravka patrone je bila veoma jednostavna. Tako da savetujem svima da primene ovaj postupak, pre nego što se odluče da kupuju novu patronicu. Postupak je sledeći:
Odvrneš patronu, odmastiš je odmašćivačem, perfektno je očistiš. Navoje na ramu bicikla takođe. Sada ti je potrebna ˝vodoinstalaterska PVC traka˝ i ˝tovatna mast˝. PVC traka je veoma tanka, i veoma je rastegljiva, tako da njom treba obmotati jedno dva kruga oko navoja na patroni. Posle toga sve lepo zamastiš tovatnom mašću za svaki slučaj. I gotovo.
Obrazloženje: PVC traka se u vodoinstalerskim intervencijama koristi baš za navoje na cevima, i tako stvara tanak zaptivajući sloj izmedju metalnih namotaja, kroz koje voda sada nema šanse da procuri. Na patroni ima istu ulogu, ali takođe se ponaša kao prigušivač pucketanja koje je pre bilo prouzrokovano dodirivanjem metala sa metalom, a sada ima fini sloj plastike između.
Ovo će 100% pomoći svima koji imaju problema sa patronom, a takođe bih ovaj mali majstorski poduhvat preporučio i onima, kojima je patrona još uvek čitava, zato što će te na ovaj način u velikom procentu sprečiti prodor vode i sitnih čestica u namotaje vaše patrone.
  • 0

#6 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 23 January 2010 - 04:51 AM

Odlično rešenje za pucketanje! Ne bih se nikada setio te trake :mrgreen:
Inače, ramovi imaju rupe na krajevima vila da voda koja se nakupi u njima izađe... Jednom sam, posle trke u LE prosuo iz rama možda i pola litre vode... a nisam siguran da je, voda koja dopre do patrone kroz ram, pametno da se tu zadržava... mada, ne vidim ni kako bi i bez te PVC trake iscurela.
  • 0

#7 MikeLe

MikeLe
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 23 January 2010 - 09:53 AM

U pravu si, postoji rupa na samom dnu rama, i ona je projektovana baš za to da voda koja se skupi u ramu, može negde da izađe. Ali ta rupica je malog prečnika, pa svaki nanos blata može da je zapuši, tako da i njoj treba posvetiti malo pažnje da ne bi došlo do zadržavanja vode u ramu i bespotrebne korozije metala unutar rama. Elem voda neće puno da šteti ako se mota tu dole oko pogona( što je i normalno), nego će da šteti jedino ako uđe u navoje patrone, jer će sa sobom da provuče sitne tvrde čestice peska(Kvarca). A te čestice su glavni uzrok problema jer one polako ali sigurno grizu patronu posle svakog obrtaja pedale, pogotovo, ako je vozač malo teži i snažniji, pojavljuju je se veliki naponi na dodiru rama i pogona(patrone).
  • 0

#8 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Posted 24 January 2010 - 07:29 AM

- nadam se da ces imati vise srece od mene, vidim to si napisaoprekljuce (da je resen problem). Meni je to "resilo problem, ali samo na par dana, a posle se problem vratio. Izgleda da to radi dobro za staticko opterecenje (vodovod), a izgleda da se pri dinamickim opterecenjima ta traka sabija i na kraju nastavi da skripuce. Nadam se da ces ti bolje proci
- srednji zupcanik se najvise trosi (kod vecine vozaca). koliko si presao njime? To moze i da bude normalno.
- izvor buke mogu da budu i ta 4 srafa koja drze zupcanike (mascenje spoljnjeg dela koji dodiruju zidovi rupa zupcanika je u mom slucaju resilo deo problema)
- pod patronom predpostavljam da podrazumevas soljice lezajeva pogona i onu plasticnu cev izmedju njih (FC-M760 i FC-M770 nemaju patronu vec integralni BB sa eksternim lezajevima)
- traka koja odgovara tvom opisu je teflonska traka za instalacije, a ne PVC
- sada ti vec nije aktuelno, ali ako ti budu trebali kvalitetniji lezajevi, i to jos koje mozes da pimp-ujes prema boji bicikla, onda ima samo jedno "pravo" resenje:
http://www.aspirevel..._Code=CK_BB_MTB (cena ukljucuje postarinu :wink: )
  • 0

#9 cakiss

cakiss
  • Members
  • PipPip
  • 67 posts

Posted 24 January 2010 - 11:53 AM

Pozdrav, ne mora da znaci da ti krcka patrona, ja sam imao identican problem, vise puta, bio sam ubedjen da je patrona ali nije, prvi put krckala je sticna na delu gde izlazi iz rama, pokusaj da je izvadis i prebrises krpom, pedale takodje navoj pedale i navoj u kurblAMA TAKODJE ZNA DA KRCKA TAJ SPOJ, zavrtnji koji drze korpicu bidona takodje krckaju a coveku izgleda da je patrona, isto pokusaj da ih skines ocistis i podmazes, neka mast ili teflonski sprej uglavnom resava problem, i jos jedna stvar od koje sam pobeleo dok nisam provalio gde krcka... vodjica za sajlu kod mene je isla ispod patrone gde je u glavnom serijski broj rama, e mali zavrtanj koji drzi tu vodjicu se popustio i krckao kao blesav, gomila tih spojeva zna da krcka i to poprilicno glasno a uvek je utisak da je patrona, i jos jedna stvar koja me je do nedavno nervirala, zatezac zadnjeg tocka ili ti potez, igla ITD, e deo rama koji naleze na nablu a sa druge strane sve to spreze zatezac(Igla,potez), zna da bude zaprljan od prasine ,finih zrnca peska itd, e to je kod mene krckalo do jaja, sve drugo sam skidao podmazivao cistio glancao, i na kraju mi to pade na pamet, skinem prebrisem krpom naprskam sprej i nema ni najmanjeg krckanja, pokusaj nesto od ovoga .
  • 0

#10 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 24 January 2010 - 12:01 PM

Umeju i šoljice da krckaju, kao i zaprljana šticna u ramu. A sve to opet krcka u ritmu pedalanja, zato što se ceo ram uvija pod vozačem iliti jahačem :mrgreen:
  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users