Jump to content


Photo

Krpljenje gume i centriranje tocka (u kucnoj radinosti)...


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#21 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Posted 20 May 2009 - 05:42 PM

Kahm! Dok je guma jos sundjeraste cvrstine (navucena), 'rasklimati' je levo-desno celom duzinom, da ne bi ostala unutrasnja ujedena izmedju spoljne i obruca.

Sandook, koja guma?
  • 0

#22 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3844 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Posted 20 May 2009 - 05:54 PM

ili probas ovo :D

fairy.jpg
  • 0

#23 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Posted 20 May 2009 - 08:17 PM

Kad je napumpas na max pritisak, koliko moze da izdrzi, sve dodje na svoje mesto! Onda, malo otpustis vazduh, ako ti je previse tvrdo. Bar je kod mene bilo tako, jer ispocetka, nije mi se svidela kako ta linija prati felnu. [-X :)
  • 0

#24 sandook

sandook
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Posted 20 May 2009 - 09:54 PM

pa u pitanju je continental supersonic
eh sad napumpao sam je malo vise nego obicno i mislim da je ok al nisam bas 100% siguran
i ajde recite mi u cemu je fora kod unutrasnjih guma ? zar je bitno da su neke kvalitetne ? da li od kvaliteta zavisi samo rok trajanja ili jos nesto ?
  • 0

#25 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Posted 20 May 2009 - 11:22 PM

Recimo uzmes jeftine unutrasnje gume i doduvas ih svakih 15-20 dana. Kod kvalitetnijih guma miran si daleko duze. Jeftine gume postanu i brze porozne pa pustaju same od sebe za razliku od kvalitetnijih guma.
  • 0

#26 Bocca

Bocca
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 21 May 2009 - 08:31 AM

Htedoh samo da ti kazem da sniranje i centriranje nije nikakva filozofija. treba ti samo strpljenja jer je pipav posao, jedno-dva uputstva, pa jos malo strpljenja, i preciznosti :)

Ja svoja dva tocka rasturio u komade (maltene novi. cudo jedno kako masina napravi tocak. jedna zica labava, a na drugoj mogu da sviram.) udahnuo duboko i usnirao opet (moj predlog je da ako radis, sniras istim sistemom koji je bio, zbog nable, tj. rupa na nabli, jer razliciti sitemi (sheme, preklapanja, crossings, kako god to zvali) oslabe re rupe, pa posle dva promenjena i koju hiljadu km moras menjati celu nablu (sem ako nije ultrakvalitetna i neka skupa... :| )

Zakljucak price. Tockove sam radio sam, polako i stalozeno 3 sana (svako pre podne, do posla) i napravio sam ih u 1/10mm precizno. I vertikalno centriranje i lateralno i "dishing". Sve polako i ispadne OK :)

have no fear :) [-X 8)
  • 0

#27 sandook

sandook
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Posted 21 May 2009 - 02:13 PM

sto se tice centriranja to cu vec verovatno probati na starom biciklu !
ps hvala na odgovorima :)
a ako vec pop**izdim mozda cu i ovako
... re=related
  • 0

#28 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Posted 15 December 2009 - 08:12 PM

Dižem svoju temu iz mrtvih :)
Elem, kako moje majstorske veštine rastu (LOL), došlo je vreme da "ispravim krive Drine", tj. da dovedem u red zadnji točak na svom starom bajsu. Njegov (ili ipak moj?) problem je taj što pravi 8ice. U tom duhu sam kupio odgovarajući alat za žbice:

Kupi onaj skupi crveni, 'cobra'. Imao sam taj sa slike, sad imam kobru, razlika je golema.

i 5 žbica - jedna je davno pukla, a 4 za slučaj da napravim kuršlus :D

Odlgledao sam uputstvo na bycicle tutoru, i po tome malo zatezao, malo dotezao, i značajno smanjio osmice. E sad, problem je u tome što mi je par žica potpuno labavo. Kad ih malo zategnem, točak se tu malo opet iskrivi. Pitanje glasi: Da li je rešenje da sve žice sa te strane zategnem za 1 krug, a sve sa druge olabavim za 1 krug (ili sve za pola kruga)?

p.s. ovih dana ću nastaviti ovo centriranje, pošto majstorišem na tavanu na kom je temperatura ~spoljašnjoj, nije zgodno predugo majstorisati :)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#29 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Posted 15 December 2009 - 09:17 PM

U zavisnosti gde su te labave zbice mozes naci resenje. Probaj da zbice nasuprot labavim (tj. zbice koje su pored labavih, a da se kace na drugu stranu nable) opustis (verovatno ces morati i ostale) pa polako pritezi trudeci se da sve zbice budu priblizno zategnute. U principu ti nisam rekao nista sto vec nisi znao, poenta je da stalno proveravas i vracas se unazad ako vidis da ne ide
  • 0

#30 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Posted 15 December 2009 - 11:05 PM

Pitanje glasi: Da li je rešenje da sve žice sa te strane zategnem za 1 krug, a sve sa druge olabavim za 1 krug (ili sve za pola kruga)?


Da sam na tvom mestu, lepo bih rašnjirao ceo točak. Odštampao neki fin tutorijal. Ja imam knjigu "The Art of Wheelbuilding" by Gerd Schraner, pročačkaj po netu, ima i drugih koliko hoćeš. Kad sve rašnjiraš, baci pogled na felnu jer je i sama nakon "xxxkm" možda malo popustila, pa se može malo i ona tu "vaspitati". Medjutim, pre nego što počneš kupi 10ak nipli, da ti se nadje, veruj mi trebaće ti dok ne osetiš pod prstom kad je dosta zatezanja, jer dok učiš, umeju se sroz upropastiti.
itd,itd...pitaj ako šta još treba.

Što se tiče tvoje ideje da jednu stranu žbica dotegneš a drugu otpustiš, može se to uraditi ali treba umeti, jer se felna može vrlo lako "prevući" (pa kad točak vratiš na ram on ne bude u centru u odnosu na ram, pa još šira guma i eto ti belaja :) , ma odvratno i zamisliti ).

I još jedna stvarčica, ako su ti felne sa duplim zidovima pa još i visoke (kao one ogromne Remerx), biće ti od pomoći i jedna mala handmade alatkica koja će te lišiti nerviranja što ti niple upadaju u zidove felne, a pravi se od jedne žbice. Ako ti treba, reci...

Predpostavljam da sve to radiš kako bi savladao šnjiranje i centriranje točkova? U suprotnom bih nešto drugačije napisao :wink: a ovako, srećno!
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#31 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Posted 15 December 2009 - 11:09 PM

Evo ti linka za knjigu, ima mnogo dobrih stvari, naravno na engl. je.

I zaboravih, ako ti je star točak, može se lako desiti da ti pukne i neka žbica, zato se obezbedi na vreme. Žbice s prednjeg točka su ti sve iste dužine, a na zadnjem ti je strana na kojoj ti je kaseta nešto kraće od one druge (na kojoj stu diskovi), pa pazi da ih ne mešaš.
Pozz =; .
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#32 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Posted 16 December 2009 - 08:13 AM

Predpostavljam da sve to radiš kako bi savladao šnjiranje i centriranje točkova? U suprotnom bih nešto drugačije napisao :wink: a ovako, srećno!


Hehe, da, prvenstveno da bih sam naučio da centriram točak (šnjiranje me još uvek ne privlači). A imam taj stari bajs koji trenutno nije u voznom stanju, pa na njemu vežbam sve poduhvate - nije šteta ako nešto pokvarim ;)

Točak je zadnji i jeste star, zato sam kupio 5 žbica; ali nisam znao koja dužina mi treba pa mi je prodavac na osnovu par pitanja (prednja/zadnja, dupli zid itd) dao neke koje odgovaraju :).

Ova majstorija zaista zahteva dosta vremena (barem totalnom početniku), tako da ču se javiti čim nešto zapne...

p.s. nema linka za knjigu? :)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#33 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Posted 16 December 2009 - 11:08 AM

Sorry, evo linka:

http://www.4shared.c... ... /AofW.html
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#34 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Posted 16 December 2009 - 12:00 PM

Točak je zadnji i jeste star, zato sam kupio 5 žbica; ali nisam znao koja dužina mi treba pa mi je prodavac na osnovu par pitanja (prednja/zadnja, dupli zid itd) dao neke koje odgovaraju :).


Uf, cisto sumnjam da je ubo pravu duzinu. :| Kad se sracuna i na kalkulatoru, frka je, dal mm-dva manje-vise, a ovako odoka...Tesko.
  • 0

#35 zuba88

zuba88
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 893 posts
  • LocationBeograd

Posted 16 December 2009 - 12:02 PM

Evo ti linka za knjigu, ima mnogo dobrih stvari, naravno na engl. je.

I zaboravih, ako ti je star točak, može se lako desiti da ti pukne i neka žbica, zato se obezbedi na vreme. Žbice s prednjeg točka su ti sve iste dužine, a na zadnjem ti je strana na kojoj ti je kaseta nešto kraće od one druge (na kojoj stu diskovi), pa pazi da ih ne mešaš.
Pozz =; .

nisu napred sve iste duzine ako imas nablu za disk, a posto on ima obicnu v-brake onda jesu, ovo kazem da se neko en bi zbunio
  • 0
........

#36 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Posted 16 December 2009 - 01:46 PM

Dulijan:
Hvala za link

Stole:
A koliko je bitno da dužina bude baš "prava"? Ja sam jednu novu stavio umesto puknute, i taman je, bar ovako odokativno, ne štrči kroz felnu (da udara u unutrašnju gumu), a nije ni prekratka...

Ma na kraju krajeva, sad samo vežbam tehniku centriranja, a nisam ni planirao da kupujem sve to juče već sam bio u blizini, pa neplanski svratio...
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users