Jump to content


Fotografije

Samo trećina se bavi sportom


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
10 odgovora na ovu temu

#1 biber021

biber021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 214 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 11 February 2009 - 04:20 PM

Skoro dve trećine građana Srbije ne bavi se sportskom rekreacijom, a 90 odsto stanovništva prati sportska dešavanja, pokazuje istraživanje Cesida.

Prema rezultatima istraživanja o mestu sporta u životu građana Srbije, kao glavne motive za bavljenje sportom građani su naveli zdravlje, druženje i bolji psihofizički osećaj, a izgovori su nedostatak vremena, starosno doba ili nesposobnost za bavljenje sportom.

Ministarka omladine i sporta Snežana Marković-Samardžić izjavila je da, prema mišljenju građana, izgrednike na sportskim priredbama treba strogo kažnjavati i da uzrok nasilničkog ponašanja nije u sportu, već je posledica svih dešavanja u prošlosti.

Najtrofejniji domaći sportovi privlače manje pažnje publike nego neki u kojima sportisti iz Srbije imaju manje uspeha, poput fudbala, koji prati polovina populacije. Istraživanje o mestu sporta u životu građana Srbije sproveli su Cesid i Ministarstvo omladine i sporta u okviru projekta "Karakterom protiv nasilja".

Izvor: http://www.021.rs

Ne znam ni šta bih rekao na ovu temu, osim da je ovo jedna žalosna statistika. Mogu samo da podsetim ljude koji se bave sportskim biciklizmom, da apeluju na mlade da se priključe, u ovom slučaju biciklističkim klubovima, jel kako je krenulo, neće ljudi imati sa kim da se takmiče.
  • 0
Kod bicikla su bitne dve stvari: da ima dva točka i da ima kočnicu. Ustvari ovo drugo i nije tako bitno.
------------
Biciklom na posao

#2 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 February 2009 - 04:37 PM

"Klub Novi Sad počeo je od ponedeljka, 9. februara, predavanja u novosadskim školama o drumskom i planinskom biciklizmu, karakteristikama i tipovima bicikla za ove dve grane, o bicklističkoj opremi, a promovisaće se i biciklizam kao zdrav način života i bicikl kao najbolje prevozno sredstvo uz poseban osvrt kako se ponašati i voziti u uslovima gustog gradskog saobraćaja.

Predavači će biti Nemanja Vajs osnivač kluba Novi Sad i reprezentativac u planinskom bicikliuzmu i Boris Ladičorbić, profesor. Posle teoretskog dela, u četiri nedelje marta, održaće se "Liga novosadskih škola u biciklizmu", a najboljima na kraju takmičenja obezbeđene su lepe nagrade - bicikli i biciklistička oprema kao i računarska oprema. Liga će se voziti u dve kategorije - za učenika petog i šestog i sedmog i osmog razreda."

Nije sve tako crno... =D>
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#3 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 12 February 2009 - 09:54 AM

Bavljenje sportom je individualna stvar i svako treba (bar po meni) da nadje sebi sport koji mu odgovara. Eto, mene npr. da neko tera da se bavim košarkom, fudbalom, rukometom ili odbojkom (koji se najviše forsiraju u školama) mislim da bih pre izabrao da se ne bavim sportom (rekreativno). Ako se ima u vidu da se u školama forsiraju baš ovi sportovi onda ovakvo stanje nacije nije nerazumljivo. A što se biciklizma kao sporta tiče, pa ako imamo u vidu ekonomsku situaciju i da je inicijalno ulaganje relativno visoko (cena bicikla i opreme) onda je i tu prilično jasno zašto se mali broj ljudi bavi istim.
  • 0

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 12 February 2009 - 11:04 AM

Ako se ima u vidu da se u školama forsiraju baš ovi sportovi onda ovakvo stanje nacije nije nerazumljivo.


Treba uzeti u obzir da su to sportovi koji se dobro uklapaju u postavku "mnogo ljudi na malom prostoru" i da ti treba (lupam) ulaganje od 2€ po čoveku godišnje da možeš da igraš cele sezone s novom loptom.

Ono što su nekako izbegli da napišu je da je nacija užasno lenja. Gotovo svaka kuća ima bicikl, kakav-takav, dobar da se odveze krug po keju jednom nedeljno, pa ga niko ne vozi. Da se ode negde peške za 10 minuta? Nezamislivo. Da se izađe u šetnju? Ufff, ko bi pomerio dupe.
- takođe se i nisu bavili izvorom problematike, nego brže-bolje naveli izjavu ministarke i pomenuli agencije... tja.



Ako bi definisali "bavljenje sportom" kao obavljanje neproizvodne ;) fizičke aktivnosti većeg intenziteta i dužeg i češćeg trajanja nego što je za datu osobu normalno, za šta mislim da se dobro uklapa u kamađozu prosečnog stanovnika, opet bi imali jadne rezultate.
  • 0

#5 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 12 February 2009 - 11:22 AM

Broj bicikala u Srbiji možda jeste veliki, ali ne zaboravi koliko ljudi po Vojvodini npr. iste koriste kao prevozno sredstvo. S druge strane, gledaš pristrasno, kao što je meni npr. nezanimljiv fudbal ili košarka, tako ima ljudi kojima je pedalanje dosadno. Ja sam recimo upoznao osobu kojoj je interesantnije da dnevno pretrči 10ak km, nego da vozi bicikl. A da ne pominjem narcise iz teretana. Zato i mislim da je bitno da svako nadje fizičku aktivnost u kojoj pre svega uživa..
  • 0

#6 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 February 2009 - 12:11 PM

A da ne pominjem narcise iz teretana.

n:happy0192 n:happy0192 n:happy0192
  • 0

#7 biber021

biber021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 214 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 February 2009 - 12:46 PM

Slažem se da je nacija sve lenja i da se ljudi kreću sve manje(ja sam pokušavam da se izbacim iz stanja uma zvanog "savremeni čovek" AKA: sedim za računarom po 6-8 sati dnevno, u mom slučaju zbog posla).
Sad kad premotam film, ne sećam se nikog da nešto nije trenirao dok smo išli u osnovnu školu! Probajte da se setite... Fudbal i košarku u školi nisam ni video kao sport.

O tzv. commuting vožnji u Novom Sadu ne vredi trošiti reči. Svi imaju neopisivu potrebu da imaju automobil i njime idu svuda. Možda se ovde vozi bicikl više nego drugde u Srbiji, ali je to veoma jadno u odnosu na pre 15-20 godina. Progres? Ne bih rekao... "Prošetajte" do Holandije ili Belgije. I oni imaju u svakoj kući bicikl, i voze ga. Na posao, do prijatelja, gde god. I po kiši i po suncu. Ovo se sve odnosi na netakmičarsku i nerekreativnu vožnju bicikla.
Što se tiče sportskog biciklizma stoji da košta, ali takođe znam ljude koji su prodavali stanove da bi plasirali svoju decu u svet tenisa, a od opreme treba samo reket i patike, jel? Sa druge strane, ne moraju svi da postižu vrhunske rezultate, to zapravo po meni i nije primarni cilj bavljenja sportom, ali mislim da svi možemo da doprinesemo u svom okruženju i shodno mogućnostima. Širenjem pozitivne energije i promovisanjem vožnje bicikla (sportske i rekreativne) promovišemo biciklizam kao način života i put ka pozitivnom mišljenju.
  • 0
Kod bicikla su bitne dve stvari: da ima dva točka i da ima kočnicu. Ustvari ovo drugo i nije tako bitno.
------------
Biciklom na posao

#8 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 12 February 2009 - 01:15 PM

Commuting, tj. korišćenje bicikla kao prevoznog sredstva je spajanje korisnog sa lepim, tj. opšte je poznato da sa biciklom predjete 5x veći put koji bi ste prešli sa istom tom energijom trčeći (ko ne veruje neka proba da vozi i da trči). Takmičarsko od rekrativnog bavljenja sportom po meni treba odvojiti iz prostog razloga - što rekreativac kada ga mrzi ne mora da ide na trening, ne mora da bude opterećen rezultatima, dok kod profesionalnog sporta stvari stoje drugačije - kao što neko sedi na poslu 8 sati, tako profesionalci imaju trening od 8 sati. Ali, po meni je tragičnije što se recimo u školama na časovima fizičkog obrazovanja ne govori o prednostima rekreativnog bavljenja sportom. Naime, zdravlje je isto kao auto. Ako i imate krš auto pa ga čuvate bolje će vas služiti nego neki extra auto koji arčite i ne čuvate. A dobar deo nacije upravo to radi. I eto posla za lekare i minsitartstvo "zdravlja".
  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 12 February 2009 - 05:45 PM

kao što je meni npr. nezanimljiv fudbal ili košarka, tako ima ljudi kojima je pedalanje dosadno.


Ne gledam pristrasno. OK, neko ne vozi bicikl, ali zato ide da pika loptu s ekipom, ili trči, ili štagod... Problem je u onima koji ne rade ništa.

PS ne bih posmatrao vožnju bicikla do posla kao sport. To je samo mnogo čistiji, zdraviji i jeftiniji način da prevališ tih 5-6 km. Da bi se aktivnost računala kao sport (rekreacija), tu utrošeno vreme bi trebalo da je, ekonomski gledano, krajnje neproduktivno, i utrošeno samo na sebe :)
  • 0

#10 lesa

lesa
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 November 2010 - 10:36 AM

Za izgradnju i odrzavanje dobre fizicke forme bavljenje rekreacijom je od presudnog znacaja.Zivot modernog coveka je nazamisliv bez nekog vida rekreacije.To kao posledicu ima vise pozitivnih stvari od kojih je najbitnija da je u zdravom telu zdrav duh.
Statistika po kojoj se samo jedna trecina stanovnistva nase zemlje bavi sportom i rekreacijom je opsta slika stanja i ona je uglavnom porazavajuca i u drugim oblastima.
Licno se,kao i vecina na forumu,cesto rekreiram vozeci bicikl a ponekad ga koristim i kao prevozno sredstvo.Medjutim onda na tebe pocinju da gledaju kao na osobenjaka,zamisli ide biciklom na posao.Vecina ljudi to nije ni probalo i ne zna da je svakako udobnije od voznje automobila po gradskoj guzvi.U manjim gradovima srbije,uglavnom onima koji su ravni se tu i tamo koristi ali su to uglavnom jako kratke relacije a sto se tice Beograda skoro nikako.Ruku na srce ni uslovi nisu bas idealni ali ipak je izvodljivo.Voznja od kuce do posla u duzini 15-20km moze da nadomesti minimum potreba za fizickim aktivnostima,da ne oduzima ni malo vremena jer bi svejedno to vreme potrosili na putovanje do posla.
Nedavno sam proveo par dana u Ljubljani i bas sam studirao koliko je bicikl zastupljen kao nacin prevoza u gradu i ostao sam odusevljen.Svi na sve strane furaju na bajsevima od onih sa nafuranim montarama sa ful opremom koji ti zvizde pored usiju do onih koji u civilkama pedalaju na holandezerima ka poslu.Jednog jutra sam ustao oko 6h i otisao da potrazim neku pekaru napolju je bilo bas hladno a bajsevi opet na sve strane.Svi oni se na neki nacin rekreiraju,u svakom slucaju vise od nas.Evo prilozicu jednu sliku sa tih ulica.

Attached Thumbnails

  • ljubljana.jpg

  • 0
saleobradinovic

#11 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 24 November 2010 - 01:06 PM

Mislim da je ovaj podatak da se trecina stanovnista Srbije bavi sportom (rekreativno) tragicna laz!!! U Srbiji ljude mrzi da hodaju, bolje da ne pricamo o sportu; bice da smo skloni preterivanju i preuvelicavanju. Osim, ako se racunaju 3 setnje godisnje duze od 1,5km, i 4 odlaska na mlitav mali fudbal sa ekipom kada se oporavlja od novogodisnjih ozderavanja i oblokavanja, onda stvarno svim takvima koji kazu da se bave rekreativnim sportom - svaka cast.
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika