Jump to content


Fotografije

Biciklizam i zdravlje muškarca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
11 odgovora na ovu temu

#1 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 17 September 2024 - 08:28 PM

Pozdrav svima.

 

 

 

 

 

Kopajući nešto nebitno po netu, ovih dana sam slučajno naleteo na temu biciklizma i njegovog uticaja na seksualno zdravlje i funcionalnost muškarca. Pročitao sam nekoliko članaka sa nekoliko različitih sajtova koji govore o povezanosti bicikizma, čak i rekreativnog sa raznim problemima genitalne prirode kod muškaraca, od erektivne disfunkcije preko smanjene plodnosti a u ponekim slučajevima čak i rizik od raka prostate kod muškaraca starijih od 50 godine.

 

Linkovi ka izvorima su ispod:

 

 

 

 

https://www.orlandoh...our-sperm-count

https://www.givelega...male-fertility/

 

 

Koliko god se trudio da ne verujem svemu što vidim i čujem na prvu loptu, utoliko me sopstvena nekompetentost na tu temu intrigira da o tome razmišljam i pokušam da dokučim koliko u svemu tome ima istine.

Za one koji ne razumeju engleski najbolje, istakao bih da se u oba članka problemi sa ED i neplodnošću odnosno smanjeinm kvalitetom, pokretljivošću i brojem spermatozoda direktno povezuju sa biciklizmom, i to ne samo ako imate neodgovarajuće sedlo koje izazive trnjenje u genitalnom delu. Problem zapravo postoji zbog konstantnog pritiska testisa na sedlo koji čak i kad ne izaziva trnjenje i bol, ipak dovodi do konstantnog grejanja i bespotrebnog podizanja temperature testisa što zauzvrat dovodi do dugoročnog problema sa kvalitetom spermatozoida a kako kažu može biti i uzročnik delimične ili potpune erektivne disfunkcije. Ono što najviše zabrinjava jeste što neke studije govori da do te posledice dolazi posle 5 i više sati nedeljno vožnje bicikla, dok neke studije idu do toga da ističu da čak i više od 1,5 sati nedeljno ima određen negativan učinak na tu temu.

 

Da ne bude sve tako crno, ističe se da ipak fizičko i aerobno vežbanje pozitino utiče na kardiovaskularni sistem, a samim tim i na poboljšanje seksualnog života i kvalita sperme, uz naravno adekvatnu ishranu.

 

Vidim da mnogi ljudi, što ovde sa foruma što inače voze bicikl poprilično ekstremno po pitanju vremena provedenog u sedlu u kontinuitetu kao i po pitanju učestalosti te aktivnosti koja neretko prelazi i po 20 sati nedeljno. Ljudi se zapravo hvale tim učincima a čini mi se da su potpuno nesvesni kakve to zapravo i sekundarne posledice može imati i to baš na onaj deo tela, koji nam je skoro pa najdragoceniji. :)

 

Da li ste iskreno razmišjali o ovim stvarima, ili još bitnije da li ste imali neki od navedenih problema? Podela svakog iskustva među nama je dobro došla jer nam može samo pomoći u dubljem razumevanju ove problematike, i kako sa njom najbolje izaći na kraj.


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2 Prase011

Prase011
  • Members
  • PipPipPip
  • 164 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 September 2024 - 08:49 PM

Sve napisano je istina, mislim na probleme biciklizma. Meni su lekari odavno savetovali da se manem motora jer od rata naovamo sam kičmu sredio i za medalju se sjebao, ali ja to teram i dalje, prošle godine do Alzira sam stigao, a kad kriziram i po Beogradu, bajsom se prevozim.
Problema ima, ali ima leka i medicina, a za zadovoljstvo koje dva točka pružaju, pa za takvu vrstu opuštanja i uzbudjenja nema alternative.
U svemu treba biti umeren, ne znam sta je mera i zlatna sredina, knjige stručne se tu malo razlikuju, ali priča stoji, ali makar smo mi u Srbiji opterećeni sa toliko idiotarija i gluposti da je totalna istina u onome, u Srbiji sam rođen, od toga ću i da umrem.
Uživaj i radi šta te volja, spavaj redovno, čuvaj svoje, obrati pažnju na ishranu a ostalo po potrebi
  • 0

#3 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 17 September 2024 - 09:31 PM

Одлична тема.
  • 0

#4 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 995 posts

Postavljeno 17 September 2024 - 09:37 PM

Ja bih pitao Miću prvo. Ako su njegova alatka i loptice ok, onda niko na forumu ne treba da brine

Strahujem od motornih vozila, loših puteva i lošeg vazduha kada vozim bicikl. Ovi problemi koje spominješ, moraju da stanu u red.
Voleo bih da toliko vozim bajs da me tvoj post baci u razmišljanje


Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 1

#5 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 18 September 2024 - 06:21 AM

Ja bih pitao Miću prvo. Ako su njegova alatka i loptice ok, onda niko na forumu ne treba da brine
Strahujem od motornih vozila, loših puteva i lošeg vazduha kada vozim bicikl. Ovi problemi koje spominješ, moraju da stanu u red.
Voleo bih da toliko vozim bajs da me tvoj post baci u razmišljanje
Sent from my CPH2449 using Tapatalk



Mića je čini mi se već posejao ono što je želeo, a što se tiče njegovog intimnog života, s obzirom na to koliko vozi bicikl čisto sumnjam da ima vremena za to. :)

Poenta je kao što sam već naveo, da neka istraživanja ističu da se problem javlja već posle 1.5h upražnjavanja vožnje nedeljno što je po meni malo verovatno. Sa sruge strane, tih 5 i više sati koliko se navodi kao kritična tačka je vreme koje 90% nas ispunjava tako da ti problemi nisu tako daleko od nas koliko god mi želeli da verujemo drugačije....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#6 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts

Postavljeno 18 September 2024 - 06:42 AM

tema je dobra. ja bih rekao da više utiče stres usled obaveza, posla, problema, preopterećenja.... Recimo da je to lično iskustvo, akutno.

Sa biciklizmom imam nešto drugačije iskustvo. Sa trekkingom koga više ne vozim sam jednom nekako napravio toliko nepravilan položaj da sam posle intezivne vožnje tokom vikenda, tj, nekoliko vožnji, uspeo da toliko utrnim a u isto vreme i izmasiram i stimulišem deo međunožja od rektima do korena ispod testisa da sam sledećih 7 dana imao sve suprotno od ED, tj, bio sam raspoložen za uzastopne odnose... To je za nekog sa 40+god, često neuobičajeno. Možda su to bile iznuđene kegelove vežbe za muškarce, kako sam kasnije uspeo da istražim. One prilično povećavaju prokrvljenost i protok krvnih sudova namenjenih za i potrebnih za erekciju, tako da se mogu iskoristiti kao prevencija ED kod biciklizma. Preporučio bih da koga zanima istraži malo, pogleda.

Opet, mislim da daleko veći efekat ima forma, izbegavanje gojasnosti, zdrava ishrana i vežbe... Kada god sam u periodu kada redovno vežbam, trčim, pliva, nema tog stresa ni količine vožnje koji će me omesti, a kod mene stres nekad ima najveću prepreku. Ali opet, ja sam vikend vozač, plus sat dnevno do i sa posla. Nije to neki relevantan primer.


  • 0

#7 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 18 September 2024 - 07:04 AM

Да ли се исто односи и на мотоциклисте и јахаче коња, којих додуше данас нема, али је некада то био начин живота? 


  • 0

#8 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts

Postavljeno 18 September 2024 - 07:17 AM

mislim da uži a duži sedalni deo ima veći negativni uticaj.


  • 0

#9 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 18 September 2024 - 10:05 AM

Sigurno da ne valja da ti nešto tvrdo kao što je sedište satima pritiska porodične dragulje. Zato i postoje anatomska sedišta koja koliko toliko smanjuju pritisak. U principu, u slučaju da si zabrinut, možeš otići kod urologa i snimiti prostatu ultrazvukom da vidiš da li ima nekih promena, mada uvećanje prostate kako kažu lekari počinje posle 50, ali nikad ne znaš. Od jednog lekara sam čuo da su rak prostate našli i kod tridesetogodišnjaka. Pola veka su ozbiljne godine za razne bolesti bavio se biciklizmom ili ne, dosta je raznih faktora koji utiču na zdravlje kao što znamo. Biciklizam definitivno pomaže da se živi duže. Što se ED tiče ni tu situacija nije sjajna kada su muškarci u pitanju kako dolaze godine bavio se biciklizmom ili ne. Proizvodnja testosterona vremenom opada, a prvi znaci ED vide se već posle 40. Mada, ishrana, dobar san, život bez stresa i imanje partnera sa kojim smo u harmoničnim odnosima doprinosi pozitivno i ovom aspektu života. Zbog narušenih svih ovih navedenih stvari pre će da ti dođe ED i nepolodnost nego zbog vožnje bicikla čini mi se. Svakako da sumiram, nije na odmet redovno biti u kontaktu sa lekarom ako te nešto muči povodom ovoga. Postoje načini da se ispita sve ovo o čemu pričamo dok sve ostalo su nagađanja i spekulacije.
  • 0

#10 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 500 posts

Postavljeno 18 September 2024 - 11:25 AM

Ja bih rekao da može da utiče negativno, ali da je to dosta individualno i zavisi i od dosta drugih faktora. Suština priče je da ako si u tom nekom reproduktivnom dobu i da imaš problema bilo sa erektilnom disfunkcijom bilo sa začinjanjem dece odeš kod doktora i uradiš sve testove, što nije nikakva babaroga i trebalo bi da je najlakša stvar pogotovu kod nas gde je zdravstvo (u solidnom delu) besplatno. E sad ako nema nikakvih problema onda je verovatno dovoljno ići na recimo redovne sistematske preglede, koji doduše ne znam da li su mogući u državnoj službi, ali meni recimo firma pokriva da idem privatno gde se svake godine radi i ultrazvuk prostate, što bi se reklo trebalo-ne trebalo. Sasvim je moguće da je na primer rizik od raka prostate statistički verovatniji kod biciklista nego kod onih koji ne voze bicikl, ali šta to meni znači ako se nađem sa pogrešne strane statistike? Hoću reći da su preventivni pregledi mnogo bitniji od toga da neću da vozim bicikl jer postoji 2% više šanse da dobijem rak prostate. 

 

A inače erektilna disfunkcija kod muškaraca u 40im i 50im godinama života, pa i dalje, je mnogo češća kod ljudi koji se ne bave nikakvom fizičkom aktivnošću nego kod onih koji se bave. Pa recimo znam i nekoliko ljudi kojima su doktori za plodnost savetovali da smršaju značajno kako bi se ostvarili u ulozi oca. I sad ti ako porediš zdrave i aktivne muškarce od 45 godina koji voze i koji ne voze bicikl može neki mali procenat da prevagne lošije na stranu onih koji voze bicikl, ali ako uporediš prosečnog muškarca od 45 godina koji je fizički neaktivan i ima verovatno makar mali višak kilograma sa biciklistom od 45 godina koji je u solidnoj formi verujem da će mnogo bolja biti situacija po biciklistu. Ali opet kažem tu pričamo o statistikama i apsolutnim brojevima, svako bi trebalo da sprovodi preventivne preglede za samog sebe jer je sve to individualno i najlakše se koriguje kada se primeti što ranije. 

 

Да ли се исто односи и на мотоциклисте и јахаче коња, којих додуше данас нема, али је некада то био начин живота? 

 

Ne znam za motorcikliste, ali jahači konja sigurno nisu relevantni - da kažemo da je to neki period od pre 100 godina otprilike prosečan životni vek muškarca u Evropi je bio 42-43 godine a deca su se pravila sa 15-20 godina. Čak i da je neko vodio statistiku ne bi bila primenjiva na današnje uslove jer po tim merilima bi verovatno više od pola nas ovde već bila pokojna  n2:Heristical


  • 0

#11 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 995 posts

Postavljeno 18 September 2024 - 11:46 AM

A šta AI kaže o temi51d590e0030f7364fcca13a5293aa449.jpg

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 0

#12 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4634 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 September 2024 - 03:01 PM

Iz mog iskustva, svi koji mnogo voze bicikl nisu preterano zainteresovani za seks i jurenje riba.

Slično je bilo i sa mnom dok sam manijačio i vozio non-stop.

Da li zbog preteranog iscrpljivanja ili pritiska na prostatu zbog dugog sedenja na sedištu, uglavnom bio mi je slab libido.
U stvari, više me radio sport nego žene.

Sa umerenijim vožnjama i manje iscrpljivanja, sa vožnjama više usmerenim na hedonizam i uživanje a manje na dokazivanje i takmičenje sa drugima, sve se vratilo u normalu.
















Sent from my SM-A556B using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika