Jump to content


Photo

Da li radim nesto pogresno?


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Ceman

Ceman
  • Members
  • 6 posts

Posted 29 August 2024 - 12:44 PM

Pocetnik sam, pre par meseci sam kupio drumski bicikl i presao tek oko 600km.

 

 

Kupio sam Garmin kompjuter sa meracem brzine i kadence.
Negde procitah da bi trebalo da odrzavam kadencu na oko 80. I ja to uspevam, ne znam koji prenos brzine, ali brzina je 26 km/h
Ali iako ne osecam nikakav napor u nogama, posto vozim na ravnom, na stazi od Novog Sada do malo posle Futoga sto je oko 32km ukupno u oba smera, ne budem ni zadihan, ali otkucaji srca su mi cini mi se visoki?! Na kraju, posle sat i po osetim da mi se mozda misici u nogama umaraju i da kadenca pada na 75

 

Ako spustim stepen prenosa, a zadrzim istu kadencu, bice mi lagano kao da vrtim u prazno, ne znam da li ce mi to uopste smanjiti otkucaje srca

 

Kako da vozim? Da odrzavam kadencu + otkucaje srca u nekoj zoni, ili kadencu i brzinu koja mi odgovara?

 

Cilj mog "treniranja" je sveukupno zdravlje, jer puno vremena provodim sedeci za racunarom.

Sve statistike o stanju tela su mi lose. Na primer VO2 mi je 37 za mojih 42 godine sto je valjda puno ispod ocekivanog. Za ovo kratko vreme sam smrsao vec 10kg. Hteo bih jos 7-8, ali mi je veci prioritet kondicija i da ojacam telo.
 

Ovaj grafik je 1h 32min, 32.2 km. Prvih i poslednjih 15 minuta je kroz grad pa zato broj otkucaja, kadenca i sl nije konstantno

Screenshot 2024-08-29 at 14.43.34.png

 


  • 0

#2 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Posted 29 August 2024 - 01:35 PM

Осмишљавање тренинга према потреба појединца није лака ствар и захтева одређена знања, као и мерења. Најпре пођи од своје срчане фреквенце и уклопи то у бар основне ствари о зонама тренига премс том параметру. Можеш и да се консултујеш са неким тренером или да временом проучаваш област и стичеш своје знање, па исто примењујеш. Ови је скучен простор и можеш добити доста савета које можда нећеш умети да примениш без предзнања.
Можеш и да возиш на осећај, опиштен, то такође може да буде корисно, бар неко време.
  • 1

#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4631 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 29 August 2024 - 02:15 PM

Pocetnik sam, pre par meseci sam kupio drumski bicikl i presao tek oko 600km.


Kupio sam Garmin kompjuter sa meracem brzine i kadence.
Negde procitah da bi trebalo da odrzavam kadencu na oko 80. I ja to uspevam, ne znam koji prenos brzine, ali brzina je 26 km/h
Ali iako ne osecam nikakav napor u nogama, posto vozim na ravnom, na stazi od Novog Sada do malo posle Futoga sto je oko 32km ukupno u oba smera, ne budem ni zadihan, ali otkucaji srca su mi cini mi se visoki?! Na kraju, posle sat i po osetim da mi se mozda misici u nogama umaraju i da kadenca pada na 75

Ako spustim stepen prenosa, a zadrzim istu kadencu, bice mi lagano kao da vrtim u prazno, ne znam da li ce mi to uopste smanjiti otkucaje srca

Kako da vozim? Da odrzavam kadencu + otkucaje srca u nekoj zoni, ili kadencu i brzinu koja mi odgovara?

Cilj mog "treniranja" je sveukupno zdravlje, jer puno vremena provodim sedeci za racunarom.
Sve statistike o stanju tela su mi lose. Na primer VO2 mi je 37 za mojih 42 godine sto je valjda puno ispod ocekivanog. Za ovo kratko vreme sam smrsao vec 10kg. Hteo bih jos 7-8, ali mi je veci prioritet kondicija i da ojacam telo.

Ovaj grafik je 1h 32min, 32.2 km. Prvih i poslednjih 15 minuta je kroz grad pa zato broj otkucaja, kadenca i sl nije konstantno

attachicon.gifScreenshot 2024-08-29 at 14.43.34.png

Podigni kadencu na 90+

Sent from my SM-A556B using Tapatalk
  • 1

#4 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 492 posts

Posted 29 August 2024 - 02:33 PM

Prvo da se ogradim, nisam nikakav stručnjak za oblast, već samo običan rekreativac koji prenosim ono što sam ja zaključio iz svog treniranja (i bajs i trčanje) i podataka koje sam ja dobio i šta sam zaključio da meni odgovara.

 

Ali iako ne osecam nikakav napor u nogama, posto vozim na ravnom, na stazi od Novog Sada do malo posle Futoga sto je oko 32km ukupno u oba smera, ne budem ni zadihan, ali otkucaji srca su mi cini mi se visoki?! Na kraju, posle sat i po osetim da mi se mozda misici u nogama umaraju i da kadenca pada na 75

 

Ako spustim stepen prenosa, a zadrzim istu kadencu, bice mi lagano kao da vrtim u prazno, ne znam da li ce mi to uopste smanjiti otkucaje srca

 

Kako da vozim? Da odrzavam kadencu + otkucaje srca u nekoj zoni, ili kadencu i brzinu koja mi odgovara?

 

Cilj mog "treniranja" je sveukupno zdravlje, jer puno vremena provodim sedeci za racunarom.

Sve statistike o stanju tela su mi lose. Na primer VO2 mi je 37 za mojih 42 godine sto je valjda puno ispod ocekivanog. Za ovo kratko vreme sam smrsao vec 10kg. Hteo bih jos 7-8, ali mi je veci prioritet kondicija i da ojacam telo.
 

Ovaj grafik je 1h 32min, 32.2 km. Prvih i poslednjih 15 minuta je kroz grad pa zato broj otkucaja, kadenca i sl nije konstantno

 

Ako pogledamo grafik, i zanemarimo prvih i poslednjih 15 minuta pošto su očigledno "zagrevanje" u suštini je tebi puls dosta visok, prosek bez ova prva dva dela bi sigurno bio negde u rangu 150-155, što je indikator da se solidno naprežeš, imajući u vidu godine, ja sam sad napunio 43, tako da smo tu negde. Sad jbg, to je dosta individualno, ali u globalu bi ti ovo bio umereno jak trening. Kadencu možeš prilagođavati, ali to ne bi trebalo u toj meri da utiče na sveukupan napor, više će zavisiti od kombinacije kadence i brzine. Sad je pitanje šta konkretno želiš da postigneš? Da skineš kilograme? Da povećaš VO2 Max? Da budeš brži na bajsu? U zavisnosti od tih odgovora na ovo pitanje zavisi i neka preporuka šta ti je činiti. Par je tu nekih osnovnih smernica koje su da kažemo univerzalne:

- Ako je primarni cilj da smršaš možda je kontra intuitivno, ali treba da voziš više dužih vožnji gde ćeš se u proseku manje umarati, recimo da ti puls bude 120-130 okvirno. Na taj način ćeš najviše kalorija potrošiti, jer ako voziš 3 sata tim intenzitetom potrošićeš fazon 50% više kalorija nego ovom vežbom koju si okačio. I to ti je u suštini dobra osnova za bilo šta dalje, taj takozvani base fitness. Naravno da bi smršao ćeš mnogo bolje rezultate postići redukcijom kalorija u dijeti nego bilo kakvim treningom, ja sam imao situacije gde nedeljno pretrčim 30+ km i vozim 100+ km i na kraju opet dobijam na kilogramima. U suštini najbitnije izbaciti sranja iz ishrane, brzu i masnu hranu i sl. Realno svi mi ovde znamo šta je kvalitetna hrana samo nas mrzi time da se bavimo, a i pljeskavica sa kajmakom je jako ukusna :) 

- Ako ti je primarni cilj povećanje VO2 Max onda možeš da radiš intervale, to je ubedljivo najbolji način, guglaj VO2 Max intervals, ima da ti izađe 100 različitih varijanti i videa. S tim da pretpostavljam da ti je ta brojka od 37 dobijena iz Garmina? Imaj u vidu da to ne mora biti baš najpreciznije, gledaj na to samo okvirno. Ali kao nije to nešto katastrofa loše, čak ako pogledaš tabelu to je tačno prosek za muškarce između 40 i 49 godina, tj 50% ima manju vrednost, 50% veću. E sad što ovih 50% što imaju manju vrednost su verovatno većina koji imaju 20+ kg viška je drugi problem, ali kao nije totalna katastrofa :D

- Konačno jedna čudna stvar koja je meni pomogla sa trčanjem baš značajno jeste što sam u Garminu napravio trening plan, tj on mi ga je napravio za mene. Dao sam neke parametre koliko hoću da trčim za koje vreme, uradio neki baseline test, dao koliko vremena imam kojim danima da odvojim za to i onda je neki tamo dekica koji je trener (tj neki algoritam koji se predstavlja da je on) napravio plan šta i kada treba da radim. Načelno je pravilo neko da treba oko 80% vremena da radiš taj base fitness a oko 20% jakog intenziteta, ali opet to je individualno i zavisno od ciljeva. I sad to deluje smešno jer nekim danima trčim 10 puta uz lokalno brdo, a nedeljom trčkaram laganim tempom 30km, ali je makar dovoljno raznovrsno da se čovek ne smori. Jer je to eto način da iskoristiš nešto što već imaš i da dobiješ na neki način svog ličnog trenera. Da li je dovoljno dobro kao pravi trener sigurno da nije, ali ga već imaš na raspolaganju. 


  • 2

#5 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1416 posts
  • LocationBeograd

Posted 29 August 2024 - 11:54 PM

VO2 max ne može da se uzima kao referenca, ako nemaš ozbiljan merač tog parametra, a jedini pouzdan je uzorak krvi pre i posle vrlo određenih treninga. Sve ostalo je neka odokativna metoda, kalkulisanje na osnovu drugih parametara itd., što ne daje nikakav validan podatak. Svakako, za rekreativnu vožnju je mnogo realnije gledati kadencu i puls (ako je merač pulsa pouzdan). Brzina je prilično nebitna u tom smislu, mada je svima nama mentalno bitna.

Za nekoga ko počinje, bitnije je izgraditi kondiciju na zdrav način (mhetlerovic je spomenuo base fitness treninge koji su dokazano dobar način), steći spretnost i staminu u telu, a brzina će sama da se 'namesti' vremenom. Nije poenta zapinjati tako da hoće srce da iskoči, čak i ako nemaš osećaj umora. Očito ti je muskulatura na višem nivou od kardio sistema, dakle to treba izbalansirati i trenirati tako da vremenom puls ne raste neproporcionalno naporu, opet pod uslovom da su podaci o pulsu ispravni.


Iako zvuči čudno, duže lagane vožnje (puls ~125-135) će ti pomoći da se izbalansira učinak muskulature i kardio sistema, u sprezi sa zdravijom ishranom, vežbama disanja i povremenih jačih treninga koji praktično podižu lestvicu ukupne kondicije.
  • 3
The sea, the sea

#6 Ceman

Ceman
  • Members
  • 6 posts

Posted 30 August 2024 - 09:53 PM

Hvala na savetima :)

Evo sutra idem do Kovilja, odnosno Arkanja, po prvi put. Preporucili ste mi tu rutu u pozdravnoj temi. Valjda je sve vreme asfalt.

To je do tamo i nazad 75km. kapiram da ce to biti 4 sata lagane voznje. Odrzavacu puls u zoni 2, jedino za tu kadencu od 90+ ne znam... Cini mi se da zbog tako brzog okretanja pedala mi je u stvari visok puls. Taman cu sutra isprobati i videti.

 

Sto se tice komentara za muskulaturu u odnosu na kardio sistem, da... to sam bas svestan i siguran da je velika razlika, a samo zbog dosadasnje neaktivnosti. Imam dosta jake noge, bio sam i na bike fittingu pre neki dan, i prokomentarisao je lik da mi je jaka muskulatura. To mi valjda genetski, a mozda i jer ceo zivot zivim na 4. spratu bez lifta :D, a kao mladji nisam ni silazio sa mtb bajsa, bio mi je prevozno sredstvo.

Ali zato srce i pluca... zadisem se cim potrcim za autobusom, a to je decenijska neaktivnost. Uspeo sam da skinem dosta kila prelaskom na zdraviji nacin ishrane. tako da se nadam da samo kondiciju trebam steci.

 

Pre 2 godine sam bio na sistematskom pregledu u ST Medicini i zalio se na umor, preskakanje srca i slicno. Radili su mi test opterecenja, pratili pritisak i EKG dok sam bio na traci, i rekli da je sve u redu, samo mi fali kondicija. 

Tako da bez straha mogu da vozim

A sad sam ovde procitao i sta je HIIT, tako da kad imam manje vremena za ove duze voznje onda cu i to da isprobavam.

 

Evo za ovo mi dovoljno sat vremena, i ruta do Futoga je dovoljna. Mada tu mi je prevelika guzva, mozda potrazim neku drugu

intervaltrainingset-1535571782.jpg?resiz


  • 1




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users