Jump to content


Photo

Hidraulične kočnice s.......


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Zorex

Zorex
  • Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Posted 29 August 2024 - 07:55 AM

Ceo život sam vozio MTB , rekreativno, sa V brake kočnicama, i bio sam vrlo zadovoljan, sad je došlo vreme da zamenim bajs i naravno svi noviji bajsevi imaju hidrauliku. Šta ću kupim Bullsa i ustanovim da kočnice k...... ne vrede, a nisam zahtevan vozač,

uglavnom naspram Avid SD 3 i ručica Avid FR5 ovo što ja imam ne može da se poredi.

Pošto naravno ram nije predviđen za V brake kočnice, šta da promenim da bi dobio normalne kočnice?

Kočnice su naštelovane kod majstora i promenjene su pakne, i opet ništa.

Ne razumem se u hidrauliku, ali koliko sam informisan hidraulične kočnice treba da su lakše, mekše, snažnije i sigurnije kočnice od V brake, a ovo kod mene sve obrnuto.

Ne znam u koju klasu spadaju ove što ja imam, jel neki krš ili bi trebalo da valja, ako bi trebalo da valja onda im se s....... u  hidraulične kočnice.

Hvala na pažnji.

Attached Thumbnails

  • 20240829_093222.jpg
  • 20240829_093140.jpg
  • 20240829_093201.jpg

  • 0

#2 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4631 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 29 August 2024 - 08:11 AM

To su loše kočnice, mada bi trebalo da koče bar kao vbrake.
Rekao bih i da je disk sa slike dosta potrošen.
Uglavnom ako imaš para zameni te kočnice sa Shimano iz slx ili xt serije, stavi bolje i veće diskove, sinter pločice i letiš preko volana kad pipneš kočnicu.


Sent from my SM-A556B using Tapatalk
  • 0

#3 Zorex

Zorex
  • Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Posted 29 August 2024 - 11:04 AM

Dobro, vidim da su SLX kočnice oko 100 eur, to je valjda samo prednja ili je to cena za komplet?

I opet rotori idu posebno.

Jel onda logičnije da prvo promenim rotore pa da vidim da li će biti bolje?

I poslednje pitanje za koliko mogu da prodam ove moje što imam trenutno?


  • 0

#4 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts

Posted 29 August 2024 - 12:14 PM

Možda prvo da promeniš majstora.


  • 1

#5 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts

Posted 29 August 2024 - 12:25 PM

To što ti misliš da ti je majstor nešto naštelovao ne mora ništa da znači. Ako se uopšte ne razumeš u podešavanje disk kočnica može da ti kaže šta hoće. Ako su promenjene pločice, neće kočnice odmah da rade kako treba već nove pločice treba da se razrade, na netu se to još kaže "break in". U principu treba da izabereš neki spust ili se zajuriš do 25km/h pa da kočiš sve dok ne budeš blizu zaustavljanja, ali ne i da se zaustaviš i tako jedno 10 puta. Površinski sloj diska i pločice se tada zagreju i materijal sa pločice i diska naprave svojevrsnu vezu pa ti posle kočnice koče mnogo bolje. To sve pod pretpostavkom da je rotor prav, da je čist od masti i ulja, da su pločice čiste i slično. Pogledaj rotor i operi ga ako treba da bude bez bilo kakvih masnoća, ko zna šta sve ima tu. Takođe, često se primenjuje i šmirglanje rotora. Skineš rotor, uzmeš jako finu šmirglu, vrlo sitna granulacija, staviš je na staklo (prozor) pa prelazis rotorom preko tako ravne površine da se rotor dobro oćisti i srede neke neravnine ako ih ima, a onda ideš na "break in" prethodno opisani.
  • 5

#6 Zorex

Zorex
  • Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Posted 30 August 2024 - 10:07 AM

Gledao sam malo rotore, debljine su 2 mm, izgledaju pravo, ali su masni.

Prvo ću dobro očistiti alkoholom pa ću videti, ako nema promena, promenuću rotore.

Jel su rotori univerzalni ili ako je bio tektro mora tektro?

Vidim da u prodaji uglavnom ima Shimano.


  • 0

#7 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts

Posted 30 August 2024 - 01:02 PM

Ako su rotori zaista masni, onda su i kočione pločice. Preporučujem da i njih definitivno očistiš. Takođe, ako imaju ikakvu skramu na sebi, onda metoda sa blagim šmirglanjem finom šmirglom. Možeš i rotore drugih proizvođača ali onda nije garantovano da nećeš morati da pomeraš kočiona klešta na vili ili ramu da bi ih podesio tako da kočiona pločica najidealnije pokriva deo na obodu diska po kome se koči. Može se desiti da ovaj deo bude pomeren iznad ili ispod kočione pločice pa da onda pločica ne naleže na kočioni deo diska celom svojom površinom već deo "koči" po vazduhu okolo.


  • 0

#8 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4435 posts
  • LocationBeograd

Posted 30 August 2024 - 02:30 PM

Gledao sam malo rotore, debljine su 2 mm, izgledaju pravo, ali su masni.
Prvo ću dobro očistiti alkoholom pa ću videti, ako nema promena, promenuću rotore.
Jel su rotori univerzalni ili ako je bio tektro mora tektro?
Vidim da u prodaji uglavnom ima Shimano.



Očisti rotore alkoholom, pločice isto moraš oprati. Vrati sve na svoje mesto i nadji neki dobar spust i zagreh ih dooobro, što bi rekli da ih ispečeš.
I mora to da koči.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#9 Zorex

Zorex
  • Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Posted 30 August 2024 - 06:22 PM

Očistio sam danas alkoholom, onim od 96%, i diskove i pločice, i izgleda da deluje malo bolje, u svakom slučaju više ne škripe kočnice.

Nisam imao vremena da se malo zalećem, ali mislim da je bolje.

Pakne sam malo išmirglao, samo blago, i isto očistio alkoholom. Diskovi imaju neke ogrebotine po sebi, onako na oko, kao neke senke, ali pod prstima deluju glatko.

Vidim da u Dechatlonu imaju trekto diskove, pa možda kupim jedan da vidim hoćeli biti neke razlike.

Pakne su od nečega sitnog zlatne boje, pa ne znam u koje spadaju te, da li metalne ili one druge, pa možda i da kupim drugačije pakne pa da i to probam.


  • 0

#10 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts

Posted 30 August 2024 - 08:59 PM

Nisam kupovao pakne kod nas, ali svoje pakne za Tektro mehaničke kočnice sam kupio na AliExpress gde je cena za 4 para pločica kao kod nas za 1 par. Ja verujem i ubeđen sam da je to ista pločica što se kvaliteta tiče. Ovi naši nabavljaju na istom mestu pa brendiraju drugačije. Ja sam uzeo neke u oznaci e10.11 koje oni (AliExpress i Tektro) vode kao resin semi metallic. Mislim da to sitno zlatne boje su komadići materijala koji su bukvalno slepljeni i od kojih je formirana pločica. Na Aliju možeš da nađeš pretragom i videćeš da su za Auriga Pro pločice iste kao i za mnoge druge Tektro modele kao i za neke Shimano kočnice. Ovo ti kažem za slučaj da hoćeš da uštediš pare i da imaš rezervne pločice u budućnosti. Svoje 4 para sa isporukom su me izašla 6.5$ dok ovde u Srbiji vidim da je jedan par 750 dinara. Meni ove pločice kada su kočnice dobro naštelovane koče odlično u smislu da ne prave nikakve zvukove, a mogu da zablokiraji recimo zadnji točak bez problema. U principu, ok je potruditi se i naučiti kako da našteluješ kočnice sam jer ako često voziš bajs to je nešto što te čeka svakako.
  • 1

#11 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4435 posts
  • LocationBeograd

Posted Yesterday, 11:56 PM

I ja sam na Aliju uzeo 1 par pločica za xt i nikakve razlike u kočenju nema u odnosu na Šimano pločice. Ali razlika u ceni je velika.. oko 2e u odnosu na 10e. Sad čekm da mi dodju još 4 poručena para.
Cene pločica kod Šima na su nerealne.. u Srbiji još manje realne. Poreejenja radi.. pločice za xt su oko 1500 din a pločice za moj auto oko 2000 din.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#12 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14836 posts

Posted Today, 01:31 AM

Nije da opravdavam cene plocica ali nije kolicina materijala u proizvodu ta koja odredjuje cenu nego proces proizvodnje koji je vrlo slican, plus plate radnicima... Ono kao cena decjih cipela i cipela za odrasle... Jel' tako Nesone :)


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users