Jump to content


Fotografije

Potreban savet-Povećanje prednjeg pogona na MTB

#MTB #Prednji pogon

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
8 odgovora na ovu temu

#1 PetarDj

PetarDj
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 27 July 2024 - 09:42 PM

Pozdrav svima,

 

Inače sam iz Temerina (okolina Novog Sada),

 

Nov sam u biciklizmu, pa bi mi trebao savet od iskusnijih članova. Skoro sam kupio nov MTB (Scott Scale 970), identičan na linku sa opremom u opisu. Ono o čemu nisam razmišljao jeste da sam iz ravničarskog mesta i da neću imati dosta prilike da ga vozim po zahtevnijem terenu. Pre ovog bicikla sam imao SCOUT, u studentskim danima, pre 10 godina, gde je prednji pogon bio sa više zupčanika i u 3 varijacije, činilo mi se brže ili sam ja bio mlađi n:grandpa .  Kao što vidite ovo biciklo ima prednji lančanik: SRAM SX Eagle DUB Boost / 32T. 1x12.

 

Prilikom vožnje primetio sam da mi taj otpor ne odgovara za vožnju po drumu ,želeo bih da on bude veći , već planiram da odem u prodavnicu gde sam ga uzeo i pitam za nabavku/zamenu većeg prednjeg lančanika išao bih čak i od 38t pa na gore (u prospektu piše da nadogradnja može da bude do 36t, po netu sam našao neke informacije da može 38t, mada ne i za više). Ovaj stari (32t) bih ostavio kao opciju ako budem išao na terensku vožnju.

 

Moja pitanja, ukoliko neko iskusan može da mi odgovori iskreno, da li je uopšte moguće to povećanje na 38-40t, da li bih mogao menjati samo lančanik,a ne i ceo pogon (Ukoliko mora pogon onda koji), da li postoji radionica-servis koji bi preporučili u Novom Sadu, koja bi mogla da napravi željenu modifikaciju i nabavi SRAM lančanik tih dimenzija i da ga ugradi na ovaj MTB?

 

Tražio sam po online prodavnicama ali tih veličina nema nigde u slobodnoj prodaji bar za naše tržište. Svakako ću pokušati na mestu gde sam ga i uzeo, ali ne bih voleo da ne odem tamo neinformisan i ukoliko ne budu hteli da se bave stim da pokucam na prava vrata.

 

Možda sam trebao uzeti drumaša ili gravel, ali sad je kasno...danak neiskustvu  n2:crazy  u svakom slučaju svaki savet je dobrodošao, unapred HVALA. n:bye

 

 

 

 


  • 0

#2 nikoli_ca

nikoli_ca
  • Members
  • PipPip
  • 50 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 July 2024 - 09:56 AM

Moj odgovor ti verovatno neće previše pomoć, al da podelim sa tobom svoje misli.
Pitanje je da li zadnji menjač (jedini koji imaš) ima kapacitet da "savlada" lančanik napred od 38 i više zuba. Moguće je da zbog toga u uputstvu proizvođača stoji taj broj kao ograničenje. 
Dakle kombinacija pozadi najveći i napred veći od tog koji je sad na biciklu pitanje je da li može da radi kako treba.
Ako i budeš menjao lančanik za veći, moraš računati da ti treba duži lanac. Da li sme taj za 12 brzina da se produžava ili moraš skroz nov, nemam pojma, neko će već uskočiti sa odgovorom.
Ukratko proveri koji je kapacitet menjača, postoje na netu jednačine za računanje, pa ako može više, računaj da uz lančanik moraš i novi lanac da staviš.
 


  • 1

#3 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 30 July 2024 - 10:33 AM

Ili da ideš na komplikovaniju ali proverenu varijantu, a to je prelazak na 3x10.
S obzirom da ni na sajtu ne pišu podaci vezano za prednji menjač, ostaje ti da sam premeriš ram na mestu montaže pednjeg menjača, tj da vidiš prečnik i da li je kružan (možda je ovalni presek).
To bi podrazumevalo zamenu pogona (uzmeš 28-38-48), kasete, lanca, zandnjeg menjača i ručica, i kupovinu prednjeg. Jeste posao i cimanje, ali time dobijaš to što želiš.
Prodaš posle 1x12 u kompletu, ne verujem da će biti teško, možda budeš na nuli.
  • 1

#4 Trotter

Trotter
  • Members
  • PipPipPip
  • 128 posts

Postavljeno 30 July 2024 - 10:55 AM

Jednostavno,prodas taj bicikl i uzmes drugi sa prenosom koji ti odgovara. Ne bakces se sa budzenjem,delovima,majstorima... I sto je naj bitnije,siguran si da ce da sve funkcionise.


  • 3

#5 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 30 July 2024 - 11:22 AM

Zaboravio sam na detalj oko zadnje viljuške, morao bi da proveriš da kojim slučajem lancanici novog pogona ne kače ram (chainstay).

@Trotter
Jeste cimanje, ali ako prodaje ovaj i kupi novi, bice u minusu jedno 50k skoro sigurno (ako je platio cenu sa sajta).
  • 1

#6 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 30 July 2024 - 02:10 PM

Odgovor je prost, a takav odgovor se ovde najredje srece.

Treba ti aliekspres, imbus 8 i torx T25 od alata. Odes na ali, nadjes lancanik za sram dub pogone, oko 10 evra komad, porucis 36T i 38T(ako ima). Dolaze u 0mm, 3mm i 6mm offsetu. Skines pogon sa bajsa, skines lancanik, polozis ga na sto i premeris offset kod tebe, nadjes taj i porucis iz kine. Vratis sve nazad i vozas se 20 dana dok dodje novi lancanik, a onda prepakujes.

Moj licni stav po pitanju lancanika je da ne treba veci od 36T jer je on na 29 tockovima otprilike isto brz kao na starim 26 tockovima sto se vozilo na 42T napred. Ako si nekad okretao odredjenu brzinu kadencom 70, sa 36T ces okretati kadencom 74 itd. Premale razlike da bi gurao 38T koji mozda i ne staje na taj ram.

Cena poduhvata:
1200 din lancanik 36T
200 din imbus + torx (ako nemas)

Vreme poduhvata:
20 dana (otprl)

Majstor ga nece uraditi nista brze, cena 50 evra ako ne i jace
  • 2

#7 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 237 posts

Postavljeno 30 July 2024 - 06:10 PM

I ja podržavam opciju sa AliExpress jer sam i ja tako rešio moj slučaj kada je promena lančanika u pitanju. Nabavio sam narrow wide lančanik od 30 zubaca koji je koštao sa isporukom 5 evra na nekoj akciji i izbudzio na kraju sve što treba. Ali ja sam vičan majstorisanju i budzenju i imam dosta alata da to postignem, a ovde je trebalo korigovati i liniju lanca na 1x pogonu tkzv. chainline pa su mi trebali i neki podmetači i duže matice. E sad, kod mene je dosta prostiji sistem nego ovi novi pogoni sa sve nekim ofsetima što se pominju i ja se u to uopšte ne razumem, jer ja i dalje vozim pogon na četvrtku kao i pre 30 godina i to mi radi posao. Tako da, treba i proučiti u to u šta se čovek upušta ako sam želi da radi. Ja da se razumem u tvoj pogon poslao bih ti link sa tim lančanikom na Aliju šta tačno da kupiš po najboljoj ceni, ali shvatam da to nije baš tako jednostavno na prvi pogled i postoji mogućnost zajeba. Odgovor je siguran sam jednostavan i štedi ti novac, samo treba biti dobro informisan i upućen. Neke kolege su te uputile na šta da obratiš pažnju. Pozdrav.
  • 1

#8 PetarDj

PetarDj
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 30 July 2024 - 09:20 PM

Ljudi hvala vam puno! Verovatno ću pokušati ovu opciju sa ALIEXPRESSA, što se tiče 38t našao sam na netu da je neki lik ubacio taj lančanik mesto 32t,samo značenje offseta ni meni nije jasno na šta se tačno odnosi ali ću izguglati. Bili ste od velike pomoći, ako neko ima preporuku za dobru radionicu u NS nek napiše, u svakom slučaju puno vam hvala! Biciklo nisam platio u punoj ceni izdejstvovao sam 15% popusta, pa još preko firme odbitak od dobiti to dođe na nekih 35%. Da li bih već sad stavio na prodaju, verovatno ne bih, pošto bi mi žena popila mozak da nisam razmišljao, više mi je ovaj upgrade sa lančanikom incognito mode
  • 0

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14881 posts

Postavljeno 31 July 2024 - 04:39 PM

značenje offseta

offset.jpg


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika