Jump to content


Fotografije

Da li da stavim ekstender - 105 5700 + 36T kaseta.


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
24 odgovora na ovu temu

#1 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 374 posts

Postavljeno 10 July 2024 - 05:09 PM

Pozdrav svima.

 

Pre dve, tri nedelje pred jednu vožnju sa više uspona sam na zadnju glavu montirao SLX 36T 10f kasetu, umesto dotadašnje 28... Prilikom montaže sam naišao na dva distancera, prstena, na osovini. Iznenadili su me, nisam očekivao ništa, ne znam odakle oni tu. Da ne bih morao da podešavam zadnji menjač, ostavio sam ih tu da bih održao identičan razmak kao do tad. Po sećanju, mislim da su im širine 0.8 i 0.5mm...  Kakvu oni svrhu mogu da imaju?

 

Lanac sam izmerio po najvećim lančanicima napred i nazad, kasnije sam se setio da sam zaboravio da produžim za dve karike. Sad, šta je tu je.

 

Menjač je uspeo da prebaci na najveći lančanik na kaseti bez većih problema, ali na oko sve to izgleda malo tesno. Testne vožnje su dobro prošle, nije bilo problema na šaltanju. DA napomenem da je verzija sa dugim kavezom.

 

Može li se na osnovu fotografija zaključiti da li ima potrebe da stavim ekstender kuke?

 

2024-07-10-19-00-54-012.jpg

2024-07-10-19-00-54-742.jpg


 


  • 0

#2 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 237 posts

Postavljeno 10 July 2024 - 09:37 PM

Da probaš sa B screw podešavanjem na zadnjem menjaču da spustiš što više točkić menjača da ne bude u dodiru sa kasetom, ako je moguće? Da li si probao da okrećeš pedale unazad, ako čuješ čudan zvuk kao da se točkić menjača i najveći lančanik kasete dodiruju, to jest točkić nije dovoljno spušten, onda ćeš morati da koriguješ nešto. Ako ovo nije slučaj i ne primećuješ ništa čudno, sve menja kako treba, onda je sve ok.
  • 1

#3 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 374 posts

Postavljeno 11 July 2024 - 08:40 AM

zavrnuo sam prilikom montaže B screw do kraja.

Testiraću još pažljivije, toliko je blizu sve da je moguće da se čuje nešto izraženije kada je na najvećem lančaniku.

 

Juče mi je stigao ztto ekstender sa alija, pa ću uhvatiti vremena da probam i sa njim. Izrada deluje fino..


  • 0

#4 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4636 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 July 2024 - 10:18 AM

Možeš B screw da izvadiš i ušrafiš sa kontra strane dobićeš još nekoliko milimetara.
Ili kupiš duži šraf.

Sent from my SM-A556B using Tapatalk
  • 1

#5 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 374 posts

Postavljeno 11 July 2024 - 02:37 PM

Hvala, Vidak. Zaboravio sam da može i duži šraf.
  • 1

#6 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3443 posts

Postavljeno 02 September 2024 - 06:03 AM

Hvala, Vidak. Zaboravio sam da može i duži šraf.

Како си ово решио? Дужи шраф или екстендер? Нешто покушавам на неком бајсу са истим моделом задњег мењача и касетом 11-34 уместо 11-28. И да, када се стави екстендер, колико би ланац требало да буде дужи? Две карике?


  • 0

#7 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 374 posts

Postavljeno 02 September 2024 - 06:41 AM

Budući da sam se zeznuo i nisam ostavio prostora (knap skratio lanac) nisam montirao ekstender, našao dam nešto duži šraf i postavio, ali sa sličnim rezultatima, knap mi deluje sve.

Dva ztto ekstendera mi stoje neiskorišćena.

Koji ti je kavez na menjaču? Treba li ti ekstender, imam crveni i crni :)
  • 0

#8 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1715 posts

Postavljeno 02 September 2024 - 06:50 AM

Како си ово решио? Дужи шраф или екстендер? Нешто покушавам на неком бајсу са истим моделом задњег мењача и касетом 11-34 уместо 11-28. И да, када се стави екстендер, колико би ланац требало да буде дужи? Две карике?

Ja sam imao 12-28 stavio sam adapter(kaseta mi je 11-32) nisam dirao srafove(plus i minus)


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#9 Zorex

Zorex
  • Members
  • PipPipPip
  • 96 posts

Postavljeno 02 September 2024 - 07:01 AM

A što ne vratiš 2 karike?


  • 0

#10 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3443 posts

Postavljeno 02 September 2024 - 08:10 AM

Budući da sam se zeznuo i nisam ostavio prostora (knap skratio lanac) nisam montirao ekstender, našao dam nešto duži šraf i postavio, ali sa sličnim rezultatima, knap mi deluje sve.

Dva ztto ekstendera mi stoje neiskorišćena.

Koji ti je kavez na menjaču? Treba li ti ekstender, imam crveni i crni :)

Дугачак кавез, чекам да стигне кука (пошто је оригинална искривљена јер је неко покушавао да вози већу касету, али без дужег ланца и дужег шрафа на мењачу), па ћу тачно знати које је решење боље. Ланац ће свакако морати да иде дужи јер овакав одговара тек за 11-28 касету, само не знам колико да укључим додатних карика за евентуално стављање екстендера.


  • 0

#11 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 374 posts

Postavljeno 02 September 2024 - 08:16 AM

to je dobro pitanje,

 

ali meni deluje da dugačak kavez to dobro trpi, pogotovu što ti je za nijansu manja kaseta nego ova koju sam stavio ja.

 

A što ne vratiš 2 karike?

ako pitaš mene, zato što nisam bio dovoljno pametan kada sam skratio lanac, iliti nemam više višak lanca.

ali kao gledamo sa pozitivne strane, naučio sam nešto na grešci :)


  • 0

#12 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3443 posts

Postavljeno 02 September 2024 - 08:51 AM

Ja sam imao 12-28 stavio sam adapter(kaseta mi je 11-32) nisam dirao srafove(plus i minus)

А ланац?


  • 0

#13 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1715 posts

Postavljeno 03 September 2024 - 07:06 AM

А ланац?

Nova kaseta nov lanac


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#14 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3443 posts

Postavljeno 05 September 2024 - 06:40 AM

IMG_4489.jpeg
IMG_4487.jpeg
Ево случаја којим се тренутно бавим. Да бих избегао екстендер, покушао сам да ствар решим дужим шрафом, али неуспешно. На сликама се види положај шрафа пре значајнијег увртања и након тога, када почиње да иде поред дела куке у који треба да упире. Кука је заменска, исти модел као оригинал, али тај део као да је за длаку већег угла па га шраф касније маши. Могуће је и да се самом померањем мењача приликом увртања, мења и угао шрафа у односу на ту површину, па он сиђе.
Углавном, немам идеју како то да решим. Кривљење дела са навојем у који улази шраф (да би се добио бољи угао) вероватно није опција.
  • 0

#15 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14881 posts

Postavljeno 05 September 2024 - 12:44 PM

Okrenes sraf naopako, ili stavis dve matice (maticu i kontramaticu).


  • 0

#16 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 237 posts

Postavljeno 05 September 2024 - 01:18 PM

Ne moraš da stavljaš šraf naopako jer u tvom primeru tako ne postižeš cilj. Pogledaj sliku ispod.

 

Šraf ovako kako si ga zavio jednostavno ne može da ti odgurne menjač dovoljno u smeru rotacije (crvena strelica) tako što će da pritiska krajnji donji zubac kuke menjača. On pritiska, ali menjač se jednostavno ne rotira kako bi trebalo jer taj zub kuke menjača nije dovoljno širok i kraj šrafa pre ili kasnije sklizne sa njega i onda nisi ništa uradio. Jedino što sigurno možeš da uništiš ovde jeste navoj na rupi kroz koju ide tvoj šraf. Nije zamišljeno da se zadnji menjač korišćenjem b-screw to jest ovog šrafa koji je kod tebe veći jer si naknadno uzeo veći nikada pomera toliko u smeru strelice. Međutim on može da se pomeri toliko i ako imaš sreće možeš da montiraš veću kasetu bez ikakvih adaptera.

 

Znači ti trebaš rukom da pomeriš menjač u smeru rotacije na slici tako da se površine 1 i 2 obojene plavom bojom priljube. Kada to uradiš uzmeš plastičnu vezicu za kablove ili još bolje metalnu (postoji to kod Kineza) i onda spojiš kuku menjača i šraf na mestu gde sam to obojio zelenom bojom. Možeš dve vezice sigurnosti radi ili jednu ali dobru (metalnu). Šta ovde može da te zeza jeste glava šrafa koja je velika i koja može da ti onemogući da ti se površine označene plavom bojom dodirnu jer pre će glava da dodirne kuku menjača nego plave površine. Ja sam to izveo tako što sam stranu glave šrafa koja ide prema kuki menjača izbrusio, pa nije više okrugla nego je zasečena. Možda ti to i ne bude problem, pa da ti ne treba krajnji ekstremni položaj menjača sve u zavisnosti koliko povećavaš kasetu. Ja sam povećavao za 10 zubaca (uspeo sam bez adaptera) i zato krajnji ekstremni položaj i brušenje glave šrafa. Ali sigurno glava šrafa i kuka menjača moraju da se dodiruju da bi se dobro vezale i čvrsto vezale.

 

Wkb08oT.jpg


  • 0

#17 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3443 posts

Postavljeno 05 September 2024 - 02:18 PM

Okrenes sraf naopako, ili stavis dve matice (maticu i kontramaticu).

Како наопако? Да глава шрафа упире у куку? Ово са матицама не разумем?


  • 0

#18 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3443 posts

Postavljeno 05 September 2024 - 02:20 PM

Ne moraš da stavljaš šraf naopako jer u tvom primeru tako ne postižeš cilj. Pogledaj sliku ispod.

 

Šraf ovako kako si ga zavio jednostavno ne može da ti odgurne menjač dovoljno u smeru rotacije (crvena strelica) tako što će da pritiska krajnji donji zubac kuke menjača. On pritiska, ali menjač se jednostavno ne rotira kako bi trebalo jer taj zub kuke menjača nije dovoljno širok i kraj šrafa pre ili kasnije sklizne sa njega i onda nisi ništa uradio. Jedino što sigurno možeš da uništiš ovde jeste navoj na rupi kroz koju ide tvoj šraf. Nije zamišljeno da se zadnji menjač korišćenjem b-screw to jest ovog šrafa koji je kod tebe veći jer si naknadno uzeo veći nikada pomera toliko u smeru strelice. Međutim on može da se pomeri toliko i ako imaš sreće možeš da montiraš veću kasetu bez ikakvih adaptera.

 

Znači ti trebaš rukom da pomeriš menjač u smeru rotacije na slici tako da se površine 1 i 2 obojene plavom bojom priljube. Kada to uradiš uzmeš plastičnu vezicu za kablove ili još bolje metalnu (postoji to kod Kineza) i onda spojiš kuku menjača i šraf na mestu gde sam to obojio zelenom bojom. Možeš dve vezice sigurnosti radi ili jednu ali dobru (metalnu). Šta ovde može da te zeza jeste glava šrafa koja je velika i koja može da ti onemogući da ti se površine označene plavom bojom dodirnu jer pre će glava da dodirne kuku menjača nego plave površine. Ja sam to izveo tako što sam stranu glave šrafa koja ide prema kuki menjača izbrusio, pa nije više okrugla nego je zasečena. Možda ti to i ne bude problem, pa da ti ne treba krajnji ekstremni položaj menjača sve u zavisnosti koliko povećavaš kasetu. Ja sam povećavao za 10 zubaca (uspeo sam bez adaptera) i zato krajnji ekstremni položaj i brušenje glave šrafa. Ali sigurno glava šrafa i kuka menjača moraju da se dodiruju da bi se dobro vezale i čvrsto vezale.

 

Wkb08oT.jpg

Да одврнем мењач из куке, наместим га тако како си рекао и онда уврћем шраф који претходно вежем?


  • 0

#19 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 237 posts

Postavljeno 05 September 2024 - 02:42 PM

Trebalo bi da možeš rukom da ga pomeriš u smeru strelice, zar ne? Menjač ima oprugu oko šrafa kojim je ušrafljen u kuku menjača i treba savladati otpor te opruge koji nije baš nešto kada probaš to dok je montiran menjač.
  • 0

#20 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3443 posts

Postavljeno 05 September 2024 - 03:12 PM

Trebalo bi da možeš rukom da ga pomeriš u smeru strelice, zar ne? Menjač ima oprugu oko šrafa kojim je ušrafljen u kuku menjača i treba savladati otpor te opruge koji nije baš nešto kada probaš to dok je montiran menjač.

Нисам сигуран да се тај део помера тако да се то означено плавом бојом приљуби. А иако се то постигне, који угао ће да има шраф да може да упре на куку да би одмакао точкиће?


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika