Jump to content


Fotografije

Aplikacija za trening u zatvorenom (indoor trening)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
13 odgovora na ovu temu

#1 sava83

sava83
  • Members
  • PipPip
  • 52 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 June 2024 - 07:26 PM

Pozdrav forumaši. Znam da nije vreme za trening u zatvorenom, ali bih hteo da podelim ovu vest sa vama.

Tokom protekle zime sam za potrebe indoor treninga koristio aplikaciju indieVelo. Razlog je zato što je (trenutno) besplatna kako mi ne bi bilo dosadno tokom treninga.

 

Prilikom poslednjeg update-a aplikacije, njen tvorac je između ostalih ubacio i srpski jezik. Prevod sam radio ja na dobrovoljnoj bazi i zbog samog kvaliteta prevoda (sigurno postoje greške i/ili nelogičnosti) bilo bi lepo da što veći broj ljudi isproba aplikaciju.

 

Na kraju da napomenem da sa samom aplikacijom nemam ništa (osim odrađenog prevoda), niti imam bilo kakvu korist.

Ukoliko neko bude koristio aplikaciju na srpskom jeziku, može mi pisati u privatnoj poruci greške koje nađe ili naravno komentarisati ovaj post.

 

Hvala na pažnji!

Attached Thumbnails

  • indieVelo_srpski.jpg

  • 5

#2 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4631 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 June 2024 - 10:17 PM

Baš ću da probam!

Sent from my SM-A556B using Tapatalk
  • 0

#3 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 992 posts

Postavljeno 19 June 2024 - 06:34 AM

Savo, ajde napiši malo o osnovnom principu rada pametnog trenažera. Povežeš ga sa pametnim TV ili kompom, umesto zadnjeg točka zakačiš trenažer i teraš. E sada mene zanima, kako skrećeš u krivine, da li trenažer automatski oteža uzbrdo/olakša nizbrdo, da li ima uticaja vožnja u pelatonu/u grupi i kada si sam, da li se takmičiš protiv kompa ili drugih članova, kako dogovarate vožnju itd.... Znači osnovno za nekoga ko nikada nije koristio pametni trenažer....Hvala

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 0

#4 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 492 posts

Postavljeno 19 June 2024 - 07:48 AM

Dosta tih pitanja koje si postavio su vezana za samu aplikaciju, te treba videti šta ova aplikacija nudi konkretno od toga, a malo je problem što je sred leta pa će retko ko sad stavljati bicikl ponovo na trenažer samo da proba u ovom trenutku :) Osim naravno ako nema drugi bicikl koji je stalno na trenažeru.

 

Ako gledamo iz perspektive šta sve pametni trenažer može, sve to što si ti ovde pomenuo ima Zwift kao trenutno najpopularnija (plaćena) opcija za trening:

 

- Skretanje u krivine nema skoro nikakvog uticaja, tj bicikl se vozi sam što se upravljanja tiče. Zwift jeste ubacio opciju onog njihovog nekog hardverskog kontrolera na kome možeš da upravljaš u krivinama i da kočiš, nisam siguran kako to baš radi u praksi, a iskreno i ne vidim neku svrhu toga. 

- Automatski otežava uzbrdo na osnovu težine vozača koju si uneo u profilu. Nizdbrdo u suštini ti to ni ne osetiš jedino ako vrtiš pedale konstantnom brzinom će ti brzina bicikla na ekranu biti značajno veća. 

- Ima uticaja da li draftuješ iza drugih vozača i to ti olakšava da kažemo. U suštini opet ti to ne osetiš značajno nego ti poveća brzinu na ekranu pri istom naporu. 

- Zwift ima mogućnost dodavanja prijatelja, priključivanja grupnim vožnjama, takmičenjima i slično. Ono što je dobro jeste da on sve vozače stavlja u određene kategorije bazirano na njihovom odnosu W/kg, pa samim tim ako si početnik nema šanse da upadneš u neku ekipu gde su sve zveri i onda ih vidiš na početku trke deset sekundi i nikad više, dakle postoje ti neki rangovi. Što si jači to ti je bolji rang i u jačim trkama se takmičiš. Postoje i takozvani "power-ups" koji su varijanta dodavanja igranja, gde možeš da dobiješ kao da draftuješ na određeni vremenski period, super brzinu, neko olakšanje i slično, opet bitno samo za neke trke, nije za trening. 

- Ono što je jako dobra stvar kod pametnih trenažera, a što dosta ljudi zapravo ne kapira, jeste takozvani ERG mod. U suštini on ti tačno određuje koliko wati snage treba da isporučuješ nezavisno od toga da li si na uzbrdici/nizbrdici, da li vrtiš 120 rpm ili 60. I to je bitno ako hoćeš da treniraš jer ti onda pravi strukturu treninga koje je vrlo lako se držati (za razliku od otvorenog puta gde ne možeš da utičeš na uzbrdice, semafore, pešake, automobile i sl). I onda ti lepo zada "sad voziš 5 minuta 120W, pa 10 minuta 200W, pa onda ajde ponovo 120W, pa aj sad 5 minuta 200W ali sa kadencom 100". I šta god da se dešava na ekranu ili sa tvojom brzinom okretanja pedala (osim ako ne staneš), ti ćeš stalno biti na toj zadatoj snazi. Mislim sad sam izlupao cifre, ali je suština da ti pravi struktuirani trening gde možeš bolje da napreduješ što se snage i kondicije tiče. 


  • 2

#5 sava83

sava83
  • Members
  • PipPip
  • 52 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 June 2024 - 06:03 PM

Hvala na zainteresovanosti za ovu temu.

 

Što se samih indoor aplikacija tiče, koleha mhetlerovic je dosta dobro objasnio princip njihovog rada.

 

Ja pametni trenažer povezujem preko desktop aplikacije, konkretno koristim laptop. Dalje, što se tiče same indieVelo aplikacije, njen kreator je pokušao da što realnije izmodelira (simulira) vožnju napolju, tako da ima uticaja vetra, ne može da se u krivinu uđe sa 100 km/h kao na Zwiftu... Oseti se promena pravca vetra (ne kao napolju, naravno), oseti se uspon, oseti se vožnja solo vs vožnja u grupi. Kada kažem oseti se, mislim da treba više snage za održavanje iste brzine po ravnom, kada je vetar i solo vs grupna vožnja, a uspon se oseti tako što je mnogo teže motati u teškim prenosima - kao i na brdu napolju.

 

Kolega mhetlerovic potencira ERG mod kod pametnih trenažera, a upravo je i to razlog zbog kojeg sam se odlučio na kupovinu istog. Znači, pomoću kreiranog treninga, drži se konstantna zadata snaga bez obzira na kadencu, tako sam radio i treninge snage, tj. niske kadence ove zime. Na linku su treninzi koje sam snimao ove zime, tako da možete i to pogledati, koga zanima.

 

 

Što se takmičarskog aspekta tiče, indieVelo aplikacija nema široku bazu korisnika, tako da je skoro svaka trka u svari trka sa pretežno botovima, ljudi ima veoma malo, a postoje trke gde mogu da učestvuju samo ljudi. Nema kategorija kao u Zwiftu, tako da će početnicima biti veoma teško da ostvare dobar plasman na trkama. Čak su i botovi brzi.


  • 0

#6 Milan_Sh

Milan_Sh
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 19 June 2024 - 06:50 PM

Šta treba da bi se povezao Smart trenažer i lap top?
  • 0

#7 sava83

sava83
  • Members
  • PipPip
  • 52 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 June 2024 - 07:31 PM

Treba ti aplikacija koja će ih povezati, a možeš da kontrolišeš smart trenažer i pomoću ciklokompjutera, Garmin ili Wahoo. Povezivanje ide preko bluetooth ili ANT+ konekcije. Ne znam da li druge marke podržavaju konekciju sa smart trenažerima.


  • 0

#8 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 992 posts

Postavljeno 19 June 2024 - 07:32 PM

Šta imaš od senzora? Vidim na snimku da se prikazuju sve bitne stavke.
Da li je potreban i powermetar ?

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 0

#9 sava83

sava83
  • Members
  • PipPip
  • 52 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 June 2024 - 07:50 PM

Smart trenažer šalje aplikaciji podatke o snazi i kadenci. Posebno imam HR senzor. Može se trenirati i pomoću senzora brzine i kadence, tako sam počeo pre 2 godine. Nakon toga sam kupio powermetar koji mi je koristio za treninge napolju i unutra. A onda sam kupio smart trenažer za treninge unutra.


  • 1

#10 Milan_Sh

Milan_Sh
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 19 June 2024 - 11:33 PM

Treba ti aplikacija koja će ih povezati, a možeš da kontrolišeš smart trenažer i pomoću ciklokompjutera, Garmin ili Wahoo. Povezivanje ide preko bluetooth ili ANT+ konekcije. Ne znam da li druge marke podržavaju konekciju sa smart trenažerima.


Je li neophodan neki USB prijemnik (da tako kažem) na Lap topu za uspostavljanje veze sa trenažerom
  • 0

#11 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 492 posts

Postavljeno 20 June 2024 - 07:41 AM

Trenažeri sa računarom/tabletom/telefonom komuniciraju ili preko Bluetooth ili preko ANT+ protokola. S obzirom da skoro svi današnji laptopovi imaju Bluetooth nije ti potreban dodatni prijemnik.


  • 0

#12 Milan_Sh

Milan_Sh
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 20 June 2024 - 09:15 AM

Hvala.

Za šta služi ovaj uredjaj onako jednostavnim rečnikom
https://www.garmin.r...-usb-ant-antena
  • 0

#13 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 492 posts

Postavljeno 20 June 2024 - 11:03 AM

On je za drugu opciju, povezivanje preko ANT+ protokola, u suštini radi istu stvar. A možeš i mali ANT+ USB risiver uzeti za 2000 dinara na cikloberzi ili verovatno i dosta jeftinije ako hoćeš da čekaš sa Aliexpresa. Ja sam uzeo jedan da imam za svaki slučaj i sad ne znam gde mi je :) A ova fensi Garmin antena od 50+ evra verovatno služi ako na primer povezuješ desktop računar koji svakako i nema Bluetooth, plus je negde možda udaljen ili postoji dosta smetnji nekih u prostoriji pa za bolji prijem, sve u svemu deluje dosta nepotrebno. 

 

Pogotovu je zabavno što dole piše kako sama Garminova PC aplikacija Tacx radi samo preko Bluetootha pa znači ovo možeš da koristiš samo za Zwift a ne i za njihovu "rođenu" aplikaciju :)


  • 2

#14 Milan_Sh

Milan_Sh
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 20 June 2024 - 11:46 AM

😀 Hvala puno.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika