Jump to content


Photo
- - - - -

TOUR de FRUSKA GORA to KRANJSKA GORA


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 cdragan

cdragan
  • Members
  • PipPipPip
  • 150 posts
  • Locationfruska gora

Posted 31 May 2024 - 06:13 PM

Ostade mi nekoliko slobodnih dana od godisnjeg i resih nakon cerkinog vencanja da skoknem do Slovenije i odvozam bicikl do Mangarta .

Turu sam ranije video na ovom postu od nekih dobrih ljudi i svidela mi se ...I eto mene sa zetom u Sloveniji .

Put nas je vodio preko Fruske gore ,Zagreba do Trbovlja gde smo kod rodbine malo odmorili  to jest ,prenocili.

Sutradan ujutru smo ranije krenuli ka Kranjskoj gori preko Ljubljane,auto putem i vrlo brzo ,bez problema stigli u Kranjsku goru,smestili se  i ja sam odmah krenuo da odvozam do Mangarta .

Bicikl smo izvadili iz gepeka .Specialized drumski,podesen da moze da vozi i po losijim putevima ,kojih ovde nije bilo.Odvozao sam do  Tarvizia  u Italiji najlepsim putem za bicikliste koji sam video u duzini oko 20 tak kilometara.Tu sam skrenuo ka Cave del Predil .Koliko je ravan i predivan put od Kranjske gore do Tarvizia ,toliko je put do Cave del Predil poceo da me uvodi u uspone ,lagano ali sigurno.

Od Cave del Predil  do raskrsnice gde se odvaja put dalje za Bovec ,desno i levo za Mangart  isto je oko 20 tak kilometara uzbrdica i nizbrdica gde prosecno spremljenom biciklisti nije problem voziti.

Uzbrdica ka Mangartu i put je bio zvanicno zatvoren zbog nanosa snega i najave loseg vremena ali bilo nas je nekoliko koji smo odlucili da uprkos upozorenjima odemo do gore pa sta bude .

Inace da kazem da ako zaista nesto  nas obavestavaju  to i zaista znaci da je tako.

Tako je i bilo.Krenuo sam gore ,vozio ,ali negde na oko pola puta uhvatilo me je takvo nevreme sa kisom i snegom i to u momentu .Samo su se odjednom oblaci spustili i udri kisa ,sneg.

Ja se malo sakrijem i vidim da moram bezati...Tih nekoliko kilometara spusta su mi bili zaista tezi od mnogih ruta koje sam prevezao.Ali srecom vratio sam se nazad u Kranjsku goru,pokisao ,prozebao i delimicno razocaran..ali lepo su napisali da je put zatvoren i da se ocekuje nevreme..ali sta cu.

Spakujem mokre stvari i spremimo se da sutra rano ujutru krenemo kuci...I zet Milan je vozio bicikl po okolini Kranjske gore.Iznajmio elektricni bicikl,zverku pravu za planinsku voznju.Iznajmljivanje je 30 evra za ceo dan.Dobije se kaciga ako treba i navigacija.Ljubazan vlasnik.I on mokar,vozio oko sat vremena i vratio bicikl.Stacemo ,odemo da se sredimo ,utoplimo i zalijemo Laskim pivom i obilnom vecerom lepo mesto  Kranjsku goru.

Ujutru se probudio ,ustao i prosetao .

Kad sija sunce ,lepo vreme a Mangart me zove.Vratim se ja u sobu .Milan sedi  i pogledamo se .Lepo vreme a mi hocemo da odemo gore ,do Mangarta.Sta da radimo ,sve nam je mokro.

Da susimo na klimi ,da susimo fenom...Ne .Odemo do nase ljubazne domacice da zamolimo da nam samo osusi opremu,netreba prati ,samo osusiti .

I sta ona radi? Za pola sata nam je donela nasu opremu kao novu. Opranu.Osusenju ,cistu i spremnu za upotrebu.Sta da kazem?Odlazimo do vlasnika biciklova za iznajmljivanje.Sta on radi?

Meni cestita na pokusaju a Milanu kaze da ce mu dati besplatno bicikl jer je juce bio los dan .Ja naravno iznajmljujem bicikl i kazemo  vlasniku gde nameravamo da idemo.On neveruje da imamo dovoljno snage i struje u biciklovima da odemo do tamo i nazad  i preporucuje druge ture .Ali ne.Mi hocemo Mangart.Vlasnik kaze da mozemo da pokusamo ali niko do sada nije uspeo .Niko? Au ,jos grore.Niko!!!! Pa bice neko .Nas dvojica. Do Mangarta nam treba oko 50 tak kilometara ,uz uspone oko 3 sata maksimalno a nazad ,manje, oko 2 sata maksimalno.Krecemo !!!

 

 

 

IMG_20240531_2008081.jpg

 

 


  • 3

#2 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1891 posts
  • LocationBeograd

Posted 01 June 2024 - 01:52 PM

"Inace da kazem da ako zaista nesto nas obavestavaju to i zaista znaci da je tako."

То је разлика између Истре и Словеније коју сам ја приметио пуно пута. Хрвати су доста конзервативни и постављају (или су давно поставили) знакове за оштре кривине и сличне опасности шаком и капом, често без икакве стварне потребе. А Словенци, пак, нема знака где делује да би га морало бити, али зато ако га они поставе...

 

П.С. Да не грешим душу, можда сам и побркао једне са другима, али знам да су Хрвати и Словенци по томе баш некако супротни.


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users