Jump to content


Fotografije
* * * * * 1 glasovi

Savjet za kabanicu. Poprilicno HITNO :'D


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
23 odgovora na ovu temu

#1 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 16 April 2024 - 08:35 PM

Pozdrav,

Planiramo putovanje od 700 km u roku od 10 dana, svaki dan prelazimo 100 km s 3 dana pauze. Kabanice koje smo naručili stižu dan nakon polaska, pa trebamo pronaći alternativu uz minimalne dodatne troškove, s obzirom da smo uložili dosta novca u kabanice koje kasne. Tražimo savjete o kvalitetnim kabanicama za vožnju bicikla s obzirom na vremenske prilike.

Imamo silikonske zaštite za patike, ali nismo sigurni koliko će biti učinkovite za jaku kišu. Najviđenije su jednodijelne kabanice u gradu od nekih 15-30e, ali tražimo opciju koja pokriva cijelo tijelo ili barem gornji i donji dio. Dakle, sumnjamo u učinkovitost jednodjenlih kabanica, ali to bi bio prvi izbor zbog cijene koja je povoljna. Takođe, zanima nas vaše mišljenje o vožnji po kiši - da li nastaviti voziti ako ne prestaje da pada i da li otkazati putovanje ako su prognoze loše (u posljednje vrijeme i nisu baš najpreciznije).

Hvala na savjetima! :) n2:party-021


  • 0

#2 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4631 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 April 2024 - 08:47 PM

https://www.decathlo...elcolor-8781354

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
  • 0

#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4631 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 April 2024 - 08:50 PM

Kupite moto kišno odelo, možda najbolje rešenje.
Nešto ovako
https://www.motoland...isno-odelo-fluo
Ili
https://www.motoland...kisne-pantalone

I
https://www.motoland...23-kisnja-jakna

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
  • 0

#4 Prase011

Prase011
  • Members
  • PipPipPip
  • 154 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 April 2024 - 09:20 PM

Jeftino a radi odlično, polovna fluo kišna odela od Gorotexa, po osobi završavate sve za 20 do 25 evra maximum. Pokazalo se na motorima, dugim putovanjima po raznim zemljama fantastično, kvalitet polovnog izvanredan.
  • 0

#5 Milos_qq

Milos_qq
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 17 April 2024 - 06:02 AM

https://www.decathlo...elcolor-8781354

Sent from my M2101K9G using Tapatalk

 

Ja imam ovakvu slicnu iz Dekatlona, mislim da je cak ista ali drugacije boje. Meni se nije bas dobro pokazala, doduse koristio sam je samo na relaciji kuca-posao (4km). Imam osecaj da ce stalno da mi se upetlja u tockove, iako verovatno nece ali eto, poprilicno je neprakticna, ne znam. Jednom sam umalo i pao sa bicikla zbog nje, nekako sam se sav spetljao sa njom. Mozda je do mene. :)

 

Na kraju sam zavrsio sa obicnom kabanicom iz DM-a, dobra je, mnogo je prakticnija ali ne pokriva noge kao ova iz Dekatlona. 


  • 0

#6 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 492 posts

Postavljeno 17 April 2024 - 07:45 AM

I u Dechatlonu imaju te kao kabanice-pantalone, ali ovo za motor deluje da je prosto jeftinije a verovatno ista stvar. Ja bih se svakako pre opredelio, pogotovu za dužu turu za kombinaciju pantalone+kabanica/jakna, nego za ovu varijantu pončo jer mi deluje nepraktično, možda je čak i bolje samo za te kratke relacije. E sad druga stvar je što sam ja nekoliko puta pokušavao da vozim sa time i skroz se ukuvam. Mnogo su mi se bolje pokazale dugačke biciklističke i jakna koje su "softshell", u smislu ne ostaneš baš skroz suv, već si relativno mokar, ali ti je toplo i ne bije te vetar. Kad staneš onda si prosto mokar i iznutra i spolja :) I tako mi nije problem da vozim 80-100km...

 

Dakle, sumnjamo u učinkovitost jednodjenlih kabanica, ali to bi bio prvi izbor zbog cijene koja je povoljna. Takođe, zanima nas vaše mišljenje o vožnji po kiši - da li nastaviti voziti ako ne prestaje da pada i da li otkazati putovanje ako su prognoze loše (u posljednje vrijeme i nisu baš najpreciznije).

 

Verovatno jedini odgovor na ovo pitanje možeš da daš sam jer zavisi prosto od čoveka, znam ljude koji na dve kapi kiše trče ispod neke nastrešnice, a znam i ljude koji voze po 200km kao da kiša i ne pada, sve zavisi od čoveka. Ja sam više u fazonu da kiša ne smeta previše (ali vozim sa blatobranima), ali opet nisam vozio tako duge ture gde bi išao dan za danom potencijalno mokar i sa stalnom kišom. Sad druga je stvar i gde planirate da spavate u toku putovanja? Ako imate ideju da budete u nekim smeštajima onda može da ima više smisla jer i ako pokisneš lepo se presvučeš i osušiš opremu, ako idete u šatorima to može biti dosta komplikovanije. 

 

A što se prognoze tiče nikad ne može biti baš 100% precizna, ja bih išao logikom ako najavljuju tokom 10 dana da će nedelju dana padati kiša onda bih verovatno pomerio putovanje, ako najavljuju dan ili dva, pa plus ne po ceo dan onda možda ima smisla rizikovati. Ali opet dosta je to sve individualno i koliko ti smeta kiša i koliko si voljan da trpiš. 


  • 0

#7 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1431 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 April 2024 - 08:27 AM

Kada krene da pada kisa, u principu prvo oblacis nekakav prsluk ili jaknu da te zastiti od kise.

 

Ako kisa pada toliko jako da razmisljas o oblacenju kabanice, onda si u problemu kako god da okrenes.

 

1. Kada imas kabanicu na sebi, moras da vozis jaako lagano i bez napora da bi izbegao da budes mokar od znoja, jer ispod kabanice nema ni daska vetra i znoj ne isparava nego samo curi.

To znaci da kabanicu nosis samo dok vozis po ravnom ili nizbrdo.

To takodje znaci da kabanicu nosis samo kada je napolju toplo, jer ako je iole hladno a ti si mokar (od kise ili znoja, svejedno), u problemu si.

 

2. Voznja pod kabanicom je frustrirajuca, jer si kao veliko jedro. I najmanji vetar je jeziv, a ako je kabanica od onih koje pokrivaju i sake na kormanu i pri tome je donekle zategnuta preko kormana, svaki pokusaj jaceg skretanja je jako problematican ako ne nemoguc. Ja sam par puta zamalo pao, sto zbog vetra koji me je u sekundi pomerio metar u stranu sto zbog pokusaja da izbegnem rupu na putu.

Upravljanje jeste ili moze da bude problem. Veliki.

 

3. Ako je kisa toliko jaka da moras da obuces kabanicu, onda nema smisla da na sebi nemas i nepromocive pantalone i kamasne, jer kabanica stiti samo do visine sedista, ako i toliko, a sve ispod toga ce biti potpuno mokro.

Blatobrani imaju jako ograniceno dejstvo, jer kada kisa pada jace onda voda prska i odozdo jer se kapi odbijaju od asfalta, i sa tvojih tockova i blatobrana jer voda koja udari u blatobran izlece sa strane, prska i od tebe jer se odbija od tvoje obuce a i pogona i rama, a dodatno prska i svaki put kada prodje bilo koje vozilo pored tebe.

 

Ja sam vozio pod kabanicom vise puta i uvek sam bio skroz mokar, samo sam pod kabanicom jos bio i mnogo manje siguran u voznji, a i definitivno mnogo vise iznerviran nego sto bih bio samo zbog kise.

 

Edit. Sto se mene licno tice, kabanicu sam stavio pod "oprema za voznju do posla" ili tako nesto, a potpuno je nepotrebna i nekorisna za ture. Ako kisa pada toliko jako, obucem jaknu i stavim prekrivac na kacigu a kese/kamasne na cipele. To moze da pomogne samo donekle, a ako ne pomaze onda ili stajem ili prihvatam da budem mokar.


  • 1

#8 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 17 April 2024 - 08:42 AM

Hvala svima na savjetima. Mi smo iz BiH, tako da nemamo Decathlon, jedino u putu da stanemo negdje kada budemo u Srbiji. 
Kako sam shvatio, najbolje je imati hlace i jaknu jer ce cuvati bolje ali svakako u oba slucaja znoj je neminovna, pogotovo ako se vozi pod teretom, sto je nas slucaj. Mi cemo imati prenociste svaki dan, to je prednost ali opet ne znam, moji su me ucili da je kisa "strasna" i da ne treba kisnuti, pogotovo kada smo vruci, a to je na biciklu stalno. Zavisi i od kise, ako je ljetna, vjerovatno su manje sanse za nesto, ali trenutno juce je bilo 30 stepeni, a danas je 8, tako da se nadam da ce do kraja mjeseca da se smiri vrijeme. 


  • 0

#9 Prase011

Prase011
  • Members
  • PipPipPip
  • 154 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 April 2024 - 09:00 AM

Opcija koju sam naveo je od Goretexa, i to najfinijeg, čitaj najkvalitetnijeg na tržištu, po oceni prijatelja koji se profesionalno bavi prodajom takve opreme, tako da nema znojenja i kuvanja. Isprobano više puta. U pitanju su profi uniforme. e8dbcbbc063a90212a3634ebd45cd1da.jpg
  • 0

#10 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 17 April 2024 - 09:03 AM

Opcija koju sam naveo je od Goretexa, i to najfinijeg, čitaj najkvalitetnijeg na tržištu, po oceni prijatelja koji se profesionalno bavi prodajom takve opreme, tako da nema znojenja i kuvanja. Isprobano više puta. U pitanju su profi uniforme. e8dbcbbc063a90212a3634ebd45cd1da.jpg

Ne sumnjam, ali ja sam naveo da trazimo budzet varijante. Ne bi se javljali ovdje, da imamo par stotina eura za odjela :)


  • 0

#11 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1507 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 17 April 2024 - 09:19 AM

Ne vozite po kisnom amazonu da vam trebaju ovakva odela. Posle gde ces ovo sve da stavis i treba to vuci kada ti nije potrebno. 100km dnevno koliko cete vi preci je nikakva kilometraza da bi se lupala glava oko kabanica i ostalog. Ponesite nesto da vas ne produva vetar dok pada kisa i to je to. Kisa kada pada smetace psihicki mozda pola sata posle naviknes. Mi smo 206te (mislim da je ta godina) vozili brevet 300 i brevet 400 24/7 pod kisom. Niko od nas nije nosio kabanicu. Nosite presvlaku i da imate da se presvucete za sledeci krug voznje od 100 km dok se ovo ne osusi i to vam je dovoljno. A sada pre nego sto krenete prva kisa kada padne na bicikl i vozi. Vidi kako se ti osecas i kako ti telo reaguje na kisu. Bolje da vozis tu pored kuce i vidis kako i sta nego negde 600km od kuce prvi put da isprobavas


  • 2

#12 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 17 April 2024 - 09:24 AM

Ne vozite po kisnom amazonu da vam trebaju ovakva odela. Posle gde ces ovo sve da stavis i treba to vuci kada ti nije potrebno. 100km dnevno koliko cete vi preci je nikakva kilometraza da bi se lupala glava oko kabanica i ostalog. Ponesite nesto da vas ne produva vetar dok pada kisa i to je to. Kisa kada pada smetace psihicki mozda pola sata posle naviknes. Mi smo 206te (mislim da je ta godina) vozili brevet 300 i brevet 400 24/7 pod kisom. Niko od nas nije nosio kabanicu. Nosite presvlaku i da imate da se presvucete za sledeci krug voznje od 100 km dok se ovo ne osusi i to vam je dovoljno. A sada pre nego sto krenete prva kisa kada padne na bicikl i vozi. Vidi kako se ti osecas i kako ti telo reaguje na kisu. Bolje da vozis tu pored kuce i vidis kako i sta nego negde 600km od kuce prvi put da isprobavas

Hvala puno na savjetu. Nije problem distanca 100km, nego ce to vremenski trajati 5-7h jer imamo opreme i ne forsiramo brzinu, vozimo gravele.
Ali svakako jako konstruktivni savjeti, jedino me zanima ta presvlaka, pretpostavljam za kacigu? To nemamo, moram vidjeti gdje nabaviti u BiH
 


  • 0

#13 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1507 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 17 April 2024 - 09:36 AM

Hvala puno na savjetu. Nije problem distanca 100km, nego ce to vremenski trajati 5-7h jer imamo opreme i ne forsiramo brzinu, vozimo gravele.
Ali svakako jako konstruktivni savjeti, jedino me zanima ta presvlaka, pretpostavljam za kacigu? To nemamo, moram vidjeti gdje nabaviti u BiH

Pod presvalaka mislim da imate rezervni komplet biciklistickih gaca i dresa da imate cisto i sveze da obucete sledeci dan. Ako vama traju voznje 5-7h dnevno i u njagorem slucaju pada kisa non stop nije to toliko strasno. Imate 10 dana za 700km, znaci 3 dana negde odmarate. Tokom ture goeldajte prognozu pa ako za sutra najave jaku kisu ceo dan taj dan ne vozite bas ako necete. Meni licno za kicu je najvise botrebno da nesto cuva temperaturu oko grudi odnosno da me ne produvava, sve ostalo je bzveze. Zamisli na grevelima natovareni vozite a svako jos kabanicu koja je kao jedro i vetar duva i baca vas na sve strane. 
 


  • 0

#14 Prase011

Prase011
  • Members
  • PipPipPip
  • 154 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 April 2024 - 09:39 AM

Džaba tebi saveti kad ne čitaš pažljivo, ova odela se cenovno uklapaju u ono što si naveo jer ne prelaze cifru od 25 evra ovde https://www.mmoc.rs/, potrudio se uz puno dobre volje da pomognem i objasnim ali džaba .
  • 0

#15 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 17 April 2024 - 09:44 AM

Džaba tebi saveti kad ne čitaš pažljivo, ova odela se cenovno uklapaju u ono što si naveo, dao sam ti link, potrudio se uz puno dobre volje da pomognem i objasnim ali džaba očigledno. Srećno.

Niste ostavili link, samo ime. Ja sa tim imenom ne mogu puno, ali imam inspiraciju, da potrazim u second hand shopovima. Kao i svima, zahvalio sam Vam se i nastavljam prikupljati informacije. A kao sto neko gore rece, sta cemo sa tim odjelima, nemamo mi to gdje drzati jer su ogromna. Svakako ste ponudili rijesenje da nas ne boli glava, hvala!


  • 1

#16 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 17 April 2024 - 09:45 AM

 

Hvala puno na savjetu. Nije problem distanca 100km, nego ce to vremenski trajati 5-7h jer imamo opreme i ne forsiramo brzinu, vozimo gravele.
Ali svakako jako konstruktivni savjeti, jedino me zanima ta presvlaka, pretpostavljam za kacigu? To nemamo, moram vidjeti gdje nabaviti u BiH

Pod presvalaka mislim da imate rezervni komplet biciklistickih gaca i dresa da imate cisto i sveze da obucete sledeci dan. Ako vama traju voznje 5-7h dnevno i u njagorem slucaju pada kisa non stop nije to toliko strasno. Imate 10 dana za 700km, znaci 3 dana negde odmarate. Tokom ture goeldajte prognozu pa ako za sutra najave jaku kisu ceo dan taj dan ne vozite bas ako necete. Meni licno za kicu je najvise botrebno da nesto cuva temperaturu oko grudi odnosno da me ne produvava, sve ostalo je bzveze. Zamisli na grevelima natovareni vozite a svako jos kabanicu koja je kao jedro i vetar duva i baca vas na sve strane. 
 

 


Hvala!


  • 0

#17 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4631 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 April 2024 - 10:53 AM

Niste ostavili link, samo ime. Ja sa tim imenom ne mogu puno, ali imam inspiraciju, da potrazim u second hand shopovima. Kao i svima, zahvalio sam Vam se i nastavljam prikupljati informacije. A kao sto neko gore rece, sta cemo sa tim odjelima, nemamo mi to gdje drzati jer su ogromna. Svakako ste ponudili rijesenje da nas ne boli glava, hvala!

Moto kišna odela se pakuju u svoje torbice koje idu uz njih i nisu mnogo kabasta kada se upakuju
Evo u odnosu na moju šaku, ovde su unutra i pantalone i jakna.
U pravu su ljudi da si mokar prilikom duže vožnje jer se znojiš ispod odela , međutim odelo drži toplotu i nije ti hladno ispod njega iako si mokar.



Sent from my M2101K9G using Tapatalk
dfe1c2239299fcd26c47a7ed63519304.jpg
  • 1

#18 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 17 April 2024 - 12:01 PM

Moto kišna odela se pakuju u svoje torbice koje idu uz njih i nisu mnogo kabasta kada se upakuju
Evo u odnosu na moju šaku, ovde su unutra i pantalone i jakna.
U pravu su ljudi da si mokar prilikom duže vožnje jer se znojiš ispod odela , međutim odelo drži toplotu i nije ti hladno ispod njega iako si mokar.



Sent from my M2101K9G using Tapatalk
dfe1c2239299fcd26c47a7ed63519304.jpg

 

 

 

 

Hvala puno! Evo nasao sam na oglasniku za 45 eura po komadu.
Znaci ovo odjelo bi trebalo biti najbolje za cijenu?


  • 0

#19 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1507 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 17 April 2024 - 12:21 PM

Obuci ovo odelo leti plus kisa. Ne treba ti kisa sam ces da se uparis. Na motoru su mnogo vece brzine i nema fizickog napora vozaca kao sto ima na biciklu. Opet kazem, ne vozis po sumama amazonije i tajlandu gde ce da lije kao iz kabla da kupujete ovako nesto. Da vidim nekoga sa ovim moto odelom na bajku samo bih se prekrstio i nastavio dalje xD


  • 2

#20 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 17 April 2024 - 12:25 PM

Obuci ovo odelo leti plus kisa. Ne treba ti kisa sam ces da se uparis. Na motoru su mnogo vece brzine i nema fizickog napora vozaca kao sto ima na biciklu. Opet kazem, ne vozis po sumama amazonije i tajlandu gde ce da lije kao iz kabla da kupujete ovako nesto. Da vidim nekoga sa ovim moto odelom na bajku samo bih se prekrstio i nastavio dalje xD


Postujem tvoj stav, ali nije to bas ljeto, 14 stepeni + kisa, ne bih se slozio. Svako ima svoje, ja mislim da je bolje upariti se ali opet ne dopustiti hladnoj kisi da dodje do vrelog tijela i svakako ne dopustiti hladnoci do kostiju :)


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika