Jump to content


Fotografije
- - - - -

Volan "bjezi" pri voznji uzbrdo


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
9 odgovora na ovu temu

#1 BikerDiCattaro

BikerDiCattaro
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 13 August 2023 - 07:27 AM

Nisam znao gdje staviti temu a ni kako je pravilno nasloviti, pa ne zamjerite
O cemu se radi...kada vozim uzbrdo, jasno je da rukama povlacim volan ka sebi (ne namjerno-sa zeljom da to radim) i tada mi volan postaje "vrckav", bjezi desno lijevo, ne mogu da odrzim finu pravolinijsku voznju. Mala su to odstupanja,ali kad je ulica uska a saobracaj gust kao kod mene u Kotoru, nije mi bas svejedno. Moje pitanje je sta da radim da ovo umanjim ili izbjegnem? Da li je do polozaja sjedanja na biciklu? Visinu sjedista sam odradio po uputstvima,skolski. Mozda da ga jos malo spustim?

Sent from my DN2103 using Tapatalk
  • 0

#2 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4285 posts

Postavljeno 13 August 2023 - 08:04 AM

Kako je po ravnom, kako se bicikl ponaša kada pustiš volan?


  • 0
.

#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4622 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 13 August 2023 - 09:02 AM

Nisam znao gdje staviti temu a ni kako je pravilno nasloviti, pa ne zamjerite
O cemu se radi...kada vozim uzbrdo, jasno je da rukama povlacim volan ka sebi (ne namjerno-sa zeljom da to radim) i tada mi volan postaje "vrckav", bjezi desno lijevo, ne mogu da odrzim finu pravolinijsku voznju. Mala su to odstupanja,ali kad je ulica uska a saobracaj gust kao kod mene u Kotoru, nije mi bas svejedno. Moje pitanje je sta da radim da ovo umanjim ili izbjegnem? Da li je do polozaja sjedanja na biciklu? Visinu sjedista sam odradio po uputstvima,skolski. Mozda da ga jos malo spustim?

Sent from my DN2103 using Tapatalk

Spusti volan malo ako može, daj neke slike, šta je u pitanju, koji bicikl.
Inače treba da pomeriš težište na ruke pri vožnji na velikom usponu, znači sedneš prema vrhu sedišta ili da voziš stojeći ako možeš.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#4 BikerDiCattaro

BikerDiCattaro
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 13 August 2023 - 09:06 AM

Bicikl je polar shadow. Neki dan sam zamijenio originalnu lulu s lulom na podesavanje ugla bas da bi dobio malo poviseniji polozaj volana jer sam imao osjecaj da mi je previse tezine na rukama sa originalnom. Za spustanje bi mogao da probam sa spejserom, ili da oborim ugao. Samo me strah da cu doci na isto. Ova lula je i malo duza od originalne (105 mm)

Sent from my DN2103 using Tapatalk
  • 0

#5 BikerDiCattaro

BikerDiCattaro
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 13 August 2023 - 09:17 AM

Kako je po ravnom, kako se bicikl ponaša kada pustiš volan?

Po ravnom ide ok, mada sad kad kazes kako je kad pustim volan, nisam bas nesto presiguran u to, probao sam par puta i ne osjecam se sigurno da vozim bez ruku uopste. Sjecam se davno kad sam vozio neke druge bajsove da sam cak mogao i u krivinu bez ruku. Kod ovog nemam taj osjecaj sigurnosti, mozda zato sto su i tockovi veci

Sent from my DN2103 using Tapatalk
  • 0

#6 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2023 - 12:42 PM

Koliko si težak?

 

Kada ideš uzbrdo i ako ideš polako (recimo brzinom pešaka, ili tu negde) normalno je da ti volan pomalo ševrda - što je strmije i što si sporiji i što si umorniji, to je taj efekat jači. Ako si težak, to je još mnogo izraženije.


  • 0

#7 BikerDiCattaro

BikerDiCattaro
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 13 August 2023 - 12:44 PM

183/73 sam, pero laka kategorija
Da, upravo je to situacija, vozim uzbrdo prilicno sporo, malo brze od brzine hoda. Generalno ne forsiram nesto, nemam ni predispozicije za to. Cisto lagana rekreativna voznja

Sent from my DN2103 using Tapatalk
  • 0

#8 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1079 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 13 August 2023 - 01:46 PM

Da, volan šeta levo desno svima u sporoj vožnji. Šetanje se ublažava većom brzinom kretanja bicikla i/ili dužom lulom i/ili dužim (širim) volanom.

Možeš da vežbaš i stajanje u mestu a da su ti noge na pedalama. Problem je u tvojoj ne/ravnoteži i to se skoro uvek iskazuje (u sporoj vožnji) kretanjem volana levo-desno.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#9 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2023 - 03:11 PM

Najbolji i najjednostavniji način da taj efekat smanjiš ili potpuno izbaciš je da popraviš kondiciju taman toliko da ti brzina poraste za par kilometara na sat. Uz to, sve ovo što su ti pomenuli - pomeri se napred u sedištu, stavi dužu lulu (jer ti se težište pomeri napred), nauči da budeš mirniji koliko je moguće (i to je pitanje umora tj kondicije)... Ali najbolje je da to jednostavno izbegneš tako što ćeš voziti malo brže, samo malo.


  • 0

#10 BikerDiCattaro

BikerDiCattaro
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 13 August 2023 - 03:30 PM

Hvala svima na korisnim savjetima!

Sent from my DN2103 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika