Jump to content


Fotografije

Shimano CUES


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
55 odgovora na ovu temu

#21 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 October 2023 - 05:25 AM

Smasher, meni je na prethodnom Specialized-u fabrički došao Praxis pogon 48/32 koji je deklarisan za 10/11 brzina, sve ostalo je bilo Sora, uključujući KMC X-9 lanac (9 brzinski). Vozio sam ga 2 godine, prodao drugu koji još vozi, bicikl ima 4 godine sada. Znači, Specialized misli da je to OK.

Ne znam da li je zbog širine lanca ili je pogon jednostavno mekan, meni se savio jedan zub na pogonu, majstor ga ispravio, ali se savio ponovo nakon par meseci i pukao je pri ispravljanju. Tako je prodat drugu. On je u sledeće dve godine polomio još 3 zuba, sada traži da kupi lančanik 48 zuba, ali ne nalazi.
Sasvim je moguće da je pogon krš sam po sebi (imao sam isto problem uvijanja iako nije četvrtka) ali eto ti iskustvo, pa proceni da li ima smisla eksperimentisati.
  • 0

#22 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 October 2023 - 06:31 AM

Eto lošeg...

Znači rešenje bi definitivno onda bio kršten pogon Shimano GRX, ali je problem što on kako napisa neko, ne radi dobro sa Sora prednjim menjačim. Onda u tom slučaju mora i Grx prednji menjač...

Ne znam zašto je tako slaba ponuda tih pogona 46 30. Meni su oni idealna kombinacija za univerzalni bajk. Ja takav pogon imam na gravelu i kad ga koristim za offroad vožnje, stavim kasetu 11 36 i imam sasvim dovoljno lakih brzina za skoro sve uspone a opet imam i solidan raspon brzina za brzo kretanje po asfaltu. Ako mi treba bajk za asfalt, samo stavim kasetu 11 30 i opet imam fin raspon brzina za kadencu a i dovoljno lakih brzina za strme uspone na asfaltu...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#23 nikoli_ca

nikoli_ca
  • Members
  • PipPip
  • 47 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 October 2023 - 07:40 AM

Eto lošeg...

Znači rešenje bi definitivno onda bio kršten pogon Shimano GRX, ali je problem što on kako napisa neko, ne radi dobro sa Sora prednjim menjačim. Onda u tom slučaju mora i Grx prednji menjač...

Ne znam zašto je tako slaba ponuda tih pogona 46 30. Meni su oni idealna kombinacija za univerzalni bajk. Ja takav pogon imam na gravelu i kad ga koristim za offroad vožnje, stavim kasetu 11 36 i imam sasvim dovoljno lakih brzina za skoro sve uspone a opet imam i solidan raspon brzina za brzo kretanje po asfaltu. Ako mi treba bajk za asfalt, samo stavim kasetu 11 30 i opet imam fin raspon brzina za kadencu a i dovoljno lakih brzina za strme uspone na asfaltu...

To je i moja filozofija, vozim po gradu, nisma profi, niti jurcam. Još jedan problem sa GRX-om je kačenje prednjeg menjača, ide direktno na ram, dok je sora nakačena na šelnu, pa bi konverzija svega na grx izašla 2/3 onoga koliko sam platio (polovan) bicikl.

Tog FSA tempo nema nigde na stanju, bar ne sa ove strane Atlantika. A nema ni lančanika velikih od 46 zuba koji bi mogli da se stave umesto velikog (50T) na Sori.

Ostaje izgleda da sačekamo da prođe dovoljno vremena pa da nekome padne na pamet ovo što se mi pitamo i da isproba.


  • 0

#24 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 October 2023 - 07:44 PM

Mislim da ni ne možeš da staviš lančanik od 46 zuba na Soru jer  naSora pogonu nije isti raspon rupa za šrafove kao kod tog lančanika od 46 zuba.

 

Postoji još jedan pogon Shimano Tourney na četvrtku koji ima odnos zuba 46/30. Poprilično je jeftin, imao sam ga na jednom gradskom bajsu i radio je skroz OK, jedino je on predviđen do 8 brzina, nisam siguran kako bi radio na 9, a i nije baš lagan, ako je to bitno...


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#25 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14794 posts

Postavljeno 10 October 2023 - 08:43 PM

Imate i kineske pogone.


  • 0

#26 nikoli_ca

nikoli_ca
  • Members
  • PipPip
  • 47 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 October 2023 - 09:55 PM

Imate i kineske pogone.


Podelite neko ime, link, nešto, pošto mi nešto ne uspeva da nađem da je kombinacija 46/30, rado bih razmotrio kineza
  • 0

#27 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14794 posts

Postavljeno 11 October 2023 - 12:38 AM

Ne mogu da nadjem nista jeftinije, sensah/senicx (link) oko sto evra sa patronom, barem lancanici nisu nitnovani kao na Cues u4000... zato je u4000 pogon tako jeftin.


  • 0

#28 nikoli_ca

nikoli_ca
  • Members
  • PipPip
  • 47 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 October 2023 - 08:02 AM

Ne mogu da nadjem nista jeftinije, sensah/senicx (link) oko sto evra sa patronom, barem lancanici nisu nitnovani kao na Cues u4000... zato je u4000 pogon tako jeftin.


Hvala to je možda jedno od pristojnih rešenja
  • 0

#29 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 359 posts

Postavljeno 11 October 2023 - 08:46 AM

Ne mogu da nadjem nista jeftinije, sensah/senicx (link) oko sto evra sa patronom, barem lancanici nisu nitnovani kao na Cues u4000... zato je u4000 pogon tako jeftin.

Kog je ranga ovaj model otprilike? Nešto kao Sora-Tiagra pretpostavljam, nadam se da ima takav kvalitet...


  • 0

#30 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14794 posts

Postavljeno 11 October 2023 - 01:58 PM

Tako nekako, u rangu sa Tiagrom. (link)


  • 1

#31 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 981 posts

Postavljeno 11 October 2023 - 03:47 PM

Tako nekako, u rangu sa Tiagrom. (link)

Baš je dobar ovaj tvoj link. Vrlo je informativan..... Za one koji govore tajvanski (čini mi se). Otvorio si nam oči


Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#32 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14794 posts

Postavljeno 11 October 2023 - 04:04 PM

ด้วยความยินดี


  • 2

#33 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1406 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 October 2023 - 08:43 AM

Objašnjenje kako to sve tako može


  • 0
The sea, the sea

#34 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 October 2023 - 02:04 PM

Objašnjenje je koliko vidim vezano isključivo za kasetu. Tu i dalje nema odgovora na moje pitanje da li Cues pogon za 9 brzina može da radi sa lancem od 9 brzina ili samo sa 11.

Kanda meni ne gine da ja sam probam pa ako ne radi, fulao sam. :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#35 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8897 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 October 2023 - 09:12 PM

Objašnjenje je koliko vidim vezano isključivo za kasetu. Tu i dalje nema odgovora na moje pitanje da li Cues pogon za 9 brzina može da radi sa lancem od 9 brzina ili samo sa 11.

Kanda meni ne gine da ja sam probam pa ako ne radi, fulao sam. :)

 

Unutrašnje širine lanaca bicikala


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#36 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 October 2023 - 06:40 AM

E tebe sam ptico čekao da se uključis u temu. :)

Ako sam dobro skapirao prema onome što piše na tvom sajtu, unutrašnja širina lanca je ista za lance od 9 do 12 brzina a upravo ta širina je bitna jer ona naleže na zube pogona i kasete. ŠTo u osnovi znači da ne bi trebalo da bude problema u radu Cues pogona za 9 brzina i standardnom Shimano Hyper glyde kasetom i lancem za 9, jel tako?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#37 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1406 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 October 2023 - 07:31 AM

Objašnjenje je koliko vidim vezano isključivo za kasetu. Tu i dalje nema odgovora na moje pitanje da li Cues pogon za 9 brzina može da radi sa lancem od 9 brzina ili samo sa 11.
Kanda meni ne gine da ja sam probam pa ako ne radi, fulao sam. :)

Koliko ja razumem, ceo sistem je napravljen oko 11s lanca. Broj brzina je određen samo brojem zupčanika na kaseti, ostale dimenzije i razmaci se ne menjaju. Dakle pogon ne bi trebalo da radi sa 9s lancem, samo 11s. U slučaju 1x pogona, možda bi i moglo, ali 2x treba da prebacuje mnogo širok lanac, što nije baš predviđeno.
  • 0
The sea, the sea

#38 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5481 posts

Postavljeno 15 October 2023 - 07:52 AM

Ako sam dobro skapirao prema onome što piše na tvom sajtu, unutrašnja širina lanca je ista za lance od 9 do 12 brzina a upravo ta širina je bitna jer ona naleže na zube pogona i kasete. ŠTo u osnovi znači da ne bi trebalo da bude problema u radu Cues pogona za 9 brzina i standardnom Shimano Hyper glyde kasetom i lancem za 9, jel tako?

a spoljna sirina lanca je (uglavnom) bitna za prebacivanje na veci lancanik,

jer profili na vecem lancaniku zahvatuju spoljne karike i odvajaju (podizu) lanac sa lancanika na koji trenutno nalezu.

Po toj logici lanac za 9 brzina bi trebalo da stalno štekče i škljoca u pokusaju da se popne na veci lančanik

ako uopste bude mogao da nalegne zbog svoje sirine.


  • 0

#39 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8897 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 October 2023 - 08:13 AM

E tebe sam ptico čekao da se uključis u temu. :)

Ako sam dobro skapirao prema onome što piše na tvom sajtu, unutrašnja širina lanca je ista za lance od 9 do 12 brzina a upravo ta širina je bitna jer ona naleže na zube pogona i kasete. ŠTo u osnovi znači da ne bi trebalo da bude problema u radu Cues pogona za 9 brzina i standardnom Shimano Hyper glyde kasetom i lancem za 9, jel tako?

 

To je koliko znam.

Nisam još stigao pogledati ni teh. dokumentaciju za Cues, a kamoli probati to uživo, tako da ovo ide uz sve one moguće ograde, odricanja od odgovornosti odnosno "disklejmere" što bi rekli stari sloveni:

 

Unutrašnja širina lanca je najvažnija kod naleganja na prednje lančanike.

 

Kod zadnjih lančanika, pored unutrašnje širine, bitna je i spoljna širina, jer se preširok lanac može "zaglaviti" na susednom, većem lančaniku.

Sa druge strane, preuzak lanac (tipa 10-fazni lanac na 8-faznoj kaseti) radi u praksi bez problema.

 

Zbog toga mislim/pretpostavljam/nisam-probao da je Shimano, da "uprosti," rekao da sve Cues grupe idu sa 11-faznim lancem.

Međutim, čudilo bi me da na 9-faznu Cues kasetu ne može da se montira 9-fazni lanac.

 

Jedino ako su te 9-fazne kasete napakovali "gušće" (da stanu na manje prostora) u odnosu na standardne 9-fazne kasete.

Ako su tako uradili, tj. ako je razmak između lančanika kaseta isti na svim 9-10-11 Cues kasetama, onda bi mi imalo smisla da i isti šifteri rade za sve kasete, samo bi 11-fazni šifter imao par "praznih" klikova na 9-faznoj kaseti.

 

Ne znam koliko dobro sam objasnio.

Opet, uz ogradu da nisam još proučio ni video tu Cues varijantu.

...Siguran sam da će i meni Shimano poslati set da uradim prezentaciju i recenziju.    n2:hahaha  n2:Heristical  n2:hahaha


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#40 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5481 posts

Postavljeno 15 October 2023 - 12:58 PM

...Jedino ako su te 9-fazne kasete napakovali "gušće" (da stanu na manje prostora) u odnosu na standardne 9-fazne kasete.

Ako su tako uradili, tj. ako je razmak između lančanika kaseta isti na svim 9-10-11 Cues kasetama, onda bi mi imalo smisla da i isti šifteri rade za sve kasete, samo bi 11-fazni šifter imao par "praznih" klikova na 9-faznoj kaseti.

msm da je bas tako objasnjeno u klipu kada kaze da skines 2 najveca lancanika i od 11faz kasete dobije 9faznu.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika