Jump to content


Fotografije
- - - - -

Majstori, gde ste?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
243 odgovora na ovu temu

#121 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 04:53 PM

Ti si mi sumnjiv, sve kapiras kako jeste. da nisi neki skriveni privatnik  :)


Био сам тамо деведесетих један кратак период :(
  • 0

#122 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 04:56 PM

Био сам тамо деведесетих један кратак период :(

Ja kad kazem da se to vidi iz aviona, oni mi ne veruju. Samo im svima zelim da se bace u privatne vode i da uzivaju. Ali ovakav zdruzen napad, ako se nema prvog za doprinose.... Bas nas briga, vazno da nam pink niko ne dira.


  • 0

#123 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:11 PM

Ja kad kazem da se to vidi iz aviona, oni mi ne veruju. Samo im svima zelim da se bace u privatne vode i da uzivaju. Ali ovakav zdruzen napad, ako se nema prvog za doprinose.... Bas nas briga, vazno da nam pink niko ne dira.

Пази, имао сам радњицу и радио сам још додатни посао редовно радно време да попуним рупе. Еј, рупе а као неки сам газда :) Погинуо и ништа нисам успео паметно да урадим. Добро, деведесете су биле знамо какве, а и не отписујем ни своје одређене недостатке.
  • 0

#124 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:19 PM

Пази, имао сам радњицу и радио сам још додатни посао редовно радно време да попуним рупе. Еј, рупе а као неки сам газда :) Погинуо и ништа нисам успео паметно да урадим. Добро, деведесете су биле знамо какве, а и не отписујем ни своје одређене недостатке.

Ma tesko je da nema kud. U Kg nikada vise prazih -slobodnih lokala nego sada. I sada na svu tu muku oni donose ovakve sulude zakone. Pa svako ce da plati ako moze, niko ne voli kamatu i dugove. Taj koji nema, ce sa tih dodatnih 200 000 da stavi bukvalno katanac na firmu. A onda ovde komentari, pa sto nije ustedeo, sto ne menja posao, sve optuzbe samo od nas velikih Srba niko da kaze da je to prestogo u  ovoj situaciji u kojoj je nasa zemlja.Gde je malo humanosti. Da ne treba po svaku cenu ubijati tog malog privatnika. Tako zbog ovakvog naseg razmisljanja smo i dosli na pocetak ove teme.

 

Zelim da svi majstori petoduplo uvecaju cene, iako cu i ja naravno biti pogodjen time, ali nismo bolje zasluzili.


  • 0

#125 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1841 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:21 PM

Da te pitam, zamisli sada da moras drzavi  da das svakog meseca od tog tvog posla npr 300-400 evra. Jel bi mogao to? Jel bi bio na nekim granicnim vrednostima. Jel bi mogao u tim tvojim godinama da se lako prebacis na drugi posao?


Nisam ja ovde tema, ali ako te baš interesuje, ili bi mi smanjivali crni fond ili bih povećao radno vreme (i broj radnih dana). U svakom slučaju može da se pretpostavi šta u kom biznisu može da iskrsne, a šta je nemoguće da iskrsne.

*

Svako bira svoj posao, pa ako neko odabere nesiguran (ne mislim na svoj, naprotiv ;) ), mora da uzme u obzir da može da se desi da u jednom momentu prestane sve da ide kao po loju. Znači ne sme se ići samo sa preživljavanjem, mora se imati i neka rezervna opcija ili taj famozni "crni find".

Znam da nije lako u poznim godinama menjati posao, ali svakome prema ličnom izboru.
Ko celog života živi ušuškano i ne troši mnogo mozak, može
  • 0

#126 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:21 PM

Koje samosazaljevanje i prebacivanje lopte. Cela poenta je u nekoliko postova sazvakana. Ako dobro poslujes (ne ako si dobar majstor), nece ti biti problem da placas doprinose, jer se o tome ovde prica a ne o tome hoce li drzava da stimulise ili ne. Davanje produzetka roka za placanje doprinosa nije stimulans, jer firma koja nema zaradu ne dobija nista time sto moze da plati doprinose na odlozeno.

Sad kad je nekoliko ljudi uskocilo sa slicnim razmisljanjem kao i ja, odmah se prelazi na klasicnu zamenu teza 'ne smeta vam korporacija koja duguje, ali vam smeta mali radnik'. Ne, smeta mi i jedno i drugo, ali pricamo o majstorima.

Evo kod mene u gradu, deda pa posle i otac mog skolskog druga su drzali bas obucaraku radnju. Najbolji u gradu, pune ruke posla, odskolovao oba sina, smestio u stanove u Bg, radili ko konji i uspesno vodili posao. Ta radnja i dan danas postoji i dobro radi. Pitam se samo da li su i oni kmecali po forumima sto moraju da plate doprinose do odredjenog datuma. Pa nisu naravno, nego su radili i zaradili, i ispunili obaveze prema drzavi.
  • 3

#127 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:29 PM

Opet ti sve pogresno iznosis. Pa ne mogu ni u jednom zanimanju svi da budu najbolji. Jedan je najbolji.  Ako bi tako bilo postojao bi jedan auto mehanicar, jedan vodoinstalater i sl. Taj najbolji ce naravno zaraditi najvise, ali valjda i drugi imaju prava da rade ili da ih pobijemo i ostavimo tog najboljeg?

 

Poreska politika treba da bude takva da je prihvatljiva za najveci broj poreskih obveznika. U suprotnom dolazimo do ovoga, cega smo svedoci. Zatvaranja ogromnog broja radnji.


  • 0

#128 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:37 PM

Koje samosazaljevanje i prebacivanje lopte. Cela poenta je u nekoliko postova sazvakana. Ako dobro poslujes (ne ako si dobar majstor), nece ti biti problem da placas doprinose, jer se o tome ovde prica a ne o tome hoce li drzava da stimulise ili ne. Davanje produzetka roka za placanje doprinosa nije stimulans, jer firma koja nema zaradu ne dobija nista time sto moze da plati doprinose na odlozeno.
Sad kad je nekoliko ljudi uskocilo sa slicnim razmisljanjem kao i ja, odmah se prelazi na klasicnu zamenu teza 'ne smeta vam korporacija koja duguje, ali vam smeta mali radnik'. Ne, smeta mi i jedno i drugo, ali pricamo o majstorima.
Evo kod mene u gradu, deda pa posle i otac mog skolskog druga su drzali bas obucaraku radnju. Najbolji u gradu, pune ruke posla, odskolovao oba sina, smestio u stanove u Bg, radili ko konji i uspesno vodili posao. Ta radnja i dan danas postoji i dobro radi. Pitam se samo da li su i oni kmecali po forumima sto moraju da plate doprinose do odredjenog datuma. Pa nisu naravno, nego su radili i zaradili, i ispunili obaveze prema drzavi.

Некада немаш избор него да потражиш спас у приватном сектору. Некада не послујеш добро због спољног фактора (нефер политике према малим привредницима и малим фирмама), не искључиво због сопствене мање сналажљивости. Зног отежаних услова. Наравно да има примера као што си навео, али има много и оних који су дали све од себе (радили све по пеесу) и нису успели чак ни да направе новчану акумулацију за црне дане, и то јер им је држава одмагалс упркос прокламованом помагању малим фирмама. Друго је неуспех због лоше процене тржишта, потражње, финансијске способности муштерија/гостију/клијената и других личних грешки у вођењу посла.
Па држави/државама су пуна уста приче како дају повољне услове баш добрим мајсторима, занатлијама, угоститељима. А онда испадне да није баш тако. И мале газде не траже богатство, већ да им се не отежава опстанак основне делатности на дуже време и издржавање породице.
Ако и малим пословима треба да се баве само успешни и изузетно пословни, то нема превише смисла и урушава поверење у структуре друштва. А што се бунимо против Рио Тинта? Па знају људи да послују, успешни су. То је тај модел.
  • 0

#129 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:41 PM

Ma sto ovde neki ne razumeju to i nije problem. Drzava sa ovom politikom sebi pravi medvedju uslugu. Pa jel se njoj vise isplati da ima jednog "najboljeg" mehanicara pausalca, ili da ih ima dvadeset? Gde ce da uzme vece pare?


  • 0

#130 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:48 PM

Ne mogu, ali se redjaju od najboljeg ka losijim. Onaj najlosiji obucar (lose radi, lose se reklamira, lose posluje - jedno od) ce prvi zatvoriti. I tako sve dok se ne dodje do balansa ponude i potraznje.

Bas kao i ono pitanje od malopre, jel isto jedna ili 5 prodavnica u selu. Koje to jos selo ima 5 prodavnica, da uzmemo hipoteticki. Jel treba mesna zajednica da ih stimulise da mogu svih 5 da vode posao jer su oni tako odlucili, iako nema potrebe za vise od jedne prodavnice?

I na kraju da se vratim na pocetak ove rasprave. Ne dovodi se u pitanje to da li drzava treba da subvencionise malu privredu, to je apsolutno neophodno, pogotovo kad neki globalni faktori nepovoljno uticu na poslovanje. Ja se slazem da treba svaki poljoprivrednik, stocar, bravar, stolar itd da dobije pomoc i olaksice od drzave u nekoj meri. Ono sta mislim da ne pomaze ni u kakvom pravom smislu jeste odlaganje ili nekaznjavanje za placanje doprinosa, jer bi to u svakom zdravom biznisu trebao da bude dovoljno mali procenat da se moze redovno izmirivati. Ko ne moze ili ko nema dovoljno zarade kad je dobar mesec da pokrije i onaj los, ocigledno lose posluje u uslovima u kojim se nalazi i ne treba ni da se tim poslom bavi
  • 1

#131 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:59 PM

Da li je moguce da ti toliko ne razumes sta pisem? Primer prodavnica je bio da bi  ti shvatio sta je konkurencija. Normalno je kada se vise radnji bavi poslom kojim se i ti bavis, da ce deo posla de se prelije i na te druge radnje. Kakva sada stimulacija mesne zajednice?

 

Danas ljudi koji su u nekim bezizlaznim pozicijama, probaju da prezive na razne nacine. Pa onda ako zna da kreci, on postane moler, ako je popravlajo nekada kola resi da postane auto mehanicar. I to se polako razliva. 

 

Dokle god ti opravdavas ovakve sulude zakone, ja ne znam sta da ti kazem. Ali mogao bi malo da pripazis sta pises, mozda nekada i ti krenes stopama privatnika, pa ce ti biti zao sto si ovo pisao.


  • 0

#132 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 05:59 PM

Ne mogu, ali se redjaju od najboljeg ka losijim. Onaj najlosiji obucar (lose radi, lose se reklamira, lose posluje - jedno od) ce prvi zatvoriti. I tako sve dok se ne dodje do balansa ponude i potraznje.
Bas kao i ono pitanje od malopre, jel isto jedna ili 5 prodavnica u selu. Koje to jos selo ima 5 prodavnica, da uzmemo hipoteticki. Jel treba mesna zajednica da ih stimulise da mogu svih 5 da vode posao jer su oni tako odlucili, iako nema potrebe za vise od jedne prodavnice?
I na kraju da se vratim na pocetak ove rasprave. Ne dovodi se u pitanje to da li drzava treba da subvencionise malu privredu, to je apsolutno neophodno, pogotovo kad neki globalni faktori nepovoljno uticu na poslovanje. Ja se slazem da treba svaki poljoprivrednik, stocar, bravar, stolar itd da dobije pomoc i olaksice od drzave u nekoj meri. Ono sta mislim da ne pomaze ni u kakvom pravom smislu jeste odlaganje ili nekaznjavanje za placanje doprinosa, jer bi to u svakom zdravom biznisu trebao da bude dovoljno mali procenat da se moze redovno izmirivati. Ko ne moze ili ko nema dovoljno zarade kad je dobar mesec da pokrije i onaj los, ocigledno lose posluje u uslovima u kojim se nalazi i ne treba ni da se tim poslom bavi

Свака кампања за општинску самоуправу (и на државном нивоу исто) има део у коме се рекламирају и препоручују олакшани услови за бављење малим пословима. Ако им поверујеш и упустиш се у то јер су ти обећали, а испостави се да то није ни близу, шта онда? Немој радити као обућар, тражи нешто друго?
  • 0

#133 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 06:16 PM

 Ko ne moze ili ko nema dovoljno zarade kad je dobar mesec da pokrije i onaj los, ocigledno lose posluje u uslovima u kojim se nalazi i ne treba ni da se tim poslom bavi

 

To što ti pričaš može da priča samo neko ko ne živi u Srbiji ili nema pojma o životu ovde. 


  • 0
.

#134 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 06:20 PM

Stimulacija mesne zajednice za seosku prodavnicu, stimulacija drzave za privrednika? Salimo se malo, ili toga nema kod tebe u repertoaru, samo jako i snishodljivo?

Sta ima da se kapira, kukas sto ce drzava da te klepi po usima jer ne placas doprinose na vreme. Ja ti kazem zatvori radnju i idi radi nesto drugo ako ne mozes da zaradis za doprinose svaki mesec.

@omega - upoznat sam sa ponudama drzave za povlastice ali moram odmah da kazem nesto, mi ne pricamo ovde o stimulansima i pomocima drzave. Gore sam vec napisao da se slazem da treba pomoci, drugo je sto ova drzava to ne radi. Ali ako si ti svestan okruzenja u kom planiras da poslujes, tebe ne mogu takve stvari iznenaditi. Ja sam se od samog pocetka osvrnuo samo na to da placanje doprinosa nije jednako pomoc drzave i da placanje doprinosa jeste jednako obaveza koja se mora ispuniti i to je svakom privredniku savrseno jasno od samog starta pa se time mora upravljati
  • 0

#135 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 06:23 PM

Kad smo se uhvatili obucara, eto taj tamo nema posla, vise sedi nego sto radi, nema para, jedva prezivljava...Sa druge strane, ima jedan obucar sto se pojavljuje na ovim drustvenim mrezama, razbija se od posla, svaki dan slike drugih majstorluka sto je radio. Ali ovaj prvi vrv je stari majstor sto je nekada lepio tetkicama flekice na stikle i od toga pristojno ziveo i nista ga drugo nije interesovalo, nije pratio desavnja i tokove oko sebe pa je malo zaostao. Ovaj drugi je ispratio problematiku, savladao popravljanje ovih vazdusnih djonova na patikama od 20ak hiljada i sad samo to cepa, posla preko glave. Mora da se prati trziste, ako nesto ne ide, menjaj, probaj nesto drugo, prekvalifikacija...

 A ima majstora koji odlicno rade i zive. Recimo automehanicari. Retko koj nema kucu na 3 sprata.


  • 1

#136 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 06:23 PM

To što ti pričaš može da priča samo neko ko ne živi u Srbiji ili nema pojma o životu ovde. 

Ma samo prica nesto sto nema veze sa mozgom. Evo primer Profe , bio jedan medju tri najbolja servisera u Bg i zatvorio radnju. Kod nas nikada nisu isli ruku pod ruku, znanje i uspesnost.


  • 0

#137 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 06:24 PM

Stimulacija mesne zajednice za seosku prodavnicu, stimulacija drzave za privrednika? Salimo se malo, ili toga nema kod tebe u repertoaru, samo jako i snishodljivo?

Sta ima da se kapira, kukas sto ce drzava da te klepi po usima jer ne placas doprinose na vreme. Ja ti kazem zatvori radnju i idi radi nesto drugo ako ne mozes da zaradis za doprinose svaki mesec.

@omega - upoznat sam sa ponudama drzave za povlastice ali moram odmah da kazem nesto, mi ne pricamo ovde o stimulansima i pomocima drzave. Gore sam vec napisao da se slazem da treba pomoci, drugo je sto ova drzava to ne radi. Ali ako si ti svestan okruzenja u kom planiras da poslujes, tebe ne mogu takve stvari iznenaditi. Ja sam se od samog pocetka osvrnuo samo na to da placanje doprinosa nije jednako pomoc drzave i da placanje doprinosa jeste jednako obaveza koja se mora ispuniti i to je svakom privredniku savrseno jasno od samog starta pa se time mora upravljati

Ovo ti je vec treci put da vrsis neke psiholoske analize mene. Tako sto je dosta dosta je, bolje stani da ja ne bi poceo.


  • 0

#138 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 06:26 PM

Koliko treba da kosta zamena unutrasnje gume naz bajsu? Obican bajs, obican tocak, obicna guma


  • 0

#139 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 06:33 PM

Ovo ti je vec treci put da vrsis neke psiholoske analize mene. Tako sto je dosta dosta je, bolje stani da ja ne bi poceo.


Ma kreni druze nije problem, iskali bes. Vidi ti se po nacinu pisanja ovde i u drugim temama da se dobro nakupio.
  • 0

#140 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 06:33 PM

Stimulacija mesne zajednice za seosku prodavnicu, stimulacija drzave za privrednika? Salimo se malo, ili toga nema kod tebe u repertoaru, samo jako i snishodljivo?
Sta ima da se kapira, kukas sto ce drzava da te klepi po usima jer ne placas doprinose na vreme. Ja ti kazem zatvori radnju i idi radi nesto drugo ako ne mozes da zaradis za doprinose svaki mesec.
@omega - upoznat sam sa ponudama drzave za povlastice ali moram odmah da kazem nesto, mi ne pricamo ovde o stimulansima i pomocima drzave. Gore sam vec napisao da se slazem da treba pomoci, drugo je sto ova drzava to ne radi. Ali ako si ti svestan okruzenja u kom planiras da poslujes, tebe ne mogu takve stvari iznenaditi. Ja sam se od samog pocetka osvrnuo samo na to da placanje doprinosa nije jednako pomoc drzave i da placanje doprinosa jeste jednako obaveza koja se mora ispuniti i to je svakom privredniku savrseno jasno od samog starta pa se time mora upravljati

Ја говорим о лажном представљању ситуације. Многи се преваре, нису сви економски експерти, помисле људи да ће малом фирмом успети да издржавају породицу, али се испостави да је то скоро немогуће.
Слажем се за доприносе, треба регулисати на време, али их треба осмислити тако да људи могу да опстану, да им допринос не буде камен о врату већ реална обавеза. Обезбедити услове у којима неће успевати они који раде лош посао, или имају лоше процене или из било ког другог разлога сопствене некомпетенције, а не да не може да успе ни онај који се уби од посла и рада и не право неке грешке.
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika