Jump to content


Photo
- - - - -

Majstori, gde ste?


  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#101 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1841 posts

Posted 18 January 2023 - 03:34 PM

Ma da , samo lupis dlanom o dlan i promenis zanimanje. Takvih ima na hiljade. Onda i ovi sto rade kod gazdi, neka menjaju posao cim im se nesto ne svidi.

Nije kad "čim im se nešto ne svidi", nego ako od plate ne mogu da žive, u minusu su na kraju meseca... To je prava analogija.
Da li bi ti u takvoj situaciji pokušao da promeniš posao?
  • 0

#102 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 18 January 2023 - 03:36 PM

Zašto onda nastavlja da "radi" ako ne ide?

(nemoj samo ono da nema izbora :D )

 Pa zato sto ja objasnjavam sve vreme, privatan biznis nije papir i olovka. Imas bolje, losije godine, naidje i odlicna. Ceo zivot se bavis s nekim poslom, ulozio si u neku opremu, masine, alat. Pa nije to trepnes i promenis. 


  • 0

#103 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1841 posts

Posted 18 January 2023 - 03:38 PM

I kad su dobre godine, ne uspeš nešto da ostaviš sa strane?
  • 0

#104 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Posted 18 January 2023 - 03:38 PM

Поента је у непоклапању државног наратива о поспешивању мале привреде и стања на терену које је све неповољније и теже по мали посао и мале фирме. Није свако неспособан ко не може да одржи малу фирму, а држава му каже да му даје све повољности. Човек је натеран да затвори своју фирму потражи посао (под подједнако лошим условима и третманом) јер су га слагали да има гомилу повољности и он се залетео. Чак и сасвим добри и пословно спретни мајстори/занатлије/мали привредници не могу да опстану. А који је мотив да то раде? Неки пут немају ни избора, неки пут верују да ће им бити боље или неће да крваре за другог, за неку компанију или ко зна кога.
  • 0

#105 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 18 January 2023 - 03:41 PM

I kad su dobre godine, ne uspeš nešto da ostaviš sa strane?

Ne zezaj Boga ti. Pa kog zanatliju znas da je poludeo od para i da ne zna kolko ih ima. Te bolje godine su samo ono da se kolko tolko pristojno zivi, a ne da se obogati.


  • 0

#106 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Posted 18 January 2023 - 03:42 PM

Pa nek promeni posao... Ne mora da bude obucar


Ништа лакше него то изрећи тек тако. Како може неко од 55+ рецимо да промени посао? А ако не може, да га бацимо у Дунав? Полако људи, није свакоме живот као по концу.
  • 0

#107 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 18 January 2023 - 03:46 PM

Ништа лакше него то изрећи тек тако. Како може неко од 55+ рецимо да промени посао? А ако не може, да га бацимо у Дунав? Полако људи, није свакоме живот као по концу.

Bas tako. Najace je sto o tom gorkom hlebu sve pricaju oni bez dana tog privatnickog biznisa.  


  • 0

#108 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 18 January 2023 - 03:53 PM

Ali ovo je najstrasnije. Niko se ne osvrnu da nesto kaze o milionskim dugovanjima pinka i gomile slicnih firmi. Ali se zato svi slozno okomise na to, ako ta mukica nema da plati bas prvog doprinose. Nema nama pomoci.


  • 0

#109 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8901 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 18 January 2023 - 03:59 PM

Наравно да је циљ уништење мале привреде. То је глобални процес, а код нас је посебно болан из разних разлога. И није од јуче.

 

“Prema Marxu, kapital ima tendenciju koncentracije i centralizacije u rukama najbogatijih kapitalista.

Uvek završava propašću mnogih malih kapitalista, čiji kapitali delom prelaze u ruke njihovih osvajača, delom nestaju."


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#110 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Posted 18 January 2023 - 04:05 PM

“Prema Marxu, kapital ima tendenciju koncentracije i centralizacije u rukama najbogatijih kapitalista.Uvek završava propašću mnogih malih kapitalista, čiji kapitali delom prelaze u ruke njihovih osvajača, delom nestaju."


То јесте тачно, само што је то у стандардним тржишним условима/утакмици дуготрајнији процес, док је актуелно убрзање изазвано тенденциозним процесом упропашћавања малих привредника. Нисам економиста, поготово не марксиста, али бих рекао да занатство не спада у категорију малих капиталиста.
  • 0

#111 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1841 posts

Posted 18 January 2023 - 04:07 PM

Ne zezaj Boga ti. Pa kog zanatliju znas da je poludeo od para i da ne zna kolko ih ima. Te bolje godine su samo ono da se kolko tolko pristojno zivi, a ne da se obogati.

Kažem generalno za privatni biznis. Ako nekome on služi samo da bi preživljavao od danas do sutra, pa nekad i ne može da preživi (plati sve dažbine na vreme), onda mu je bolje i da batali.


Bas tako. Najace je sto o tom gorkom hlebu sve pricaju oni bez dana tog privatnickog biznisa.

Ja sam svoj gazda ceo život.
  • 0

#112 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8901 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 18 January 2023 - 04:08 PM

То јесте тачно, само што је то у стандардним тржишним условима/утакмици дуготрајнији процес, док је актуелно убрзање изазвано тенденциозним процесом упропашћавања малих привредника. Нисам економиста, поготово не марксиста, али бих рекао да занатство не спада у категорију малих капиталиста.

Definiši "standardne tržišne uslove."

 

Pošto, ako tržište nije strogo regulisano (od strane države), taj proces ide izuzetno brzo (stoga čak i u SAD postoje, barem u načelu, razni anti-monopolski zakoni).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#113 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 18 January 2023 - 04:10 PM

Ne zezaj Boga ti. Pa kog zanatliju znas da je poludeo od para i da ne zna kolko ih ima. Te bolje godine su samo ono da se kolko tolko pristojno zivi, a ne da se obogati.[/quote]Kažem generalno za privatni biznis. Ako nekome on služi samo da bi preživljavao od danas do sutra, pa nekad i ne može da preživi (plati sve dažbine na vreme), onda mu je bolje i da batali.

 

 

Ja sam svoj gazda ceo život.

 

Placas ceo zivot poreze i doprinose drzavi?


  • 0

#114 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1841 posts

Posted 18 January 2023 - 04:11 PM

Ne, te pare usmeravam u svoj "crni fond", zašto pitaš?


*


(editovao sam prošli post, ti si upao sa citiranjem baš kad je bila zbrka :) )
  • 0

#115 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 18 January 2023 - 04:15 PM

Ne, te pare usmeravam u svoj "crni fond", zašto pitaš?

Zato sto mi je iz tvojih komenara bilo apsolutno jasno da ne placas nikom nista. Ti ne spadas u registrovane privredne subjekte. Sta god da radis, radis na crno. Nikome ne placas porez. Niko nece da dodje da te kazni ako nemas nalepnicu "zabranjeno pusenje" itd itd. Iz aviona se ovde vidi dal se neko bavio legalnim privatnim biznisom ili ne.


  • 0

#116 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14836 posts

Posted 18 January 2023 - 04:33 PM

Vise se sazna o zivotu majstora za bicikle od gledanja uzivo ove legende (link) nego od svih vasih komentara (You know who this is, this is creator of "Catfish"... here we go, here we go, wish me luck. David whats happenin?... :) ). A sto se tice nasih majstora, mogli bi da napisu sa kakvim se problemima susrecu sada kada su zvanicno majstori...


  • 0

#117 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1841 posts

Posted 18 January 2023 - 04:33 PM


Zato sto mi je iz tvojih komenara bilo apsolutno jasno da ne placas nikom nista. Ti ne spadas u registrovane privredne subjekte. Sta god da radis, radis na crno. Nikome ne placas porez. Niko nece da dodje da te kazni ako nemas nalepnicu "zabranjeno pusenje" itd itd. Iz aviona se ovde vidi dal se neko bavio legalnim privatnim biznisom ili ne.



To ima veze sa nekim drugim postovima na ovoj temi, ali ne sa onim stvarima na koje sam ja replicirao. A one su, da podsetim, da ili treba da možeš da živiš od svog privatnog biznisa (ne da preživljavaš) ili da batališ. A u to "živiš" spada i to da možeš da preguraš i neki loš period, ako naiđe (zahvaljujući svom crnom fondu ili kako god...).
  • 0

#118 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 18 January 2023 - 04:39 PM


To ima veze sa nekim drugim postovima na ovoj temi, ali ne sa onim stvarima na koje sam ja replicirao. A one su, da podsetim, da ili treba da možeš da živiš od svog privatnog biznisa (ne da preživljavaš) ili da batališ. A u to "živiš" spada i to da možeš da preguraš i neki loš period, ako naiđe (zahvaljujući svom crnom fondu ili kako god...).

Da te pitam, zamisli sada da moras drzavi  da das svakog meseca od tog tvog posla npr 300-400 evra. Jel bi mogao to? Jel bi bio na nekim granicnim vrednostima. Jel bi mogao u tim tvojim godinama da se lako prebacis na drugi posao?


  • 0

#119 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3417 posts

Posted 18 January 2023 - 04:48 PM

Definiši "standardne tržišne uslove."

Pošto, ako tržište nije strogo regulisano (od strane države), taj proces ide izuzetno brzo (stoga čak i u SAD postoje, barem u načelu, razni anti-monopolski zakoni).

Они у којима нема додатних отежавања малим привредницима разним видовима сувишних намета, оптерећења, дестимулишућим прописима, несубвенционисањем, итд, а што резултује повећаним бројем затворених малих фирми, поготово мајсторско-занатске категорије. Повећан број празних локала, затворених сервиса, бежања у сиву зону је видљив голим оком.
  • 0

#120 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 18 January 2023 - 04:51 PM

Они у којима нема додатних отежавања малим привредницима разним видовима сувишних намета, оптерећења, дестимулишућим прописима, несубвенционисањем, итд, а што резултује повећаним бројем затворених малих фирми, поготово мајсторско-занатске категорије. Повећан број празних локала, затворених сервиса, бежања у сиву зону је видљив голим оком.

Ti si mi sumnjiv, sve kapiras kako jeste. da nisi neki skriveni privatnik  :)


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users