Jump to content


Fotografije
- - - - -

Majstori, gde ste?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
243 odgovora na ovu temu

#81 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 01:46 PM

Mene ne zanimaju ti krupni kao sto je Pink, koji dugije milijarde a niko ga ne dira. Uredjena drzava...

 

Pitas zasto bi trebao da bude legalan privrednik? Pa u pravu si ne treba da bude dokle god se drzava ovako izivljava. Treba svi koji mogu da rade na crno i da ne daju drzavi ni dinar.

Ta mukica se skinula sa grbace drzave, otvorila neku radnjicu, proba da bude legalan, uz to puni budzet te iste drzave preko poreza koje daje. Pa to je stub svakoga drustva. A sta dobija za uzvrat? Kazne, inspekcije za svaku glupost. A onda zasto ne moze da plati dopriznose do npr sedmog u  mesecu nego jedan dan fore ili 200 000 din??? Pa ne radi svako u drzavnoj firmi pa da je sve sigurno. Kako serviser da placa u zimskom periodu? Pita li neko to, da li nekog briga ili samo kazne?

To nije prijateljski odnos prema svojim gradjanima.

 

I onda gde su majstori.


  • 0

#82 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 02:06 PM

A ko je pominjao pink? Odakle skok sa malog privrednika na kompaniju koja je ujedno drzavni projekat?

Hoces da zapocnes posao, da drzis servis bicikala? Lepo sednes pa na papir stavis kolko cega treba na mesecnom/godisnjem nivou da bi bio na povrsini. Onda kazes mogu ja to, ili batalis. Taj serviser ako ne moze u sezoni da napuni kasu dovoljno da moze sebe da odrzava u losijim mesecima ne treba taj servis ni da drzi. To je poenta. Privrednik kome 'treba jos nekoliko dana' da plati doprinose je vec ispod povrsine, davi se i nema nazad. To je zbog loseg poslovanja, a ne zbog zle drzave.

Ti kada odes u APR da prijavis firmu i pocnes da radis, svestan si u potpunosti svojih obaveza prema drzavi i ako smatras da treba da ti se daje luft jer si imao jedan los mesec onda treba da te kazne i da ti lupe katanac na vrata.

Ima elektricara, keramicara, stolara itd koji su takodje majstori i koji vode firmu sa nekoliko zaposlenih, stoga i moje pitanje, jel treba i njima dati luft da radnicima malo okasne sa doprinosima?
  • 0

#83 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 02:09 PM

Ako nije tajna s cim se ti bavis u zivotu? Sta radis, ako radis?


  • 0

#84 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 02:24 PM

Rad sa kompjutera. Uvek zaposleni, nikad poslodavac. Zbog toga i moje forsiranje pitanja da li treba popustiti i onom sto ne placa radnicima. Takodje trenutno ne radim bas zbog tog razloga, pa sam napustio posao. Sto me dovodi i do toga da kazem da onaj ko nema da se pokrpi u losim mesecima, ne treba ni da vodi posao.

Ja sam uskupio nesto sa strane da mogu sebi da priustim i par meseci bez posla ako se tako zadesi, da pokrpim racune i osnove zivljenja. Zasto to ne bi mogao i privrednik da uradi kako bi placao doprinose (racune) na vreme?
  • 0

#85 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 02:29 PM

Tako sam i pretpostavio. Kao privatnik imas nula isklustva, ali te to ne sprecava da sve znas o tome.

 

E posto sve tako lepo znas o tome, sad stavi  sve ono kako si rekao na papir  i uzivaj u carima privatnika. Srecno.


  • 0

#86 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 02:35 PM

Nisam ni rekao da znam nesto o tome. Znam dovoljno o placanjima doprinosa i vodjenju posla, imam neposredno iskustvo u porodici.

Stvar je ciste logike, a ne privatnog biznisa. Stavis na papir jel isplativo voditi posao i mozes li ispunjavati obaveze ili ne. Nema sta dalje da se palamudi oko toga. Ja svoj posao ne vodim jer ne vidim isplativost, stavio na papir i video da mi se ne isplati, mos misliti.
  • 4

#87 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 02:40 PM

A ti mislis da je sve  u zivotu stvar papira i olovke? Pocnes posao, krene nakako, onda npr korona, konkurencija, i sto drugih lomova koji se desavaju tokom neke ozbiljne karijere. Ali s tim moras da se bavis bar desetak godina, ovako je glupo probati da objasnim nekome ko ima nula iskustva sa tim.


  • 0

#88 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 02:56 PM

Ja razumem svakoga ko ima probleme sa poslodavcima. I ne kazem da je lako. Ja to nikada nisam mogao da trpim. Radio sam blizu 20 godina u Zastavi, zadnji 17 sam privatnik. Uvek sam za to da radim ako treba i za duplo manje para, samo da nemam gazdu.

 

Ali svakome kome ne valja, ostaje mogucnost da i sam postane privatnik, i da uziva u tim lepotama. Ko kome brani? Jel si sposoban ili nisi? Ako nisi cuti i radi za tog gazdu.


  • 0

#89 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 02:57 PM

Posto ti snishodljivo ophodjenje na forumu nije strano prema svima koji ne dele tvoje misljenje, da ti dam slicnu repliku i zavrsim sa natezanjem

Taj o kome pricas, dal si ti ili neko tebi blizak, da je bolji majstor ne bi ni imao problem sa konkurencijom, koronom itd ali posto je verovatno (pod)prosecan majstor kao i vecina kod nas, bode mu oci sto ne moze da skrpi za doprinose jer ne radi kako valja. Verovatno jedan od onih sto si ih video odmah da nisu za majstora, ili mozda po tvom kriterijumu i jesu ko ce ga znati
  • 4

#90 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:00 PM

Za majstora za bicikle je veoma vazna i lokacija, VIDLJIVO mesto pored biciklisticke staze bi mu donelo povecanje posla oko 50% ~ 70%. Sretao sam davno ranije u Beogradu starijeg coveka sa koznom torbom na paktregeru koji se vozio duz biciklisticke staze i popravljao bicikle, ne verujem da je zaradjivao od toga ali zanimljiva ideja.


  • 0

#91 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:03 PM

Posto ti snishodljivo ophodjenje na forumu nije strano prema svima koji ne dele tvoje misljenje, da ti dam slicnu repliku i zavrsim sa natezanjem

Taj o kome pricas, dal si ti ili neko tebi blizak, da je bolji majstor ne bi ni imao problem sa konkurencijom, koronom itd ali posto je verovatno (pod)prosecan majstor kao i vecina kod nas, bode mu oci sto ne moze da skrpi za doprinose jer ne radi kako valja. Verovatno jedan od onih sto si ih video odmah da nisu za majstora, ili mozda po tvom kriterijumu i jesu ko ce ga znati

To sto se tebi ne svidja istina to je tvoj problem.

A ovo za konkurenciju sto si napisao, samo je jos od jednog pokazatelja da ne znas kako funkcionisu stvari. Da ti prosto objasnim. Jel isto ako u selu ima jedna ili pet prodavnica? 


  • 0

#92 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1845 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:07 PM

I meni je neobično da neko kao ima svoj biznis i em nema neku lovu u rezervi, em za mesec dana ne može da stigne da prikupi keša za doprinose.
  • 0

#93 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:19 PM

Ja nikad nisam vodio svoj biznis, sto se kaze gazda, ali mislim da je bolje raditi za gazdu ,za neku pristojnu platu nego biti gazda za duplo manje para, kako kaze @milovuk1967, i natezati se sa drzavom, zavlaciti radnike i ostale zajebancije.

Sto kaze @niipheus, sracunaj se, ako ne ide posao, ne znas, ne mozes, menjaj nesto, ne mogu svi ni da budu gazde. Cemu tolika gordost? "Ja sam gazda, ne mogu ja sad da radim kod nekog za platu", i onda nastavlja da se mrcvari i razvlaci a posao propada nepovratno. Ili je to mozda lenjost? Kod gazde mora da se radi 8 sati a kod sebe moze da se sedi ceo dan i  dovoljno je da udju dve musterije i bice za leba i uz leba... pa ce valjda biti bolje sutra


  • 2

#94 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:24 PM

I meni je neobično da neko kao ima svoj biznis i em nema neku lovu u rezervi, em za mesec dana ne može da stigne da prikupi keša za doprinose.

Kako ti nije jasno? Sto upredjujete jake firme/ Pa sto su mnogi zatvorili firme. Pa nema svako. Ja svako vece setam pored jednog obucara, jadan sedi sam, vise ne radi nego sto radi. Sta je cudno sto mozda nema za doprinose. Tesko mu je, a drzava jos hoce da ga kazni sa 200 000 din.


  • 0

#95 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:26 PM

Pa nek promeni posao... Ne mora da bude obucar


  • 1

#96 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:27 PM

Ja nikad nisam vodio svoj biznis, sto se kaze gazda, ali mislim da je bolje raditi za gazdu ,za neku pristojnu platu nego biti gazda za duplo manje para, kako kaze @milovuk1967, i natezati se sa drzavom, zavlaciti radnike i ostale zajebancije.

Sto kaze @niipheus, sracunaj se, ako ne ide posao, ne znas, ne mozes, menjaj nesto, ne mogu svi ni da budu gazde. Cemu tolika gordost? "Ja sam gazda, ne mogu ja sad da radim kod nekog za platu", i onda nastavlja da se mrcvari i razvlaci a posao propada nepovratno. Ili je to mozda lenjost? Kod gazde mora da se radi 8 sati a kod sebe moze da se sedi ceo dan i  dovoljno je da udju dve musterije i bice za leba i uz leba... pa ce valjda biti bolje sutra

Ako imas srece da si u firmi gde se postuju radnici onda je tako. Ali kod nas je u vecini slucajeva podcenjivacki stav gazde prema radniku. Iz tog razloga biram da se sam snalazim a da ne trpim necije izivljavanje.


  • 0

#97 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:29 PM

Onda cuti i trpi jbg


  • 1

#98 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:30 PM

Pa nek promeni posao... Ne mora da bude obucar

Ma da , samo lupis dlanom o dlan i promenis zanimanje. Takvih ima na hiljade. Onda i ovi sto rade kod gazdi, neka menjaju posao cim im se nesto ne svidi.


  • 0

#99 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1845 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:32 PM

Kako ti nije jasno? Sto upredjujete jake firme/ Pa sto su mnogi zatvorili firme. Pa nema svako. Ja svako vece setam pored jednog obucara, jadan sedi sam, vise ne radi nego sto radi. Sta je cudno sto mozda nema za doprinose. Tesko mu je, a drzava jos hoce da ga kazni sa 200 000 din.


Zašto onda nastavlja da "radi" ako ne ide?

(nemoj samo ono da nema izbora :D )
  • 0

#100 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 18 January 2023 - 03:34 PM

pa to je normalno. Nisi osudjen da radis jedan posao. Bar danas posla ima. Nema para ali posla ima. Proslo je vreme kad se zaposlis sa 20 godina i tu docekas penziju. To smo sami birali tako da promenimo pa sad moramo dacutimo i radimo kako smo napravili


  • 0




3 članova čita ovu temu

0 članova, 3 gosta, 0 anonimnih korisnika