https://playlist.meg...9394&light=true
Razgovor sa dr. Stenlijem Perlmanom (Stanley Perlman), jednim od svetskih stručnjaka za koronaviruse. Koga mrzi da sluša ili je slabiji s engleskim, ukratko:
- Postoje četiri poznata koronavirusa koji izazivaju sezonske prehlade plus SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Prva četiri se nastanjuju u gornjim disajnim putevima (nos, grlo itd.). Lako se prenose i izazvaju poznate, prilično blage simptome. SARS i MERS nastanjuju i razmnožavaju u plućima. Zbog toga se prenose teže ali izazivaju viralnu pneumoniju i teške simptome (SARS smrtnost 10%, MERS 35%). CoV-2 ima osobine i jednih i drugih, nastanjuje se i u gornjim disajnim putevima i u plućima. Lako se prenosi, za 85% obolelih ostaje na nivou teške prehlade, ali se u 15% slučajeva spušta na pluća i tada ima smrtnost kao SARS i MERS.
- Priča se da asimptomatični nosioci zaraze i dalje mogu da prenose CoV-2, ali dr. Perlman sumnja da je moguće da su u pitanju presimptomatični nosioci i oni koji imaju jako slabe simptome. Nije siguran kako neko bez ikakvih simptoma može da prenosi zarazu (ako nema kašljanja, kijanja), ali kaže da se mnogo toga još uvek ne zna.
- Postoje pacijenti koji imaju pozitivne rezultate testova PCR (prisustvo virusne RNK) i dugo vremena nakon preležane bolesti, kao i pacijenti kod kojih se nakon negativnih rezultata ponovo pojave pozitivni rezultati. Ovi testovi nažalost ne mogu da kažu koliko samog virusa pacijent ima (prisustvo RNK ne znači prisustvo živog virusa), samim time ni koliko je zarazan. Ova situacija je važila i za SARS i MERS, zato su tada tek nakon dva negativna testa proglašavali pacijenta izlečenim.
- Postoji više laboratorijskih testova koji pokazuju da virus može da preživi i više dana na raznim površinama. Nažalost, ne zna se kako se ovo prenosi u praksu, jer u laboratorijskim eksperimentima stavljaju mnogo više virusa na testne površine nego što bude prisutno kod kijanja i kašljanja na primer. Preporučuje redovno čišćenje prvenstveno površina u javnim prostorima.
- Virus je prisutan i u izmetu. Uz normalno pranje ruku ovo nije problem.
- Dosta je pričao o mogućim terapijama s postojećim lekovima, ne razumem se dovoljno da prevedem koji od lekova koje on pominje se kako zovu kod nas ako ih uopšte ima.
- Takođe je pričao o tehnikalijama razvoja vakcine. Isprobava se više različitih pristupa, ne zna se još koji će dati najbolje rezultate. Ne zna se ni koliko će efekat vakcine trajati - postoje indikacije da bi već u roku od godinu dana efekat mogao da nestane.
- Kina više nema novih slučajeva sem koji dođu spolja. Korejanski pristup s testiranjem i karantiniranjem zaraženih je za rezultat dao najmanju smrtnost do sada. Italija je loše kontrolisala epidemiju tako da je zdravstveni sistem preplavljen i zato imaju značajno više smrti od drugih.
- Misli da će CoV-2 najverovatnije ući u opticaj sezonskih virusa za razliku od SARS-a i MERS-a koji se mnogo sporije prenose pa ih je bilo moguće eliminisati karantiniranjem obolelih. Nije poznato kako će se razvijati, ali za sada mutira veoma sporo tako da pretpostavlja da će se ubuduće pridružiti virusima koji pogađaju prvenstveno bebe i decu. Očekuje da vidi nekoliko talasa epidemije u generalnoj populaciji pre nego što se ovo desi.