Za te jeftine pakove kineska matematika je da samo pomnože kapacitet ćelije sa brojem ćelija što je prevara.
Konkretno bateri pak od reklamiranih 6400mAh ima 4 ćelije što je 1600mAh po ćeliji (to su neke "otpadne" ćelije, najverovatnije reciklirane ili jednostavno neke UltraFire iz podrum-manufakture), ali pošto su one povezane 2 u seriji i 2 paralelno to daje realan kapacitet od 3200mAh i 8.4V što nije mala razlika u odnosu na 6400mAh koje kupac misli da kupuje...
No, veći problem ovih baterija tj. ćelija, je njihov kvalitet tj. ne-kvalitet i razlike u internom otporu pojedinačne ćelije što dovodi do disbalansa u bateri paku, neke ćelije se brže isprazne, neke se brže napune a ugrađena elektronika nema balansiranje i ne može da prati svaku ćeliju ponaosob (jer bi to koštalo dosta više a proizvod treba prodati što jeftinije, nejde jedno s drugim) i tako dobijaš pak koji posle par meseci već primetno kraće traje nego po kupovini.
Prilikom upotrebe na primer, elektronika prati da napon bateri paka ne padne ispod 5,6V (2,8V po ćeliji) međutim šta ako je jedna ćelija lošija od druge i brže se prazni i njena voltaža padne na 2,5V a ona druga ostane na 3,1V! Ukupno to je 5,6V dakle elektronika smatra da je sve OK a nije, ćelije se oštećuju polako, tokom dužeg niza ciklusa pražnjenja tako. Isto kad puniš, onoj ćeliji koja je više ispražnjenja treba više vremena da se napuni a onoj što je manje ispražnjena, logično, treba manje vremana međutim punjač to ne zna, on puni i jednu i drugu istovremeno i gleda da ukupna voltaža dođe do 8,4V, sad, što će jednu ćeliju da prepuni na 4,4V (extrem) a drugu da napuni samo do 4V punjač toga nije svestan...
Da su u tim pakovima korištene kvalitetne sony ili samsung ili lg ćelije ali stariji modeli sa manjim kapacitetom, to i ne bi bio toliki problem ali oni uglavnom koriste dno dna od ćelija, najjeftinije što može da se nabavi.
Prvi zaključak može da se donese i na osnovu cene, dobra kvalitetna samsung 18650 ćelija kapaciteta 2600 mAh, dakle stariji model ali solidna i dalje za pakove, košta oko 2,5$ na veliko (to je u kini, nas košta više jer se i isporuka plaća), znači 4 ćelije = 10$ + iole kvalitetna elektronika = 5$ + kablovi, rad oko sastavljanja, gumena navlaka, futrolica recimo sve 5$ znači sve ukupno 20$.
Znači 20$ samo za bateri pak pristojnog kvaliteta (realno ovo je entri level, ništa fensi, početnička verzija) a kinezi u 20$ spakuju: aluminijumsko extrudirano kućište, custom poklopac nazad, poklopac napred, staklo, šrafove, kablove sa konektorima, dve diode, elektroniku, gumicu prekidača, 4 18650 ćelije, elektroniku za bateri pak, silikonsku oplatu za bateri pak i velkro futrolicu, 220V punjač, plastični nosač koji se šrafi na lampu, gumice za fiksiranje lampe, vreme tj. radnika koji sve to mora da sastavi, troškove isporuke i naravno njihovu proviziju/zaradu!!! I još ti kao poklon ubace traku na nošenje lampe na glavi i zadnje crveno svetlo za bajs...
Jasno je odma koliko sve te komponente moraju da budu jeftine da bi se sve skockalo u cifru od 20$
Ove solarstorm lampe su dobro budžetsko all in one rešenje koje je tako napravljneno da ima što je moguće nižu cenu kako bi bilo dostupno što većem tržištu. Proizvod koji treba gledati u stilu: "nisam platio puno pa ako crkne nema veze, kupiću nešto drugo",
Možda je nešto bolja OVA varijanta ged se uz lampu isporučuje samo kućište za baterije a ćelije treba naknadno obezbediti, barem znaš šta si stavio unutra...
@mirek200
Bateriju puni kad god ti odgovara, gledaj da je ne prazniš dok se sama ne ugasi, cilj je da što manje brineš o bateriji a da uvek možeš da je nakačiš na bajs bez brige da će ti se lampa ugasiti na 10km od kuće.
Klasične baterijske lampe imaju manji kapacitet baterija jer su gabaritima manje i obično imaju jednu ili dve baterije ali i to je diskutabilno jer dve kvalitetne samsung ili sanyo ili panasonik baterije od 3400-3500mAh definitivno mogu da pariraju onom batery paku od reklamiranih 6400mAh a pravih 3200mAh.
koliko god neko da ih hvali neka zna da tezina odredjuje kapacitet manje vise.pogotovo sto sam procitao da solarstorm radi na napon od oko 7.4 V a vidim da su i baterije masivnije ili ima vise celija, ko kako to shvata.
hmmm, ovo kao ruska salata, od svega po malo
Tačno je da su kvalitetne baterije/ćelije većag kapaciteta teže od ćelija manjeg kapaciteta i razlika može lako da se primeti kad porediš UltraFire 18650 ćeliju od 6600mAh i recimo Samsung 18650-35E ćeliju kapaciteta ~3500mAh ali da li možeš na vagi da izmeriš razliku između Samsung 18650-30Q i Samsung 18650-35€ (obe flat top) hmmm, nisam siguran, možda, ali trebaće ti ona zlatarska vagica što meri stote delove grama.
Solarstorm pakovi koriste standardne 18650 ćelije, ima opcija sa 6 i sa 4 ćelije, što više ćelije = masivniji pack, tako to obično ide Ali kao što smo u prethodnih par postova videli, nije sve u veličini (sayed no women, ever)
Sad, što ovaj radi na 7.4V a neki na 3,7V (8,4V-4,2V) to i jeste i nije od značaja, malo izvan konteksta... Veća voltaža se koristi samo da bi elektronika u lampi duže ostala u regulaciji (ako je toliko napredna elektronika) tj. duže održavala isti nivo svetlosti (a to zavisi i od temperature itd... komplikovana tema).
Jedini moj savet bi ti bio da uvek u rezervi nosiš klasičnu-ručnu lampu (za lov ) neki manji model ali dovoljno da te dovede kući kad solarstorm izneveri.