Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko vozite km?


  • Please log in to reply
2157 replies to this topic

#241 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Posted 15 June 2010 - 09:20 AM

Krenem ja u subotu 12.6. do Babinog Zuba. Ideju mi je dao kolega bajker (sa ovog foruma), i ruta mi se odmah svidela i dala motivaciju za ozbiljnije treniranje. U jednom pravcu 89km od čega je poslednjih ~25km solidan uspon do cilja na oko 17XX metara nadmorske visine, pogled prelep, put dobar, jednom rečju odlična vikend vožnja. Zbog raznoraznih okolnosti tura je bila odlagana neko vreme, i tako nemajući više strpljenja odlučim da krenem u subotu sam.

Prognoza za taj dan 39 stepeni, što je na asfaltu ustvari preko 40. Ali hej kad nemaš mozga te cifre ti se i ne čine nešto strašnim. Uveravao sebe da mi nije prvi put da par sati vozim na toliko visokoj temperaturi i da neće biti problema.

Jedno 2 meseca sam razmišljao o bitnim aspektima ovog putovanja pa sam tako zaključio da mi je za tamo i nazad potrebno:

- 8 bonžita
- X litara vode
- 2-2.5L izotonika (prah upakovan u kesice)
- 2 gela (čisto rezerve radi)
- 3 sendviča (jer nisam hteo da sednem negde usput kao čovek i jedem)

Grubo procenio u odnosu na teren koja će to prosečna brzina biti i tako izračunao da ću, ako krenem oko 6am na vrhu najkasnije biti oko 12pm. Sav srećan se tog jutra sam budim pre budilnika u 5:10, oblačim i u džepove dresa pakujem sve gore navedeno. Malo pre 6am sam već na putu prema Svrljigu. Duva neki vetrić (naravno čeoni) i meni zima. Jedva čekam da sunce malo više ugreje. Sve prolazi bez problema, vode na svakih 10km, i tako stižem do 70-og km čak i pre procenjenog vremena. Medjutim tu počinjem da baš osećam vrelinu dana, ali naravno nastavljam dalje. Kreće teži deo famoznog uspona. Puls oko 170 (ništa neobično, ako izuzmemo 40+ stepeni, znači budala). Noge dobre snaga tu, sve ok. Gazim ja koliko mogu. 71, 72, 73, 73.5, 73.8km ... ja sve sporiji, puls sve niži, vazduh przi, gume se lepe.. da ne dramim previše uglavnom sam na 77km već bio u paklu. Za inat nigde hladovine. Sa leve strane puta nasip celom dužinom par metara visine, sa desne provalija. Tako sam morao da se nekako spustim na desnu stranu puta i odmorim ispod drveta. Odmor dobrih 10min. Polivam se vodom iz bidona u nadi da tu negde naviše mora da ima neke česme. Koliko mi je koža bila vrela jedva uspevam da se polijem. Nastavljam dalje. Dah toliko vreo da mi peče usne. Osećaj krajnje nelagodan. Samo da napomenem da sve vreme pazim na hidrataciju, soli unosim maksimalno itd. Na 80-om km prestajem da se znojim, i samo što sam to ukapirao počinjem da se tresem i osećam veliku hladnoću. Reko u jebote sam sam se ujebo (znači debil). Sidjem ja nekako sa bajsa i opet u provaliju u neku mršavu hladovinu. Nisam hteo da sednem, dišem što sporije i dublje, drhtavica prolazi u roku od minut-dva. Ne osećam zeđ, svejedno pijem sve što mi je od vode ostalo. Pravim pauzu od 20-ak minuta. Koža mi je na dodir i dalje izuzetno vrela (ma ne nije na 40+ stepeni) dah nikako da prestane da mi prži usne. Sada mi je mnogo jasnije sto ljudi u pustinji oblače dugu odeću. Sedim i čekam da organizam nekako reguliše sve šta treba. Osećam se bolje i umesto da krenem nazad, meni tvrdoglavost i nedostatak inteligencije to ne dozvoljavaju. Ne želim da odustanem. Vrh B. Zuba se vidi. Još samo 9km pa makar gurao. EEjjj u takvom stanju se penjem na bajs. 22x32, 4km/h, znači mora da sam od sunca načisto bio poblesavio. Puls ne može da mi premaši 130. Uglavnom predjem još 3km za ne znam koliko vremena i naravno bezbroj pauzi, penjanja na bajs i guranja, da bih na 83km konačno odlučio da odustanem. To je bilo oko 1:20pm. Ko će sada po takvom suncu 83km nazad.

Ponadao se da će me spust ohladiti dovoljno da mogu da nastavim nekom normalnom brzinom. Medjutim bilo je kao da duva fen. Opet osećam blagu drhtavicu, nije mi muka, niti mi se vrti. Nailazim na prvu vodu gde se pažljivo rashladjujem dugo. Bude mi bolje. Medjutim puls ne može da mi predje 130, tako da nemam ni snage da pedalam jače. Vučem se po onom suncu. Toliko sam slab da na svakih 500 metara moram da pravim pauzu. Jedem bonžitu, izotonik potrošio, nalivam se vodom. Tako mi je u periodu najvećeg vučenja za 5km trebalo 3 sata. Izuzetno moralno iscrpljujuće. Naravno da mi je odavna palo na pamet da pozovem nekog da me pokupi autom i da uživam, ali to nije bila opcija. I tako pošto sam imao vremena za razmišljanje ukapiram da organizam ima neki mehanizam koji ne dozvoljava da mi puls predje odredjenu granicu kako se ne bi načisto pregrejao i kolabirao skroz. Tako da sam svako uzbrdo gurao bajs. Oko 6:20pm sam se dovukao do Svrljiga, tu je sunce bilo oslabilo, i snaga mi se malo vratila. Vodio sam računa da jedem, unesem soli, tako da mi je oko 7pm bilo mnogo bolje i opet sam mogao da vozim brže. U Niš ulazim u 7:50pm. Sve ukupno oko 14h.

Svako neka iz ovoga izvuče pouku (sem one da sam glup). Ja sam sigurno.
  • 0

#242 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Posted 15 June 2010 - 09:46 AM

Na 80-om km prestajem da se znojim, i samo što sam to ukapirao počinjem da se tresem i osećam veliku hladnoću.

Dobro dosao u klub :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Slicno se i meni desilo pre 6-7 godina. Nisam bas bio u najboljoj formi a nagazili od starta ja i drug do Gornjeg Milanovca. U povratku pored manastira Vracesnica na onim dugim ravnim pravcima (ko je bio zna o cemu pricam) nismo kilometrima skidali ispod 50 km/h. Pri kraju sam tacno osetio kako sam gotov a do kuce jos preko 20 brdovitih kilometara koje jos i lepo odvezem. Kada sam usao u dvoriste kao da me neko teleportovao na severni pol i ukljucio u struju. Sedim na stepenicama, napolju 37-38 C a ja se smrzavam i tresem kao lud :mrgreen: .
Odmorio 2-3 dana i nastavio normalno da vozim. U svakom slucaju "korisno" iskustvo za buduce voznje.
  • 0
.

#243 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 982 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 June 2010 - 10:30 AM

@gilgames
Bar 2h. pre voznje klopa(nikako bakine sarme,pasulj u zemljanom loncu i sl. "teske" 'rane) i hidratacija pre same voznje je jako bitna,kaciga(znam da nosis),kacket,marama obavezni,pozeljna krema sa vel'kim zastitnim faktorom i Autan ko voli da se igra po sumi.

Ako si ti "glup" sta je onda cika Ione koji je povracao uz put,vozio sa ranom na unutrasnjoj strani butine i pod temperaturom :mrgreen: n2:loony n2:vid20budalepw9

P.S.Sta je cika Ione je retoricko :wink:
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#244 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Posted 15 June 2010 - 10:55 AM

@zare

da je korisno, jeste. sad sam se opametio i ne sedam više na bajs :mrgreen: . stvarno je čudno kako sam se već oko 9pm osećao skoro normalno, a sutradan sam imao osećaj da je ta tortura bila pre nedelju dana.

@IONE

ma kakva teška hrana, tek bi mi tad bilo. iskreno sam mislio da su ovi powerbar gelovi jači, a ono njesra. jedina konkretna hrana su bili ti sendviči (nisu kupovni) i na dužim turama sam imao dobra iskustva, tj. nisu opterećivali stomak. Kada mi je sve ponestalo jeo sam čips (masti i so), snikers i opet bonžite. Ujutru sam se namazo nivejom od 40 faktor jer imam problematičnu kožu (punu mladeža), tako da se mažem pre svake vožnje. Ja naivno računao da će kaciga biti dovoljna kao zaštita #-o .

Šta da vam kažem, tako je to kada se ne dozira tempo dok nije kasno, a i podcenio jačinu sunca.
  • 0

#245 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Posted 15 June 2010 - 11:11 AM

@zare
da je korisno, jeste. sad sam se opametio i ne sedam više na bajs :mrgreen: . stvarno je čudno kako sam se već oko 9pm osećao skoro normalno, a sutradan sam imao osećaj da je ta tortura bila pre nedelju dana.

Da si probao da vozis cinilo bi ti se da je tortura bila pre 2 sata :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Mislio sam da je tako nesto "korisno" jer vidis znake koje ti organizam daje kada si ga vec preterao preko granice a i pre toga. Sledeci put ces znati da usporis na vreme :wink: .
  • 0
.

#246 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Posted 15 June 2010 - 11:23 AM

Da si probao da vozis cinilo bi ti se da je tortura bila pre 2 sata


Da znaš da bi tako bilo.

jer vidis znake koje ti organizam daje kada si ga vec preterao preko granice a i pre toga. Sledeci put ces znati da usporis na vreme .


E upravo tako. Samo se nadam da će sledećeg puta tvrdoglavost da popusti [-o< .
  • 0

#247 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1715 posts

Posted 15 June 2010 - 11:43 AM

laganih 15km
  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#248 nikola_bb

nikola_bb
  • Members
  • PipPip
  • 53 posts

Posted 15 June 2010 - 11:45 AM

Hocu da pitam nesto, ja imam veliki problem sa sunce skoro uvek me pregreje, posledni put dok sam vozio polivao sam se sa vodom i tako nekako sam preziveo. Pitanje je kako da se zastitim. Uvek nosim kaciga dal da stavim i marama? dal marama ide ispod kaciga?
Isto interesuje me okolu jadenje sta da jedem sta da pijem koliko da jedem i koliko da pijem dok vozim.
  • 0

#249 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Posted 15 June 2010 - 12:05 PM

Hocu da pitam nesto, ja imam veliki problem sa sunce skoro uvek me pregreje, posledni put dok sam vozio polivao sam se sa vodom i tako nekako sam preziveo. Pitanje je kako da se zastitim. Uvek nosim kaciga dal da stavim i marama? dal marama ide ispod kaciga?
Isto interesuje me okolu jadenje sta da jedem sta da pijem koliko da jedem i koliko da pijem dok vozim.


ako ti je kaciga provetrena je dobro, ne znam kakva ti je. mozda je kao nemacki slem za vreme drugog svetskog rata. u tom slucaju bih razumeo. ne znam tvoju kilazu i gde vozis. ali inace pre voznje se ne treba napucati masnom i teskom hranom. nikako seceri i polisaharidi. bilo bi pozeljno unosenje ugljenih hidrata, jogurta,voca, ali sve u umerenim kolicinama. jedna banana posle voznje vraca potrosene zalihe glikogena u jetri. u toku voznje mogu se uzimati binzite, ali iskljucivo ravanicine jer nemaju polisaharide. nikako da je cokoladna. jedna bonzina na npr. 20 km. redovna rehidratacija ocuvace mosocni tonus za voznju. kvasenje glave po suncu nije bas dobro jer se uspari i posle je jes teze kad se osusi. ne sme s da nosis nista tamno. sitnice, poput udobnog sedista, dobre visine kormana, rogova, dobre brzine i konstantog kretanja, rukavice, biciklisticke, kaciga, lagana majca obavezno. nikako bez majce, dosta vode... cine uslove podnosljivim i imace manje problem biciklista dok vozi.
  • 0
Postavljena slika

#250 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Posted 15 June 2010 - 12:09 PM

A mozda jednostavno ne podnosis veliku temperaturu. Kao sto ja ne podnosim hladnocu. Ali mi zato daj bajs i 30-40C i nema nikog srecnijeg od mene :D :D
  • 0
.

#251 nikola_bb

nikola_bb
  • Members
  • PipPip
  • 53 posts

Posted 15 June 2010 - 12:19 PM

imam MET kaciga ok je provetrena znaci da je to ok. ostaje samo dobra rehidracija i koliko mogu teram :). a za kilaza 64kg i to dosad sta sam vozio i imao problem sa vrelina je bio isklucivo asflat.. a sta je prica sa oni isostar gelovi?dal su dobri?
  • 0

#252 Druid

Druid
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • LocationSvilajnac

Posted 15 June 2010 - 12:37 PM

A mozda jednostavno ne podnosis veliku temperaturu. Kao sto ja ne podnosim hladnocu. Ali mi zato daj bajs i 30-40C i nema nikog srecnijeg od mene :D :D



U subotu u Kg brdo biciklista a temperatura padajucaunesves :mrgreen:
  • 0
Potpis

#253 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Posted 15 June 2010 - 12:57 PM

a sta je prica sa oni isostar gelovi?dal su dobri?


nikad pomocna sredstva nisu bolja od prirodnih. uvek treba teziti ka prirodnom vracanju balansa vode, minerala, elektrolita, kalijuma i vitamina u organizam. sve sto je pravljeno za brzo delovanje, nije dobro. umesto jednog pidona dekstroze, pojedi jednu bananu. umesto cd vite uzmi jednu pomorandzu. umesto gelova, pij vodu, jedi cesto supe pre i posle voznje, jedi dosta voca, posel voznje jedi ugljene hidrave, nikako secere i med. posle svako voznje dosta pbroka koji su mali, a ne jedan koji je veliki. sve to je potrebno da bi se osecao dobro, ali kako
@zare kaze, mozda ne podnostis vrucinu, ali sto i meni ne prija bas, za razliku od hladnoce koja mi prija.
  • 0
Postavljena slika

#254 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Posted 15 June 2010 - 03:44 PM

@nikola_bb

Od garderobe obavezno biciklističku. Bolje diše i luftira. Ne nositi ništa suvišno kako što je ranac na ledjima. Isostar proizvodi izmedju ostalog izotonične napitke koji služe da nadoknadiš ono što gubiš znojenjem a pored toga imaju i malo ugljnih hidrata i ostalih potrebnih stvari. Svrha gelova je ništa drugo do brza dostava energije i potrebnih materija (pre svega ugljenih hidrata). Takodje sadrže nadoknadu onoga što gubiš znojenjem. Dakle da posle 2, 3.. sata vožnje ne bi morao da prekidaš kako bi jeo, pa zatim čekao da se svari, ti uzmeš gel. ALI gel nije zamena za obrok, već bi trebalo da bude mala ispomoć kako bi održao nivo energije dok ne stigneš kući gde ćeš lepo da jedeš. To ne znači da gel treba uzimati pri svakoj vožnji, već samo god jačih treninga.

Kada se vozi po ovakvoj vrućini nedovoljno je piti samo vodu, moraju se nadoknaditi elektroliti i soli, tj. minerali, zato je dobro koristiti neki izotonik.

Tečnosti grubo rečeno treba piti oko 0.5l na sat vremena. Ako je 37+ stepeni onda i više.

Za maramu nisam probao, ali mislim da je njena primarna svrha skupljanje znoja, a po baš toplom vremenu mislim da bi smetala.

Pored toga ako si nenaviknut da voziš po velikoj vrućini, ti vozi krtaće rute, izbegavaj brda, pa ćeš sam videti kako stojiš.
  • 0

#255 nikola_bb

nikola_bb
  • Members
  • PipPip
  • 53 posts

Posted 15 June 2010 - 03:56 PM

pa primetujem da polako polako kako vozim duze i duze da mogu vise vrucine da podnesem. biciklisticki imam samo gakice moram da uzmem i gorni deo :). znaci isostar obavezno:)
  • 0

#256 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Posted 15 June 2010 - 05:12 PM

gilgames, svaka čast za ovu priču.

Ovo što si napisao, mogu prokomentarisati sa onom:"U svakom zlu, neko dobro", i jako mi je drago što si svoju "avanturu" podijelio sa nama.

Pozdrav.
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#257 zoranmr

zoranmr
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Posted 15 June 2010 - 05:39 PM

... pre voznje se ne treba napucati masnom i teskom hranom. nikako seceri i polisaharidi. bilo bi pozeljno unosenje ugljenih hidrata...

:shock:
  • 0

#258 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Posted 15 June 2010 - 06:56 PM

... pre voznje se ne treba napucati masnom i teskom hranom. nikako seceri i polisaharidi. bilo bi pozeljno unosenje ugljenih hidrata...

:shock:


ne znam da li si iznenadjen, ali inace ako zelis da zadovoljis organizam ide tako, a ako zelis samod a zadovoljis sujetu da si sit, ond aje tu pola tepsije bureka, litar jogurta, nekoliko kafe. moze i rakija, pa onda n:kolce n:happy0045 n:party0021

salu na stranu. kopacu malo po kompju, mislim da imam pdf knjige Higijena, koja je za 6. godinu medicine gde je lepo opisan proces resorbovanja hrane i sta kada treba da se konzumira. ima cela oblas oshrana sportista. ako nadjem, stavicu na rapidshare i dacu vam link. ako ne nadjem skeniracu koju imam.
  • 0
Postavljena slika

#259 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Posted 15 June 2010 - 07:25 PM

i jako mi je drago što si svoju "avanturu" podijelio sa nama.


:wink:
  • 0

#260 santjago

santjago
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 June 2010 - 08:46 PM

Kad vidim gde se Gilgames uputio na +40, a uspon 25km, sramota me i da kazem :mrgreen: Danas 74 km iz dva puta, ukupmo 1560 za sezonu. Zadnja 4km u povratku su najblazi uspon, a kad parkiram bike u garazu sa mene lije kao da imam tus na vrhu glave.
  • 0




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users