Jump to content


Fotografije

Дилема око ланца


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
205 odgovora na ovu temu

#101 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 29 May 2017 - 05:15 PM

Da... SLX... XT im je hg95, obično bude XTR komponenta na 9 a XT na 7 pa sam pogrešio
  • 0

#102 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 May 2017 - 05:27 PM

Da... SLX... XT im je hg95, obično bude XTR komponenta na 9 a XT na 7 pa sam pogrešio

 

Ko će to popamtiti. :)

OK su i jedni i drugi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#103 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 29 May 2017 - 08:03 PM

Slažem se :)
Mada sam uvek bio pre za sram lance, ne znam baš zašto, nisam testirao da li su izdržljiviji jer skoro uvek pre promenim bajs nego lanac :D Ali ako ništa drugo lepši su mi,pogotovo oni najviše klase, zbog onog hromiranog završnog sloja a i odmah imaš spojku :)
  • 0

#104 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 29 May 2017 - 10:36 PM

Slažem se :)
Mada sam uvek bio pre za sram lance, ne znam baš zašto, nisam testirao da li su izdržljiviji jer skoro uvek pre promenim bajs nego lanac :D Ali ako ništa drugo lepši su mi,pogotovo oni najviše klase, zbog onog hromiranog završnog sloja a i odmah imaš spojku :)


Од пре пар дана возим ПЦ991 крос степ. Мекан и далеко тиши од шимана у класи. Али и даље не могу да га упоредим са ybn sl titanium који за класу бежи и сраму и шиману.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#105 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 30 May 2017 - 05:56 AM

Upravo sam 991 imao na jednom bajsu, potrošio i kupio opet isti jer mi se baš svideo. U pravu si da je tih. Ybn nisam probao nikad, ima vremena.. :)
  • 0

#106 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 30 May 2017 - 07:27 AM

Bas juce proverim lanac alatom jer sam vec "dosta" presao i jos ne upada 0,75 %. Ultegra 6701 presla 8000 km. Nisam bas vozio jaka brda koliko sam zeleo ali daleko od toga da sam ih zaobilazio u sirokom luku. Da li ima boljih, ne znam. Meni ne treba bolje :).
  • 2
.

#107 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1432 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2017 - 07:41 AM

Evo i ja da potvrdim da je PC991 Cross Step tih i mekan, mada ja nisam isprobao mnogo lanaca, ali izvozah se u nedelju i bas je milina, prakticno ne cuh glasa od lanca. Bedak je sto izgleda i taj model mora da se cisti i podmazuje, mada je mora relativan pojam n2:crazy


  • 0

#108 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2017 - 10:43 AM

Zare kojom alatkom meriš, ta tvoja izgleda ne vara mnogo. Ja probao razno razne, drastično različite rezultate pokazuju, neke mnogo lažu neke su prihvatljive. Neke bi tu upale opušteno, možda i 1% :) a najjači su mi serviseri još pre nekoliko hiljada km kad su konstatovali terminima "kaput" "mrtav" "gotov je" itd
  • 0

#109 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 30 May 2017 - 12:34 PM

BBB. Kupljen pre ne znam koliko godina kada je Zolt prodavao svasta iz Madjarske, secas ste verovatno tog perioda.
Pre toga sam vozio cini mi se 6600 ili 5600 (ne smem da tvrdim, zaboravio sam) i sigurno nije presao vise od 6-7000 km. Isto meren ovom BBB alatkom.

Ni alatke nisu vecne. Sto ih vise koristis i sto ih jace "guras" na lanac, pre ce i one da pocnu da grese. Moze meni alat da traje 15 godina ali ne moze u servisu gde svaki dan proveris po neki lanac. Sto ga vise koristi, pre ce na ispravnom lancu da pokaze da je za djubre.
  • 0
.

#110 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2017 - 03:21 PM

E upravo jedino bbb nisam probao jer ga nigde u servisima nemaju. Gomilu drugih raznih brendova sam proverio. BBB sam video samo kod prodavca u Temerinu kad sam kupovao lanac.


  • 0

#111 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 30 May 2017 - 07:59 PM

Ja sam isao logikom da je BBB ipak ozbiljna marka. Nije bio neki izbor tada a razne tajvanske (a sada i kineske) marke me nisu interesovale u ovoj prici, a cena je bila skoro ista. Shimano i Unior su tada bili skupi kao otrov pa nisam ni razmisljao o njima. 


  • 0
.

#112 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 01 June 2017 - 11:16 AM

Само да напоменем да сам тражио ланац за 8 брзина.... И на крају сам купио КМЦ х8 😃 Мерим колико ће направити км.
  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#113 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 June 2017 - 11:34 AM

Bitno je koliko će napraviti km pre nego li krene da jede kasetu ;)


  • 0

#114 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 June 2017 - 04:13 PM

Moderne tehnologije - zapatio sam "pametan" telefon, tako da, iako odbijam ponovo kačiti brzinomer za bajs, opet imam mogućnst merenja kilometraže.

Instalirao sam aplikaciju Cyclemeter, koja omogućava da definišem rute tipa: ravno, brdo, ravno sa prikolicom (dodatnih 30ak kila tereta), brdo sa prikolicom, tako da mogu meriti koliko lanac prelazi uz uvid u uslove eksploatacije.

 

Vremenski uslovi u samoj aplikaciji se ne mogu definisati, ali pošto se vozi praktično svaki dan, dovoljno je videti istoriju prognoze za NS & okolinu.

 

Stavio sam novu (7-faznu) kasetu i najjeftiniji KMC Z50 lanac. Videću koliko će izgurati, kao neka polazna referenca.

Posle planiram KMC X-8.

Na kraju 10fazni koji kolega Gađan preporuči kao dobar i dugotrajan.

 

Ni jedan lanac neću skidati da ga perem, tako da će tvrdoća samog materijala najviše uticati na dugotrajnost. Podmazivanje će biti isto za sve lance - ulje za lance motornih testera razblaženo dizelom.

 

Meriću lenjirom, kada stigne do 0,5% istegnutosti, računam da je "gotov".


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#115 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 June 2017 - 07:33 PM

Taj si domaći odavno trebao da uradiš :) pre svih onih tvrdnji da 10faz lanci kratko traju i da je skupo "održavanje".

Nego, kolko ti pređeš u sezoni? Za koliko godina da očekujemo rezultat testa? :mrgreen:

Jer ove ultegre ćeš trebati da se pomučiš da ih potrošiš.

Preporučio bih ti recimo 6701. A moj još lošiji 6600 javljam kad bude došao do 0.5%, tamo negde naredne sezone :)

Nedavno sam kupio korišćen 7901 za jednu crvenu. Tek ta buduća kilometraža će biti zanimljiva, pogotovo za te pare. Kad se okači na izbaždarenu merku pored novog lanca skala jasno pokazuje da ćemo još dugo dugo da se družimo. A i onaj kvazi alat ne upada mada to nije merodavno.

Osmofaz za taj novac može da me preveze ~3000 km i to je to.


  • 0

#116 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 June 2017 - 07:57 PM

Taj si domaći odavno trebao da uradiš :) pre svih onih tvrdnji da 10faz lanci kratko traju i da je skupo "održavanje".

Nego, kolko ti pređeš u sezoni? Za koliko godina da očekujemo rezultat testa? :mrgreen:

Jer ove ultegre ćeš trebati da se pomučiš da ih potrošiš.

Preporučio bih ti recimo 6701. A moj još lošiji 6600 javljam kad bude došao do 0.5%, tamo negde naredne sezone :)

Nedavno sam kupio korišćen 7901 za jednu crvenu. Tek ta buduća kilometraža će biti zanimljiva, pogotovo za te pare. Kad se okači na izbaždarenu merku pored novog lanca skala jasno pokazuje da ćemo još dugo dugo da se družimo. A i onaj kvazi alat ne upada mada to nije merodavno.

Osmofaz za taj novac može da me preveze ~3000 km i to je to.

 

Do sad sam imao loša iskustva sa jeftinim Z lancima.

Pisao sam o tome i u ovoj temi ako se dobro sećam.

 

Videću sad kako će koji da se pokaže, uz test i desetofaza na istom bajsu sa istim režimom vožnje i održavanja - kako bih eliminisao sve promenljive koliko god je to moguće.

 

Videću i koliko tačno prelazim već posle mesec dana.  :)

U svakom slučaju, dovoljno je da 10faz premaši vek osmofaza za 50% i to je dovoljno za neki preliminarni zaključak. Naravno, planiram terati dok god se ne istegne na 0,5% da vidim koliko je to kilometara.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#117 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 July 2017 - 06:05 PM

Mali update. Jeftini KMC Z50 lanac se već posle 100 km počeo čuti sa fabričkom mašću. Na skupljim (i boljim) lancima po mom sećanju mast drži dosta duže.

U stravičnoj sam gužvi bio oko renoviranja garaže ovih dana i veoma malo sam se vozio, tako da me je baš mrzelo da ga podmažem. Sutra ću, sutra ću... kad sam pogledao zbirnu kilometražu - prošlo je još 50 kilometara kako se vozio ne-idealno podmazan.

 

Sad je tek na 160 km i još nema traga habanju ni rolnica, kamo li izduženju lanca, ali videću koliko će izgurati. Do sad je išao uglavnom po ravnom, još bez natovarenog bicikla.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#118 time_travel

time_travel
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 02 July 2017 - 07:19 PM

Imao sam kmc z7, a kasnije i z8 na drugom bajsu. Ni govora o tome da drndaju kasetu. A pitao sam i servisere. 2 bajsa kombinovano sa istim z8 su presli 3000+ km. Oba ce jos dugoooo. A cena lanca 800 kinti.

Meni je to i vise nego dovoljno. Pa ti 8-casette lanci su po meni best buy. Mozda se malo cesce menjaju nego 9/10/11 faza, al' dobijes 2x nov lanac koji prede. No sve je to stvar preferencije.

Uostalom kaseta (shimano solidna) i kmc 8 lanac kombinovao dodju 1700 din. Paket. Pa to je jedno tocenje goriva u kolima. Smesno.
  • 0

#119 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 July 2017 - 08:19 PM

Ako si pratio diskusiju u temi, upravo se povela diskusija oko isplativosti 8-faza (u odnosu na 10faz konkretno). Cilj "eksperimenta" je da proverim koliko 8fazni jeftin, 8fazni skuplji i 10fazni lanac klase Ultegra mogu da izguraju, pa da vidimo šta je jeftinije po km.

 

Ovaj konkretno lanac je 500 dinara nov - redovna cena.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#120 lucky_13

lucky_13
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 361 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 03 July 2017 - 06:14 AM

Zamenjen X8.93. Istegnut 0.5%. Presao 4500 km, vertikalna elevacija oko 70 km. Upario sam kasetu sa novim lancem ali je preskakala i na ravnom bez neke vece sile, sto znaci da je potpuno potrosena, tako da sam i nju zamenio. Lanac je vozen na MTB-u, nije preterano odrzavan, obrisem ga krpom i podmazem. Jednom sam ga detaljno oprao.


  • 0




3 članova čita ovu temu

0 članova, 3 gosta, 0 anonimnih korisnika