Jump to content


Fotografije
- - - - -

Voznja bicikla zimi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
285 odgovora na ovu temu

#181 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3459 posts

Postavljeno 27 December 2019 - 12:38 PM

Zima podrazume karakteristične zimske uslove, ali može da podrazumeva i kalendarski vremenski raspon. :) S tim u vezi, zima je kalendarski uvek zima, bilo da je u Kaliforniji ili u Stokholmu. 
 
Svedoci smo vremena velikih klimatskih promena na globalnom nivou, pa s tim u vezi ni zime nisu što su nekad bile. Ako uzmemo da zima traje da tri puna meseca, koliko u roku od tih 90 dana zaista imamo dana u kojima skala ne prelazi nulu, kada veje jak sneg i ima poledice na putu? Svega možda 20%, u ravničarskim krajevima i manje. Upravo te klimatske promene i činjenica da su zime sada blaže nego ranije, jesu razlog toga da zimi viđamo sve više biciklista na putu. Da, drumaš se može bez problema voziti ne tokom cele zime, ali tokom većeg dela zime, jer zime jednostavno nisu što su bile.Može se voziti i baš pod zimskim uslovima, ali ne sa onako tankim gumama od 25mm, nego nekim kramponkama na CX biciklui gde bi vožnja bila bezbednija i stabilnija.

Могу да се сложим :)
  • 0

#182 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2019 - 07:14 PM

Зима подразумева управо карактеристичне зимске услове, то јест снег, лед и температуре испод нуле. Четири-пет или више степени у плусу није зима, осим ако се календарски не поклапа. И даље бих волео да неко овде постави фотографије тих стотки (са страве или чега већ) по минусу, а да су у питању ,,обични” бициклисти, не појединци који се баве екстремним спортовима.
Ако ја у шестој деценији живота могу два-три пута недељно да при температури од 4,5 или 6 степени (ако то називамо хладним временом) одвозам 40-50 км, свакако то може неко у трећој или четвртој :) међутим, у те стотке по минусу у режиму учесталих вожњи, не могу да будем уверен тек тако. Ако овде има таквих, искрено се извињавам :)

 

Nisam imao vremena da ti pišem odgovor, bio sam zauzet vožnjom bicikla zimi :D

Uglavnom isto sam hteo da napišem što i Smasher. Ne moramo da se složimo, za tebe je zima samo minus, sneg i led, a mene ako neko pita da li vozim zimi, ja to podrazumevam da se misli tokom decembra januara i februara po hladnom vremenu. I da, 4, 5, 6 stepena itekako jeste zima i mnogo je češće nego ledeni dani kojih je jako malo kod nas, kako je kolega i pomenuo.

Isto se nećemo složiti ni šta je "vožnja", za mene je recimo to kad zapneš, podrazumeva neki povišen nivo pulsa, kadence i u tim uslovima grejanje radi dobro :D nema šanse da ti bude hladno ni na nižim temperaturama od pomenutih, pre budeš mokar ispod jer windstoper čuva generisanu toplotu (koja je poprilična) meni i šake budu mokre. Na par stepeni sasvim dovoljne letnje sprinterice i kamašne.

Nisam ni rekao da se po minusu voze stotke, po minusu se skoro ni ne vozi osim iz egzibicionizma. Najmanji je problem temperatura, ako se ja skuvam na 2 stepena nije velika razlika do minus 2, veći je problem što putevi lede klizavo je i opasno, voda ledi u bidonu, menjači i sajle nekad ne rade baš savršeno kao kad je temp u plusu itd. Ali i po minusu može bez problema, dokle god su putevi suvi koristim drumaša cele godine po gradu, nakupi se tu kilometara. Ali to ne računam u vožnju.


  • 2

#183 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1436 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 December 2019 - 10:18 PM

Зима подразумева управо карактеристичне зимске услове, то јест снег, лед и температуре испод нуле. Четири-пет или више степени у плусу није зима, осим ако се календарски не поклапа. И даље бих волео да неко овде постави фотографије тих стотки (са страве или чега већ) по минусу, а да су у питању ,,обични” бициклисти, не појединци који се баве екстремним спортовима.
Ако ја у шестој деценији живота могу два-три пута недељно да при температури од 4,5 или 6 степени (ако то називамо хладним временом) одвозам 40-50 км, свакако то може неко у трећој или четвртој :) међутим, у те стотке по минусу у режиму учесталих вожњи, не могу да будем уверен тек тако. Ако овде има таквих, искрено се извињавам :)

Ne znam računa li se ovo, ali u pitanju su bila tri februarska dana po Homolju. Definitivno nije stalno bio minus, ali ga je bilo dovoljno, kao i snega, ledene kiše, ali i sunca. I bilo je fenomenalno. Ukupno nekih 450km.
https://www.2bike.rs...c-ram/?p=212791
Ja nemam nikakvih problema sa temperaturom, samo sa vlagom i vetrom. Ako je suvo i mirno, može da bude i -20, nije nikakav problem. :)
  • 0

#184 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Postavljeno 28 December 2019 - 10:50 PM

Dokle je doslo kad moram da branim mirek200-a. Zima i zimski sportovi, skijanje, klizanje i tako to, sneg, led, temperatura u minusu, mokro, so, rizla, iskustva, preporuke... Meni se zgusnula mast u rucicama menjaca pa pocelo da preskace po neka brzina, nece onaj mali zaporac u zupcaniku da se brzo vrati u otvoreni polozaj i zabravi rucicu u brzini.


  • 1

#185 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1436 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2019 - 07:54 AM

I nikako neka odeća da se nosi, mora gologuz.
  • 2

#186 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 29 December 2019 - 02:10 PM

Dokle je doslo kad moram da branim mirek200-a. 

Tebi je  je izgleda zao sto moras priznati da ja govorim samo CINJENICE O:) 

 

Elem,danas sam propustio voznju od 50-tak km zbog snega,najavili da ce prestati u 13h medjutim nije. Nista,veceras cu odraditi redovnih 30-km , Ponovili smo se ,imamo 10km novog asfalta- =D> (i nove swalbe maraton plus gume 50-559,malo su u debalansu n2:w95  ali sta da radim ,za  4000din i ne moze bolje i sigurnije od busenja da se kupi)

 

Gadjan@-Prvo kazes da ima dosta pojedinaca koji po minusu voze stotke (na Stravi),posle citam da mislis da je to jedan vid egzibicioniozma,sto ja smatram kao da si rekao da su sarlatani,pa mi nije jasno u stvari sta je tvoje misljenje.Ja mogu samo da kazem, biciklisti,vozite i zimi i leti po najvecim vrucinama,ali cuvajte svoje zdravlje,tj. oblacite se adekvatno prilikama.  

 

I opet niko ne spominje najveci problem ,a to su stopala,problem je sto u stvari vetra na biciklu uvek ima jelda cim vozis bicikl,i on u stvari hladi,e sada problem je sto on rashladi kosti ,ja nekada bukvalno i po sat vremena  grejem stopala pored peci posle voznje i kada se ugreju noge, odmah zaspim. A ti Borise kazes da nemas problem ni na -20 samo da ne bude vetra i kise. PA nikada i nije bila tako niska temparatura bar kod nas u PV, bar zadnjih 5 godina,malo si ga dao po ziski. I svaka cast na ona tri februarska dana.


  • 0

#187 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 December 2019 - 02:50 PM

,ja nekada bukvalno i po sat vremena  grejem stopala pored peci posle voznje

Kvalitetne kamašne, a pogotovo dobre zimske planinarske bakandže, taj problem rešavaju trajno, znam iz kurirskog iskustva :) jedino ne mogu da se kopčaju, al to tebi i nije bitno :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#188 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1436 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2019 - 04:00 PM

...
 
I opet niko ne spominje najveci problem ,a to su stopala,problem je sto u stvari vetra na biciklu uvek ima jelda cim vozis bicikl,i on u stvari hladi,e sada problem je sto on rashladi kosti ,ja nekada bukvalno i po sat vremena  grejem stopala pored peci posle voznje i kada se ugreju noge, odmah zaspim. A ti Borise kazes da nemas problem ni na -20 samo da ne bude vetra i kise. PA nikada i nije bila tako niska temparatura bar kod nas u PV, bar zadnjih 5 godina,malo si ga dao po ziski. I svaka cast na ona tri februarska dana.

Verovatno si u pravu da su stopala najveći problem kod većine ljudi, ali većina je ipak i dalje samo većina a ne svi. Meni se prsti i na rukama i na nogama vrlo lako i brzo ugreju i to mi sigurno nije ni prvi ni najveći problem kada vozim po hladnoći. Moj problem je što se dosta znojim pa moram da se solidno provetravam i na većem minusu inače sam mokar, što može da bude ogroman problem. Baš zbog tog provetravanja mi i odgovara taj "vetar" koji napominješ, a koji meni predstavlja klima uređaj koji ja direktno kontrolišem, što brzinom, što otkopčavanjem jakne, duksa itd. Pravi vetar ne mogu da kontrolišem i zato sam ga spomenuo kao jedan od dva svoja najveća (ako ne jedina) problema kada vozim zimi.
Kao i u svemu drugom, ima nas raznih.
  • 5

#189 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2019 - 06:56 PM

Budimo realni, bajs se zimi vozi isključivo onako kako ga ja vozim, a vi ostali blage veze nemate.

Realno. Sumirano ova tema. n2:hahaha

 

ste-primetili-svako.jpg


  • 5

#190 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2019 - 06:58 PM

Gadjan@-Prvo kazes da ima dosta pojedinaca koji po minusu voze stotke (na Stravi),posle citam da mislis da je to jedan vid egzibicioniozma,sto ja smatram kao da si rekao da su sarlatani,pa mi nije jasno u stvari sta je tvoje misljenje.

Nisam to nigde napisao, možeš proveriti, nego ste vas dvojica zapeli za taj minus pa minus, ko da je zima samo minus. Rekao sam da voze ljudi i zimi i da bude tu i stotki, a i Chamade ti je sto puta ponovio i objasnio. Eto kad se završi ova zima videćemo koliko je bilo minusa a koliko plusa. Zašto drumaš ne bi mogao da se tera i po hladnom? Ne razumem što ti je to nepojmljivo. I to da li je 30 ili 100 ne pravi razliku, ako sam obučen optimalno toplo mi je i na 30km i na 100km mogu ceo dan da vozim ali naravno nema dužih pauza jer se hladiš. Ako nisi optimalno obučen smrznućeš se već u prvih 10km.

 

 

100 km.a 4 u plusu. I to jos opusteno voziti,i to jos na drumasu preko 30 km/h . Opusteno,kako da ne.

Zašto ne bi bilo opušteno? Ako ti je nešto strano ne znači da je nemoguće. Ne trebaju nikakvi grejači ni neopreni ni čizme.. normalna tanka biciklistička odeća. Ono gde se mi razmimoilazimo je način vožnje, tj proizvodnja toplote. Gde nam je Omega? Ja baš hteo da prodiskutujemo malo o pulsu, kadenci.. pošto me je pominjao u petak, čak sam vam i vožnju posvetio :D

https://www.strava.c...ties/2960503869

Ne znam da li može da se vidi, ko nema Stravu..

 

pgeAvws.png

 


  • 4

#191 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2019 - 07:48 PM

Svaka vožnja ispod 10C u plusu zahteva zaštitu i opremu. Ja ispod 2-3 stepena u plusu ne vozim. Na 5-6 C u plusu može se bez problema voziti stotka sa pristojnom opremom s tim da se može samo kratko pauzirati.
I naravno, povećana kadenca vrlo brzo podože temperaturu tela.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#192 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3459 posts

Postavljeno 29 December 2019 - 07:59 PM

Gde nam je Omega? Ja baš hteo da prodiskutujemo malo o pulsu, kadenci.. pošto me je pominjao u petak, čak sam vam i vožnju posvetio :D
https://www.strava.c...ties/2960503869
Ne znam da li može da se vidi, ko nema Stravu..
 
pgeAvws.png


Ту сам :) тешко да можемо да продискутујемо о каденци, страви, само донекле о пулсу, јер на својим вожњама не користим никакве мерне или тзв. Tracking инструменте, једноставно седнем и возим се кад ми се вози, или кад идем преко сто километара, према плану утврђеном претходног дана. Додуше, имам на једном бициклу неку сигму са основним функцијама и то је све. Лепа вожња нема шта :) иначе, нисам запео ни за шта, само под појмом зиме подразумевам класично значење
  • 0

#193 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2019 - 08:54 PM

Pa dobro tu pod zima mislimo na različito, ali opet veći deo zime je plus, i nije hladnoća najveći neprijatelj nego mokro, i sneg naravno. Po snegu bi prava stvar bio ciklokros nego nemam.

A kad je temp u plusu tvrdim da nije neophodna jako topla odeća jer bi se skuvao ako bih bio obučen kao sneško belić. Tu mislim nastaje nesporazum s Mirekom, eto probajte dići puls na 150-160 i tako 5 sati pa da vidiš kako nema zime :) Ili kadencu preko 90 (a meni je bliže stotki nego 90, obično mi je prosek oko 95). Ko ne vozi rekreativno/sportski kada bi probao da vrti 95 samo na kratko imao bi utisak da je to nemoguće i na kratkoj distanci a kamo li 5 sati, ali sve se to vežba i navikava. Sećam se odličnog teksta o kadenci na Ciklonautu, ako ga nađem.

U odlasku bilo 4 stepena u povratku noću 2. Ja nisam uopšte bio natrontan, imao sam duge gaće i preko tanak windstoper a gore tri sloja: podmajica, tanak polar izolator koji greje i džubin i baš mi je bilo toplo, ni malo mi nije bilo hladno ni na prste ruku/nogu, nema šanse da se smrznu kad telo proizvodi toliko toplote. Tople rukavice, dole letnje sprinterice i wind kamašne. Čak skoro ceo put nisam ni stavljao windstop kapu, tek poslednjih 30km od Batajnice, do tada ona tanka polar kapa od 200 din iz Dekatlona, jako dobro greje čak je ni vetar ne probija naročito a ne natapa se čelo kao kad imaš windstop.

 

SHGbmOF.png


  • 1

#194 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3459 posts

Postavljeno 29 December 2019 - 09:27 PM

imao sam duge gaće i preko tanak windstoper


Кад то кажеш, мислиш на дуге бициклистичке доњи део па виндстопер преко њих? Два доња дела?
  • 0

#195 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2019 - 09:53 PM

Ovo, aktivni veš, kao gornje podmajice što odvode vlagu i drže toplotu samo donji deo.

 

Najlon, bambus, spandex iliti lycra/elastin. Najlon je u nekim segmentima bolji u nekim lošiji od poliestera.

 

I8wcIF1.jpgjdprgyz.jpg


  • 0

#196 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2019 - 10:04 PM

A uložak? Preko njih ili imaš gaće sa uloškom ispod? Ili voziš bez uloška?
  • 0

#197 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2019 - 10:14 PM

Zimi uglavnom bez uloška pošto su kraće relacije, najčešće samo po gradu 20-30 km. Ovo u petak sam nosio one s najtanjim uloškom za svaki slučaj pošto je velika kilometraža.

 

https://www.decathlo...id_8354165.html


  • 0

#198 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 30 December 2019 - 12:04 AM

Imam isti donji deo aktivnog vesa ellesse, kao ovaj gore, i mogu reci da, uz bici sorc preko, zavrsava posao za temperature do 2-3c


  • 0

#199 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Postavljeno 30 December 2019 - 01:14 AM

@Gadjan   Jesmo li sigurni da je aktivni ves i termalne pantalone jedno te isto :)


  • 0

#200 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 December 2019 - 01:50 AM

Pa ja to sve zovem aktivni veš tj "duge gaće" :D tako sam prvo i napisao. Tanka rastegljiva sintetika, ništa to specijalno ne greje iako piše thermal.. za nijansu tolije od ovih, njih isto naizmenično koristim, to je baš base layer ali vrlo je to slično.

Kad je stvarno ledara onda ispod windstoper helanki umesto tih tankih sintetika oblačim donji deo neke stare pidžame, mislim da je frotir ili šta je već to. Godinama mi to služi za oko nule. E to stvarno i greje i izoluje, deblje onako čupkavo kao polar i ne natapa se vlagom.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika