Jump to content


Fotografije

Pomoc oko izbora rama za drumasa i jos ponesto


  • Ova tema je zaključana Ova tema je zaključana
286 odgovora na ovu temu

#241 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 03 February 2017 - 02:43 PM

Spustio je cenu.  Bajs bih uzeo samo na licno ili da sme da se proveri paket pre preuzimanja. Mada preferiram licno. 

 

 

Nasao sam i jedan zanimljiv Trek 1.2 iz NS. Ali je 52. Cini mi se da je malo mali. Taj mi je bas blizu. Gledam da cena bude max 300e.


  • 0

#242 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 03 February 2017 - 03:40 PM

Najbolje je da ideš da pogledaš i probaš lično. O istom trošku budeš siguran da je bicikl u očekivanom stanju, da ti odgovara veličina i da će do tebe stići bez oštećenja u transportu.


  • 0

#243 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 03 February 2017 - 03:44 PM

Hvala. Pricacu sa likom. Posto tamo + vamo - 500 KM. 


  • 0

#244 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 03 February 2017 - 03:49 PM

To da li je veličina rama bicikla 52, 54 ili 56 cm je vrlo individualna stvar i mnogo zavisi od samog proizvođača i geometrije rama, što su i drugi više puta pojasnili i potvrdil. 

 

To baš tvrdim na osnovu ličnog iskustva. Primera radi, ja sam u početku vozio Capriolo ram 54 cm ali sloping i to sa izrazito velikim uglom horizontalne šipke. Zbog toga se stiče utisak da je ram daleko veći nego što jeste pa mi je na visinu od 183 cm pasao idealno. Toliko da ni posle 250 km vožnje u jednom danu sutra dan nisam osećao nikakve bolove niti posledice od vožnje, sem umora naravno. 

 

Nakon toga sam kupio ram za dva broja veća, ali sa posle drugačijom geometrijom. Cannnondale Caad 8 je klasičan race ram koji ima standardnu trkačku geometriju, ali ono što je kolega Žare spomenuo u njegovom postu je izuzetno važno. Ovakav ram je naime pravljen za amatere, te zbog toga ima geometriju koja obezbeđuje veoma udobnu vožnju. Takođe je vrat vile malo duži pa se kombinovanjem spejsera može naći idealan položaj. Najpre sam pomislio da mi je taj ram prevelik, i posebno sam bio uplašen posle jedno 2, 3 probne vožnje gde sam osetio neke sitne nelagodnosti čak i na manjim kilometražama. Onda sam rešio da fabričku lulu zamenim 3 cm kraćom, i stvar je bila rešena. Zatim sam i sa tim bajsom imao test vožnju od oko 180 km za dan i rezultat je bio isti. Dakle bez posledica i nelagodnosti....

 

A sad trenutno vozim drumaš sa flat kormanom, neke Canfox marke (iskreno nikad čuo) koji ima 56-icu ram, dakle trebalo bi da mi bude idealno naspram visine a pogotovo kad se uzme u obzir to da je flat korman i da je to kao udobnije. Međutim već posle jedno 15 km mi užasno nedostaje onaj Cannondale i sreća pa ovaj bajs vozim samo kao prevozo sredstvo i ne prelazim sa njim ozbiljne kilometraže. 

 

 

Suma sumarum je da što se rama tiče, jedan broj gore li dole uvek može da se kompenzuje spuštanjem i dizanjem šticne, i ako ram nije ultra trkački, kombinovanjem spejsera, duže ili kraće lule kormana. Na kraju krajeva, probaš da voziš bicikl bar jedno 500 - 1000 km pa ako definitivno ne odgovara staviš na oglase, pa možda usput čak nešto i zaradiš. Bitno je samo da kupiš nešto i počneš da se voziš. U protivnom od foruma i kompa počnu da bole oči a leđa se krive. :) 


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#245 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 03 February 2017 - 03:55 PM

Hvala. Inace posto sam bio kod lekara, taman sam se izmerio (i visinu i tezinu). Visok sam def 177. Pogledacu taj Spec i jos me 1 bajs zanima, ako se ne pojavi nesto u medjuvremenu :) 

 

 

Digao sam granicu na 300e. Ali icu na licno preuzimanje. 


  • 0

#246 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 04 February 2017 - 11:32 AM

http://www.2bike.rs/...re#.WJW7cNCG-QJ

 

 

 

Evo ti extra bicikl. Poznatog renomiranog italijanskog proizvođača, lepih boja, idealne veličine za tebe, i plus sa Campagolo opremom koja je u ovom rangu sigurno kvalitetnija od Shimanove Sore/Tiagre. Ako bi hteo da spusti još 50 eura, ne časi časa već kreći za Jagodinu. :) 


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#247 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 04 February 2017 - 11:35 AM

http://www.2bike.rs/...-1#.WJW7-9CG-QI

 

I još jedan. Ovaj sigurno ide za 300. Plus je geometrija rama malo opuštenija i sigurno je na duže staze udobniji od Wiliera.... Pa ti izaberi šta voliš! ;) 


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#248 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 February 2017 - 12:23 PM

Super si ih "iskopao".   n2:redbull

 

Giant mislim da je bolja opcija za rekreaciju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#249 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 08 February 2017 - 10:37 AM

Ram: ALUXX SL-Grade Aluminum
Viljuska: Aluminum, Alloy OverDrive Steerer
Stem: Giant Sport
Zadnji i prednji menjac: Shimano 2300
Kaseta: SRAM PG-850 12x26, 8-Speed
Crankset: FSA Tempo, 30/42/52
Lanac: KMC Z7
Menjac: Shimano 2300
Kocnice: Tektro TK-R340 Giant Specific, Dual Pivot
Pogon: Shimano Tiagra
Gume: Schwalbe Lugano (700x23c)
Sediste: Giant Performance Road, Men's

Kupih ja konacno bicikl :) Slike su prilicno bezveze. Slikane u mraku, pod blicem, bajs nije ociscen. Od ulaganja ima nova prednja unutarnja guma. Spoljne su totalno nove. Stelovanje bukvalno svega. Bicikl je vozen na trkama. Ima ugravirano na ramu Zorica Lazic. E sad iako nisam ama bas nista radio na bajsu imam par pitanja.

Pise crankset FSA 52/42/30 (to je pogon bar mislim)

Ali ispod pise pogon Shimano Tiagra. Pa me zanima koji je pogon ? Na sajtu pise FSA. Pretpostavljam da je Shimano Tiagra naknadno ugradjen. Ovo cisto radi znatizelje.

Zanima me posto cu mozda uzeti malo duzu lulu koju biste mi preporucili ? Cisto da je aluminijumska. Uzecu 100-110. Nisam siguran bas kako se meri lula ali ova je dugacka 13cm od pocetka do kraja. A opet je mala. Pise na njoj nesto 26.0 i 5-6N.m. E:80-7

Da li mi moze neko preporuciti neki entry zadnji menjac/kasetu i lanac ? Ja bih sve to menjao u sledecih mesec dana. Sad sam kratak. Posto je kaseta 8-speed i samaraljka, uzeo bih znaci 8-speed zadnji menjac/kasetu i lanac.


Uglavnom mnogo mi bolje stoji ovaj M ram. Ima po koju ogrebotinu, uzivo je daleko lepsi. Ovo je na brzaka slikano telefonom pod blicem, nista radjeno nije. Pa kad doteram bajs osinucu neku pristojnu fotku. Uglavnom dao sam coveku pozitivnu na KP i proslo je sve odlicno. Bajs je bio brutalno upakovan kao neko sto je predlozio na prethodnim stranicama. Otpakivao sam ga pola sata :D Postarina 1870 i bajs 33 000.


Gume su totalno nove. Izuzev prednje unutarnje. Samaraljke malo izgrebane, ali sta je tu je. Bitno mi je da je ram OK.

Uzgred hvala botu sto mi lupa minus na ama bas svaki post :D

Attached Thumbnails

  • 20170208_110635.jpg
  • 20170208_112014.jpg
  • 20170208_112345.jpg
  • 237471FTY3444938735_5895bbd568888.jpeg
  • 23747ngyU3846973447_5895bbd36b308.jpeg

  • 0

#250 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 08 February 2017 - 10:45 AM

U zdravlju da ga voziš :).


  • 2
Pozdrav

#251 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 February 2017 - 10:52 AM

Pogon je stavljen Tiagra. Verovatno je i patrona zamenjena Shimano Ocalink patronom - što je OK.

 

Ostale delove - ja bih prvo sve podmazao, poštelovao i vozio, pa menjao tek ako se pokaže kao neispravno.

 

Isto važi i za lulu kormana - probaj prvo malo voziti, pa onda videti šta treba da se menja i šta smeta.

 

Kod lule se dužina meri od sredine montrianja za cev kormana, do sredine montiranja na viljušci. Ovako:

401573d1224465207-measuring-stem-length-

 

Ostale bitne dimenzije su prečnik cevi kormana i prečnik cevi viljuške na koju se montira.

Prečnik  cevi viljuške je kod novijih drumaša obično 1 1/8 ", odnosno oko 28,6 mm.

Prečnik cevi kormana je obično 1" (25,4 mm), ili OS (OverSized) 1 1/4 "  - tj. oko 31.8 mm. Na tvom piše 26, tako da je to taj, 1" (italijanski standard baš za drumaše je tačno 26 mm, trebalo bi da standardna lula sa 1" prihvatom kormana to hvata bez problema.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#252 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 08 February 2017 - 10:56 AM

U zdravlju da ga voziš :).



Hvala puno :)
  • -1

#253 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 08 February 2017 - 10:58 AM

Pogon je stavljen Tiagra. Verovatno je i patrona zamenjena Shimano Ocalink patronom - što je OK.
 
Ostale delove - ja bih prvo sve podmazao, poštelovao i vozio, pa menjao tek ako se pokaže kao neispravno.
 
Isto važi i za lulu kormana - probaj prvo malo voziti, pa onda videti šta treba da se menja i šta smeta.
 
Kod lule se dužina meri od sredine montrianja za cev kormana, do sredine montiranja na viljušci. Ovako:
401573d1224465207-measuring-stem-length-
 
Ostale bitne dimenzije su prečnik cevi kormana i prečnik cevi viljuške na koju se montira.
Prečnik  cevi viljuške je kod novijih drumaša obično 1 1/8 ", odnosno oko 28,6 mm.
Prečnik cevi kormana je obično 1" (25,4 mm), ili OS (OverSized) 1 1/4 "  - tj. oko 31.8 mm. Na tvom piše 26, tako da je to taj, 1" (italijanski standard baš za drumaše je tačno 26 mm, trebalo bi da standardna lula sa 1" prihvatom kormana to hvata bez problema.



Hvala puno na pojasnjenju. Uvek si dobronameran. Inace lula je onda 8cm. Devojka ga je vozila. Pa prodala nekom decku i sad zavrsio kod mene. Lulu cu traziti onda od 10cm. Mislim moze i ova, digao sam sediste. Ali kao da bi 1-2cm vise bilo bas bas idealno.
  • -1

#254 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 February 2017 - 11:18 AM

Hvala puno na pojasnjenju. Uvek si dobronameran. Inace lula je onda 8cm. Devojka ga je vozila. Pa prodala nekom decku i sad zavrsio kod mene. Lulu cu traziti onda od 10cm. Mislim moze i ova, digao sam sediste. Ali kao da bi 1-2cm vise bilo bas bas idealno.

 

Podešavanje sedla je stvar nezavisna od kormana.

 

Duža lula će dodatno možda podići malo korman, ali ga i odaljiti.

 

Šta tačno želiš da postigneš?

 

Ovde sam pisao na temu podešavanja položaja na bajsu (sedlo, drumski korman, visina kormana):

 

http://www.bikegreml...ry/podesavanje/


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#255 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 08 February 2017 - 11:28 AM

Pa po tvom sajtu sam i gledao. Pedale sam stavio na pete sa blago povijenim kolenima, kako bih malo ispod prstiju hvatao pedalu. E sad kad sednem na bajs lula je malo bliza meni u odnosu na osovinu prednjeg tocka. Nabla ili kako se vec kaze se vidi. Osecam da bi mi komotnije bilo da je korman udaljen napred centimetar, dva. Mada nista mi nije o glavu.

Hocu da ga nosim u servis, pa da ga srede odmah. Pa odokativno da izracunam troskove. Mislio sam da mi odmah odrade i lulu. A za reservu cu ostaviti i za zadnji menjac/kasetu/lanac. Znam da nista nije nastelovano, ali nesto meni to ne uliva poverenje. Pa kad nabacim 50-60e taman da ga sredim i voznja.

Jedino sto mi je bas zao je tona sitnih ogrebotina. Ja obicno bas cuvam stvari. Pa mi bode oci. Ali sta je tu je.
  • -1

#256 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 08 February 2017 - 12:10 PM

Lep si ram kupio...

Ostatak mi se ne svidja jer je oprema bas low end, ali fallout voli bas takve.

U sustini bajs u celosti deluje OK.

 

 

Ovo ne razumem, jel nesto nije u redu ili sto bi menjao zadnji menjac?

Kaseta i lanac se trose, ali menjac...

Da li mi moze neko preporuciti neki entry zadnji menjac/kasetu i lanac ? Ja bih sve to menjao u sledecih mesec dana. Sad sam kratak. Posto je kaseta 8-speed i samaraljka, uzeo bih znaci 8-speed zadnji menjac/kasetu i lanac.

 


  • 2

#257 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 February 2017 - 12:12 PM

Uputstva sa sajta su okvirna, za početak. Najvažnije je kako se ti osećaš kad voziš. Na primer, compact korman (kod kojeg je "krivina" manje isturena) sa lulom od 100 mm će staviti ručice menjača na isto mesto kao i standardan (kao na tvom biciklu) sa lulom od 80 mm. A sa lulom od 80 mm i standardnim kormanom može da se desi da vidiš prednju nablu, dok sa ovim drugim ne.  :)    

 

Ako nema nekih velikih odstupanja, da ti nešto baš smeta, onda daj vremena, napravi barem 100 km na takvom bajsu i vidi kako ti se čini.

Ukoliko pri sprintanju (stojeći) ne udaraš butinama/kolenima o korman, postoji šansa da lula nije previše dugačka.

 

Mislim da je najpametnije dati bajs da se pregledaju i podmažu ležajevi kormana i točkova, našteluju menjači i kočnice, pa da se samo vozi i vozi. 100-200 km. Onda, ako nešto baš smeta, menjati. Čak bih i menjače i kočnice štelovao bez zamene sajli i bužira, dok ne utvrdim sigurno da treba druga lula. Pa onda, kad (ako) se menja lula, za sledeći servis eventualno menjao i bužire i sajle.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#258 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 08 February 2017 - 12:24 PM

Hvala drugari. Pa hajde odvozacu malo dok vidim lulu. A za menjac ne znam. Nekako "krlja" pozadi ona kuka sa zupcanikom. Kao da lanac krese. Znam da nije nastelovano, ali neki utisak je da bih ja to uzeo sve novo. Iz iskustva sa trekingom. Pa ovo je vise informativno.

E znam da je bajk low end :/ Onaj falican Defy sto sam vratio je imao Soru komplet i bio je Defy 3. Imak je i napred i nazad Soru (3x9
)

Ovaj ima i prednji i zadnji menjac FD 2300. I kasetu sa 8 brzina. Mada kao amateru mi i ne treba vise. Bio mi ok drumas i sa 7 pozadi :)


Iskreno meni se kod bajsa ne dopada ama bas nista :) Ni boje, ni sto je malo/malo ogreban, ni oprema....

Tako je kad se juri neki jeftiniji polovnjak. Dopada mi se ergonomija, rucice, oblik rama i sediste. Ima i neku SRAM kasetu pozadi.

Daleko bih bolje prosao da sam vijao treking/mtb. Ovako kad sve saberem ode 40 000 a opet nije sjajno. Treba uloziti. Tamo/vamo - pare lete, a budzet nikakav. Videcu da ga malo nalickam i sta ce majstor da kaze. Najveci vic sto u mom mestu ima 2 majstora. Pa kod prvog moram da nosim za gumu, jer on ima onu pumpu pod pritiskom. A ovaj drugi se razume u drumase. Valja menjati probusenu prednju gumu unutarnju. Tako da bice guranja na 2 dela grada :D

E daaaaa sam bas imao love da biram, uzeo bih lepse boje i drugi bajs. Ali ne ide to sa 300-320e :D
  • -1

#259 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4634 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 08 February 2017 - 12:39 PM

Joooj, kod msjstora menjaš gumu a ni pumpu nemaš, nećeš se ti navozati drumašem, to ti je obavezno da nučiš i da uvek imaš uz sebe pumpu, gumu u rezervi, flekice i pajserčiće, pre svake vožnje provera pritiska i doduvavanje makar jednom nedeljno.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#260 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4634 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 08 February 2017 - 12:42 PM

Inače kako se završila ova priča sa ostecenim biciklom, da li je kurirska sluzba refundirala troskove zbog ostecenja ili sta se dalje desilo? Gotovo sam siguran da se ostecenje desilo u transportu i da prodavac nema veze sa time.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika