Jump to content


Fotografije

Да ли је неко растављао Quando наблу са freehubom?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
53 odgovora na ovu temu

#1 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 28 November 2014 - 07:09 PM

Покушао сам да одвојим на поменутој глави freehub. Растављање је као код Шимано глава са разликом што са стране погона (десна страна точка) код ове главе нема ничега, пресек је цилиндричан. Очекивао сам имбус вијак који се одврће имбусом 10мм. Међутим са леве стране точка постоји прихват за имбус од 12мм. Покушао сам да одврнем користећи полугу од 30-ак сантиметара али без успеха. На моменте сам примењивао толику силу да се оком видело како се уврћу жице али веза није попустила. Пробао истом силом у оба смера, без успеха. Онда сам раставио freehub без уклањања са точка. Принцип је исти као код Шимана уз употребу алата направљеног од гедоре 21мм по овом упутству
http://www.2bike.rs/...m-svoj-majstor/

Ево неколико сличица како то изгледа у растављеном стању

20141126_194350.jpg

20141126_194342.jpg

Код састављања је битно вратити све прстенове за одстојање (спејсери) редоследом да је најшири на дну, остали одозго. Затегне се шољица поменутим алатом,подмаже, поставе куглице и врати прашинар.

20141126_201050.jpg

20141126_201643.jpg

Ово сам објаснио, можда некоме буде од користи. Али, молим искусне колеге за савет, помоћ, како год. Пошто нисам одвојио hub од набле интересује ме да ли неко зна у ком смеру се одврће чаура која стеже hub за главчину? И да ли је заиста потребна толика сила за ову операцију? Ако је битно, овај точак је потпуно нов са пређених 0 километара...
  • 1

#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 07:27 PM

Међутим са леве стране точка постоји прихват за имбус од 12мм. Покушао сам да одврнем кпристећи полугу од 30-ак сантиметара али без успеха. На моменте сам примењивао толику силу да се оком видело како се уврћу жице али веза није попустила. Пробао истом силом у оба смера, без успеха. 

 Пошто нисам одвојио hub од набле интересује ме да ли неко зна у ком смеру се одврће чаура која стеже hub за главчину? И да ли је заиста потребна толика сила за ову операцију?

Pozdrav za trud :)

Odvrce se kontra od smera okretanja tocka, ponekad treba zaista velika sila da bi imbus popustio, ista je stvar kao kod racne koja se zateze u smeru okretanja tocka. Nekad pomaze neki odvijac tipa wd-a ili nesto slicno.

Mnogo je to masti za freehub. Gusto ulje bi bilo bolje.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 28 November 2014 - 07:43 PM

Значи да чаура има нормалан, десни навој, у ствари контра од смера окретања точка гледано са леве или десне стране точка? На одвијаче и WD 40 нисам помишљао обзиром да је точак потпуно нов. Што се тиче масти, пошто је точак потпуно нов, и фабрички је био издашно подмазан, како хаб тако и оба лежаја точка. Ово ме пријатно изненадило пошто сам очекивао маст само у траговима :-)
  • 0

#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 07:51 PM

Ne stede kinezi kao shimano gde u novoj nabli ponekad moras da dodas mast :)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 28 November 2014 - 08:05 PM

Само те молим за појашњење у вези одвртања. Контра од смера окретања точка као рачна која има нормалан десни навој? Она се одврће супротно смеру окретања точка и налази се са десне стране точка. Овде се одвијање врши са леве стране точка, кроз целу наблу. Пошто си поредио са рачном која се одврће са десне стране точка, мало сам збуњен!?
  • 0

#6 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 08:41 PM

Zavrtanje je sa leva na desno, u smeru kretanja tocka, smer kazaljki na satu (osim ako nije onaj ludi swatch) zato se ponekad jako tesko skida i racna i freehub jer se zateze u toku voznje. odvrtanje sa desna na levo, suprotno okretanja tocka, suprotno od kazaljki na satu

Nadam se da sam sad dobro objasnio


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#7 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 28 November 2014 - 08:50 PM

Јеси ако све то важи када гледамо са леве стране точка. Збунило је што је поменута рачна која је са десне стране точка као и Шимано хаб који се одврће са десне стране точка. Код овог кинеза је одвртање са леве стране точка и то је збуњивало јер си горе дао поређење са рачном. Да закључимо, приђем точку/набли са леве стране, имбус 12 унутра и одвртање супротно од смера вожње. Овде је чудно зашто је оволико стегнуто, точак је купљен нов, још није вожен тако да одпада ефекат самозатезања који је код рачне подразумеван. Посебно ако и ова глава и хаб међусебно имају узубљивање као Шимано онда тек нема самозатезања....
  • 0

#8 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 09:20 PM

Што се тиче одвртања препоручио бих ти да то обавиш помоћу стеге/менгела,ја сам тако одврнуо једну рачну,није помогао ни wd ни било каква сила,када сам ставио у менгеле из прве.Узмеш алат у твом случају имбус и стегнеш га у менгеле и тако пробаш да одврћеш,значи ушватиш точак и моташ га као волан.Све ово исто важи и за рачну.
  • 1

#9 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 28 November 2014 - 09:29 PM

Одлична идеја! Вреди покушати само да још будем сигуран за смер код овог Quanda :)
  • 0

#10 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 09:36 PM

Што се тиче рачне мени је завршило посао без по муке и код ње се одврће у супротном смеру,у питању је quando набла, од окретања точка,предпостављам да је и за ово тај смер.


  • 0

#11 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 09:44 PM

Што се тиче одвртања препоручио бих ти да то обавиш помоћу стеге/менгела,ја сам тако одврнуо једну рачну,није помогао ни wd ни било каква сила,када сам ставио у менгеле из прве.Узмеш алат у твом случају имбус и стегнеш га у менгеле и тако пробаш да одврћеш,значи ушватиш точак и моташ га као волан.Све ово исто важи и за рачну.

Tako moze doci do pucanja zice, pa nije bas za savet, posebno sto radis u visini ociju. wd, nafta, bili sta sto moze da utice na otpustanje, odmascivac... 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#12 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 09:52 PM

То сам видео на неком клипу,мислим да до пуцања жица не може доћи из разлога што је сила која је потребна за одвртање веома мала.Мени није помогао wd.Да сам се одмах сетио овога не бих се ни замарао са wd-ом и кључевима.


  • 0

#13 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 10:02 PM

То сам видео на неком клипу,мислим да до пуцања жица не може доћи из разлога што је сила која је потребна за одвртање веома мала.Мени није помогао wd.Да сам се одмах сетио овога не бих се ни замарао са wd-ом и кључевима.

Sa srecom.

Na moje oci je "majstor" dobio zicu preko lica slicnom metodom.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#14 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 10:48 PM

Ја сам то једном радио и хвала богу није ништа било.
  • 0

#15 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Postavljeno 29 November 2014 - 01:02 AM

To je druga odozgo "Screwing Type" odvrce se u desno http://www.ktgroup.n...duct_other.html


  • 0

#16 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 29 November 2014 - 04:39 AM

Da li može šoljica iz prvog posta koja se odvija prepravljenom gedorom da se odvije čukanjem s čekićem i šrafcigerom?

 

Možda je i bolje ne skidati ceo freehub sa točka, čak i ne mora, ako imbus pravi problem!


  • 0

#17 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 29 November 2014 - 07:52 AM

To je druga odozgo "Screwing Type" odvrce se u desno http://www.ktgroup.n...duct_other.html

Хвала, то је то с обзиром да се када се гледа кроз моју наблу види управо овакав 12-то угаони прихват за имбус кључ :) Сада је све јасно...

Da li može šoljica iz prvog posta koja se odvija prepravljenom gedorom da se odvije čukanjem s čekićem i šrafcigerom?

Možda je i bolje ne skidati ceo freehub sa točka, čak i ne mora, ako imbus pravi problem!

Ако се и усудиш то да радиш неодговарајућим алатом знај да се одврће на десну страну, има тзв. леви навој...
  • 0

#18 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 29 November 2014 - 03:33 PM

OK, Vivivcav, hvala probaću, ako se odvrne ok, ako ne, pranje pa nakapanje uljem. samo da nađem za menjač ;)


  • 0

#19 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 29 November 2014 - 03:41 PM

Ако одврнеш, придржавај руком кућиште хаба да се не распу куглице. Ако их баш и распеш није страшно исте су и иде их по 25 у сваки венац. О дистанцерима сам писао у првом посту.

Ако не желиш да правиш алат, боље је да покушаш шпиц кљештима која ћеш раширити у зубиће шољице и док их тако држиш размакнутима, другом руком ухватиш кљешта подешавајућим кључем (француски кључ) и окренеш кључем кљешта у смеру одвртања. Ово је безбеднија метода од куцкања пошто је шољица прилично дубоко и немаш добар угао за куцкање. Посебно неповољно је што куцкањем делујеш силом само у једну тачку.
  • 0

#20 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 29 November 2014 - 03:45 PM

OK, kapiram, ma probaću, otvarao sam ranije onaj mehanizam kod navijače. Neki se je odmah otvarao (ređi slučaj) a neki jedva, to je onaj koji se navijao i koji je levi, ali to je druga priča.

 

Ako neće, ulje pa ćemo videti!


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika